Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Czy pokuta to forma mocnego postanowienia poprawy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Czy pokuta to forma mocnego postanowienia poprawy?
Nie wydaje mi się, że tak jest choć tak jest. Jaki sens ma klejenie modlitw jako żalu po spowiedzi kiedy to jest jej celem. Po niej powinnismy się skupić juz na tym żeby do grzechu nie powrócić?

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


So mar 12, 2016 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy pokuta to forma mocnego postanowienia poprawy?
Jak zapewne wiemy w dawnych czasach pokuta bywała dotkliwa. Ale miała swój kres. Dziś jest to w najgorszym wypadku Litania. Ale nawet taka jest nadal szczególną modlitwą związaną właśnie z naszym grzechem. I dla człowieka wierzącego to powinno być naturalne, że po grzechu i po spowiedzi skupia się na kontakcie z Bogiem, aby to naprawić, aby wyciągać wniosek itp. Taka pokuta to nie koniecznie umartwienie się, czy żal, ale kolejny krok do naprawienia relacji z Bogiem. Jak po kłótni z kimś bliskim. Przeprosiny to jedno, ale potem warto wręcz zintensyfikować rozmowy i kontakty, skupić się na tym aby to się już nie powtórzyło. To nie to samo co trwający jeszcze jakiś czas smutek z zaistniałej sytuacji.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So mar 12, 2016 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy pokuta to forma mocnego postanowienia poprawy?
"Dziś jest to w najgorszym wypadku Litania", hmm.
A strzyrzenie trawnika w ogródku u sióstr zakonnych? :) Zdarzały się i takie, i tym podobne, gorsze.
Zatem nie ma co pisać takich rzeczy bracie.
Poza tym, pokuta to pokuta, a mocne postanowienie poprawy to postanowienie poprawy.

Warto przypomnieć:

"
Tradycyjnie mówimy o pięciu warunkach dobrej spowiedzi. Są to:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Wyznanie grzechów
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. "

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N mar 13, 2016 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Czy pokuta to forma mocnego postanowienia poprawy?
trywializujecie albo nie rozumiecie.

jaki cel ma pokuta? sama spowiedz swieta jest aktem zalu. i w niej a czesc sie powinna zamykac.

natomiast pokuta jest pewnego rodzaju dalsza czescia czyli mocnym postanowieniem poprawy. w takim wypadku moc pokuty mogla by miec pewnie nie skutek w postaci postanowienia tylko rzadszej spowiedzi ;-)

nie wiem powinno się wymyślić coś co by się odnosiło do i było pomocne w wytrwaniu w czystości. dla mnie nie zrozumienie omawianego problemu.

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


N mar 13, 2016 21:09
Zobacz profil
Post Re: Czy pokuta to forma mocnego postanowienia poprawy?
A sam nie mozesz sobie wynalezc pokuty? Ta od ksiedza to program minimum, zebys nie zapomnial od razu o swojej grzesznosci, slabosci i ... pysze.


N mar 13, 2016 21:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL