Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 ekumenizm w praktyce 
Autor Wiadomość
Post ekumenizm w praktyce
http://www.catholicnewsagency.com/new.php?n=7086

Centrum Bendyktyńskie traci katolicką tożsamość.

Madison WI, Lip 04, 2006 (Catholic News Agency)
Centrum Świętego Benedykta, benedyktyńska wspólnota w Madison z 40-letną tradycją, zdecydowało się na rozłączenie z Kościołem Rzymsko-Katolickim, aby nie krępować swojego ekumenicznego charakteru.

Przeorysza zgromadzenia s.M.D.Walgenbach, powiedzała gazecie WSJ, że było szereg powodów do zmian, z którym jednym było zaakceptowanie protestanckich członków [zakonu] kilka lat temu.

67-letnia siostra wystąpiła w imieniu zgromadzenia z prośbą o dyspenzę w ślubach, jak jest to wymagane zgodnie z prawem i prośba została przyjęta. Zgromadzenie teraz będzie się nazywać "Benedictine Women of Madison" -Benedyktynki z Madison.

"Nie chcemy, aby nasze siostry były siostrami drugiej kategorii", powiedzała gazecie. Lynn Smith, duchowna prezbiteriańska[?] złożyła ostateczne śluby w zgromadzeniu w roku 2004.

Matka przełożona powiedziała, ze centrum, z członkami różnych wyznań chrześcijańskich, fukncjonuje teraz jako wspólnota ekumeniczna, podobnie jak wspólnota z Taize we Francji, pod nazwą Klasztor Świętej Mądrości. Wszyscy członkowie zachowują własą przynależność religijną.

Biskup R.Morlino z Madison dobrze życzy zgromadzeniu, ale jest ostrożny co do przyszłości klasztoru "Takie eksperymenty mogą przynieść wielkie owoce dla Kościoła, podobnie jak wspólnota z Taize", napisał w liście z 26.06 w liście do księży. "Ale takich sukcesów było w świecie niewiele i dlatego dobre życzenia i modlitwy jest najważniejsze"

Biskup zaakceptował zmiany, ale zarządał, aby Msza Sw. nie była celebrowana w klasztorze i Eucharystia nie była przechowywana w kaplicy.

Dodał, że dorośli katolicy nie mają zakazu w uczęszczaniu do centum, ale dodał, że modlitwy tam prowadzone nie są odpowiednie dla młodych ludzi lub katechumenów. Młodzi ludzie powinni być utwierdzeni w wierze katolickiej, wtedy posiadają fundament do brania udziału w działalności ekumenicznej.


Śr lip 05, 2006 21:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Jak się do tego odnieść?
Myślę, że trzeba dojrzeć do wielu spraw w życiu, przede wszystkim duchowych. Oby Duch Święty mądrze pokierował tą wspólnotą. Pozostaje mi modlitwa o owoce duchowe :) Wierzę, że będą.

A tak poza tym to nie wiem dlaczego rzymscy katolicy boją się otworzyć na protestantów? Boi się tylko ten, który nie zna swojej wiary. Zauważam na tym forum pewną część dyskutantów, która używa języka niechęci, braku dobrej woli i niezrozumienia metodą "z tobą gadać nie będę heretyku".

A może by tak zrobić coś wspólnie, chrześcijanie?

modlitwą i pracą,
didymos
orthodox


Śr lip 05, 2006 23:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 11:49
Posty: 122
Post 
didymos napisał(a):
A tak poza tym to nie wiem dlaczego rzymscy katolicy boją się otworzyć na protestantów?

Niech prawosławie się otworzy wtedy porozmawiamy :?


Cz lip 06, 2006 0:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
yeszaya napisał(a):
didymos napisał(a):
A tak poza tym to nie wiem dlaczego rzymscy katolicy boją się otworzyć na protestantów?

Niech prawosławie się otworzy wtedy porozmawiamy :?

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Światowej Radzie Kościołów (http://www.wcc-coe.org/) działa od 1961 roku. Jest współzałożycielem skupiającej prawie wszystkie "niekatolickie" wspólnoty chrześcijańskie Polskiej Rady Ekumenicznej (http://www.pre.pl/) na której czele aktualnie stoi prawosławny biskup Jeremiasz, a w której KK nie jest nawet obserwatorem. To chyba wystarczający argument na otwartość prawosławnych chrześcijan.


Cz lip 06, 2006 21:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post Re: ekumenizm w praktyce
Tomek Torquemada napisał(a):
"Nie chcemy, aby nasze siostry były siostrami drugiej kategorii", powiedzała gazecie. Lynn Smith, duchowna prezbiteriańska[?] złożyła ostateczne śluby w zgromadzeniu w roku 2004.


Słyszałem kiedyś, że protestanci mają klasztory, ale nie składają w nich ślubów wieczystych, dzięki czemu mogą odejść z klasztoru gdy stwierdzą że nie jest to miejsce dla nich. Ciekawe jak jest w przypadku owej prezbiterianki?


Pt lip 07, 2006 14:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL