Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Boże Narodzenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Boże Narodzenie
Człowiek, którego urodziny będziemy obchodzić 25 grudnia, narodził się zwyczajnie, zwyczajnie wyglądał (por. całun z Manopello), zwyczajnie żył, ale tak naprawdę tylko zewnętrznie, bo w Jego Sercu mieściło się całe stworzenie, dlatego: „Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Żaden zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga; i to jest duch antychrysta, który – jak słyszeliście – nadchodzi i już teraz przebywa na świecie.” (1 J 4, 2-3)

Czy Boże Narodzenie nie stało się tylko tradycją polegającą na ugotowaniu właściwej liczby potraw i ubraniu choinki? Co myślicie o tym co teraz dzieje się wokół nas, w naszych czasach, dlaczego pozwalamy na to aby duch antychrysta panoszył się w naszym społeczeństwie?


"Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara" (Łk 3, 1).
Jakże uroczystym dokumentem, rozpoczynają się dzieje Chrystusa! Tak wypadało zaświadczyć przyjście Króla-Boga i Zbawcy świata. Ty go znasz. Składałeś mu bowiem przysięgę przy chrzcie św., przy pierwszej Komunii św. i przy bierzmowaniu. Pozwól jednak, że Kościół św. raz jeszcze powie ci dobitnie, kim On jest.
Podczas ostatnich dni przed Bożym Narodzeniem opiewa Kościół św. w przepięknych antyfonach wielkość Mesjasza i jego działalność, jakiej dokonuje w świecie i w sercach.
O Mądrości, przyjdź i ucz nas dróg roztropności!
O Adonai i Wodzu domu Izraela, pospiesz się ku zbawieniu naszemu!
O Różdżko Jessego, pospiesz się ku wyzwoleniu naszemu!
O kluczu Dawida i berło domu Izraela przyjdź i wywiedź ród ludzki z niewoli grzechu!
O źródło i promieniu wiecznej światłości, o słońce sprawiedliwości, przyjdź i oświeć nas!
O Królu narodów, przyjdź i zbaw ludzkość!
O Emanuelu, przyjdź ku zbawieniu naszemu! Ty Panie i Boże nasz!
Padnij na kolana i wielb Tego, którego wspaniałe antyfony sławią jako jedynie wielkiego i potężnego.
Teraz pojmujesz znowu, jakie znaczenie ma uroczystość Bożego Narodzenia, co nam przyniosła i co nam zawsze na nowo chce przynosić. Czy jesteś godzien takiego Króla i Odkupiciela? Czy jesteś godzien łaski, którą On chciałby także zlać na ciebie? Czy zechcesz zaprzysiąc na nowo wierność i miłość tej Mądrości, temu Wodzowi, Różdżce Jessego, temu kluczowi Dawida, temu Królowi narodów i Emanuelowi?
Mile spojrzy Jezus na to. Będzie to dla niego drobnym zadośćuczynieniem za zdrady jego sztandaru i niekatolickie tchórzostwo licznych dzieci zwyrodniałego świata. Czy staniesz ze świętą dumą pod znakiem takiego Pana? Mów więc całą duszą:! "Jezu dla Ciebie chcę żyć! Jezu, dla Ciebie umierać! Jezu, Twój jestem w życiu i przy śmierci".

Zrodlo: newsletter - msza.net

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr gru 17, 2008 11:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Muszę przyznać, że coraz bardziej irytuje mnie ta cała otoczka. Nie mogę słuchać kolejnych " gwiazdkowych przebojów ", w których wykonawcy, o których wierze przynajmniej mnie nic nie wiadomo, śpiewają o wigilii, choinkach, śniegu, a czasem nawet o Bożym Dzieciątku po to, by dorobić sobie na przedświątecznym " zamieszaniu ". Bardzo łatwo zagubić duchowy wymiar tych wspaniałych świąt. Pozostaje modlitwa.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 17, 2008 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 19:59
Posty: 5
Post 
Prawda, to przykre jak wszystkie ważne święta powoli stają się komercyjne... nawet ozdoby już mniej symbolizują a bardziej ozdabiają... np. taki domek;) choć ogląda się to przyjemnie;P


Śr gru 17, 2008 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Niestety, to prawda. Komercyjne przeboje są popularniejsze od kolęd - praktycznie je przesłoniły, a nawet są nazywane [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolęda]kolędami[/url]! Boże Narodzenie straciło swój pierwotny charakter, ale możemy to jeszcze zmienić. Obecna sytuacja woła o pomstę do nieba! Przyczyną jest komercja. Przecież wszystkie dekoracje i wytwory kultury bardziej porywają lud niż prawdy wiary, które zna tylko powierzchownie.

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Cz gru 18, 2008 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
AHAWA, Johnny99, Kitsune, WebCM... a od czego jesteśmy my?????? :o

To, co się dzieje na świecie, będzie się działo, a może nawet pogłębiało, jednak póki żyją ludzie pamiętający te prawdziwe Święta, póki pamiętają bożonarodzeniowe tradycje (i Tradycję) nie pora na lament, może własnie pora na przypomnienie choćby najbliższym prawdziwego wymiaru Bożego Narodzenia, może pora na pokazanie dzieciom, co, a raczej Kto jest ważny w te szczegolne dni.
A całą otoczkę, choćby tę komercyjną - póki nie jest obrazą Boga - wykorzystać tak, by stwarzała swiąteczny klimat, by nawet zewnętrznie czyniła te dni szczególnym czasem, innym od jakiegokolwiek w roku.

pozdrawiam:)

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Cz gru 18, 2008 22:43
Zobacz profil
Post 
Czepiacie się komercjalizacji świąt a nie bierzecie pod uwagę, że powstały nawet z komercyjnych powodów - w sferze rynku kultu i religii. Boże Narodzenie to Sol Invictus pod inną nazwą a powstało (jak i wynikające po części z tego ubóstwienie Jezusa itp.) z przyczyn społeczno-politycznych.


Śr gru 24, 2008 1:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Jak zwykle w tematach dla chrześcijan wypowiadają się ateiści. :?

Gdyby jako dzień narodzenia Pana Jezusa ustalono inny dzień, starożytnym byłoby trudniej przestawić się z pogańskiego dnia urodzin Mitry. Dzień 25 grudnia jako datę dzienną obchodzenia pamiątki Bożego Narodzenia podał też rzymski historyk Sekstus Juliusz Afrykański w swojej Chronographiai, w roku 221 (źródło: Wikipedia).

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Śr gru 24, 2008 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Ale jeśli te święta staną się nagle ściśle chrześcijańskie, to nie wiem czy znajdzie się wiele osób, które zechcą je jakoś specjalnie obchodzić.
Wiele- licząc w procentach społeczeństwa.


Śr gru 24, 2008 20:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
a.R.E.k. napisał(a):
Ale jeśli te święta staną się nagle ściśle chrześcijańskie, to nie wiem czy znajdzie się wiele osób, które zechcą je jakoś specjalnie obchodzić.


No wlasnie, zgadzam sie. A powodem takiego stanu rzeczy jest postepujaca laicyzacja. Czytalem chyba w nr 47 FRONDA, ze muzulmanie nie uwazaja juz mieszkancow "zachodu" za adh-dhimma (religie abrahamiczne, chrzescijanie, zydzi) tylko teraz pada okreslenie dżahilija (stan moralnej ciemnoty i duchowej pustki, jaka panowała na Półwyspie Arabskim przed pojawieniem się islamu) - zaczynają więc traktować "Zachód" jako wytwór pogaństwa, a dla bezbożników Koran jest bardziej srogi niż dla "ludów Księgi" (abrahamicznych). To potwierdza rozszerzenie się wpływu antychrysta, co widoczne jest również w święta Bożego Narodzenia. I faktycznie tak jak powiedziała Owieczka_in_black trzeba mówić o DOBRYM, bo DOBRO wtedy się rozprzestrzenia ale jednocześnie trzeba sobie uzmysłowić że to zagrożenie powrotu pogaństwa jest bardzo realne i bez osobistego, faktycznego, przylgnięcia do Krzyża Jezusa, nic się nie zmieni. Trzeba wysiłku woli i wyborów zgodnych z Wolą Ojca a nie swoją.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Cz gru 25, 2008 23:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 27, 2008 13:26
Posty: 163
Post 
Boże Narodzenie jest dla mnie i mojej rodziny, najmilszym w roku liturgicznym świętem religijnym i rodzinnym, bardzo ciepłym pod względem klimatu i nastroju choć grudniowym. :o Mają w sobie coś z magii jeśli się weżmie pod uwagę znaczenie śniegu, który nieskalaną bielą pokrywa wszystko wokół nas, iskrzący w blasku światła Gwiazdy i gwiazdek na ciemnej nocy niebie... :o Do Jezusa, Jego Matki i Józefa przyciąga mnie, zniewala moje serce ku Nim, ubóstwo Narodzin, skrajna bieda jaśniejąca blaskiem niezwykłego wybraństwa Losu...D
Nie ulegamy naporowi handlowemu, przedświątecznemu w sposób wyłączny czy niewolniczy, kupujemy z umiarem, w miarę zasobności naszych kieszeni, cieszymy się nawet drobiazgami(zwłaszcza dorośli). Pamiętamy także o aspektach religijnych, jak na przykład spowiedzi i wysyłaniu kartek świątecznych dla wszystkich oddalonych od nas...


Pt gru 26, 2008 12:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Boże Narodzenie
AHAWA napisał(a):
(...) Czy Boże Narodzenie nie stało się tylko tradycją polegającą na ugotowaniu właściwej liczby potraw i ubraniu choinki? (...)

A mnie zastanawia symbolika stajenki betlejemskiej, jak również mam wątpliwości co do kształtu gwiazdy betlejemskiej - jak powinna wyglądać?


Wt lut 10, 2009 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 28, 2008 19:25
Posty: 731
Post 
Mi tam nie przeszkadza, że święta mają charakter bardziej tradycyjny niż duchowy, aczkolwiek trochę przeszkadza gdy bardziej komercyjny (agresywny i materialistyczny) niż tradycyjny.
Lubię spotkania rodzinne, dobre jedzenie, tendencje odnawiania i naprawiania relacji, wysyłanie życzeń, czas wolny, ewentualne białe szaleństwo kuligowe czy narciarskie oraz małe komercyjne elementy (oby nie powodujące konieczności zadłużania się dla szpanu i płacenia za "piękne święta" przez resztę roku) typu strojenie choinki, kupowanie prezentów, przystrajanie domu...

_________________
Prof. dr hab. Joanna Senyszyn:
"Gdyby głupota miała skrzydła, minister Kopacz fruwałaby niczym gołębica."
http://powiedz-nie.c0.pl/


Wt lut 10, 2009 15:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Ratio ma tak samo wyglądać jak w Twoim sercu....

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Wt lut 10, 2009 17:22
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL