Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Wątpliwości 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 27, 2013 20:36
Posty: 1
Post Wątpliwości
Ja nie wiem w ogóle gdzie ten temat założyć, pisze pierwszy raz.
Mam lat prawie 16, czytam Pismo Święte, nie bardzo jestem wierząca, to znaczy, chciałabym wierzyć. I mam wiele pytań i wątpliwości, chciałabym porozmawiać tutaj z młoda wierzącą osobą :)

Najbardziej ostatnio dręczy mnie to... Dlaczego mój kolega z klasy szczyci się, że wychowywany jest w katolickiej rodzinie, chodzi na neokatechumenat (czy jakoś tak, w każdym razie spotkania w kościele jakiejś grupy ludzi) i wiele innych, a jak przechodzę koło niego ulicą to udaje że nie zna? Może się nie lubimy i nie zgadzamy w poglądach, ale no, znamy się 10 lat! Nawet ostatnio czytałam w Piśmie Świętym, że prawdziwą postawą chrześcijanina to witać się z ludźmi mimo wszystkich uprzedzeń do nich, bo witać się z osobami których się lubi to rzecz normalna. Z początku to jest napisane. Moim rodzicom również nie mówi "Dzień Dobry"... A z kolei jego starzy są przekonani że on biega w niedzielę do kościoła, a ja widzę, że do kościoła już nie trafia... I jak taka osoba może szczycić się swoim chrześcijańskim postępowaniem... To jest, Chrześcijanin chyba nawet się nie chwali tym jak postępuje... Co myślicie :< Wiem, że na takich ludzi nie ma się wpływu...


Cz cze 27, 2013 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Wątpliwości
Lenko,
Załóżmy że Twój kolega (nie znam go, tylko z Twojego postu tak wynika) jest obłudnikiem.
Przyznajemy, są wśród nas obłudnicy.
Czy to coś zmienia odnośnie wiary? :)
Reszta na priv.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Cz cze 27, 2013 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wątpliwości
Może dlatego właśnie powinniśmy zmienić myślenie i nazywać ludzi według ich czynów, a nie przyjmować to jak sami się nazywają. Chrześcijanin to ten który zna Jezusa, a nie ten który mówi że nim jest. Natomiast jak czytałem Pismo święte nie pamiętam aby był tam jakikolwiek nakaz witania się ze wszystkimi. Nie wiem gdzie to ma być, z początku czego? Starego Testamentu?

I teraz moje pytanie. Jakie masz wątpliwości? To że jakiś chłopak nie chodzi do Kościoła, a niby jest wierzący i nie wita się z Tobą to nie jest sfera wątpliwości duchowych.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz cze 27, 2013 22:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wątpliwości
WIST napisał(a):
Natomiast jak czytałem Pismo święte nie pamiętam aby był tam jakikolwiek nakaz witania się ze wszystkimi.
A Ja wam powiadam:
Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują;
tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie;
ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi,
i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie?
Czyż i celnicy tego nie czynią?
I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie?
Czyż i poganie tego nie czynią?
Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

(Mateusza 5:44-48)

//tak to wygląda w kontekście

WIST napisał(a):
Nie wiem gdzie to ma być, z początku czego? Starego Testamentu?
Jak widać, jest to początek Nowego Testamentu, bo w aktualnych kanonach
Ewangelia wg Mateusza podawana jest jako pierwsza.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt cze 28, 2013 9:44
Zobacz profil
Post Re: Wątpliwości
Lenka13 napisał(a):
Dlaczego mój kolega z klasy szczyci się, że wychowywany jest w katolickiej rodzinie, chodzi na neokatechumenat (czy jakoś tak, w każdym razie spotkania w kościele jakiejś grupy ludzi) i wiele innych, a jak przechodzę koło niego ulicą to udaje że nie zna?...


Może wyjaśnienie jest całkiem prozaiczne. 16 lat to wiek dorastania, młodzież często zachowuje się w tym wieku w sposób nieobliczalny, niezależnie od przynależności wyznaniowej :roll:
Chłopcy i dziewczęta wstydzą się siebie nawzajem, może już coraz rzadziej, jednak normalnie odmieność płci przeciwnej często w tym wieku nas onieśmiela, a bywa że paraliżuje. Może się mu zwyczajnie podobasz i nie wie gdzie oczy podziać ;)


Pt cze 28, 2013 10:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wątpliwości
Lenko, to się nazywa katolicyzm fasadowy. Facet, z jakichś powodów, chce by postrzegano go jako wzorowego katolika, ale faktycznie nim nie jest. Takich jest, niestety, sporo. Ale nie należy się tym specjalnie przejmować tylko robić swoje: wierzyć lub nie, zależy co komu bardziej pasuje. Byle robić to uczciwie i szczerze. Jak wierzyć, to stosować się do przykazań, nakazów i zakazów kościelnych, jak nie wierzyć, to do kościoła nie latać, "bo co powie ciocia". No, jeszcze można wierzyć w jakiegoś tam boga, ale nie w jego kapłanów i świątyń nie odwiedzać - tak robi (a w zasadzie twierdzi, że robi) większość Polaków (tzw. wierzący-niepraktykujący). Szczerość i uczciwość wobec siebie i innych przede wszystkim.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 28, 2013 11:56
Zobacz profil
Post Re: Wątpliwości
Lenko, to co pisze do Ciebie niejaki Jajko to się nazywa tupet i bezczelność. Jako dokonuje oceny ludzi chodzących do Kościoła, formułuje pod ich ( także np. moim adresem) absurdalne zarzuty, na które ma dowody takie same jak na wspieranie stalinizmu przez amerykańskich intelektualistów.
Co do Twojego Kolegi. Trudno powiedzieć co jest powodem takiego a nie innego zachowania. Pamiętaj, że Kościół składa się z grzeszników. Jak ktoś jest niegrzeczny to go po prostu olej, nie warto się przejmować.


Pt cze 28, 2013 12:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wątpliwości
Hmm, jakiś konkret pawro, czy to będą pust oszczerstwa?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt cze 28, 2013 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Wątpliwości
jak miałem 16 do 25 to sie wszystkiego sie wstydziłem


Pt cze 28, 2013 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wątpliwości
Elbrus tradycyjnie niezawodny. No cóż, pozdrawianie i witanie nie skojarzylo mi się od razu. Choć jak się zastanowie to pozdrawianie ma chyba nawet szersze znaczenie niż to co my nazywamy "część na ulicy". Szczegolnie gdy św. Paweł w listach pisze aby pozdrowić braci, czyli nie bezpośrdnich rozmówców.

Myślałem wcześniej nad czymś podobnym do tego co napisała Mariel. Chłopak jest w Neokatechumetnacie, rodzice wierzący, ale czy to czyni tego człowieka tytanem wiary? U mnie takie takie coś nie budzi żadnych wątpliwości, bo wiara to nie coś czego da się nauczyć obok umiejętności gotowania, czy sprzątania pokoju. Znam młodych ludzi którzy wywodzą się z bardzo wierzących rodzin, ale nie zawsze sami byli wierzący. A co najlepsze, ich rodzice to doskonale rozumieją, rozumieją że wiara to wybór. Dlatego też nazywajmy ludzi po ich czynach, a nie porównujemy nazwę do czynów i w ten sposób znajdujemy jakieś sprzeczności.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt cze 28, 2013 15:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Wątpliwości
Jeśli jest w neokatechumenacie, to być może chodzi na Msze ze wspólnotą w sobotę wieczorem? To wyczerpuje obowiązek niedzielny...

Lenka - niestety wiara nie gwarantuje nawet podstawowego poziomu kultury osobistej...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lip 03, 2013 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 14:55
Posty: 185
Post Re: Wątpliwości
Z pewnością wiesz i rozumiesz, że jeśli zdarzają się takie wyjątki (bo, mimo wszystko, takie osoby są "mniejszością") nie przeczy to prawdziwości wiary. Szkoda, że tak się zdarza. Jednak takich sytuacji możesz mieć jeszcze dość sporo, i to wśród wszystkich ludzi, niezależnie od wyznawanej wiary. Niech Cię to nie zraża. Np. na specjalnie organizowanych spotkaniach, oazach, wspólnotach dla młodzieży jest zupełnie inaczej i raczej nikt nie zachowuje się w ten sposób. Na tym świecie tak już jest.
A nawiasem mówiąc: jeśli c h c e s z wierzyć, to już to jest pierwszy krok i pierwsze wołanie Pana Boga do Ciebie. Niektórzy też tak mają, ale za wszelką cenę nie chcą się temu wołaniu poddać... Nie poddawaj się i nie zrażaj. Z pewnością spotkasz jeszcze takich ludzi, którzy odzwierciedlają swoją wiarę chrześcijańską na zewnątrz.

_________________
Powtarzanie rzeczy oczywistych jest obowiązkiem inteligentnych ludzi - G. Orwell


Śr lip 03, 2013 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Wątpliwości
jo_tka napisał(a):
Jeśli jest w neokatechumenacie, to być może chodzi na Msze ze wspólnotą w sobotę wieczorem? To wyczerpuje obowiązek niedzielny...

Lenka - niestety wiara nie gwarantuje nawet podstawowego poziomu kultury osobistej...

Otóż to , a moż ty mu się ukłoń i zobaczysz jak zareaguje... Wszak kłania sie osoba grzeczniejsza. Ciekawe, że wielu gimnazjalistów "wyrasta" z umiejętności kłaniania się starszym. Może są zamyśleni, lub żyją w innym świecie Kiedyś u mnie w pracy oburzona pani sprzątająca zwróciła mi uwagę,że moja córka jej się nie kłania. Kiedy zwróciłam młodej uwagę okazało się, że zamyślona po prostu tej pani nie zauważyła....


Śr lip 03, 2013 21:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL