Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Dary Ducha Świętego 
Autor Wiadomość
Post Dary Ducha Świętego
Wczoraj rozpoczęliśmy na czacie nowy cykl naszych rozmów zatytułowany "Dary Ducha Świętego". Będzie kontynuowany przez sześć najbliższych niedziel, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie, czyli do 30 maja.

Okres wielkanocny (Pięćdziesiątnica), który teraz przeżywamy w liturgii Kościoła, to czas oczekiwania wraz z Apostołami na zapowiedziany przez Jezusa dar Ducha Pocieszyciela. Stąd też wydało mi się słuszne podjęcie tematu związanego właśnie z Jego Osobą. Ponadto w tym właśnie okresie roku liturgicznego wielu z nas przyjęło lub dopiero przyjmie - w bliższej czy dalszej przyszłości - sakrament bierzmowania. Warto zatem odnowić w sobie świadomość tego Bożego daru i dostrzec jego owoce w swoim życiu, a także podjąć refleksję nad tym, jak te owoce pomnażać w zwyczajnej codzienności.

Zapraszam na niedzielne czaty, z których zapisy będę tu umieszczał, a zwłaszcza zachęcam do dzielenia się tutaj swoimi przemyśleniami na temat poszczególnych darów Ducha Świętego :aniol:


Cz kwi 22, 2004 13:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 19, 2003 8:14
Posty: 487
Post 
:)
Podczas Mszy kapłan wypowiada słowa:
Oto Baranek Boży …
Wszyscy klękają z wyjątkiem małego chłopca.
Jego mama ciągnie go za rękę i szepcze:
- Czego stoisz? Uklęknij !! Nie widzisz, że wszyscy już klęczą?
Chłopiec popatrzył mamie w oczy i odpowiada:
- Uklęknę, jak zobaczę baranka !
:D :D
Wszystkie zjawiska wyobrażeniowe przedstawiają się w pewnych formach i kształtach ograniczonych. Mądrość Boża, z którą umysł ma się zjednoczyć nie ma żadnych form i nie podlega żadnemu ograniczeniu i żadnemu zrozumieniu. Jest ona całkowicie czysta i prosta.
Mistrz w ogóle nie widział potrzeby wygłaszania uczonych mów.
Nazywał je „perłami mądrości”.
- Dlaczego zatem pogardzasz nimi jeśli są perłami – pytali uczniowie.
- Czy słyszeliście kiedykolwiek by perły mogły urosnąć. Gdyby posiano je na polu?
:o :o :o
Kiedy ty jesteś nie ma Boga – a kiedy jest Bóg, nie ma ciebie.
:x :x :x :x
Choćby zresztą był ktoś doskonały między ludźmi,
jeśli mu braknie mądrości od Ciebie - za nic będzie poczytany.
:co: :co: :co: :co: :co:
Niechaj się nikt nie łudzi! Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość. Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga. Zresztą jest napisane: On udaremnia zamysły przebiegłych lub także: Wie Pan, że próżne są zamysły mędrców. Niech się przeto nie chełpi nikt z powodu ludzi! Wszystko bowiem jest wasze: czy to Paweł, czy Apollos, czy Kefas; czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe; wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus - Boga.
:? :? :? :? :? :?
Jeśli jednaki będzie koniec głupiego i mój, cóż mi pomoże, żem się więcej o mądrość starał??
:dostal: :dostal: :dostal: :dostal: :dostal: :dostal: :dostal:
Mocą bowiem łaski, jaka została mi dana, mówię każdemu z was: Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo - według miary, jaką Bóg każdemu w wierze wyznaczył …..
Więc mądrość Boża jest Łaską … i co tu więcej można dodać?
:aniol: :aniol: :aniol::aniol: :aniol: :aniol: :aniol:
Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał

_________________
Bóg zna Twoją przeszłość, ofiaruj mu teraźniejszość a On zatroszczy się o twoją przyszłość.


N kwi 25, 2004 13:06
Zobacz profil
Post 
Zapis czata o darze mądrości utaciliśmy bezpowrotnie :-(

Mamy jednak zapis czata o darze rozumu. Zapraszam do zaglądnięcia do niego. Może w czasie lektury przyjdą jakieś duchowe natchnienia do napisania czegoś tutaj... :aniol:


Cz kwi 29, 2004 8:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Nie uczestniczyłam w czacie o darze mądrości, jednak mam na ten temat osobiste przemyślenia :biggrin: Moje refleksje są spowodowane dniem skupienia, w którym ostatnio brałam udział...

Co to jest madrość? Tak jak męstwo można porównać do silnika w aucie, tak mądrość do kierownicy :biggrin: Bowiem dzięki niej, wiemy jak postąpić w praktyce, w konkretnej sytuacji. Jednak, trzeba powiedzieć, mądrość to nie jest wiedza na dany temat. Mądrość zawsze musi być połączona z wiarą. I co za tym idzie, jest wtedy patrzeniem na Pana Boga. Czyli pytaniem się nie tylko jak postąpić w danej sytuacji, co wybrać, by było dobrze, ale pytać się co Pan Bóg zrobiłby na moim miejscu. Wiąże się to dalej z modlitwą, rozmyślaniem...

I jeszcze jedna myśl...

Mądrość rozwija się przez doświadczenie. Wyciąganie wniosków z popełnianych przez nas błędów pozwoli nam ich uniknąć w przyszłości. Jest to dla mnie osobiście wielkim pocieszeniem :biggrin:

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Wt maja 04, 2004 21:00
Zobacz profil
Post 
Zapis czata o darze umiejętności :aniol:

P.S. Powoli zaczynam tracić wiarę w sens tego tematu na forum.wiara.pl...


Wt maja 04, 2004 22:45
Post 
Księże - wiary nie można tracić nigdy :biggrin: , ale masz rację - ten temat jest poważnie zaniedbany na forum...

Moje refleksje na temat daru umiejętności zrodziły się w zasadzie odnośnie dwóch zdań:
"Umiejętność to dar, ktory pozwala nam dostrzec miłość Boga do nas..."
Jakże sami z siebie moglibyśmy tę miłość dostrzec, że nie wspomnę o jej zrozumieniu, które mimo wszystko nie jest nam do końca dane... Człowiek sam z siebie, bez pomocy Ducha Świetego nie jest w stanie objąć swoim umysłem i sercem miłości Chrystusa. Dzięki temu darowi jest jakby zdolny przyjąć tę prawdę.
Co to znaczy dostrzec miłość Boga do nas? Dla mnie to znaczy pamiętać o tym, gdy coś mi się nie udaje, gdy tracę już do siebie cierpliwość, gdy jestem zmęczona walką z moimi wadami... Czasem nie pozostaje nic innego jak tylko "uczepić" się uparcie miłości Boga i wówczas wszystko odchodzi, wszystkie moje wady ( co nie znaczy, że nie będę ich zmieniać :biggrin: ), narzekania etc.

"Dar umiejętności polega na dostrzeganiu Boga w codzienności, w ludziach, w faktach..."
Tutaj podobnie. Nie jesteśmy na tyle zdolni, by bez tego daru dostrzegać działanie Boga w naszym życiu, zwłaszcza w tych drobnych, banalnych i codziennych sytuacjach, które często nas męczą. Dostrzeganie Boga w codzienności czyli witanie Go o poranku, bycie z Nim w ciągu dnia, w czasie nudnych wykładów, w domu, podczas nauki, a przede wszystkim dosrzeganie Go w drugim człowieku. Zarówno w tym trudnym, działąjącym na nerwy... jak i w tym dla nas miłym i przyjemnym.
Dostrzeganie Boga w faktach, w sytuacjach to dla mnie rozmyślanie nad tym co Bóg chce mi powiedzieć przez konkretne wydarzenie, czemu w taki sposób toczy się moje życie, dlaczego taki obrót sprawy...

Pozdrawiam :D


Cz maja 06, 2004 21:31
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
No ładnie :( Z tego wszystkiego się nie zalogowałam. Autorem postu powyżej jestem ja - rozalka :biggrin:

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz maja 06, 2004 21:33
Zobacz profil
Post 
Zapis czata o darze rady zaginął z przyczyn technicznych :smuteczek:

Jest jednak zapis czata o darze męstwa :aniol:

A tak w ogóle to nie wiem, czy ten temat jest potrzebny. Ilość postów świadczy tylko o tym, że nie doceniamy działania Ducha Świętego w naszym życiu...


Cz maja 20, 2004 8:29
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Spoko, nie zginął, tylko nie jest wyciągnięty link na pierwszą stronę :biggrin:

Dar rady: http://wiara.pl/tematcaly.php?idenart=1084998589

Miłej lektury życzę zainteresowanym
:)

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Cz maja 20, 2004 9:08
Zobacz profil
Post 
Bóg Ci zapłać, dobry człowieku :)


Cz maja 20, 2004 9:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL