Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Vassula Ryden - głos o jedności? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
W Kościele katolickim jest możliwe udzielenie Komunii Świętej dla dobra duchowego osoby jeśli podziela ona wiarę co do istoty Sakramentu. Mowa oczywiście o ochrzczonych.

Katolik może również - z punktu widzenia prawa Kościoła - przyjąć rozgrzeszenie i Komunię św. od szafarza prawosławnego (dokładnie: niekatolickiego, jeśli w danym Kościele zachowana jest ważność Sakramentu), aczkolwiek powinno to być uzasadnione dobrem duchowym i nie jest normą. Inne zdanie ma na ten temat Kościół prawosławny, który wymaga pełnej jedności w wierze.

Nie ma interkomunii z protestantami, bo nie mają oni ważnej Eucharystii w rozumieniu KK.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N maja 22, 2011 8:19
Zobacz profil
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):
Brat Roger uznał nauczanie KRK, więc nie jest dziwne, że otrzymał dostęp do sakramentów. Natomiast katolik nie może przystąpić do sakramentów w Kościele prawosławnym, ani prawosławny w katolickim, bowiem różnice między wykładnią Cerkwi a KRK są w tej chwili nie do przeskoczenia.

Jeśli chodzi o stanowisko Cerkwii to zapewne chodzi o to że komunia jest znakiem jednosci z Kościołem a nie róznice doktrynalne. Kościół Katolicki ma takie same stanowisko- że interkomunia może być jedynie w przypadku nastania widzialnej jednosci między Kościołami.
Żeby było jasne : KK nie pozwala swoim wiernym fakultatywnie przystępowac do komuni w innych kościołach ani też nie pozwala niekatolikom pzystęć u siebie do komuni


N maja 22, 2011 14:18
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Cytuj:
Jeśli chodzi o stanowisko Cerkwii to zapewne chodzi o to że komunia jest znakiem jednosci z Kościołem a nie róznice doktrynalne. Kościół Katolicki ma takie same stanowisko- że interkomunia może być jedynie w przypadku nastania widzialnej jednosci między Kościołami.
Żeby było jasne : KK nie pozwala swoim wiernym fakultatywnie przystępowac do komuni w innych kościołach ani też nie pozwala niekatolikom pzystęć u siebie do komuni

Komunia w Cerkwi jest znakiem jedności z Kościołem oraz znakiem tego, że wierny nie odszedł od prawowierności. Może nie być interkomunii z powodów kanonicznych, ale w przypadku KRK są to różnice doktrynalne. Z tego co wiem, KRK pozwala swoim wiernym przystępować do Komunii w Cerkwi w nadzwyczajnych przypadkach. Na przykład w wypadku zagrożenia życia gdy nie ma katolickiego kapłana w pobliżu. Ale ksiądz prawosławny nie może udzielić żadnego sakramentu nieprawosławnemu nawet w krytycznej sytuacji.


N maja 22, 2011 14:33
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):
Cytuj:
Jeśli chodzi o stanowisko Cerkwii to zapewne chodzi o to że komunia jest znakiem jednosci z Kościołem a nie róznice doktrynalne. Kościół Katolicki ma takie same stanowisko- że interkomunia może być jedynie w przypadku nastania widzialnej jednosci między Kościołami.
Żeby było jasne : KK nie pozwala swoim wiernym fakultatywnie przystępowac do komuni w innych kościołach ani też nie pozwala niekatolikom pzystęć u siebie do komuni

Komunia w Cerkwi jest znakiem jedności z Kościołem oraz znakiem tego, że wierny nie odszedł od prawowierności. Może nie być interkomunii z powodów kanonicznych, ale w przypadku KRK są to różnice doktrynalne. Z tego co wiem, KRK pozwala swoim wiernym przystępować do Komunii w Cerkwi w nadzwyczajnych przypadkach. Na przykład w wypadku zagrożenia życia gdy nie ma katolickiego kapłana w pobliżu. Ale ksiądz prawosławny nie może udzielić żadnego sakramentu nieprawosławnemu nawet w krytycznej sytuacji.


KK nie pozwala fakultatywnie swoim wiernym przystępować do komuni w innych Kościołach.
Co na ten temat mówi Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 908 - Katolickim kapłanom jest zabronione koncelebrowanie Eucharystii z kapłanami lub szafarzami kościołów lub wspólnot kościelnych nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim

Kan. 915 - Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.

Kan. 923 - Wierni mogą uczestniczyć w eucharystycznej Ofierze i przyjmować Komunię świętą w jakimkolwiek obrządku katolickim, z zachowaniem przepisu kan. 844.



Kan. 844 -

§ 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.


§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.


§ 3. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.


§ 4. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani.


§ 5. W odniesieniu do wypadków, o których w §§ 2, 3 i 4, biskup diecezjalny lub Konferencja Episkopatu nie powinni wydawać norm ogólnych, dopóki nie przeprowadzą konsultacji z kompetentną władzą, przynajmniej lokalną, zainteresowanego Kościoła lub wspólnoty niekatolickiej.

Patrz punkt 915 -
Czyli np katolik który przeszedł na prawosławie nie może otrzymywać komuni ponieważ jest wtedy ekskomunikowany (odrzucenie władzy papieża skutkuje ekskomuniką)


N maja 22, 2011 14:44
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Cytuj:
§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.


§ 3. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.


§ 4. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani.

Ok, rozumiem stanowisko KRK, ale Cerkiew nie zgadza się nawet z punktami 2,3 i 4. Te punkty nie mają żadnej mocy w Kościele prawosławnym.


N maja 22, 2011 19:22
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):

Ok, rozumiem stanowisko KRK, ale Cerkiew nie zgadza się z punktami 2,3 i 4. Te punkty nie mają żadnej mocy w Kościele prawosławnym.

Rozumiem.
Ja osobiście spotkałem się z takim przypadkiem ze ksiądz katolicki odmówił komuni prawosławnemu.
Ksiądz katolicki nie udzieli komuni jeżeli wie że ta osoba jest wyznania prawosławnego - ponieważ wie jakie są zasady Cerkwii


N maja 22, 2011 19:43
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Cytuj:
Rozumiem.
Ja osobiście spotkałem się z takim przypadkiem ze ksiądz katolicki odmówił komuni prawosławnemu.
Ksiądz katolicki nie udzieli komuni jeżeli wie że ta osoba jest wyznania prawosławnego - ponieważ wie jakie są zasady Cerkwii

Tylko po co wtedy takie przepisy? One są chyba raczej martwe.


N maja 22, 2011 19:45
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):
Tylko po co wtedy takie przepisy? One są chyba raczej martwe.

Te przepisy dotycża nie tylko Cerkwii ale też Kościołów Starokatolickich(np Polskokatolickiego). KRK uznaje ważność ich sakramentów i Eucharystii
W przypadkach określonych w KPK katolik może tam przystąpić do komuni. Kościół Polskokatolicki pozwala rzymskim Katolikom przystępować u siebie do komuni (ale nie na odwrót)


N maja 22, 2011 19:51
Post Re:
Cyryl napisał(a):
No i póki co nic nie jest do końca jasne,a przytoczony artykuł jest bardzo ogólnikowy,nie zawiera konkretnych zarzutów.

Zarzuty sprecyzowano. Ja odczytałam.


Śr maja 25, 2011 23:59
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Interkomunia obowiązuje w KK, prawosławie nie dopuszcza jej.


Cz maja 26, 2011 0:00
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Liza napisał(a):
Interkomunia obowiązuje w KK, prawosławie nie dopuszcza jej.

Niezupełnie.
Interkomunia ma miejsce wtedy gdy wierni jednego Kościoła moga fakultatywnie przystepowac do Komuni w innym Kościele. KK nie pozwala swoim wiernym przystępować do komuni w Cerkwii fakultatywnie ,gdy katolik odczuje taka potrzebę a wyłacznie wtedy gdy nie ma mozliwości przystąpienia do komuni w KK lub gdy brakuje szafarza katolickiego


Cz maja 26, 2011 19:18
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
gdzie się podział mój przyjaciel prawosławny?
Dedykuję jemu ta pieśń : http://www.youtube.com/watch?v=JhITIw3w ... re=related


Śr cze 01, 2011 23:07

Dołączył(a): Wt sty 08, 2013 19:56
Posty: 1
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Drodzy :-)
Zapoznałem się z Waszymi opiniami, pozwólcie że i ja dodam kilka słów od siebie. Jeszcze 2 miesiące temu nie miałem bladego pojęcia o Vassuli i o zapisanych przez nią orędziach. Zdziwicie się (sam jestem tym zdziwiony)-w jaki sposób się o nich dowiedziałem....
Pokrótce Wam opowiem: pewnego listopadowego dnia 2012 r. usłyszałem w swoim wnętrzu głos który nakazał mi odmówić Drogę Krzyżową. Jestem katolikiem lecz nie byłbym w stanie jej odmówić z pamięci. Miałem przy sobie tel. komórkowy z dostępem do internetu. Szybko więc odnalazłem tekst drogi krzyżowej wg ,,Prawdziwego życia w Bogu"- wówczas nie wiedziałem co to takiego jest. Gdy zacząłem czytać -moje serce czuło, że tego nie napisał człowiek sam z siebie, że to mówi Jezus. Ze łzami w oczach odprawiłem ową Drogę Krzyżową tego dnia i przez kolejne kilka dni (również roniąc łzy -choć faceci podobno nie płaczą). Ja płakałem i nie wstydzę się tych łez. Po kilku dniach ten sam wewnętrzny głos nakazał mi odmówić litanię do Ducha Świętego (nie miałem wogóle pojęcia czy taka litania jest , ale podobnie jak przy Drodze Krzyżowej -tekst odnalazłem na mojej komórce w internecie. Przez kolejne dni odmawiałem zarówno Drogę Krzyżową oraz Litanię do Ducha Św. Końcem listopada mój wewnętrzny głos -nakazał mi odnalezienie owej Drogi Krzyżowej w internecie (na normalnym komputerze -mam go w domu,w komórce korzystam z wersji uproszczonej) tak też uczyniłem, mimowolnie kliknąłem na odnośnik do strony głównej i natrafiłem na treść orędzi. Przez chwilę zastanawiałem się -od którego zeszytu zacząć lekturę- gdyż zwykle zaglądam do książek gdzieś na ich środku- gdy mi się spodoba -to zaczynam czytać, jeśli nie -to nie zawracam sobie taką lekturą głowy. I znów usłyszałem wewnętrzny głos- zacznij od pierwszego (co rzeczywiście poleca Vassula- a czego wówczas nie wiedziałem). Tak więc moi Drodzy zacząłem - i jestem już na 50 zeszycie... . Lektura orędzi Pana (wierzę -że są to Jego słowa) zmienia człowieka. Wiem co piszę -bo w podobny sposób odmieniła moje życie i moją wiarę lektura Dzienniczka św. Siostry Faustyny Kowalskiej -tej lektury wcale nie zamierzałem czytać,wziąłem ją do rąk z nudów i swoim zwyczajem otworzyłem w przypadkowym miejscu na słowach ,,miłość Boża kwiatem a miłosierdzie owocem"- zacząłem czytać od tego miejsca- przeczytałem do końca a następnie od początku do owych słów. Na początku było mnie stać zaledwie na wypowiedzenie słów ,,Jezu ufam Tobie"- bo inne modlitwy mnie nudziły i były za długie... minęło od tamtego czasu 5 lat... Wszystko się odmieniło. Pewien kapłan przy spowiedzi (4 lata temu) powiedział mi że z Jezusem nigdy nie będę się nudził -wówczas te słowa trochę mnie zdziwiły -bo nudzić się nie można np. z przyjaciółmi a Jezus jest przecież Bogiem (po lekturze Dzienniczka wierzę -że to były słowa samego Pana powiedziane przez owego kapłana). Ale po latach widzę, że to święta prawda (!) Jezus jest naszym Przyjacielem- żywym, obecnym, czującym, kochającym nas do szaleństwa. Wierzę w słowa Pana powiedziane Vassuli- że nadejdzie dzień w którym Kościół się zjednoczy pod przewodnictwem Piotra (Jezus przecież powiedział ,,ty jesteś Piotr (...) i na tobie zbuduję mój kościół". W Piśmie Świętym nie ma mowy o Katolikach, Prawosławnych i Protestantach. Jest mowa o kościele. Jezus boleje nad rozłamem (bo Kościół jest jego ciałem). Jesteśmy chrześcijanami i wszyscy powinniśmy modlić się o jedność Kościoła- tego oczekuje od nas Pan. Pozdrawiam Was serdecznie :-)


Wt sty 08, 2013 21:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL