Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Rok Eucharystii na czacie 
Autor Wiadomość
Post Rok Eucharystii na czacie
Podczas niedzielnych czatów poruszamy tematy związane z Eucharystią. Na każdy czat będę się starał przygotować jakąś "pomoc naukową" w postaci wybranych fragmentów dokumentów Kościoła lub innych artykułów dotyczących tematu. Zapraszam do kontynuowania tutaj naszych czatowych dyskusji.

Wczoraj poruszyliśmy temat: Muzyka i śpiew w liturgii Eucharystii. I "pomoc naukowa" do tego tematu. Życzę powodzenia i owocnych dyskusji
:biggrin:


Pn paź 25, 2004 9:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 0:41
Posty: 4100
Post 
Cytuj:
39. Apostoł zachęca chrześcijan, którzy schodzą się razem w oczekiwaniu na przyjście Pana, aby śpiewali wspólnie psalmy, hymny i <b>pieśni pełne ducha (por. Kol 3, 16). Śpiew jest bowiem znakiem radości serca (por. Dz 2, 46).</b> Dlatego św. Augustyn słusznie mówi: "Kto kocha, ten śpiewa", a już w czasach starochrześcijańskich znane było przysłowie: "Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli".


(To ja może tak ogólnie o "śpiewie" podczas Mszy świętej) :

Hmmm.... wydaje mi się, że zapominamy o tym, iż pieśni także są modlitwą. Nie chciałabym uogólniać, ale ludzie traktują (oczywiście nie wszyscy) śpiew w kościele, jako coś co należy "odbębnić", nie myślą o tym co śpiewają (nie zastanawiają się nad treścią), jak należy "to" zaśpiewać, dlaczego to się śpiewa.... Zdarza się, że ludzie wolą być słuchaczami niż brać czynny udział... Nie wiem, może to wynika z wygodnictwa, może z nieznajomości tekstów, i pewnie z wielu innych rzeczy...
Dawniej spotykałam się z tym, że młodzi ludzie nie śpiewali, gdyż to był "obciach" ;), tak z zasady się nie śpiewało... w końcu samo pójście na Msze było już wystarczającym poświęceniem...

Organista, schola - oni także powinni pamiętać z jakiego powodu grają i śpiewają, że nie ma być to "koncert" na ich chwałę, to nie oni mają być w centrum. Powinni ożywiać śpiew, być jakby - przewodnikami (?), nakłaniać ludzi do wielbienia Boga śpiewem, jednoczyć się...

Wydaje mi się, że powinno się mówić więcej o tym, czemu ma służyć śpiew, czym on jest, dlaczego....(?)

Dla mnie, do pewnego momentu, był on niczym ważnym, nie zastanawiałam się nad nim, zaliczałam sie bardziej do słuchaczy...
Teraz przywiązuje do tego większą uwagę, śpiew stał się dla mnie czymś - co pozwala mi prawdziwie oddawać należną Cześć i Chwałę Bogu.
Zwłaszcza pieśni uwielbieniowe, już nie ma - że mi się nie chce, nie umiem - itd.
W końcu ich zadaniem, jak i moim, jest właśnie wielbienie.... :)

"A nie upijajcie się winem, bo to jest przyczyną rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych Ducha, śpiewając i wystawiając Pana w waszych sercach" (Ef 5, 18-19)

"z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem laski śpiewając Bogu w waszych sercach" (Kol 3, 16).

:)

_________________
Mądremu tłumaczyć nie trzeba, głupi i tak nie zrozumie.


N paź 31, 2004 15:04
Zobacz profil
Post śpiew w kościele
"Kto śpiewa, dwa razy się modli" - mawiała moja Mama. Ja jeszcze słyszę wspaniałe śpiewy w górnośląskich kościołach. Niestety teraz słychać tylko babskie popiskiwanie i pobekiwanie, a nie śpiew. No cóż mało już nas zostało na Górnym Śląsku.


N paź 31, 2004 21:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Wyjaśnianie Eucharystii, śpiewów, obrzędów i to w Roku Eucharystycznym, to rewelacja.

Nierzadko spotykamy się z indolencją rozumienia mszy, poszczególnych jej etapów, oraz sensu całej Ofiary Mszy Świętej.

Dobrze że został podjęty trud tłumaczenia, wyjaśniania i przechodzenia krok po kroku, może będziemy lepiej rozumieli dlaczego tak a nie inaczej odbywa się Msza Święta, co oznaczają poszczególne jej etapy.

Dzięki :D

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


N lut 13, 2005 9:23
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL