Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Vassula Ryden - głos o jedności? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 21:33
Posty: 138
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Trymet powiedz mi prosze jaka czesc Kosciola Chrystusowego zostala po rozlamie w Kosciele Prawoslawnym


Śr maja 11, 2011 22:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
trymet napisał(a):
A swoją drogą- to słyszałem o takim porównaniu że Staroobrzedowcy to prawosławny odpowiednik katolickich lefebrystów. Nie wiem czy to dobre porównanie


Baca wraca z sawanny i rozmawia z kolegą:
- I co żeście baco na tej sawannie widzieli?
- A widziałem antylopę.
- Naprawdę? I jak ona wygląda?
- Jak koń, tylko szybciej biega.
- I co tam jeszcze widzieliście baco?
- A widziałem zebrę.
- Naprawdę, a jak ona wygląda?
- Jak koń tylko w paski
- I co tam jeszcze widzieliście baco?
- A widziałem krokodyla.
- Naprawdę, a jak wyglądał?
- Właśnie nie wiem, bo do konia nie był podobny.


Śr maja 11, 2011 22:42
Zobacz profil
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
keram napisał(a):
Trymet powiedz mi prosze jaka czesc Kosciola Chrystusowego zostala po rozlamie w Kosciele Prawoslawnym

Błędy,grzechy ludzkie oraz pycha doprowadziły do licznych podziałów w Kosciele Chrystusowym (rok 1054,1517, 1870)
Jeśli chodzi o "schizmę wschodnią" (1054) to po prostu doszło do nieporozumienia i zerwaniu komuni między patriarchatem rzymskim a konstantynopolskim. Wine za to ponoszą zarówno Rzym jak i Konstantynopol


Śr maja 11, 2011 22:48
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
keram napisał(a):
Trymet powiedz mi prosze jaka czesc Kosciola Chrystusowego zostala po rozlamie w Kosciele Prawoslawnym

Kosciół Rzymski z papieżem jako zwierzchnikiem. W nim najwiecej pozostało z Kościoła Chrystusowego.


Śr maja 11, 2011 22:57
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
tu jest pokazane kto ma rację : http://www.ultramontes.pl/Odszczepienstwo_wschodnie.htm
I kto jest schizmatykiem? [to pytanie do Pudlasza]


Śr maja 11, 2011 23:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
trymet napisał(a):
tu jest pokazane kto ma rację : http://www.ultramontes.pl/Odszczepienstwo_wschodnie.htm
I kto jest schizmatykiem? [to pytanie do Pudlasza]


Czy Ty naprawdę nie możesz zrozumieć podstawowej rzeczy: nie mamy takiego samego punktu widzenia; wręcz przeciwnie - mamy sprzeczne? Czy to takie trudne zrozumieć, że ktoś może mieć inne zdanie niż Ty, Twój papież i Twój Kościół? Nie proszę Cię, byś podzielał moje zdanie, nie dziw się tylko przez cały czas, że Kościół prawosławny nie ma takiego samego nauczania jak Twoja wspólnota. To się robi męczące.

Możemy przestać grać w tego ping-ponga i przejść do rozmowy, z której coś może wyjść (np. Ty zadajesz pytania - ja, Fuchs, Nektariusz będziemy odpowiadać? Albo cokolwiek innego z sensem?


Śr maja 11, 2011 23:11
Zobacz profil
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
pudlasz napisał(a):
Czy Ty naprawdę nie możesz zrozumieć podstawowej rzeczy: nie mamy takiego samego punktu widzenia; wręcz przeciwnie - mamy sprzeczne? Czy to takie trudne zrozumieć, że ktoś może mieć inne zdanie niż Ty, Twój papież i Twój Kościół? Nie proszę Cię, byś podzielał moje zdanie, nie dziw się tylko przez cały czas, że Kościół prawosławny nie ma takiego samego nauczania jak Twoja wspólnota. To się robi męczące.

Możemy przestać grać w tego ping-ponga i przejść do rozmowy, z której coś może wyjść (np. Ty zadajesz pytania - ja, Fuchs, Nektariusz będziemy odpowiadać? Albo cokolwiek innego z sensem?

Znowu źle mnie nie zrozumiałeś. Ja absolutnie nie potępiam Cie za to że jesteś Prawosławny a nie katolik. Absolutnie nie nakłaniam Cię abyś przeszedł do Kościoła rzymskokatolickiego. Tylko ja prezentuje pewne sprawy z punktu widzenia mojego Kościoła.
Powiem wiecej- wiele razy polemizowałem z protestantami. Mimo że dyskusja była bardzo zażarta,nawet ostrzejsza niż tutaj. Jednak ani razu nie użyłem w stosunku do nich słowa "heretyk" lub "sekciarz"


Cz maja 12, 2011 10:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
trymet napisał(a):
Tylko ja prezentuje pewne sprawy z punktu widzenia mojego Kościoła.


Problem w tym, że nikt w tym temacie Cię o to nie prosi.


Cz maja 12, 2011 13:17
Zobacz profil
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Cytuj:
Powiem wiecej- wiele razy polemizowałem z protestantami. Mimo że dyskusja była bardzo zażarta,nawet ostrzejsza niż tutaj. Jednak ani razu nie użyłem w stosunku do nich słowa "heretyk" lub "sekciarz"

Heretyk jest określeniem rzeczywiście mocno negatywnym, niemniej jednak protestanci, katolicy albo prawosławni są nawzajem dla siebie heretykami. Trzeba przyznać, że jest to określenie może nawet nieco oskarżycielskie. Niestety tak to wygląda.

Cytuj:
Absolutnie nie nakłaniam Cię abyś przeszedł do Kościoła rzymskokatolickiego.

Niektórzy będąc wychowanym w Kościele katolickim przechodzą do prawosławnego, ponieważ dochodzą do wniosku, że cały Kościół katolicki zbłądził i maltretuje katolików fałszem. Z punktu widzenia KRK takie osoby dopuszczają się wielkiego zła, jednak nie można wymagać, że ktoś kto przypadkiem urodził się po prostu w katolickiej rodzinie poprzestanie na szukaniu prawdy. Można porównać to do kogoś, kto urodził się poganinem, a potem przyjął chrześcijaństwo i był z tego powodu prześladowany. On też dopuścił się odstępstwa od jakiejś tam wiary i stał się odszczepieńcem.
W odwrotną stronę pewnie też to działa.

Cytuj:
tu jest pokazane kto ma rację : http://www.ultramontes.pl/Odszczepienstwo_wschodnie.htm
I kto jest schizmatykiem? [to pytanie do Pudlasza]

Mimo, że jest to pytanie skierowane do Pudlasza, to i ja coś napiszę. Jak wiemy z pięciu patriarchatów (Rzym, Konstantynopol, Aleksandria, Antiochia i Jerozolima) tylko jeden stwierdził, że Bóg ma dla niego specjalną misję, inną od reszty biskupów. Jednak pozostałe ośrodki nie zgodziły się z argumentacją Rzymu. Gdyby tak było rzeczywiście, jak argumentuje Rzym, to Kościół powszechny nie odrzuciłby tego. Już raz w historii Rzym usiłował doprowadzić do zjednoczenia Kościoła pod parasolem papieża - unia florencka. Ta próba mimo zaangażowania hierarchów z Kościoła prawosławnego oraz autorytetu papieża spełzła na niczym. Kościół powszechny odrzucił po raz kolejny błędy Rzymu.
EDYCJA:
A co powiesz na to?
Cud Świętego Ognia
Cud Ognia Świętego

Cytuj:
eśli chodzi o "schizmę wschodnią" (1054) to po prostu doszło do nieporozumienia i zerwaniu komuni między patriarchatem rzymskim a konstantynopolskim. Wine za to ponoszą zarówno Rzym jak i Konstantynopol

To jest zwyczajna nieprawda, że zerwanie komunii nastąpiło w wyniku osobistych animozji. Jak można być w jednym Kościele jeśli Ty jako katolik twierdzisz, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna, a prawosławny, że Duch Święty pochodzi od Ojca. Jak wytłumaczysz, że najpierw papieże sprzeciwiali się dodatkowi do wyznania wiary, a potem je przyjęli? Dlaczego złamali postanowienia Soboru, który przecież wcześniej uznawali? Nie rozumiem jak można ufać KRK, jeśli on sam nie przestrzega swoich umów. Wyobrażasz sobie, żeby krzywoprzysięzca był wiarygodny? Wiadomo, papież jest też człowiekiem i może pomylić się. Szkoda tylko, że Rzym z takim uporem trwa w błędzie i jak na razie nic nie zapowiada zmiany stanowiska.
Trymet, wydaje mi się, że jako problem postrzegasz wyłącznie Prymat Piotrowy. Zaś problemem są także błędne twierdzenia o Niepokalanym Poczęciu, o grzechu pierworodnym, o czyśćcu, o istocie małżeństwa, i wiele innych.


Cz maja 12, 2011 13:54
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):
Heretyk jest określeniem rzeczywiście mocno negatywnym, niemniej jednak protestanci, katolicy albo prawosławni są nawzajem dla siebie heretykami. Trzeba przyznać, że jest to określenie może nawet nieco oskarżycielskie. Niestety tak to wygląda.

Niestety. Dlatego ja pomimo róznic staram się unikac tego określenia(uzywam go tylko w szczególnych przypadkach,jednak nie do osób tylko oceniając sam dany pogląd)

Fuchs napisał(a):
Niektórzy będąc wychowanym w Kościele katolickim przechodzą do prawosławnego, ponieważ dochodzą do wniosku, że cały Kościół katolicki zbłądził i maltretuje katolików fałszem. Z punktu widzenia KRK takie osoby dopuszczają się wielkiego zła, jednak nie można wymagać, że ktoś kto przypadkiem urodził się po prostu w katolickiej rodzinie poprzestanie na szukaniu prawdy. Można porównać to do kogoś, kto urodził się poganinem, a potem przyjął chrześcijaństwo i był z tego powodu prześladowany. On też dopuścił się odstępstwa od jakiejś tam wiary i stał się odszczepieńcem.
W odwrotną stronę pewnie też to działa.

Ja sam kiedyś tez zwątpiłem w Kościół katolicki pare lat temu. Czytałem Biblię (na własną ręke) i sądziłem że Kościół zbładził. D;latego szukałem dla siebie miejsca w innych wspólnotach (głownie protestanckich)ale Cerkwii też nie ominąłem. Jednak w wyniku zetknięcia się z ich teoriami coś mnie odrzucało więc po tym doświadczeniu powróciłem do swojego pierwotnego Koscioła(to taka w skrócie moja droga jaką przeszedłem).

,


Cz maja 12, 2011 22:11
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Cytuj:
Jednak w wyniku zetknięcia się z ich teoriami coś mnie odrzucało

Mógłbyś napisać co Ci się nie podobało w Cerkwi? Pytam z czystej ciekawości. :-)


Cz maja 12, 2011 22:38
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):
Cytuj:
Jednak w wyniku zetknięcia się z ich teoriami coś mnie odrzucało

Mógłbyś napisać co Ci się nie podobało w Cerkwi? Pytam z czystej ciekawości. :-)

Dam świadectwo. Jeśli jesteś zainteresowany to chętnie opowiem o mojej drodze nawrócenia


Cz maja 12, 2011 22:41
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Napisz, co uważasz za nieprawidłowe w nauczaniu Cerkwi


Cz maja 12, 2011 22:52
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
Fuchs napisał(a):
Napisz, co uważasz za nieprawidłowe w nauczaniu Cerkwi

Przez którko to też szukałem swojego miejsca w Cerkwii. Ale poza piękną liturgią Kościoła wschodniego to inne rzeczy mi nie pasowały. Np niespójność- brak jedności,brak najwyższej,nieomylnej instancji odwoławczej. Nadmiar pewnych obrzędów i praktyk a jednocześnie brak ściśle zdogmatyzowanej nauki(np odnośnie Sakramentów, czyśca).W Cerkwii nie znalazłem też odpowiedzi na pewne trudne sprawy życiowe. To rodziło we mnie kolejne niebezpieczeństwo utraty wiary (podobnie jak po kontakcie ze wspólnotami protestanckimi). Dopiero jak na nowo powróciłem do Kościoła Katolickiego to prawdziwie odnalazłem Boga
To tak w skrócie


Pt maja 13, 2011 10:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Vassula Ryden - głos o jedności?
trymet napisał(a):
niespójność- brak jedności
W czym Cerkiew objawia niespójność i w jakiej materii nie ma tam jedności?
trymet napisał(a):
brak najwyższej,nieomylnej instancji odwoławczej.
Sobór Konstantynopolitański I (381)
Kanon VI.
"Ponadto i ci, którzy z pewnych powodów zostali przez kościół potępieni,
wypędzeni albo wyłączeni ze wspólnoty, zarówno duchowni jak i osoby świeckie,
nie mogą oskarżać biskupa, zanim się nie oczyszczą ze swoich własnych zarzutów.
Podobnie i osoby, przeciwko którym zostało przyjęte oskarżenie,
nie mogą wcześniej występować ze skargą przeciwko biskupowi czy innemu duchownemu,
zanim nie wykażą swej niewinności.
Jeśli więc ktoś, kto nie jest ani heretykiem, ani wyłączonym, ani potępionym, ani oskarżonym o jakiś występek,
powiedziałby, że ma przeciwko biskupowi oskarżenie w materii kościelnej,
święty synod nakazuje, by ten człowiek najpierw przedstawił swoje zarzuty przed wszystkimi biskupami prowincji
i przed nimi dowiódł, że oskarżenie tego biskupa jest uzasadnione.
Jeśliby się zdarzyło, że biskupi prowincjonalni nie są w stanie naprawić przewinień oskarżonego biskupa,
wówczas (oskarżyciel) może się udać do większego synodu,
gromadzącego biskupów diecezji, który będzie zwołany z powodu tej sprawy.
Osoba oskarżająca nie będzie dopuszczona do przedstawienia swojego zarzutu,
zanim na piśmie nie ustali dla siebie kary równej tej, która dotknęłaby owego biskupa;
taką karę sam poniesie gdyby w czasie badania sprawy okazało się, że oskarżenia były fałszywe.
Jeśliby kto zlekceważył powyższe rozporządzenia
i ośmielił się naprzykrzać uszom cesarza albo niepokoić trybunały cywilne lub synod powszechny,
wzgardziwszy zupełnie biskupami diecezjalnymi,
tego absolutnie nie wolno dopuścić do składania oskarżeń, ponieważ znieważył kanony i niszczy porządek kościoła."
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/sobory/dokumenty1soborow_03.html

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt maja 13, 2011 10:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL