Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 12:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Poczta Watykańska rulez :) 
Autor Wiadomość
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
No cóż. Ja jestem w tej dobrej sytuacji, że moja doktryna pochodzi od Apostołów i nie musiała się rozwijać pod pozytywnym wpływem tego lub owego. Dlatego opinii prymasa nie komentuję.


Pt lis 03, 2017 12:47

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Owszem, doktryna (w tym i Twoja Zefciu...) rozwija się pod wpływem reakcji na błędy.

Pisał o tym Św. Augustyn::
„Czy dokładnie rozprawiano o Trójcy Świętej, zanim poczęli szczekać arianie?
A czy dokładnie rozprawiano o pokucie, zanim nowacjanie sprzeciwiać się jej poczęli?
Tak samo niedokładnie rozprawiano o chrzcie, nim znajdujący się poza Kościołem rebaptyzanci przeciwną naukę ogłosili.
Nawet o jedności Chrystusa nie wyrażano się z należytą dokładnością, aż dopiero znane rozdwojenie poczęło gnębić słabych braci. Wtedy to ci, co umieli objaśniać Pismo Święte i rozwiązywać trudności, wydobyli na wierzch ciemne miejsca Pisma Świętego w mowach i rozprawach, pragnąc ratować od zguby słabych braci, nękanych trudnościami ze strony ludzi bezbożnych”
(Objaśnienia Psalmów, Ps 54, 22; por. 7,15; 67,39).

To jednak ani trochę nie znaczy, że herezje są dobre.

Dlatego moje życzenia na rocznicę żałosnego wydarzenia, zwanego "reformacją" (a będącego deformacją) są inne:
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A6385E9

Pojednanie nie może się odbywać kosztem prawdy i z wywoływaniem zamętu. To zrozumiałe, że pragnie się dobrych relacji z niekatolikami, aby zbliżyć ich do pełnej jedności z hierarchią katolicką, także poprzez przyjęcie tradycji apostolskiej zgodnie z wiarą katolicką. Czym innym jest jednak niezrozumienie czy wręcz fałszowanie tego, co wydarzyło się przed 500 laty /kard. Müller/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 03, 2017 13:35
Zobacz profil WWW
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Sobory były zwoływane w odpowiedzi na herezję. I że w zasadzie do każdego sformułowania w Credo można przypasować jakąś herezję, którą to sformułowanie ma odpierać. Ale to nie oznacza, że doktryna się rozwija.


Pt lis 03, 2017 14:09

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
zefciu napisał(a):
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Sobory były zwoływane w odpowiedzi na herezję. I że w zasadzie do każdego sformułowania w Credo można przypasować jakąś herezję, którą to sformułowanie ma odpierać. Ale to nie oznacza, że doktryna się rozwija.
Dlaczego?
Rozwija się. Tak jak organizm umacnia się po przebyciu choroby - o ile jeszcze żyje...

Wracając do Lutra - jest coś zdumiewającego w tym, że w czasie, gdy jakakolwiek - słuszna czy nie - wypowiedź skierowana przeciw Żydom staje się powodem absolutnego potepienia, gloryfikuje się faceta, który nawoływał do palenia synagog i który w znaczący sposób wpłynął na stosunek Niemców do Żydów.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 03, 2017 14:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Myśli Marcina Lutra, które rozwijał rewolucjonista Adolf Hitler i jego bracia w tym duchu. Człowiek uczy się i rozwija myśli poprzedników.

Cytuj:
„Moja rada, jak powiedziałem wcześniej, jest taka: Po pierwsze, by spalić ich synagogi, a każdy, kto może, niech rzuca siarkę i smołę; byłoby dobrze, gdyby ktoś mógł także dorzucić nieco ognia piekielnego. (...) Po drugie, żeby wszystkie ich księgi – ich modlitewniki, ich pisma talmudyczne, a także całą Biblię – im zabrać, nie zostawiając ani kartki, a zachować je dla tych, którzy mogą się nawrócić. (...) Po trzecie, by zabronić im pod karą śmierci sławienia Boga, dziękczynienia, modlitwy i publicznego nauczania wśród nas i w naszym kraju. (...) Po czwarte, by zabronić im wypowiadania imienia Boga w zasięgu naszego słuchu. Albowiem nie możemy słuchać tego w dobrej wierze ani tolerować. (...) Ten, kto usłyszy to imię [Boga] wypowiedziane przez Żyda, musi poinformować władze albo obrzucić go świńskim łajnem, gdy go zobaczy i gonić go” (źródło: Martin Luther, On the Jews and Their Lies, tłum. Martin H. Bertram, Fortress Press 1955).

„Spalić ich synagogi. Zabronić im wszystkiego, o czym wspomniałem wyżej. Zmusić ich do pracy i traktować ich z wszelakiego rodzaju surowością, tak jak uczynił to Mojżesz na pustyni, gdy zabił trzy tysiące. (...) Jeśli to nie zadziała, musimy gonić ich jak wściekłe psy, aby nie stać się współuczestnikami ich wstrętnego bluźnierstwa i wszystkich ich przywar i po to, abyśmy nie zasłużyli na gniew Boga i nie zostali potępieni wraz z nimi. Wykonałem swoją powinność. Niech każdy zadba o wypełnienie swojej. Ja jestem usprawiedliwiony” (źródło: About the Jews and Their Lies, cyt. P.F. O’Hare, The Facts About Luther, TAN Books 1987, s. 290).

„Gdybym miał ochrzcić Żyda, zabrałbym go na most nad Łabą, powiesił kamień u jego szyi i zepchnął go ze słowami: Chrzczę ciebie w imię Abrahama” (źródło: Hartmann Grisar, Luther, t. V, s. 413).

„Żydzi zasługują na to, by wieszać ich na szubienicy siedem razy wyżej od zwykłych złodziei” (źródło: Weimar, t. 53, s. 502).

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Pt lis 03, 2017 21:52
Zobacz profil
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Podejście Lutra do Żydów ewoluowało, pierwsze jego opracowanie z 1523r "Jezus Chrystus urodził się Żydem" ukazywało Żydów jako braci Jezusa godnych najwyższego szacunku. Z latami zmienił zdanie i w 1543 w opracowaniu "Przeciwko Żydom i ich kłamstwom" wyraża pogląd radykalnie różny.
http://www.tokfm.pl/blogi/parus-major/2 ... zydowska/1


So lis 04, 2017 9:43

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Czyli najpierw nie był antysemitą, a dopiero potem został i nawoływał do palenia synagog.
Zaiste święty mąż ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 04, 2017 10:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Marek_Piotrowski napisał(a):

Zwłaszcza że Watykan już wydał (chyba lepiej przemyślany) znaczek z Lutrem (a dokładnie z głową Lutra - to jego głowa pełni tu rolę kobzy na której gra diabeł).
Obrazek



Nie ma takiego znaczka. To co widziałeś, to był tylko czyjś żart. https://catholicismpure.wordpress.com/2 ... rs-revolt/

_________________
Tylko Bogu chwała


So lis 04, 2017 11:09
Zobacz profil
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Nawet redaktor Kucharczak zauwazyl, ze metoda naprawiania heretyka kijem nie dziala.
http://gosc.pl/doc/4285991.Naprawianie- ... e-dzialalo
A co do antysemityzmu (nieswietego, bo nikt go takim nie czyni) Lutra, to moze przypomnijmy poglady chocby sw Maksymiliana Kolbe?
http://niepokalanow.pl/maksymilian-kolb ... masoneria/

Luter raczej nie chcial rozlamu w Kosciele. Mateczka Kozlowska tez nie chciala. Wielu innych tez nie.
W kazdym razie jego przekonanie, ze laski Bozej i zbawienia kupic nie mozna, bylo rewolucyjne na tamte czasy. Wprowadzenie jezyka zrozumialego dla wierzacych do liturgii - tez.
Moze sie wielu prawomyslnym katolikom nie podobac, ale to nie nasza zasluga, ze urodzilismy sie w katolickich rodzinach. Czy na pewno bylibysmy katolikami, gdybysmy urodzili sie w rodzinach ewangelickich?

I czy Pan Bog zapyta na koncu zycia na starcie o wyznanie? A moze raczej o pogarde dla innych chrzescijan?


So lis 04, 2017 13:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Kael napisał(a):
I czy Pan Bog zapyta na koncu zycia na starcie o wyznanie? A moze raczej o pogarde dla innych chrzescijan?

Może nie zapyta? Nie wiem.
Ale jakoś tak dziwnie się czuję czytając, co piszesz, że nieważne jest w jakim jesteśmy Kościele.


Wracając do tezy Marka: też nie uważam, żeby rocznica Reformacji była dla nas powodem do świętowania. Może raczej do zadumy, refleksji, modlitwy?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 04, 2017 14:12
Zobacz profil WWW
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Jestesmy w Kosciele Jezusa Chrystusa. Dopoki bedziemy sie licytowac na doktryny i hierarchie, nie zblizymy sie do siebie ani na krok. Wszyscy mamy zblizac sie do Chrystusa i to jest, moim zdaniem, jedyny sluszny kierunek. A ze drog do Boga jest tyle, ilu ludzi...
Kosciol przechowuje nauke Chrystusa jako depozyt. Czlonkowie Kosciola robia to jednak lepiej badz gorzej. I ta nauka ma byc nam pomoca w drodze do Boga, a nie mlotem na innych.
Czasem mam wrazenie, ze pewnosc znajomosci doktryny ma skutki takie, jak miala u faryzeuszy: zamyka serca.

Katolicy raczej nie swietuja Reformacji, ale zignorowanie jej to nie jest dobry pomysl. Szczegolnie, te bylismy tez jej przyczyna.


So lis 04, 2017 14:26

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Nie wycieraj sobie Kaerl gęby Maksymilianem Kolbe - i nie porównuj ze zwierzęcym antysemityzmem Lutra.

o.Kolbe
Z całą pewnością uwagi o.Maksymiliana nie mają charakteru wrogości rasowej – co więcej, Rycerz Niepokalanej wielokrotnie podkreślał, że większość Żydów nie ma nic wspólnego z tym co krytykował.

O.Kolbe, któremu przysłano Mały dziennik do oceny tak pisał do redaktora naczelnego (wyróżnienia M.P):
„Trzeba wymagać, by redaktorzy współpracownicy rzeczywiście pisali w duchu MI, tj. podbicia świata dla Niepokalanej, zbawiania i uświęcenia dusz przez Niepokalaną, a unikali niepotrzebnych piętnowań ludzi czy partii czy innych narodów...
Mówiąc o Żydach, bardzo bym uważał na to, żeby czasem nie wzbudzić albo nie pogłębić nienawiści do nich w czytelnikach i tak już nastrojonych do nich czasem nawet wrogo. Na ogół więcej bym się starał o rozwój polskiego handlu i przemysłu, niż piętnował Żydów.”


Większy wpływ uzyskał na MD po powrocie do Polski w roku 1936. Wydał wtedy następującą dyrektywę dla Redakcji:
„W duchu MI Niepokalanej, z miłością ku wszystkim, nawet najgorszym, zwalczać zło. Gdy przyjdzie jednak zwrócić uwagę społeczeństwa czy władz na jakieś zło, zrobić to z miłością ku złym i delikatnie. Nie przejaskrawiać, nie wchodzić bardziej w szczegóły zła, niż to potrzeba dla jego naprawienia”.

W dokumentach zachowało się jego tłumaczenie dlaczego nie dopuszcza niektórych tekstów prałata X do publikacji: „Co do ks. prałata X, to i tu... jest też druga strona medalu. (…) ks. prałat jest takim antysemitą aż do szowinizmu, że MD nie może pójść po jego linii i stąd nie wszystkie jego prace dostają się na łamy MD.”

W trakcie postępowania kanonizacyjnego przebadano 785 prac o.Kolbego – znaleziono wśród nich 4 krótkie, kontrowersyjne teksty na tematy żydowskie . Prof. Norman Davies, pisał o ojcu Kolbe: "Obalono wysuwane swego czasu przeciw niemu oskarżenie o ksenofobię i antysemityzm" .
Skąd zatem taka mnogość zarzutów wobec o.Maksymiliana?
Być może część krytyk bierze się stąd, iż przyszły Święty poruszał tematy, które dziś – po Holocauście – stanowią pewne tabu.
Przykładem może być sprawa Talmudu. O.Maksymilian pisał:
„W Talmudzie nazywają owi rabini chrześcijan bałwochwalcami, gorszymi od Turków, mężobójcami, rozpustnikami nieczystymi, gnojem, zwierzętami w ludzkiej postaci, gorszymi od zwierząt, synami diabła, itd. (…)
Uczą też, że Żydowi wolno oszukać, okraść chrześcijanina, bo „wszystkie majętności gojów są jako pustynia, kto je pierwszy zajmie, ten jest ich panem”.
Tak więc księgę zawierającą 12 grubych tomów i dyszącą nienawiścią ku Chrystusowi Panu i chrześcijanom wtłacza się w głowy, że to księga święta(…)
Nic więc dziwnego, że ani przeciętny Żyd, ani rabin nie ma zazwyczaj pojęcia o religii Chrystusowej, karmiony jedynie nienawiścią ku swemu Odkupicielowi, zakopany w sprawach doczesnych, goniący za złotem i władzą, nie przypuszcza nawet, ile pokoju i szczęścia daje jeszcze na tej ziemi wierna, gorliwa i wspaniałomyślna miłość Ukrzyżowanego, jak ona przewyższa wszystkie „szczęścia” zmysłowe czy umysłowe, które daje nędzny świat.”
(Rycerz Niepokalanej, 5–1926)
Na pierwszy rzut oka tekst wydaje się być majaczeniem antysemity. Jednak… Talmud zawiera to wszystko, o czym o.Kolbe napisał - a zapewniam, że nie są to jeszcze najbardziej drastyczne teksty – księga ta pełna jest mądrości w rodzaju „jeśli poganin uderza Żyda, jest godzien śmierci” (Sanhedryn 58b,20b), nie mówiąc już o obrzydliwych bluźnierstwach w stosunku do Jezusa czy nieprzystojnych tekstów odnoszących się do Maryi .
Być może nie należy kruszyć o to kopii – w końcu jest to księga będąca wynikiem zupełnie innych czasów – pod warunkiem, że nie będzie się jej próbowało dziś zastosować.


Przypuśćmy na chwilę, iż teksty o.Maksymiliana rzeczywiście były „antysemickie”.
Jakież działania proponował ten „zażarty antysemita”, jakie sugerował represje?
Czyniąc zadość życzeniu śp. o Norsy proszę też i Was Szanowni Czytelnicy o modlitwę do Niepokalanej „o nawrócenie żydów” tego „najnieszczęśliwszego z narodów”, jak zwykł mawiać o. Norsa , bo zakopanego w rzeczach ziemskich i przemijających. A więc:
  • Niechaj każdy z członków i każda z członkiń Milicji uważnie, na gorąco co dzień odmawia nasz akt strzelisty(…)
  • Gdy ktoś z nas napotka żyda, niechaj westchnie o jego nawrócenie do Niepokalanej, chociażby tylko myślą (…)
  • Pamiętajmy, że za każdego, bez względu na różnice narodowości, umarł Pan Jezus i że każdy, a więc i każdy Żyd, jest niewdzięcznym, ale jednak dzieckiem naszej Matki wspólnej w niebie. Modlitwą (a zwłaszcza odmawianiem różańca św.), umartwieniem (wzroku, słuchu, smaku, woli), dobrym przykładem, a jeżeli roztropność na to pozwala, to i zbawiennymi rozmowami, a przede wszystkim roztropnym szerzeniem Medalika Cudownego, nawet wśród zbłąkanych synów Izraela, starajmy się doprowadzić ich do poznania prawdy i osiągnięcia prawdziwego pokoju i szczęścia przez oddanie się bezgranicznie nasze wspólnej Pani i Królowej, a przez nią Przenajświętszemu, miłością dla każdej duszy pałającemu, Sercu Boga Zbawcy.
(Rycerz Niepokalanej 5 (1926) 2–7)



Niech mówią czyny! (i... sami Żydzi)
Powie ktoś, że każdy antysemita twierdzi, że nie kieruje się uprzedzeniami, tylko czymś innym. I to prawda. Jednak św.Maksymilian w godzinie próby dowiódł swej miłości do Żydów.
Oto fakty w tej sprawie:

  • W grudniu 1939 zakwaterowano w Niepokalanowie 1500 osób narodowości żydowskiej. Oto świadectwo przewodniczącej grupy, p. Zając w dniu opuszczenia klasztoru: „W dniu jutrzejszym mamy opuścić Niepokalanów. Było nam tutaj dobrze, bo doznaliśmy dużo serca od mieszkańców klasztoru (...). W Niepokalanowie byliśmy otoczeni dobrocią. I właśnie za tą dobroć, w imieniu wszystkich Żydów, pragniemy dzisiaj złożyć księdzu Maksymilianowi i wszystkim jego zakonnikom szczególnie gorące podziękowanie. Ale największe słowa nie są zdolne wypowiedzieć tego, co nasze serca chciałyby wyrazić"
    Inny członek delegacji stwierdził:
    "Jeśli Bóg pozwoli nam przeżyć - odwdzięczymy się Niepokalanowowi stokrotnie. O dobroci Niepokalanowa względem Żydów, uchodźców z Poznańskiego, nigdy nie zapomnimy.”
  • W późniejszym okresie udzielano w Niepokalanowie schronienia Żydom (m.in. w 1940 mieszkał tam Szymon Wiesenthal z żoną), a także świadczono różne inne formy pomocy, także dla warszawskiego getta . To wszystko sprowokowało Andre Frossarda do wygłoszenia dobitnej opinii: „Po wojnie lepiej było nie mówić do tych, którzy przeżyli, o »antysemityzmie« Kolbego. Niepokalanów był dla nich na tej ziemi ostatnim schronieniem słodyczy i braterstwa”
  • Aresztowanie o.Kolbe nastąpiło pod zarzutem pomocy udzielanej Żydom
  • W Oświęcimiu pełnił nadal swoją misję, także w stosunku do osób narodowości żydowskiej. Oto świadectwo jednego z jego żydowskich współwięźniów:
    „Wielu z nas straciło nadzieję, wielu chłopców w moim wieku rzucało się na druty wysokiego napięcia. Kiedy błąkałem się szukając kogokolwiek, z kim mógłbym podzielić się myślami, spotkał mnie o.Kolbe. Rozmawiał ze mną. Był dla mnie jak anioł. Wciąż pomagał mi w przełamywaniu rozpaczy. Nakłonił mnie do powrotu do wiary w Boga. Wiedział, że jestem żydowskim chłopcem, ale to nie stanowiło dlań żadnej różnicy. Jego serce było wielkie dla wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś był Żydem czy katolikiem. On kochał każdego. Rozdawał miłość i tylko miłość. Oddawał mi wiele ze swej skąpej racji żywności, tylko cudem sam przeżył (...). Jestem Żydem, jako syn matki żydowskiej wierzę w wiarę żydowską i jestem z tego dumny. Ojca Maksymiliana zaś bardzo mocno kochałem, nie tylko wtedy w Oświęcimiu, gdzie się zaprzyjaźniliśmy, ale będę go zawsze kochał do ostatnich chwil mojego życia".(Sigmunt Gerson, współwięzień o.Kolbe w Oświęcimiu)
    (Patricia Treece. A Manfor Others. Maximilian Kolbe, Saint of Auschwitz in the Words Who Knew Him).

Podsumowując:
O.Kolbe uczestniczył (publicystycznie) w kilku rodzajach ostrego sporu ze środowiskami żydowskimi:
  • w (dość oczywistym) sporze wyznaniowym z żydowskimi środowiskami religijnymi
  • w sporze światopoglądowym z laickimi środowiskami komunizującymi i masońskimi
  • w sporze ekonomicznym z środowiskami kupieckimi oraz (osobno) wielkim przemysłem
Święty wielokrotnie podkreślał, iż owe spory nie powinny przeistaczać się w spór siłowy oraz że niedopuszczalne jest ich przenoszenie na grunt nienawiści do narodu czy do poszczególnych osób. Wielokrotnie nawoływał do modlitwy za Żydów.
Szczerości tych deklaracji dowiódł w godzinie próby pomagając Żydom w czasie wojny. Za tę pomoc został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym, w którym również pomagał innym (m.in. Żydom). Swoje życie zakończył w sposób heroiczny.

Marcin Luter
A teraz wypowiedzi Twojego idola:

W 1543 roku Marcin Luter opublikował słynny pamflet pt. 'O Żydach i ich kłamstwach' nazywany arsenałem antysemityzmu. Czytamy w nim między innymi zalecenia, aby wszystkie synagogi czy szkoły podpalano, a co się będzie żle palić, trzeba posypać ziemią, iżby żaden człowiek nie zobaczył już nigdy choćby jednego kamienia, ani popiołu po nich. I niech to się dzieje na chwałę naszego Pana, na chwałę chrześcijaństwa, aby Bóg wiedział, że jesteśmy chrześcijanami i że nie ścierpimy i nie pozwoliliśmy, aby otwarcie wypowiadano kłamstwa o jego Synu i chrześcijanach, aby Jego i nas przeklinano i obsypywano bluźnierstwami... Trzeba takoż zniszczyć i zburzyć ich domy. Bo tam czynią oni to samo, co w swoich szkołach. Niechby za to umieszczono ich wszystkich pod jednym dachem, w jakiejś stajni, niczym Cyganów... trzeba im odebrać wszystkie modlitewniki i objasnienia Talmudu, w których jest tyle bałwochwalstwa, kłamstw, przekleństw i bliźnierczych nauk... Trzeba ich rabinom zagrozić śmiercią, jeśli by dalej nauczali... Trzeba im pod groźbą pozbawienia życia zakazać, by wśród nas jawnie chwalili Boga, dziękowali mu, modlili się do niego, i by nauczali'.
„[...] żeby też ich domy podobnie spustoszono i zniszczono.”
„[...] te nicponie i rabusie nie są warci ani łaski, ani litości.”


Kilka miesięcy później w Schem Hamphoras pisze on tak: „byśmy my, Niemcy wiedzieli co to jest Żyd... Gdyż równie łatwo nawrócić Żyda, jak nawrócić Diabła. Bowiem Żyd, serce żydowskie są twarde jak kij, jak kamień, jak żelazo, jak sam Diabeł. Krótko mówiąc, są to dzieci Diabła, skazane na ogień piekielny...'
Nadmiar urazy i wściekłego gniewu za niepowodzenia w nawracaniu sprawia, że wyraża się wulgarnie: '...Przeklęty goj, jakim jestem, nie jest w stanie zrozumieć, jak oni to robią, że są tak zręczni, chyba że pomyślę, iż wtedy, gdy Judasz Iskariota powiesił się, jego kiszki rozerwały się i opróżniły i Żydzi być może przysłali swoje sługi ze srebrnymi naczyniami i złotymi konwami, aby nabrać moczu Judasza z innymi skarbami, a potem zjedli i wypili to (censored) i mają dzięki temu tak przenikliwe oczy, że dostrzegają w Pismach wstawki, których nie znaleźli ani Mateusz, ani sam Ezajasz, nie mówiąc o nas, przeklętych gojach...'
Według Lutra: 'Żydzi, którzy od 1400 lat są naszą plagą, zarazą, sprawcami wszelkich nieszczęść, to ludzie przywodzący do rozpaczy, przesiąknięci złem, pełni jadu, ludzie, którzy pozostają pod wpływem szatana. W sumie mamy w nich najprawdziwsze diabły'.
W innym miejscu z kolei pisał: 'Bierzcie się do całowania!
Szatan znowu się wypróżnił, znowu nasrał w portki. Oto prawdziwa świętość, którą Żydzi i ci, co za Żydów chcą uchodzić, niechaj całują, pożerają, piją i obdarzają czcią, i niech też sztan pożera i spija to, co tacy jego uczniowie potrafią z siebie wypluć, wydalić z góry i z dołu. Zebrali się tu odpowiedni dla siebie goście i gospodarze, wszystko jest dobrze ugotowane i przyrządzone... Teraz szatan z angielskim ryjem zajada się tym, co wychodzi z górnej gęby Żyda'.

„Gdybym mógł, to powaliłbym go na ziemię (żyda mieszkającego w Niemczech – przyp. M.P.) i ze złości przeszyłbym go mieczem.


Żydzi byli dla Lutra "młodymi diabłami, stworzonymi po to, by jak najszybciej wrócić do piekła".

„Tutaj w naszym kościele parafialnym w Wittemberdze wyryta jest w kamieniu maciora: pod nią leżą młode prosięta i Żydzi, którzy ssą, za maciorą stoi rabin, który podnosi prawą nogę maciory i swoją lewą ręką przeciąga jej ogon ponad siebie, schyla się i z wielką pracowitością zerka świni pod ogon w Talmud, jak gdyby chciał przeczytać i ujrzeć coś ostrego i szczególnego [...]. Gdyż tak u Niemców mówi się o kimś, kto wykazuje się bez przyczyny wielką mądrością: Gdzie on to czytał? U świni, po grubiańsku, w tyłku.”



Przeczytaj Kael, porównaj, i... nigdy więcej nie porównuj tych dwu osób.



Cytuj:
Jestesmy w Kosciele Jezusa Chrystusa. Dopoki bedziemy sie licytowac na doktryny i hierarchie, nie zblizymy sie do siebie ani na krok. Wszyscy mamy zblizac sie do Chrystusa i to jest, moim zdaniem, jedyny sluszny kierunek. A ze drog do Boga jest tyle, ilu ludzi...
Kosciol przechowuje nauke Chrystusa jako depozyt.
No właśnie. Nie ma powodu się "licytować" natomiast Kościół ma obowiązek przechować i bronić nauki wiary.

Zlekceważenie TREŚCI wiary nie jest wcale ewangeliczne, jak to usiłują nam wmówić różni ireniści:
Ga 1:8-9 bt5 "Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 04, 2017 14:45
Zobacz profil WWW
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Kael napisał(a):
Jestesmy w Kosciele Jezusa Chrystusa. Dopoki bedziemy sie licytowac na doktryny i hierarchie, nie zblizymy sie do siebie ani na krok. Wszyscy mamy zblizac sie do Chrystusa i to jest, moim zdaniem, jedyny sluszny kierunek. A ze drog do Boga jest tyle, ilu ludzi...
Kosciol przechowuje nauke Chrystusa jako depozyt. Czlonkowie Kosciola robia to jednak lepiej badz gorzej. I ta nauka ma byc nam pomoca w drodze do Boga, a nie mlotem na innych.
Czasem mam wrazenie, ze pewnosc znajomosci doktryny ma skutki takie, jak miala u faryzeuszy: zamyka serca.

Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka, Prymas S. Wyszyński.......dla części katolików zapewne trudne do przyjęcia....


So lis 04, 2017 15:12
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Drogi Marku, to wlasnie twoja pogarda dla inaczej myslacych odstreczyla mnie od tego forum. Ciesz sie, ze jak wierni Prawu i jego literze faryzeusze, mozesz tryumfowac nad maluczkimi ze "zdradziecka morda", ktorzy nie sa tak lotni w paragrafach i regulkach.
A antysemityzm to antysemityzm. Tak jak klamstwo nie ma stopni tak i pogarda ich nie ma.

Nie mecz sie odpowiedzia do mnie. Nie bede jej czytac.


So lis 04, 2017 15:13
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Poczta Watykańska rulez :)
Alus napisał(a):
Kael napisał(a):
Jestesmy w Kosciele Jezusa Chrystusa. Dopoki bedziemy sie licytowac na doktryny i hierarchie, nie zblizymy sie do siebie ani na krok. Wszyscy mamy zblizac sie do Chrystusa i to jest, moim zdaniem, jedyny sluszny kierunek. A ze drog do Boga jest tyle, ilu ludzi...
Kosciol przechowuje nauke Chrystusa jako depozyt. Czlonkowie Kosciola robia to jednak lepiej badz gorzej. I ta nauka ma byc nam pomoca w drodze do Boga, a nie mlotem na innych.
Czasem mam wrazenie, ze pewnosc znajomosci doktryny ma skutki takie, jak miala u faryzeuszy: zamyka serca.

Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka, Prymas S. Wyszyński.......dla części katolików zapewne trudne do przyjęcia....

I prymas Wyszyński, Twoim zdaniem pisał także o heretykach, odstępcach od Kościoła, publicznych grzesznikach?
Prymas Wyszyński z pewnością pochwalał powstawanie coraz to nowych, dziwnych Kościołów, bo przecież "Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka"?
Bo przecież "tyle jest możliwości"!

Nie chcesz przez swój wpis powiedzieć, że prymas Wyszyński głosił całkowity indyferentyzm religijny?

Umówmy się, że zanim zamieścimy jakiś cytat sprawdzimy o co w nim chodzi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 04, 2017 15:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL