Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
bramin napisał(a):
Cytuj:
Inne religie w ogóle...No więc jak można w szeregi prezbiteratu prawosławnego, przyjąć byłych członków satanistycznej sekty watykańskiej...Mniejsza szkoda duchowa jakbyście od razu przyjmowali do siebie animistów, przynajmniej wcześniej nie byli papistami


@Grigorije
takie uwagi zachowaj dla siebie bo to nie ma nic wspolnego ani z osobista kultura ani z chrzescijanstwem, piszac tak obrazasz katolikow.
Dziwne, ze piszesz na forum satanistycznej sekty watykanskiej.

Pax...
ja rozumiem, że @Grigorije używał sarkazmu
8)

prośba do @Grigorije, żeby sarkazmu używać w sposób dla wszystkich jasny
;-)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz gru 12, 2013 14:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
bramin napisał(a):
@Grigorije
takie uwagi zachowaj dla siebie bo to nie ma nic wspolnego ani z osobista kultura ani z chrzescijanstwem, piszac tak obrazasz katolikow.
Dziwne, ze piszesz na forum satanistycznej sekty watykanskiej.

Braminie. to jest sarkazm w wykonaniu Grigorije. Nie masz powodu do oburzenia. Grigorije nie działa przeciwko katolikom. Sam nim jest, grekokatolik.
I jeszcze jedno. Grigorije ma specyficzne poczucie humoru, a co za tym idzie, jego teksty należy czytać kilka razy, aby zrozumieć, chyba że już się go zna.


Cz gru 12, 2013 14:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
W porzadku.

Moze sie zagalopowalem. Moze juz nie lapie pewnych niuansow po polsku. To forum jest dla mnie praktycznie jedyna okazja aby pisac po polsku.

@Grigorije, przepraszam.

A wracajac do tematu. Ostatnio jeden z ksiezy katolickich, ozeniony z prawoslawna kobieta bedzie mogl byc przyjety przez biskupa prawoslawnego w Polsce.

_________________
ksiądz


Cz gru 12, 2013 14:29
Zobacz profil
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Spoko, bramin, ja na początku tez nie zawsze rozumiałam teksty Grigorije. A na marginesie: Grigorije nie należy do obrażalskich i raczej będzie miał okazje do nowego popisu swojej oracji :D Toteż cierpliwie czekaj jak skieruje mowę ku Tobie :D


Cz gru 12, 2013 14:37
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Helenka napisał(a):
Tak bardzo występujesz przeciwko mnie broniąc prawosławia, chociaż ja nie atakuję Cerkwi jako Cerkwi, to sobie poczytaj jak prawosławni traktują protestantów

Mamy bardzo dobre stosunki z PAKP i współdziałamy razem w Polskiej Radzie ekumenicznej.
Nie zasiejesz we mnie nienawiści.

Pisałaś o faktach. Powtórzę wiec pytanie : po jakich "kursach" można było zostać prezbiterem PAKP?


Cz gru 12, 2013 15:09
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Kozioł napisał(a):
ie zasiejesz we mnie nienawiści.

Wcale nie zamierzam. Chciałam tylko, abyś miał świadomość jak jesteście postrzegani. ja nie mówię o PAKP, ale o Cerkwi w ogólności. W artykule, który podałam masz o wykształceniu kleru prawosławnego w Rosji, na Ukrainie. Czy w Polsce jest jeszcze ktoś taki, nie wiem, ale jeszcze niedawno byli. Moja koleżanka z SP wyszła za mąż za batiuszkę (przed święceniami), który był wyświęcony w wieku 20 lat, a więc tak jak po szkole średniej. To były lata 70, a więc jeśli później nie skończył studiów (tego nie wiem) to nadal ma to samo wykształcenie. Nie interesowałam się jaki kurs skończył. Dość, że nie miał nawet zaczętych studiów.
Mówię o Cerkwi jako całości a nie poszczególnych autokefaliach.


Cz gru 12, 2013 15:23
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Pisałas o Polsce. Nie próbuj rozmydlać rozmowy. Nie ma ogólnej jednej Cerkwi w prawosławiu.

W latach 70-tych mógł być po 6-cio letnim seminarium duchownym i mieć wykształcenie srednie.
Czy 6-cio letnie seminarium to "kurs"? I czy prezbiter po, jak to okresliłaś "po kursie" jest z założenia złym prezbiterem, który nie zna podstaw swej wiary (jako to sugerowałaś)?

Napisz po prostu: nie wiedziałam, kierowałam się krzywdzącym stereotypem. Nie brnij dalej.


Cz gru 12, 2013 15:43
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Kozioł napisał(a):
W latach 70-tych mógł być po 6-cio letnim seminarium duchownym i mieć wykształcenie srednie.

Ciekawe: 20 latek po 6 letnim seminarium i ożenił się z dziewczyną, która skończyła tylko zasadniczą szkołę rolniczą. Doprawdy ciekawe :? . Po niższym 4 letnim seminarium, to owszem, ale nic poza tym.


Cz gru 12, 2013 16:41
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Prawosławni mają inny system kształcenia i rozbudowaną hierarchię. Może się tym zainteresujesz zanim znów będziesz oszczerstwa o rzekomym "kursie" rozpowiadać?
Może trochę dobrej woli?
Źle!
Może trochę normalności? Mniej uprzedzen, a więcej faktów?

Jezeli nadal przy swoim stoisz, to po jakim "kursie" można zostać prawosławnym prezbiterem?
Sama napisałaś "fakty", a sa na razie tylko twoje uprzedzenia.


Cz gru 12, 2013 18:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Grigorije napisał(a):
Nie istnieje nic takiego jak rzymski wschodniego obrządku biskup.
Biskup greckokatolicki to hierarcha odrębnego, własnego prawa, Kościoła/Cerkwii - to tak dla porządku


Wmawiaj sobie to. Może kiedyś uwierzysz.

Kiedy ostatnio w Polsce wyświęcono żonatego mężczyznę? Kiedy papież przestał wybierać biskupów dla unitów? Coś przegapiłem?

Helenka napisał(a):
Inna sprawa jest to, że w prawosławiu jest jeszcze wielu księży jedynie po kursach, którzy, co tu dużo mówić, nie są zbytnio wykształceni.


Według wewnętrznych regulacji PAKP wykształcenie magisterskie jest warunkiem otrzymania święceń.

bramin napisał(a):
A wracajac do tematu. Ostatnio jeden z ksiezy katolickich, ozeniony z prawoslawna kobieta bedzie mogl byc przyjety przez biskupa prawoslawnego w Polsce.


Kto?


Cz gru 12, 2013 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
pudlasz napisał(a):
Kiedy ostatnio w Polsce wyświęcono żonatego mężczyznę? Kiedy papież przestał wybierać biskupów dla unitów? Coś przegapiłem?


To prawda z tą dyscypliną w Polsce bywa dziwnie ale bardziej z uwagi na nie do końca moim zdaniem słuszną postawę samych greckokatolickich hierarchów...

A jak Ty sobie wyobrażasz sytuację mianowania biskupa greckokatolickiego przez papieża?

Że co, budzi się oto ów przebrany uzurpator i po śniadaniu w postaci parówek, które nazwał samolotem odrzutowym, redefiniując tym samym oba pojęcia przy użyciu narzędzia nieomylności, każe sobie przynieść laptopa, na którym zapisane ma zdjęcia i dossier wszystkich prezbiterów greckokatolickich mogących teoretycznie zostać biskupami?

A potem przegląda owe pliki i raz po raz mruczy pod nosem: "hehehe ale ma śmieszne zęby wystające", "ooo! a ten to dopiero ma uszy...Porażające.A na mnie mówią", "Nie no ten to przymulony jakiś ...Albo przytruty...Albo ma zespół jelita nadwrażliwego i ciągle biega hie, hie"

Woła donośnie : "Giovanni, chodź no tu czym prędzej!" A kiedy przybiega a właściwie dając wyraz swojej nieokiełznanej służalczości, przypełza, jakiś jezuicki włazidup, tonem niecierpiącym niczego a zwłaszcza prawosławia i sprzeciwu, oznajmia:

Weź no wstań z podłogi po pierwsze i przestań dyszeć a potem zadzwoń albo wyślij, tego...emalja do tych całych Innuitów, unitarian, czy innych jankesów, że ten spocony, szary na gębie z gałami wywalonymi będzie ich biskupem od dziś...I niech mu zrobią taką mega banię na łeb, żeby wyglądał jak człowiek- żarówka, bo z twarzy całkiem podobny do gwintu, he, he...

Możecie powiedzieć, że narzucać się wprawdzie nie Chcemy, niemniej Sugerujemy, że imię to se powinien wybrać jakieś z czapy, jak to u nich zwykle bywa, oraz świetliste...OSRAM na przykład. hłe, hłe

Aaa i filmik chcę zobaczyć z tych ich zadymionych zawodzeń z żarówą w roli głównej , tylko jakiś skrócony bo normalnie wszystko ma swoje granice...


Pt gru 13, 2013 0:13
Zobacz profil
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Przepraszam ale nie wiem czemu ma twój post służyć?
Przecież to prawda, że papież mianuje biskupów greckokatolickich podobnie jak rzymskokatolickich.


Pt gru 13, 2013 9:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Ale nie przy kawie na chybił trafił czy wedle własnego uznania...Wiadomo, że wszystkim członkom fanatycznego, międzywyznaniowego frontu antypapieskiego, biskup Rzymu jawi się jako betonowy despota, autorytarny, ponury monarcha a jego urząd to kompilacja pychy i zamordyzmu.

Wystarczy jednak przy odrobinie dobrej woli, zdjąć z oczu ten zniekształcający rzeczywistość filtr i zobaczyć, że w tym akurat przypadku papież rzymski w zasadzie robi taką kanoniczną "oficjałkę", formalnie zatwierdza nominacje ludzi wyłonionych przez daną Cerkiew na przykład podczas synodu i jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby Stolica Apostolska odrzuciła jakąś kandydaturę i wybrała sobie "swojego" człowieka

Twój post trąci mi manipulacją, panie kolego...Pudlasz mówi wyraźnie : "Papież wybiera biskupów grekokatolikom" a Ty piszesz, że nie rozumiesz o co chodzi bo to jasne, że " mianuje biskupów greckokatolickich "


Pt gru 13, 2013 16:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Grigorije napisał(a):
Ale nie przy kawie na chybił trafił czy wedle własnego uznania...Wiadomo, że wszystkim członkom fanatycznego, międzywyznaniowego frontu antypapieskiego, biskup Rzymu jawi się jako betonowy despota, autorytarny, ponury monarcha a jego urząd to kompilacja pychy i zamordyzmu.

To są już być może jakieś Twoje projekcje... To rzeczywiście frustrujące wierzyć, że jest się pod "najwyższą, pełną, bezpośrednią, powszechną" władzą człowieka, o którym ma się takie mniemanie.... Ale to nie moja sprawa, to już sobie we własnym rzymskokatolickim, łacinników i unitów, "sosie" załatwiajcie...

Cytuj:
Wystarczy jednak przy odrobinie dobrej woli, zdjąć z oczu ten zniekształcający rzeczywistość filtr i zobaczyć, że w tym akurat przypadku papież rzymski w zasadzie robi taką kanoniczną "oficjałkę", formalnie zatwierdza nominacje ludzi wyłonionych przez daną Cerkiew na przykład podczas synodu i jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby Stolica Apostolska odrzuciła jakąś kandydaturę i wybrała sobie "swojego" człowieka

Albo zamordyzm, albo jedynie "oficjałka".... innej rzeczywistości do wyboru nie widzisz? Świat, także ten Wasz, rzymskokatolicki, we wschodnim i zachodnim wcieleniu, nie jest czarno-biały...

Co do wyboru biskupów w Waszych Kościołach: w kościołach patriarchalnych i arcybiskupich większych, na terytorium kanonicznym tych Kościołów, biskup rzymski nie zatwierdza, nie mianuje, ani nie wybiera biskupów - to należy do Synodu danego Kościoła - jeżeli wybrany pochodzi ze sporządzonej uprzednio listy kandydatów, co do których Stolica Apostolska nie zgłasza sprzeciwu. Każdy z tych Kościołów - jak rozumiem - dysponuje taką listą. Nowowybrany biskup i biskup Rzymu wymieniają wzajemnie "listy jedności" ale nie ma to wpływu na kanoniczność wyboru. Poza terenami kanonicznymi tych Kościołów oraz w Kościołach metropolitalnych, biskup Rzymu mianuje biskupów, zgodnie z procedurą przyjętą w Kościele łacińskim, z tym , że "terno" kandydatów przedstawia Synod (lub Consilium Hierarcharum w przypadku Kościołów metropolitalnych) a nie nuncjusz. Papież jest wolny w swoim wyborze, a czy się kieruje "terno" czy nie... cóż, to są tylko domysły i spekulacje, bo procedura odbywa się w sekrecie, nawet wobec zainteresowanych. Pozostałe Kościoły sui iuris są bezpośrednio zależne od Stolicy Apostolskiej, tak jak poszczególne partykularne Kościoły łacińskie.

Cytuj:
Twój post trąci mi manipulacją, panie kolego...Pudlasz mówi wyraźnie : "Papież wybiera biskupów grekokatolikom" a Ty piszesz, że nie rozumiesz o co chodzi bo to jasne, że " mianuje biskupów greckokatolickich "

Różnie to bywa. Kościół Prawosławny w Ameryce powstał wskutek aktywnej działalności Stolicy Apostolskiej m. in usiłującej narzucić biskupów tamtejszym grekokatolikom. W każdej społeczności takie konflikty się zdarzają, u Was też.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt gru 13, 2013 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Konwersja kapłana katolickiego na prawosławie
Grigorije napisał(a):
Wystarczy jednak przy odrobinie dobrej woli, zdjąć z oczu ten zniekształcający rzeczywistość filtr i zobaczyć, że w tym akurat przypadku papież rzymski w zasadzie robi taką kanoniczną "oficjałkę", formalnie zatwierdza nominacje ludzi wyłonionych przez daną Cerkiew na przykład podczas synodu i jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby Stolica Apostolska odrzuciła jakąś kandydaturę i wybrała sobie "swojego" człowieka


Na Ukrainie. W Polsce wybiera wg własnego widzimisię spośród 3 kandydatów, czy się mylę?

Piotr1 napisał(a):
Co do wyboru biskupów w Waszych Kościołach: w kościołach patriarchalnych i arcybiskupich większych, na terytorium kanonicznym tych Kościołów, biskup rzymski nie zatwierdza, nie mianuje, ani nie wybiera biskupów - to należy do Synodu danego Kościoła - jeżeli wybrany pochodzi ze sporządzonej uprzednio listy kandydatów, co do których Stolica Apostolska nie zgłasza sprzeciwu. Każdy z tych Kościołów - jak rozumiem - dysponuje taką listą. Nowowybrany biskup i biskup Rzymu wymieniają wzajemnie "listy jedności" ale nie ma to wpływu na kanoniczność wyboru.


Z tego, co wiem w patriarszych jest tak jak piszesz, ale w arcybiskupich biskup musi zostać zatwierdzony.

Piotr1 napisał(a):
Różnie to bywa. Kościół Prawosławny w Ameryce powstał wskutek aktywnej działalności Stolicy Apostolskiej m. in usiłującej narzucić biskupów tamtejszym grekokatolikom. W każdej społeczności takie konflikty się zdarzają, u Was też.


Może nie powstał, ale dostał sporego kopa. Nie bez powodu kard. John Ireland nazywany jest ojcem założycielem prawosławia w Ameryce.


Ostatnio edytowano Pt gru 13, 2013 19:22 przez pudlasz, łącznie edytowano 1 raz



Pt gru 13, 2013 19:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL