Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona
 Wola Boża 
Autor Wiadomość
Post Wola Boża
WOLA BOŻA - opowiadanie

Pewien człowiek imieniem Jan leżąc pod drzewem zaczął rozmyślać i mówił sobie. Nie wierzę, że wszystko dzieje się według woli Bożej. Bardzo chciał poznać Bożą drogę, dlaczego świat wygląda jak wygląda. Wciąż rozmyślając nad tym prosił Boga o odpowiedź. Zapadł w głęboki sen i wtem stanął przy nim anioł i powiedział:
- Chodź ze mną Janie a ja pokażę ci wolę Bożą. Nie namyślając się długo poszedł za Aniołem. Ten mu powiedział: odwiedzimy kilka domów i poznasz co jest zgodne z Bożym zamysłem. Pierwszego dnia zagościli w domu dobrego, szlachetnego człowieka, który powiedział do nich. Radujcie się wraz ze mną bo dziś pogodziłem się z moim wrogiem i w dowód przyjaźni otrzymałem od niego złoty puchar. Następnego dnia pożegnali się z tym człowiekiem, jednak w połowie drogi Jan zobaczył, że w torbie Anioła znajduje się ów złoty puchar. Jak mogłeś! Wykrzyknął. Ukradłeś temu dobremu człowiekowi ten cenny dar. On jednak uniósł dłoń w górę i rzekł: Taka jest wola Boża. Po kilku godzinach odwiedzili dom pewnego pomstującego skąpca, bardzo złego człowieka, który ani myślał się nawrócić. Przeklinał, złorzeczył i wyśmiewał wszystkich. Korzystając z chwili nieuwagi gospodarza domu Anioł wsunął ów złoty puchar do szafy tego skąpca i tam go zostawił. Wyszli bez słowa z tego domu ale Jan podniósł bunt. Jak mogłeś zostawić tak cenną rzecz w domu takiego złego człowieka mówił Jan podniesionym głosem. Lecz Anioł znowu podniósł dłoń i powiedział. Taka jest wola Boża. Jan nic z tego nie rozumiał ale też i się już nie odzywał. Surowe spojrzenie Anioła ostudziło jego napięcie.
Poszli więc dalej do chaty pewnego biednego ale pobożnego człowieka. Rodzina ta żyła bardzo ubogo. Ludzie ci żalili się na swój los, ledwo wiązali koniec z końcem. Anioł im odpowiedział: nie martwcie się Bóg wam dopomoże. Gdy jednak wyszli z tego domu, wyciągnął zapałki i podpalił jego słomiany dach. Dom natychmiast stanął w płomieniach. Oburzony Jan zaczął gasić płomień, jednak Anioł mu nie pozwolił: Ten jednak krzyczał:
- Jak możesz podpalać dom tego biednego człowieka. Powinieneś pomagać ludziom, a nie ich dręczyć.
- Powiedziałeś, że chcesz poznać wolę Bożą więc nie wtrącaj się więc tylko chodź ze mną dalej!
Idąc dotarli do następnego domu w którym żył Ojciec z 8 letnim synkiem. Synek był całą radością tatusia a ten na wszystko mu pozwalał. Przenocowali więc u tego mężczyzny. Rankiem wybrali się w dalszą podróż i Anioł poprosił aby jego synek wskazał im dalszą drogę. Jego ojciec zgodził się, tylko powiedział: Pilnujcie aby nic złego mu się nie stało. Dziecko wskazało drogę wędrowcom i już chciało powrócić do domu ale Anioł poprosił aby przeprowadziło ich jeszcze przez wąska kładkę. Kiedy dziecko przechodziło ten celowo zakołysał tak mocno, że chłopiec wpadł do rzeki i utopił się.
- O nie tego już za wiele krzyczał na całe gardło Jan. Nigdzie już z tobą nie pójdę wolę iść dalej sam przez ciemną dolinę i niech mnie nawet rozszarpią dzikie zwierzęta niżbym miał iść dalej z tobą. Zniosłem jak okradłeś sprawiedliwego, a złoty puchar dałeś złemu skąpcowi, widziałem jak podpaliłeś dom biednej rodziny, ale to że zabiłeś niewinne dziecko to za dużo. Nie jesteś żadnym Aniołem tylko demonem - krzyczał człowiek.
- Jestem Aniołem wysłanym na ziemię przez Boga aby wypełnić Jego wolę na ziemi, a tobie wyjaśnić jaka jest Jego droga – odpowiedział.
- Nieprawda Bóg taki nie jest. Na pewno nie kazał Ci czynić tego co zrobiłeś - krzyczał dalej Jan. - Dobrze! opowiem ci dlaczego zachowałem się właśnie tak w każdej sytuacji. Otóż w kielichu, który zabrałem sprawiedliwemu człowiekowi była trucizna. Jego wróg nie dał mu go po to aby się z nim pogodzić ale aby go zgładzić z tego świata. Gdybym zostawił mu ten kielich człowiek ten otrułby się. Teraz zaś ten pomstujący skąpiec mając ten puchar obierze karę za swe liczne grzechy. Biedny człowiek, któremu podpaliłem dom, znajdzie w zgliszczach wielki skarb, który pozwoli mu żyć dostatnio do końca dni. Gdybym nie spalił ich domu to nigdy nie znaleźliby tego skarbu. Zaś mężczyzna, którego spotkaliśmy tu nad strumieniem, był złym człowiekiem. Nie chciał znać Boga i prowadził życie bardzo rozwiązłe. Jego synek, którego utopiłem w przyszłości byłby wielkim mordercą. Po stracie swego małego synka, który i tak znajdzie się w Niebie, jego ojciec nawróci się do Boga i zmieni swe życie. I tak oto obaj będą w Niebie, gdybym tego nie uczynił obaj zostaliby potępieni. Czy te wyjaśnienia pomogły ci zrozumieć wolę Bożą?
Jan słuchając opowieści Anioła zrozumiał, że Bóg widzi wszystko inaczej i bardziej doskonale niż my ludzie. Zrozumiał też, że na wszystko ma najlepsze rozwiązanie, choć zewnętrznie wydaje się ono bardzo bolesne. Pojął, że nawet z najgorszego zła Pan Bóg może wyprowadzić dobro.


Pt kwi 08, 2016 14:17
Post Re: Wola Boża
Ogólnie rzecz biorąc pozornie poprawne opowiadanie.
Tylko mam pytanie :Kto jest jej autorem?


Pt kwi 08, 2016 20:34
Post Re: Wola Boża
Pozornie. Bo widzę tu wiele sprzeczności i niezgodności z Ewangelią i nauczaniem KK.
A dodatkowo wybrana po co zamieściłaś to opowiadanie?


Pt kwi 08, 2016 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wola Boża
Hominibus napisał(a):
Pozornie. Bo widzę tu wiele sprzeczności i niezgodności z Ewangelią i nauczaniem KK.
A dodatkowo wybrana po co zamieściłaś to opowiadanie?


Jak dla mnie to jest troche pokręcone, bo skoro Bóg wiedział że trzeba będzie tego dzieciaka utopić, to przecież mógł zrobić w ten sposób żeby sie w ogóle nie narodził.
No i najważniejsze jest to, że w tym wszystkim Bóg jest niesprawiedliwy, bo skoro utopił dzieciaka i dzięki temu on trafił do nieba, to przecież powinien tak zrobić z każdym człowiekiem który byłby w podobnej sytuacji, bo co to za sprawiedliwość ratować tylko tego jednego dzieciaka, a całą reszte spisywać na straty.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt kwi 08, 2016 21:06
Zobacz profil
Post Re: Wola Boża
@Hominibus - napisz jakie sprzeczności widzisz z ewangelią i z nauczaniem KK.


So kwi 09, 2016 16:08
Post Re: Wola Boża
wybrana napisał(a):
@Hominibus - napisz jakie sprzeczności widzisz z ewangelią i z nauczaniem KK.

Szereg i to wiele.
Odpowiem Ci jeśli mi udzielisz odpowiedzi na pytanie : kto jest autorem tego opowiadania?


So kwi 09, 2016 20:32
Post Re: Wola Boża
Ulubione w sieci pozna Jezus dzieci swoje, które nie będą trzymać w ręku kamieni, ale pozna je przez wiarę.


So kwi 09, 2016 20:45
Post Re: Wola Boża
Nie wiem. Czy to jest odpowiedź na pytanie : kto jest autorem powyższego opowiadania?

W rolnictwie mamy do czynienia z pszenicą i życicą. Życica do złudzenia przypomina pszenicę ...ale tylko do czasu.


So kwi 09, 2016 21:53
Post Re: Wola Boża
Życica jest gorsza od chwastu. Chwast łatwo rozpoznać. Życicę bardzo trudno odróżnić od pszenicy. Jednak wyrobiony gospodarz dostrzega trującą życicę.

http://www.niedziela.pl/artykul/107522/ ... i-z-Biblia


So kwi 09, 2016 21:58
Post Re: Wola Boża
@ Hominibus - nie oceniasz tego opowiadania poprzez treść i zawarte w nim przesłanie. Największym twoim problemem jest dowiedzieć się kto jest autorem. Nie ważne, kto jest autorem, ważne, co to opowiadanie chce ci uświadomić. Opowiadanie to mówi nam, jak człowiek może w sposób omylny i nieświadomy ocenić wolę Bożą. Często na tym forum spotykamy się z opinią, że Bóg nie reaguje na nasze prośby, na nasze modlitwy, jest głuchy, nieczuły, a nawet niektórzy stwierdzają, że Boga nie ma. Chcemy aby Bóg spełniał nasze prośby w sposób, jaki my widzimy. Nie widzimy działania Boga przez pryzmat jego woli i naszego zbaweienia. Wolą Boga jest to, aby każdy człowiek po śmierci został zbawiony i uzyskał życie wieczne. Życie na ziemi jest krótkie a wieczność nie ma końca. Bóg przede wszystkim w swoim działaniu pragnie naszego nawrócenia. Bóg również błogosławi tym, którzy są w Jego łasce uświęcającej, którą otrzymujemy głównie przez modlitwę i życie zgodne z Jego przykazaniami. Wyrzućmy z rąk kamienie i napełniajmy serce wiarą.


N kwi 10, 2016 9:55
Post Re: Wola Boża
Moim skromnym zdaniem puenta opowiesci jest to ze nie wiemy jakie sa plany Boze i nie mozna ich oceniac na podstawie naszych krotkowzrocznych wyobrazen.


N kwi 10, 2016 13:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wola Boża
wybrana napisał(a):
@Hominibus - napisz jakie sprzeczności widzisz z ewangelią i z nauczaniem KK.

"Hominibus" tego nie zrobi, bo ty jesteś wierząca i on jest wierzący, wtej sytuacji wyliczanie ile głupot jest w tym twoim opowiadaniu, nie jest specjalnie na miejscu, tutaj swój swojego nie będzie atakował.

wybrana napisał(a):
Wolą Boga jest to, aby każdy człowiek po śmierci został zbawiony i uzyskał życie wieczne.


W tej sytuacji, nawiązując do tego opowiadania, to każdego seryjnego morderce, trzebaby jak jeszcze jest dzieckiem, gdzieś tam utopić, i wtedy taki ktoś zostanie zbawiony, bo już seryjnym mordercą nie zostanie, bo został utopiony.
Zresztą jakby na serio brać to twoje opowiadanie, to każdy zostanie zbawiony, bo jakże by było możliwe, że Bóg przed piekłem ratuje tylko tego jednego dzieciaka, a całej reszty już nie! gdzież ta boska sprawiedliwość :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N kwi 10, 2016 13:17
Zobacz profil
Post Re: Wola Boża
@ Robek - widzisz, ty musisz jeszcze trochę żyć dłużej, żeby móc zrobić więcej zamętu , chociażby na tym forum. ale taka jest wola Boża.


N kwi 10, 2016 14:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wola Boża
wybrana napisał(a):
@ Robek - widzisz, ty musisz jeszcze trochę żyć dłużej, żeby móc zrobić więcej zamętu , chociażby na tym forum. ale taka jest wola Boża.


Nie dość że życie jest niesprawiedliwe, to jeszcze i Bóg jest niesprawiedliwy! bo ratuje przed piekłem tylko tych których, mu sie zechce uratować.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N kwi 10, 2016 14:41
Zobacz profil
Post Re: Wola Boża
wybrana napisał(a):
@ Hominibus - nie oceniasz tego opowiadania poprzez treść i zawarte w nim przesłanie. Największym twoim problemem jest dowiedzieć się kto jest autorem. Nie ważne, kto jest autorem, ważne, co to opowiadanie chce ci uświadomić. Opowiadanie to mówi nam, jak człowiek może w sposób omylny i nieświadomy ocenić wolę Bożą. Często na tym forum spotykamy się z opinią, że Bóg nie reaguje na nasze prośby, na nasze modlitwy, jest głuchy, nieczuły, a nawet niektórzy stwierdzają, że Boga nie ma. Chcemy aby Bóg spełniał nasze prośby w sposób, jaki my widzimy. Nie widzimy działania Boga przez pryzmat jego woli i naszego zbaweienia. Wolą Boga jest to, aby każdy człowiek po śmierci został zbawiony i uzyskał życie wieczne. Życie na ziemi jest krótkie a wieczność nie ma końca. Bóg przede wszystkim w swoim działaniu pragnie naszego nawrócenia. Bóg również błogosławi tym, którzy są w Jego łasce uświęcającej, którą otrzymujemy głównie przez modlitwę i życie zgodne z Jego przykazaniami. Wyrzućmy z rąk kamienie i napełniajmy serce wiarą.


Ważne kto jest autorem.
Co do treści to opowiadanie nie jest oznaczone Imprimatur żeby przyjmować je bezkrytycznie.
Takie pseudo katolickie opowiadanka to może sobie każdy wymyślić.
Ponawiam pytanie: Kto jest autorem tego opowiadania? I czemu służy publikowanie tego opowiadania?
Na pewno nie ukazuje ono czym jest Wola Boża. To opowiadanie ukazuje karykaturę Woli Bożej a nie ilustruje czym jest Wola Boża.


N kwi 10, 2016 14:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL