Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1254 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nasze zbawienie
medieval_man napisał(a):
Co do św. Ireneusza: nie ma takiego zdania w jego dziełach. Autorom strony pewnie chodziło o św. Cypriana. (Być może się mylę, z chęcią zapoznam się z tekstem źródłowym Ireneusza - wskażesz?)

Orygenes napisał:
"Niechaj nikt w siebie nie wmawia, niech nikt siebie nie oszukuje: poza tym domem, tj. poza Kościołem, nikt zbawienia nie otrzymuje. Jeśli kto wyjdzie na zewnątrz, sam sobie będzie winien śmierci".

Nie ma tu nic o Kościele katolickim. Ale po co sprawdzać, co się napisało? Prawda Saqura?

Św. Bonifacy VIII, papież za to napisał:
"Wiara nas skłania do utrzymywania i wyznawania, że jest jeden Kościół, święty, katolicki i apostolski. My w niego wierzymy mocno i tę wiarę bez zastrzeżeń wyznajemy. Poza nim nie ma zbawienia ani odpuszczenia grzechów".

Zdaje się, że papież się nie mylił.
Kościół jest jeden,
Kościół jest święty,
Kościół jest katolicki (powszechny),
Kościół jest apostolski


Niestety to nie autorom strony się pomyliło, akurat to co jest na tej stronce to rozdział z książki KS.Kazimierza Bisztyga "Kościół katolicki", zresztą nie tylko rozdział cała książka jest tam dostępna, zapewne odniesienia źródłowe cytatów którymi posłużył się ksiądz też się znajdą (jeśli tylko takowe w swojej książce umieścił)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Wt sty 16, 2018 17:41 przez Saqura, łącznie edytowano 1 raz



Wt sty 16, 2018 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nasze zbawienie
medieval_man napisał(a):
Oczywiście.
Jednak tylko dlatego, że to w Kościele (katolickim) jest zbawienie.


Czyli formalny heretyk według KK też może zostać zbawiony?( bo tak do końca niezupełnie rozumiem :oops: )

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sty 16, 2018 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Nasze zbawienie
medieval_man napisał(a):
Zdaje się, że papież się nie mylił.
Kościół jest jeden,
Kościół jest święty,
Kościół jest katolicki (powszechny),
Kościół jest apostolski


Wiara - to Słowo Boże, to prawda nam dana przez Jezusa Chrystusa.
Religia - to sposób wyrażania wiary.

Kościół Boży jest tam - gdzie głoszone jest Słowo Boże.

Ci, co pójdą drogą Ewangelii i dojrzą - będą zbawieni.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt sty 16, 2018 19:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Wiara - to Słowo Boże, to prawda nam dana przez Jezusa Chrystusa.
Religia - to sposób wyrażania wiary.

Ty chyba nigdy nie przestaniesz mnie zadziwiać swoją (tfu)rczością.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 16, 2018 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nasze zbawienie
Ale jaki potencjał ma taka twórczość. Tu przykłady kilku wariacjo-kombinacji.

Cytuj:
Wiara - to Słowo Boże, to prawda nam dana przez Jezusa Chrystusa.

Słowo Boże - to wiara, to prawda nam dana przez Jezusa Chrystusa.
Prawda - to wiara, to Słowo Boże nam dane przez Jezusa Chrystusa.
Jezus Chrystus - to wiara, to prawda nam dana przez Słowo Boże.

Cytuj:
Religia - to sposób wyrażania wiary.

Wyrażanie wiary - to sposób na religię
Sposób wyrażania religii - to wiara


Cytuj:
Kościół Boży jest tam - gdzie głoszone jest Słowo Boże.

Słowo Boże jest tam - gdzie głoszony jest Kościół.
Słowo Boże głosi się tam - gdzie jest Kościół.
Kościół głosi tam - gdzie jest Słowo Boże.
Głoszenie Słowa Bożego jest tam - gdzie Kościół

Cytuj:
Ci, co pójdą drogą Ewangelii i dojrzą - będą zbawieni.

Ci będą zbawieni i dojrzą - co pójdą drogą Ewangelii
Dojrzą ci, co będą zbawieni - i pojdą drogą Ewangelii
Zbawieni będą ci, co dojrzą - bo pójdą drogą Ewangelii
Ci co dojrzą zbawienie i Ewangelię - pójdą jej drogą
Drogą Ewangelii pójdą ci zbawieni - bo oni ją dojrzą
Ci dojrzą zbawienie i Ewangelię - co pójdą jej drogą

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sty 16, 2018 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Nasze zbawienie
@chwat, i znów u ciebie po staremu - powtórka z rozrywki.
Zapisz sobie te słowa, ale nie pisz na kartce. Zapisz je w swoim sercu.

Wiara - to Słowo Boże, to prawda nam dana przez Jezusa Chrystusa.
Religia - to sposób wyrażania wiary.

Kościół Boży jest tam - gdzie głoszone jest Słowo Boże.

Ci, co pójdą drogą Ewangelii i dojrzą - będą zbawieni.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt sty 16, 2018 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Zapisz sobie te słowa, ale nie pisz na kartce. Zapisz je w swoim sercu.

Po co mi słowa, które nic nie znaczą?

Na przykład: dla wielu protestantów Jezus to ktoś, kto popiera homoseksualizm biskupów Jego Kościoła. Dla katolików jest to nie do przyjęcia. Dla jednych Jezus to ktoś, kto ustanowił funkcję papieża, a dla innych Jezus to ktoś, kto papieża określiłby jako Antychrysta. Przykłady można by mnożyć.

To powiedź teraz, jaką wartość ma to co powiedziałaś "prawda dana przez Jezusa Chrystusa", skoro ta prawda wygląda dla różnych ludzi krańcowo różnie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sty 16, 2018 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Nasze zbawienie
chwat napisał(a):
wybrana napisał(a):
Zapisz sobie te słowa, ale nie pisz na kartce. Zapisz je w swoim sercu.

Po co mi słowa, które nic nie znaczą?

Na przykład: dla wielu protestantów Jezus to ktoś, kto popiera homoseksualizm biskupów Jego Kościoła. Dla katolików jest to nie do przyjęcia. Dla jednych Jezus to ktoś, kto ustanowił funkcję papieża, a dla innych Jezus to ktoś, kto papieża określiłby jako Antychrysta. Przykłady można by mnożyć.

To powiedź teraz, jaką wartość ma to co powiedziałaś "prawda dana przez Jezusa Chrystusa", skoro ta prawda wygląda dla różnych ludzi krańcowo różnie?


Co ty tu piszesz?
Z tobą logiczna rozmowa jest niemożliwa - to chore.
Nie chcę oceniać ludzi, bo nie w tym jest istota.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt sty 16, 2018 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nasze zbawienie
No jak to. Podałem Ci przykłady, które pokazują, że Jezus to dla różnych ludzi osoba reprezentująca krańcowo różniące się światopoglądy. Pięć liter składających się na słowo "Jezus", przedstawia dla różnych ludzi całkiem różne treści. To i prawda dana nam/im przez Jezusa (a raczej prawdy dane przez Jezusów) przedstawiają się całkiem różnie.
Jakie jest sens mowienia o prawdzie, jeśli nie wiadomo, co ona znaczy?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sty 16, 2018 23:07
Zobacz profil
Post Re: Nasze zbawienie
Saqura napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Oczywiście.
Jednak tylko dlatego, że to w Kościele (katolickim) jest zbawienie.


Czyli formalny heretyk według KK też może zostać zbawiony?( bo tak do końca niezupełnie rozumiem :oops: )

Zdaje się, choć nie siedzę w nauczaniu, *) że KK rozszerzył sobie definicję kościoła tak, żeby wyszło, że wszyscy są nawróceni, nawet jeśli o tym nie wiedzą. Dlatego napisałem w innym poście, że żałość bierze i nie ma się z czego śmiać – KK nie wyrabia z nawracaniem, więc ucieka się do sztuczek formalnych, żeby wyszło, że nie sprzeniewierzył się swojemu "statutowi". To już wolę wizję Twardocha, że KK jest tak uszczuplony, że kiedy papież pielgrzymuje, to może do każdego domu katolickiego zajść na wieczerzę, zupełnie jak proboszcz po kolędzie. Ale dalej jest solą tego świata...
_________________
* Kiedyś próbowałem czytać encykliki, miałem taki zbiór wydany przez Znak. Był to koszmar gorszy od Koranu i podręcznika elektroniki razem wziętych.


Śr sty 17, 2018 7:16
Post Re: Nasze zbawienie
gałązka napisał(a):
felek_ napisał(a):
gałązka napisał(a):
Być może jest tak, że ten klucz (do zbawienia i życia wiecznego w jedności z Bogiem), czyli pełnia wiary pozostaje za naszego doczesnego życia wciąż nieuchwytny i możemy tylko idąc drogą wiary się do niego, (do pełni wiary) zbliżać .


Ale przecież Jezus powiedział młodzieńcowi, że "jeśli chcesz być doskonały" to zrób to i to. Nie mówił, że się nie da. Z kolei innym razem głosił: " Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski."


Ja to odbieram jako wezwanie do dążenia ("jeśli chcesz ..") do pełni wiary i doskonałości, i na wskazanie, co do tej drogi należy, jakimi konkretnymi sposobami możemy się na niej do przodu poruszać .. "Bądźcie" odbieram jako "stawajcie się" .. Oznacza to, że posiadamy w sobie potencjał doskonalenia się w wierze i wierności Bogu, lecz musimy go (wewnętrznie i zewnętrznie) realizować. Nawet znani nam Święci musieli przecież iść tą drogą.

Zgoda. Jednak w tym naszym dążeniu do doskonałości nie możemy już na początku zakładać, że cel ten jest nieuchwytny, niemożliwy do osiągnięcia. Jezus wzywając nas do świętości daje nam jasno do zrozumienia, że mamy w sobie wystarczający potencjał by go osiągnąć. Celem do którego mamy podążać jest zjednoczenie z Bogiem, stanie się Nim. Przecież po to Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się bogiem.


Śr sty 17, 2018 8:33
Post Re: Nasze zbawienie
felek_ napisał(a):
Zgoda. Jednak w tym naszym dążeniu do doskonałości nie możemy już na początku zakładać, że cel ten jest nieuchwytny, niemożliwy do osiągnięcia. Jezus wzywając nas do świętości daje nam jasno do zrozumienia, że mamy w sobie wystarczający potencjał by go osiągnąć. Celem do którego mamy podążać jest zjednoczenie z Bogiem, stanie się Nim. Przecież po to Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się bogiem.


Zgoda :) Ale z zastrzeżeniem, że w życiu doczesnym możemy go osiągnąć tylko w sposób nietrwały, bo przecież do końca istnieje w nas skłonność do grzechu, a wokół nas - zło, ze wszystkimi działającymi na nas pokusami. Możemy jednak na pewno dążyć do wzmacniania trwałości tego stanu, czyli do jego pogłębiania, zwiększania jego częstości i wydłużania w czasie.

Dla mnie najważniejsze jest, żeby taki uświęcony stan w ogóle poznać, choć na chwilę, żeby poczuć smak nieba i swojej własnej świętości czy doskonałości, bo takie doświadczenie ożywia wiarę w siebie oraz staje się drogowskazem do Boga.


Śr sty 17, 2018 13:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nasze zbawienie
chwat napisał(a):
Jakie jest sens mowienia o prawdzie, jeśli nie wiadomo, co ona znaczy?


Prawda jest jedna, a istnieje ich tyle ponieważ dla wielu jej znaczenie to tylko ludzkie wyobrażenie o niej, tylko nieliczni mają odwagę stanąć w jej światłości.(tak myślę ja)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 18:15
Zobacz profil
Post Re: Nasze zbawienie
chwat napisał(a):
Jakie jest sens mowienia o prawdzie, jeśli nie wiadomo, co ona znaczy?
Prawda może być nieobejmowalna ludzkim umysłem. Weźmy sobie przykładowy kubek. Aby przekazać prawdę o nim, trzeba by nieomylnie umiejscowić wszystkie jego subatomowe cząstki w czasie i przestrzeni względem siebie i najbliższych kwazarów. Obawiam się, że samo wypowiedzenie tej prawdy zajęłoby czas dłuższy niż istnienie Wszechświata.


Pt sty 19, 2018 0:09

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Nasze zbawienie
chwat napisał(a):
No jak to. Podałem Ci przykłady, które pokazują, że Jezus to dla różnych ludzi osoba reprezentująca krańcowo różniące się światopoglądy. Pięć liter składających się na słowo "Jezus", przedstawia dla różnych ludzi całkiem różne treści. To i prawda dana nam/im przez Jezusa (a raczej prawdy dane przez Jezusów) przedstawiają się całkiem różnie.
Jakie jest sens mowienia o prawdzie, jeśli nie wiadomo, co ona znaczy?


To jest prawda.

Wszystko, co Bóg czyni jest dobre. W miłości nie ma cienia zła. Sprawiedliwość w miłości jest dobrem.
Tak nauczał Jezus Chrystus. Jeżeli ktoś odrzuca Słowo Boże - Ewangelię, a swoją wiarę opiera na mądrości człowieka,to znaczy,że wybiera człowieka, a nie Boga i nie jest godzien.
Mamy kochać Boga, przede wszystkim kochać Boga bardziej niż ludzi.
Wierzyć w Jego - intencję, prawo, sprawiedliwość.

Nie potwierdzony przez Boga - kto nie doznał próby.
Dlatego jesteśmy wypróbowani przez ogień i wodę, byśmy zaświadczyli naszą wolę i nasze intencję i pragnienia.
Pragnienie życia z Bogiem - czy bez Boga.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Pt sty 19, 2018 9:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1254 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL