Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: prawosławie - kilka pytań
mykitos napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Tak.

A mógłbys podać przykłady? Albo linki?
viewtopic.php?f=27&t=7400 - Cud Świętego Ognia w Jerozolimie ?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So sty 28, 2012 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
mykitos napisał(a):
Tak. W zdaniu " czy wynika stąd zatem ,że każdy,kto nie jest widzialnie w kosciele [Prawosławnym] ,będzie potępiony? Oczywiscie że nie"


No przecież napisałem, że ci, którzy nie są widzialnie w Kościele mogą niego należeć.


So sty 28, 2012 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Witam serdecznie wszystkich uczestników tego niezwykle interesującego wątku, mam nadzieję, że uda mi się go odnowić.
Mam kilka pytań do prawosławnych, ale też pewną refleksję do katolików odnośnie prymatu papieża i od tego zacznę. Powołujecie się ciągle na słowa Jezusa z NT o ustanowieniu prymatu Piotra. Ale o jaki "prymat" chodziło Jezusowi? Czy faktycznie o taki jak obecnie to wygląda (a w zasadzie jak pragnęliby katolicy by wyglądało)? Bo mnie przekonuje argumentacja prawosławnych o honorowym prymacie, który był i de facto nadal mógłby (jak mniemam) być uznawany przez prawosławnych. A przekonują mnie o tym również słowa Jezusa z NT, wypowiedziane w kontekście sporu apostołów o pierwszeństwo ... Czy obecna interpretacja katolicka prymatu, nie jest właśnie takim dążeniem do pierwszeństwa o jakie spierali się apostołowie, a które zdecydowanie potępił Jezus?...

A teraz pytania do prawosławnych:
1. Kwestia rozwodów - kiedyś w jakiejś audycji usłyszałem, że tak naprawdę zgodę na rozwody w prawosławiu wprowadzono dopiero (tu dokładnie nie pamiętam, ale na pewno nie wcześniej niż w XI w. ) na wyraźne polecenie świeckiego władcy i tak to już pozostało. Czy to prawda?
2. Prawosławie zdaje się być religią mocno nacjonalistyczną, tj. w tym sensie, ze mocno związaną z krajem w którym funkcjonuje (bardzo trafnie to określił Sołowjow w odniesieniu do rosyjskiego prawosławia). Jak to się ma do kwestii kościoła powszechnego?
3. Kwestia historyczna i mocnego powiązania prawosławia z władzą świecką (szczególnie prawosławia rosyjskiego z Carami). Przez to powiązanie bardzo często prawosławie popierało imperialną politykę Rosji, która była bardzo daleka od "drogi ewangelii". Czy nie macie z tym problemu, a szczególnie prawosławni Polacy? Jestem zafascynowany np. Dostojewskim, który dla mnie jest wielkim "misjonarzem" prawosławia, ale jednocześnie nie da się przejść obojętnie wobec jego nacjonalizmu i obłudnego atakowania katolicyzmu przy jednoczesnym przymykaniu oczów na wielką niesprawiedliwość wspieranego przez zwierzchników prawosławnych caratu.
4. Na czym tak naprawdę polega różnica w teologicznej interpretacji zbawczej roli ofiary Chrystusa pomiędzy prawosławiem, a katolicyzmem?
5. Jaki jest stosunek prawosławia do objawień maryjnych (tak istotnych dla KRK)?
6. Jak oceniacie wypowiedź Patriarchy Kijowskiego po nominacji nowego Papieża Franciszka, o w jego mniemaniu fałszywej (na pokaz) skromności?
7. Dlaczego mnisi z Św. Góry Athos są tak zawzięci i nienawistni w stosunku do katolików? Gdzie tu miejsce na chrześcijańskie przebaczenie i miłosierdzie?
8. Czy moglibyście polecić jakieś książki, filmy które przedstawiają piękną duchowość i mistyke prawosławia (z tego co czytałem widziałem to - Dostojewski i Tołstoj, kino Tarkowskiego oraz filmy Wyspa, Powrót i Wygnanie i Orda).


Wt kwi 30, 2013 21:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
1. Polecam artykuł, który udowadnia, że źle słyszałeś:
http://www.stgeorgegoc.org/divorceChurchHistory.html

2. A katolicyzm nacjonalistyczny nie jest? Wszystkie te stereotypy o Polakach-katolikach. Każda religia dostosowuje się do lokalnej kultury. Nie zmienia to faktu, że te Kościoły lokalne o różnych tradycjach są dalej częściami Kościoła powszechnego.

3. Nie wiem, nie jestem ani Polakiem, ani Rosjaninem. Dziwne, że związanie z władzą świecką zarzuca osoba, w której wspólnocie religijnej świeccy władcy wetowali wybory papieży (ostatni taki przypadek w 1903 r.). O zmianach teologicznych wprowadzanych przez Henryka II nie wspomnę. A czy ty, jako Polak, nie masz np. problemów, że "żołnierze" wyklęci prowadzili czystki religijno-etniczne na podlaskich Białorusinach.

4. Nie mam zielonego pojęcia.

5. Do objawień Maryjnych w katolicyzmie czy do objawień Maryjnych w ogóle?

6. Tzw. patriarcha kijowski jest schizmatykiem i jego wypowiedzi i działania są tak samo wiążące dla prawosławia jak choćby te papieża Benedykta.

7. Zawzięci i nienawistni? Pierwsze słyszę.


Wt kwi 30, 2013 22:10
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
lisicki napisał(a):
Czy obecna interpretacja katolicka prymatu, nie jest właśnie takim dążeniem do pierwszeństwa o jakie spierali się apostołowie, a które zdecydowanie potępił Jezus?...

Polecam artykuł:
http://www.niedziela.pl/artykul/104854/nd/
a to fragment:
Papież sprawuje prymat, czuwając nad głoszeniem słowa, nad sprawowaniem sakramentów i liturgii, nad dyscypliną i życiem chrześcijańskim. Może też, pod ściśle określonymi warunkami, wypowiedzieć „ex cathedra”, że dana doktryna należy do depozytu wiary. W tym sensie sprawuje on najwyższy i powszechny urząd pasterza i nauczyciela. Funkcja ta zakłada charyzmat szczególnej asystencji Ducha Świętego, która obejmuje w pewnych przypadkach także przywilej nieomylności. Na tych płaszczyznach powinniśmy zachować posłuszeństwo papieżowi. Prymat ma status władzy najwyższej, to znaczy, że nie istnieje żadna ludzka instancja, przed którą Biskup Rzymu byłby prawnie zobowiązany zdawać sprawę z tego, jak wykorzystuje otrzymany dar. Nie oznacza to jednak, że papież ma władzę absolutną, gdyż wsłuchuje się w głos Kościołów na całym świecie i w zmysł wiary całego Ludu Bożego.


Śr maja 01, 2013 16:51

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: prawosławie - kilka pytań
1. Polecam artykuł, który udowadnia, że źle słyszałeś:
http://www.stgeorgegoc.org/divorceChurchHistory.html
Słyszałem to w audycji od katolickiego księdza, ale może był niedoinformowany ...

2. A katolicyzm nacjonalistyczny nie jest? Wszystkie te stereotypy o Polakach-katolikach. Każda religia dostosowuje się do lokalnej kultury. Nie zmienia to faktu, że te Kościoły lokalne o różnych tradycjach są dalej częściami Kościoła powszechnego.
w sumie masz trochę racji
3. Nie wiem, nie jestem ani Polakiem, ani Rosjaninem. Dziwne, że związanie z władzą świecką zarzuca osoba, w której wspólnocie religijnej świeccy władcy wetowali wybory papieży (ostatni taki przypadek w 1903 r.). O zmianach teologicznych wprowadzanych przez Henryka II nie wspomnę. A czy ty, jako Polak, nie masz np. problemów, że "żołnierze" wyklęci prowadzili czystki religijno-etniczne na podlaskich Białorusinach.
niby tak, ale co innego żołnierze, którzy wiele przeżyli od wrogów, a co innego wybitny myśliciel i oddany wierny prawosławia ...
4. Nie mam zielonego pojęcia.
pojawiło się to w którejśc z poprzednich wypowidzi, ale nie pamiętam już czy akurat Twojej ...
5. Do objawień Maryjnych w katolicyzmie czy do objawień Maryjnych w ogóle?
hmm nie do końca rozumiem co masz na myśli, ale oczywiście mówię o "katolicyzmie", bo o innych szczerze nie słyszałem ...
6. Tzw. patriarcha kijowski jest schizmatykiem i jego wypowiedzi i działania są tak samo wiążące dla prawosławia jak choćby te papieża Benedykta.
a to ciekawe, a mógłbyś coś więcej o tym powiedzieć?
7. Zawzięci i nienawistni? Pierwsze słyszę.
oglądałem ostatnio dokument o mnichach z Athos i wypowiadali się wports, że nigdy nie zapomną o przeszłości (konkretnie chodziło o wyprawę krzyżową i złupienie Konstantynopola i jakoś tak trochę kontrastowało to z ich postawą i sposobem życia (ogólnie mam o nich jak najlepsze zdanie i pełen podziw)


Mam jeszcze takie pytanie, skąd się wzięły różnice w czynieniu znaku krzyża (a więc kwestia 3 i 5 palców oraz lewej i prawej strony?


Śr maja 01, 2013 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
lisicki napisał(a):
hmm nie do końca rozumiem co masz na myśli, ale oczywiście mówię o "katolicyzmie", bo o innych szczerze nie słyszałem ...


Jeżeli chodzi o objawienia w katolicyzmie, to opinie wahają się od tego, że zostały one zmyślone, poprzez to, że to jakieś urojenia do widzeń demonicznych. Bogurodzica nie nakłaniałaby ludzi do schizmy lub herezji.

Cytuj:
a to ciekawe, a mógłbyś coś więcej o tym powiedzieć?


O czym?

Cytuj:
oglądałem ostatnio dokument o mnichach z Athos i wypowiadali się wports, że nigdy nie zapomną o przeszłości (konkretnie chodziło o wyprawę krzyżową i złupienie Konstantynopola i jakoś tak trochę kontrastowało to z ich postawą i sposobem życia


Czyli nie nienawistni, a nie porzucający tego, co zostało im z przeszłości. To chyba dobrze? A im w sumie nie tylko o Konstantynopol mogło chodzić. Krzyżowcy i na Atosie wymordowali kilkudziesięciu mnichów.

Cytuj:
Mam jeszcze takie pytanie, skąd się wzięły różnice w czynieniu znaku krzyża (a więc kwestia 3 i 5 palców oraz lewej i prawej strony?

Nie mam pojęcia.


Śr maja 01, 2013 22:15
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
Bogurodzica nie nakłaniałaby ludzi do schizmy lub herezji.

A gdzie nakłania? Od wieków wiadomo, że w Rosji królowało prawosławie, a Maryja polecała modlić się o nawrócenie Rosji nie wskazując wyznania.
pudlasz napisał(a):
to opinie wahają się od tego, że zostały one zmyślone, poprzez to, że to jakieś urojenia do widzeń demonicznych.

I to jest oszczerstwo jakich mało.
pudlasz napisał(a):
Czyli nie nienawistni, a nie porzucający tego, co zostało im z przeszłości. To chyba dobrze? A im w sumie nie tylko o Konstantynopol mogło chodzić. Krzyżowcy i na Atosie wymordowali kilkudziesięciu mnichów.

Papież przeprosił za wyprawy krzyżowe, a Chrystus nakazał przebaczać zawsze i miłować nieprzyjaciół.
pudlasz napisał(a):
Nie mam pojęcia.

A to ciekawe. Pudlasz czegoś nie wie. :shock:
Znak krzyża z prawa na lewo czyni się dlatego, że Chrystusowi najpierw przybito do krzyża prawą rękę. W katolicyzmie z lewa na prawo, bo Chrystus wyprowadza człowieka z ciemności grzechu ku światłości. Natomiast żegnanie się pięcioma palcami to znak pięciu ran Chrystusa; w prawosławiu trzy palce oznaczają Trójcę Świętą, a dwa (zgięte) dwie natury Chrystusa: boska i ludzką.


Cz maja 02, 2013 6:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: prawosławie - kilka pytań
W prawosławiu znak krzyża rozpoczyna sie od prawego ramienia, czyli prawej strony, gdyż odnosi się to do tradycyjnego poglądu o przeciwstawieniu prawej strony jako miejsca zbawionych względem strony lewej jako miejsca potępionych. Nawiązuje to do Mt.25.33-46. Jest to również traktowane jako rodzaj prośby (modlitwy, błagania) żegnającego się chrześcijanina, który w ten sposób prosi o zaliczenie go w poczet zbawionych a nie potępionych.
Natomiast zgięte dwa palce pierwotnie (w cerkwi greckiej) niczego nie oznaczały. Interpretacja jako dwóch natur Chrystusa powstała dopiero na Rusi w wyniku polemiki ze staroobrędowcami w skutek reform patriarchy Nikona w XVII wieku. Ale zachował się też inny pogląd (choć rzadko przywoływany) - że przedstawiają one Adama i Ewę.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Ostatnio edytowano Cz maja 02, 2013 8:26 przez Gorgiasz, łącznie edytowano 1 raz



Cz maja 02, 2013 8:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Helenka napisał(a):
A gdzie nakłania?


Choćby kiedy zjawa mówi o Niepokalanym Poczęciu.

Cytuj:
Chrystus nakazał przebaczać zawsze i miłować nieprzyjaciół.


Tak, ale nie kazał wpuszczać ich do domu i samemu leźć pod nóż.

Cytuj:
Znak krzyża z prawa na lewo czyni się dlatego, że Chrystusowi najpierw przybito do krzyża prawą rękę. W katolicyzmie z lewa na prawo, bo Chrystus wyprowadza człowieka z ciemności grzechu ku światłości. Natomiast żegnanie się pięcioma palcami to znak pięciu ran Chrystusa; w prawosławiu trzy palce oznaczają Trójcę Świętą, a dwa (zgięte) dwie natury Chrystusa: boska i ludzką.


Szkoda, że to nie odpowiada to na jego pytania. O tym, skąd wiesz którą rękę przybito to nie mam pojęcia.


Cz maja 02, 2013 8:25
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
Choćby kiedy zjawa mówi o Niepokalanym Poczęciu.

Nakłania do schizmy? A Niepokalane Poczęcie nie jest herezją. W Kk wszystkie cuda są badane, w prawosławiu wystarczy, że lud okrzyknie coś świętym, np. węże :D
pudlasz napisał(a):
Tak, ale nie kazał wpuszczać ich do domu i samemu leźć pod nóż.

KK przeprosił, a prawosławni nie potrafią przebaczać. Już dawno nikt nożem nie grozi.
Jak to się ma do mnichów z Atos?


Cz maja 02, 2013 10:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Helenka napisał(a):
Już dawno nikt nożem nie grozi.


60 lat to "dawno"?

Cytuj:
Jak to się ma do mnichów z Atos?


Nie wiem. Dalej czekam na jakieś przykłady ich nienawiści rzekomej.


Cz maja 02, 2013 13:36
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
60 lat to "dawno"?

Udowodnij, że 60 lat temu KK groził Cerkwi czymkolwiek.
pudlasz napisał(a):
Nie wiem. Dalej czekam na jakieś przykłady ich nienawiści rzekomej.

Może przypomni Ci wzięty z Atosu przykład Hajnówki:
Obrazek
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /926018961


Cz maja 02, 2013 15:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Helenka napisał(a):
Udowodnij, że 60 lat temu KK groził Cerkwi czymkolwiek.


Tiso, Stepinac...

To wiedza na poziomie szkoły podstawowej.

pudlasz napisał(a):
Może przypomni Ci wzięty z Atosu przykład Hajnówki:

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /926018961


Gdybyś przeczytała to ze zrozumieniem, zrozumiałabyś, że ta grupa inspiruje się mnichami z ekskomunikowanego klasztoru i nie ma z prawosławiem nic wspólnego. Niestety czytanie ze zrozumieniem przekracza twoje możliwości.


Cz maja 02, 2013 20:02
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
pudlasz napisał(a):
Tiso, Stepinac...

To wiedza na poziomie szkoły podstawowej.

No własnie. Na poziomie szkoły podstawowej. To nie jest Kościół Katolicki, a dwóch hierarchów. Po drugie abp Stepinac zaangażował się później osobiście w ochronę prawosławnych i Żydów, ale to najwyraźniej dla Ciebie nie ma żadnego znaczenia, bo to wyższa szkoła jazdy.
Nie zmuszaj mnie, abym zaczęła grzebać w hierarchach prawosławnych.
pudlasz napisał(a):
Gdybyś przeczytała to ze zrozumieniem, zrozumiałabyś, że ta grupa inspiruje się mnichami z ekskomunikowanego klasztoru i nie ma z prawosławiem nic wspólnego. Niestety czytanie ze zrozumieniem przekracza twoje możliwości.

Przeczytałam ze zrozumieniem i wiem o tym, ale ich wpływ widać wśród prawosławnych np. względem Twojej postawy.


Cz maja 02, 2013 20:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL