Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie 
Autor Wiadomość
Post Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
mr_fuchs napisał(a):
aby ksiądz sprawował mszę będąc odwróconym swym szlachetnym tyłem do wiernych
Chodzi o sprawowanie Mszy tak, jak Eucharystię od zawsze i wszędzie chrześcijanie sprawowali - w kapłanem ustawionym razem z wiernymi w kierunku ad Dominum? Ustawienia ukazującego iż kapłan wraz z wiernymi zanosi modlitwy? Ustawienia zmienianego na ad populum gdy kapłan głosi lub udziela błogosławieństwa? Ustawienia, które zostało nie wiadomo po co zarzucone, aby zwiększyć różnice ortopraktyczne między katolikami a resztą chrześcijan?

Ale w sumie dobrze usłyszeć słowa szczerości, że się żyje w "rezerwacie". Będę o nich pamiętał, jak Ci się zbierze na ekumeniczne uniesienia.


Śr paź 08, 2014 10:43

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Profanacja ołtarza!
zefciu napisał(a):
Ale w sumie dobrze usłyszeć słowa szczerości, że się żyje w "rezerwacie". Będę o nich pamiętał, jak Ci się zbierze na ekumeniczne uniesienia.


A ja będę pamiętał jeśli użyjesz argumentu, że coś jest prawdziwe bo tak przekazuje Watykan, skoro tutaj uważasz że jednak nie musi mieć zawsze racji i masz swoją teorię jak coś zrobić lepiej ;)

Z tego całego szlachetnego ad dominum i mówienia po łacinie to ja widze w dzisiejszych czasach rezultat tylko taki, że bywają babcie co klepią w czasie mszy pod nosem różaniec zamiast słuchać, bo tak się kiedyś przyzwyczaiły w czasach gdy i tak nic z tego wszystkiego się nie dało zrozumieć.


Śr paź 08, 2014 11:27
Zobacz profil
Post Re: Profanacja ołtarza!
mr_fuchs napisał(a):
A ja będę pamiętał jeśli użyjesz argumentu, że coś jest prawdziwe bo tak przekazuje Watykan
Dlaczego miałbym kiedykolwiek użyć takiego argumentu? Co Ty bredzisz?
Cytuj:
skoro tutaj uważasz że jednak nie musi mieć zawsze racji i masz swoją teorię jak coś zrobić lepiej
Nie mam swojej teorii jak coś zrobić lepiej. Po prostu uczestniczę w Liturgii, w której stosuje się obie postawy i widzę, że ma to sens.
Cytuj:
Z tego całego szlachetnego ad dominum i mówienia po łacinie to ja widze w dzisiejszych czasach
A dlaczego był sens w innych czasach?
Cytuj:
w czasach gdy i tak nic z tego wszystkiego się nie dało zrozumieć.
Czyli były czasy, gdy był sens, aby ludzie nie rozumieli Mszy Świętej?


Śr paź 08, 2014 11:49

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Profanacja ołtarza!
Zrozumiałem Twoją wypowiedź jako krytykę dopuszczania formy liturgii powszechnie stosowanej dzisiaj (w dowolnym języku popularnym w danym miejscu, sprawowanej przodem do ludu)- zarazem akceptowanej przez Watykan stąd wysnułem wniosek, że uważasz, że wiesz lepiej, może niesłusznie;]

Uważam, że dla tzw. 'zwykłych ludzi' niewładających łaciną to nigdy nie miało sensu i po prostu w pewnym momencie to dostrzeżono i wprowadzono zmiany - że lepiej aby wierny coś rozumiał, a nie patrzył jak sroka w gnat gdy kapłan wypowiada tajemne formuły.


Śr paź 08, 2014 12:12
Zobacz profil
Post Re: Profanacja ołtarza!
mr_fuchs napisał(a):
Uważam, że dla tzw. 'zwykłych ludzi' niewładających łaciną to nigdy nie miało sensu
A to jest tak trudno nauczyć się własnego języka liturgicznego? Ja uczestniczę w Liturgii nie po polsku i jakoś rozumiem.


Śr paź 08, 2014 12:16

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Profanacja ołtarza!
No to popłynąłeś.
A jakby ksiądz w kazaniach uparcie używał alegorii związanych ze światem fizyki kwantowej to też głupi parafianie mają iść na studia?
Nauczyłeś się łaciny czy po prostu innego języka w kraju gdzie mieszkasz?


Śr paź 08, 2014 13:02
Zobacz profil
Post Re: Profanacja ołtarza!
mr_fuchs napisał(a):
No to popłynąłeś.
A jakby ksiądz w kazaniach uparcie używał alegorii związanych ze światem fizyki kwantowej to też głupi parafianie mają iść na studia?
Bezsensowny przykład. Jeśli mamy dobre tłumaczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich korzystać. Jednak należy pamiętać, że przetłumaczenie greckich idei na polski nie musi być proste.
Cytuj:
Nauczyłeś się łaciny czy po prostu innego języka w kraju gdzie mieszkasz?
Łaciny trochę znam. Natomiast język, w którym odbywa się Boska Liturgia w Poznaniu nie jest językiem narodowym.


Śr paź 08, 2014 13:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Profanacja ołtarza!
Cytuj:
Bezsensowny przykład. Jeśli mamy dobre tłumaczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich korzystać. Jednak należy pamiętać, że przetłumaczenie greckich idei na polski nie musi być proste.

Bezsensowna odpowiedz na podchwytliwe pytanie.
Cytuj:
Łaciny trochę znam.

Ja znam troche wszystkiego. Otoczenie slusznie sugeruje, ze wlasciwie glupcem jestem. :P


Śr paź 08, 2014 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Profanacja ołtarza!
Boska Liturgia w Polsce - przynajmniej w Kościele greckokatolickim, bo nie wiem jak w prawosławnym - sprawowana jest po ukraińsku :-) I to jest język narodowy w arcybiskupstwie większym z siedzibą w Kijowie. W dodatku rodzimy dla wielu grekokatolików.

Ale warto wiedzieć, że grekokatolicy w Polsce zastanawiają się nad wprowadzeniem polskiego, bo - jak mówił abp Martyniak - Kościół jest powszechny, nie narodowy. Na pewno wchodzi w grę dwujęzyczność chrztów, pogrzebów, etc. jeśli uczestniczą w nich Polacy. Na pewno też można kupić dwujęzyczny modlitewnik z pełnym tekstem liturgii Św. Jana Złotoustego...

Język miejscowy ma poważną zaletę: zrozumiałość.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz paź 09, 2014 6:15
Zobacz profil
Post Re: Profanacja ołtarza!
No i dobrze. Ja tam nie mam nic przeciwko językom narodowym. Jakby się Liturgie odbywały u nas po aleucku, to też bym chodził i się w końcu nauczył. Ale to odwracanie księdza zadem do wschodu, które mr_fuchs uważa za tak wielki postemp jest niezrozumiałe.


Cz paź 09, 2014 7:06
Post Re: Profanacja ołtarza!
Tyle, ze ten wschod ze wzgledow praktycznych (lokalizacja kosciolow) juz dawno wschodem nie jest.

A Pan Jezus raczej nie stal "przodem do Boga i tylem do uczniow" podczas Wieczerzy. My swietujemy nie tylko Jego smierc, ale takze Wieczerze. Kaplan "in persona Christi" wraz z ludem Bozym.
Ty mozesz sobie swietowac inaczej.


Cz paź 09, 2014 7:38
Post Re: Profanacja ołtarza!
Kael napisał(a):
Tyle, ze ten wschod ze wzgledow praktycznych (lokalizacja kosciolow) juz dawno wschodem nie jest.
Czasem jest, a czasem nie jest. Tym niemniej ustawienie jest ważne. Lud zwraca się na wschód wraz z kapłanem. Kapłan zwraca sie na zachód do ludu. Katechumen lub chrzestny zwraca się na zachód gdy spluwa na znak wyrzeczenia się szatana. Po co odrzucać tę symbolikę nie dostając niczego w zamian?
Cytuj:
A Pan Jezus raczej nie stal "przodem do Boga i tylem do uczniow" podczas Wieczerzy.
A kto mówi, że stał?
Cytuj:
Ty mozesz sobie swietowac inaczej.
Och dzięki za łaskę :)


Cz paź 09, 2014 7:49
Post Re: Profanacja ołtarza!
zefciu napisał(a):
Kael napisał(a):
Tyle, ze ten wschod ze wzgledow praktycznych (lokalizacja kosciolow) juz dawno wschodem nie jest.
Czasem jest, a czasem nie jest. Tym niemniej ustawienie jest ważne. Lud zwraca się na wschód wraz z kapłanem. Kapłan zwraca sie na zachód do ludu. Katechumen lub chrzestny zwraca się na zachód gdy spluwa na znak wyrzeczenia się szatana.

U nas nikt nie spluwa. Moze dlatego nam sie storny swiata nie wydaja az tak wazne?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
A Pan Jezus raczej nie stal "przodem do Boga i tylem do uczniow" podczas Wieczerzy.
A kto mówi, że stał?
A Pan Jezus ani nie stal, ani nie lezal tylem do uczniow przy slowach Przemienienia. Teraz sie zgadzasz?

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Ty mozesz sobie swietowac inaczej.
Och dzięki za łaskę :)

Mam nadzieje, na podobna z twojej strony ;-)


Cz paź 09, 2014 8:05
Post Re: Profanacja ołtarza!
Kael napisał(a):
U nas nikt nie spluwa. Moze dlatego nam sie storny swiata nie wydaja az tak wazne?
Jednak w Rycie Trydenckim były.
Cytuj:
A Pan Jezus ani nie stal, ani nie lezal tylem do uczniow przy slowach Przemienienia. Teraz sie zgadzasz?
No zgadzam. Gdzie mówiłem coś innego?
zefciu napisał(a):
Mam nadzieje, na podobna z twojej strony ;-)
Uważam, że gdyby miało dojść do powrotu Rzymu do jedności z prawosławiem, to nie byłby to problem. mr_fuchs uważa jednak prawosławnych za "rezerwat".


Cz paź 09, 2014 8:10
Post Re: Profanacja ołtarza!
No jezeli prawoslawni w koncu uznaja prymat piotrowy zapisany w Ewangelii to przyjmiemy was z otwartymi ramionami i nie bedziemy sie klocic o Liturgie. Kosciol katolicki ma wiele rytow. :D


Cz paź 09, 2014 8:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL