Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 13:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1254 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 84  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nasze zbawienie
Alus napisał(a):
Ujmę sie za wybraną, bo też świetnie pamiętam tamte czasy.
Nie bierzesz tego pod uwagę, że gdy wybrana i ja uczyłyśmy sie w szkole, były to jeszcze niemal czasy przed soborowe, a wtedy akcent był kładziony na Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze ze szczególnym przeakcentowaniem karze.
Parę lat po soborze, po uwolnieniu od zakazu Watykanu objawień św Faustyny, nauka Kościoła zaczęła przechodzić na wskazanie Bóg jest miłością i miłosierdzie Jego jest nieograniczone.
To ja się niestety nie ujmę.
Zauważ, że Ty jesteś w KK i to mimo dostrzegania różnych zjawisk, a @wybrana propaguje albo potępia (jak dla mnie) nie wiadomo co.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 22, 2016 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Nasze zbawienie
Nie chodzi o "obraz jaki przekazują rodzice" ale o samych rodziców. Na przykład wydaje się taki zwykle jaki jest ojciec. A jeszcze jak w domu dominowała matka, to zupełnie nie można sobie poradzić z obrazem Boga

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz gru 22, 2016 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Nasze zbawienie
Alus napisał(a):
Ujmę sie za wybraną, bo też świetnie pamiętam tamte czasy.
Nie bierzesz tego pod uwagę, że gdy wybrana i ja uczyłyśmy sie w szkole, były to jeszcze niemal czasy przed soborowe, a wtedy akcent był kładziony na Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze ze szczególnym przeakcentowaniem karze.
Parę lat po soborze, po uwolnieniu od zakazu Watykanu objawień św Faustyny, nauka Kościoła zaczęła przechodzić na wskazanie Bóg jest miłością i miłosierdzie Jego jest nieograniczone.
Myślę, że absolutyzujesz swoje doświadczenia z konkretnym katechetą. Ja jestem (chyba) znacznie starszy od Ciebie i podobnego zjawiska nie zaobserwowałem.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz gru 22, 2016 15:06
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Nasze zbawienie
Jeśli Alus pamięta czasy przedsoborowe, to ... nie wiadomo kto starszy :). Ja pamiętam jeszcze Mszę św. Trydencką, ale ta była jeszcze odprawiana po SWII. Wg nowego rytu zaczęto w Polsce odprawiać chyba w 1968 r. Tak jakoś kojarzę mszaliki, które ksiądz rozdawał wiernym w mojej parafii. Nie pamiętam natomiast, aby ksiądz na katechezie czy w homilii straszył Bogiem. To raczej słyszało się od rodziców i innych doroslych: Bóg cie ukarze, Bóg się gniewa itp.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz gru 22, 2016 15:23
Zobacz profil
Post Re: Nasze zbawienie
Małgosiaa napisał(a):
Jeśli Alus pamięta czasy przedsoborowe, to ... nie wiadomo kto starszy :). Ja pamiętam jeszcze Mszę św. Trydencką, ale ta była jeszcze odprawiana po SWII. Wg nowego rytu zaczęto w Polsce odprawiać chyba w 1968 r. Tak jakoś kojarzę mszaliki, które ksiądz rozdawał wiernym w mojej parafii. Nie pamiętam natomiast, aby ksiądz na katechezie czy w homilii straszył Bogiem. To raczej słyszało się od rodziców i innych doroslych: Bóg cie ukarze, Bóg się gniewa itp.

Pamiętam czasy mojej edukacji - czyli czas soboru i lata po soborze.
I pamiętam recytowanie głównych prawd wiary, właśnie ksiądz szczególnie uwidaczniał Boga sprawiedliwego, ale bardzo surowo karzącego.
Pamiętam homilie i ich tonację.....gdy przychodziło mówić o karach, to wielu duchownych podnosiło głos o kilka tonów.
Pamiętam jedną szczególnie z rekolekcji w czasie peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na 1000 lecie chrztu.....ksiądz mówił 5 minut...mówił 10 minut.... a gdy doszedł do kar piekła to przez mikrofon tak wrzeszczał, głos jego odbijał od sąsiednich kamienic, aż ciarki przechodziły po plecach i miało sie wrażenie już wejścia do przedsionka piekła.


Cz gru 22, 2016 19:29

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Nasze zbawienie
Samo mówienie o grozie piekła jest OK. Bo piekło jest ekstremalnie groźne.
Przez to że Bóg jest miłosierny groza piekła nie stała się mniej groźna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz gru 22, 2016 21:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Nasze zbawienie
Teraz się już nie grzmi o piekle. Zmiana wynika z tego o czym mówią nauki społeczne: straszenie nie działa wychowawczo, człowiek się przyzwyczaja i nie reaguje lub reaguje nerwicowo i myśli poprzez lęki. Czas się nałożył - Sobór i wyniki prac z zakresu psychologii. Człowiekowi powinno się pozostawić wolność decydowania dokąd chce się udać po śmierci. Miłosierny Bog nie straszy, pozwala człowiekowi zdecydować tak jak chce. Piekło pozostało dogmatem, jest to rzeczywistość realna.


Cz gru 22, 2016 22:25
Post Re: Nasze zbawienie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Samo mówienie o grozie piekła jest OK. Bo piekło jest ekstremalnie groźne.
Przez to że Bóg jest miłosierny groza piekła nie stała się mniej groźna.

Gdy 70% homilii stanowiło roztaczanie wizji piekła, które czeka zdecydowaną większość ludzkości, to nie było wskazywaniem miłosiernego Boga, a znaczną część zniechęcało do większych wysiłków zmiany życia, skoro i tak większość zagarnie szatan.
Tym bardziej przy ogromnej nieznajomości Pisma św......wizja przechodzenia do nieba przez ucho igielne burzyła nadzieję zbawienia.
Nie tłumaczono wiernym czym w czasach Jezusa było owo ucho igielne, zatem ludzie pojmowali realnie w postaci igły krawieckiej, lub większej szewskiej.


Liza napisał(a):
Teraz się już nie grzmi o piekle. Zmiana wynika z tego o czym mówią nauki społeczne: straszenie nie działa wychowawczo, człowiek się przyzwyczaja i nie reaguje lub reaguje nerwicowo i myśli poprzez lęki. Czas się nałożył - Sobór i wyniki prac z zakresu psychologii. Człowiekowi powinno się pozostawić wolność decydowania dokąd chce się udać po śmierci. Miłosierny Bog nie straszy, pozwala człowiekowi zdecydować tak jak chce. Piekło pozostało dogmatem, jest to rzeczywistość realna.

Dokładnie tak.


Pt gru 23, 2016 7:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Nasze zbawienie
Alus napisał(a):
Gdy 70% homilii stanowiło roztaczanie wizji piekła, które czeka zdecydowaną większość ludzkości, to nie było wskazywaniem miłosiernego Boga, a znaczną część zniechęcało do większych wysiłków zmiany życia, skoro i tak większość zagarnie szatan.

Byłaś dzieckiem i właśnie to zapamiętałaś w ten sposób, że tylko straszenie, ale może i ksiądz uważał, że tak trzeba :).
Miałam może 6 lat. Była z rodzicami w kościele. Pamiętam nawet w którym miejscu kościoła stałam w tłumie. Nie pamiętam nic oprócz ogłoszeń i też tylko zapowiedzi Mszy św. Ksiądz głosił, że będzie Msza za duszę tego i tego, a ja przerażona patrzyłam na ludzi i na rodziców myśląc, dlaczego nikt nie ucieka, skoro ksiądz chce wszystkich dusić :D.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 23, 2016 8:29
Zobacz profil
Post Re: Nasze zbawienie
Cytuj:
Gdy 70% homilii stanowiło roztaczanie wizji piekła, które czeka zdecydowaną większość ludzkości, to nie było wskazywaniem miłosiernego Boga, a znaczną część zniechęcało do większych wysiłków zmiany życia, skoro i tak większość zagarnie szatan.

Cytuj:
Byłaś dzieckiem i właśnie to zapamiętałaś w ten sposób, że tylko straszenie, ale może i ksiądz uważał, że tak trzeba :).
Miałam może 6 lat. Była z rodzicami w kościele. Pamiętam nawet w którym miejscu kościoła stałam w tłumie. Nie pamiętam nic oprócz ogłoszeń i też tylko zapowiedzi Mszy św. Ksiądz głosił, że będzie Msza za duszę tego i tego, a ja przerażona patrzyłam na ludzi i na rodziców myśląc, dlaczego nikt nie ucieka, skoro ksiądz chce wszystkich dusić :D.

Może dlatego więcej zapamiętałam, bo z całej liturgii mszy św przed długi czas rozumiałam, i wszyscy inni uczestnicy, jedynie kazanie i pieśni w języku polskim.
Kazanie, które opisywałam, słuchałam w wieku 14 lat, już nie takie dziecko, a fakt, że zapamiętałam je na całe życie jest znamienny.
Może w miejskich parafiach księża inaczej głosili kazania, w wiejskich grzmieli i straszyli piekłem - dzieciństwo i nastoletnie lata spędziłam na wsi.
Pierwsza Ewangelia jaka dotarła na wieś, to rozdawane dzieciom przy I komunii malutkie kalendarzowe wydanie Ewangelii św Łukasza....w plastykowych siwych okładkach.


Pt gru 23, 2016 9:11
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Nasze zbawienie
Alus napisał(a):
dzieciństwo i nastoletnie lata spędziłam na wsi.

Ja też i nie pamiętam, aby ksiądz grzmiał o piekle. Nie tylko z mojej parafii, bo kiedy wyjechałam do średniej szkoły do miasta, tam też żaden nie grzmiał. A więc nie wszyscy grzmieli.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 23, 2016 9:38
Zobacz profil
Post Re: Nasze zbawienie
Małgosiaa napisał(a):
Alus napisał(a):
dzieciństwo i nastoletnie lata spędziłam na wsi.

Cytuj:
Ja też i nie pamiętam, aby ksiądz grzmiał o piekle. Nie tylko z mojej parafii, bo kiedy wyjechałam do średniej szkoły do miasta, tam też żaden nie grzmiał. A więc nie wszyscy grzmieli.

Zapewne nie wszyscy......podobnie jak współcześnie nie wszyscy o gender - przynajmniej w mojej parafii nigdy żaden ksiądz nie poruszał tego tematu.


Pt gru 23, 2016 10:21
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Nasze zbawienie
No i doszliśmy do konsensusu :).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 23, 2016 10:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nasze zbawienie
Alus napisał(a):
Gdy 70% homilii stanowiło roztaczanie wizji piekła, które czeka zdecydowaną większość ludzkości, to nie było wskazywaniem miłosiernego Boga, a znaczną część zniechęcało do większych wysiłków zmiany życia, skoro i tak większość zagarnie szatan.
Tym bardziej przy ogromnej nieznajomości Pisma św......wizja przechodzenia do nieba przez ucho igielne burzyła nadzieję zbawienia.
Nie tłumaczono wiernym czym w czasach Jezusa było owo ucho igielne, zatem ludzie pojmowali realnie w postaci igły krawieckiej, lub większej szewskiej.
Ważne żeby przy tego typu myśleniu, nie zaplątać się w język potoczny. Bo ani przedsoborowe roztaczanie wizji piekła, nie oznacza bynajmniej negatywnej wizji Boga, ani mówienie o nieograniczonym Bożym miłosierdziu, nie oznacza bynajmniej pozytywnego znaczenia skutków grzechu.
Nie nadawajmy pojęciom "Bóg surowy" i "Bóg miłosierny" przeciwnych znaczeń.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn gru 26, 2016 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Nasze zbawienie
Dziś w nocy oglądałem (po raz n-ty...) "Ziemię Obiecaną" (jeden z filmów z okresu, kiedy Wajdę dało się jeszcze oglądać...) i natrafiłem na charakterysztyczną rozmowę "trzech przyjaciół", gdzie Moryc mówi, czemu wolałby zostać katolikiem, niż protestantem:
"A przy tym jak ja już muszę słuchać kazania, to niech ono będzie nienudne, niech ja słucham delikatnego mówienia o wyższych rzeczach, to jest bardzo nobl i to dodaje człowiekowi humoru i ochoty do życia!
A w kirche co ja mam?...
(...)A do tego przychodzi pastor i mówi.
Co pan myślisz, o czym on gada?...
Gada o piekle i innych nieprzyjemnych rzeczach.
Bądź pan zdrów. Czy ja po to idę do kościoła, żeby się zdenerwować?"

:)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt gru 27, 2016 8:12
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1254 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 84  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL