Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 123 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Wolnomularstwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Wolnomularstwo
Tak Andy, to jest pytanie – widzę, że poczyniłeś znaczące postępy w edukacji skoro potrafisz już odróżniać pytania od takich zdań twierdzących. Aczkolwiek, byłbym wdzięczny gdybyś zechciał fetować swoje sukcesy na polu naukowym gdzie indziej, nie rozwalając przy tym tego wątku.


So cze 24, 2017 14:52
Zobacz profil
Post Re: Wolnomularstwo
A dlaczego pytanie Andy'ego miałoby rozwalać ten wątek? Jest interesujące i na temat. Tym bardziej na forum prowadzonym przez katolików.


N cze 25, 2017 1:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Wolnomularstwo
Ponieważ na to ignorancko sformułowane pytanie odpowiadałem w tym wątku już kilkukrotnie, również samemu Panu Andiemu. [...] nie mam zamiaru udowadniać w nieskończoność, że nie jestem wielbłądem na każde zawołanie dziwnego Pana z Internetu – oczywiście przy jednoczesnej świadomości, że jest to praca syzyfowa, jako iż na żadną merytoryczną i rzetelną odpowiedź z jego strony liczyć nie mogłem.

Jeżeli natomiast Ciebie ta kwestia interesuje, to zapraszam do lektury tego co napisałem w tym temacie wcześniej: http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=946478#p946478

Jeżeli chcemy rozmawiać poważnie o wolnomularstwie to należy zacząć od wyjaśnienia pojęcia wolnomularstwa regularnego i liberalnego. Otóż; w roku 1877 Wielki Wschód Francji zerwał z kategorycznym wymogiem wiary w Wielkiego Architekta Wszechświata u adeptów Sztuki. Był to ruch absolutnie nie do pogodzenia z tradycją wolnomularstwa regularnego i zaowocował swoistą schizmą i zerwaniem stosunków z "reformatorami". Rzeczony stan, mimo pewnego postępu, utrzymuje się do dziś. I tak; loże liberalne przyjmują w swe progi ateistów, odnoszą się z dystansem do statutów wolnomularskich (Konstytucja Andersona), tolerują, by tak to ująć; większą swobodę obyczajów.

Strukturę wolnomularstwa można tedy w pewnym uproszczeniu porównać do chrześcijaństwa – mamy rdzeń składający się z rzymskich katolików (Wolnomularstwo regularne) oraz protestantów (Wolnomularstwo liberalne). Czy sprawiedliwie byłoby powiedzieć, iż chrześcijanie dopuszczają aborcję ponieważ jacyś protestanci mają do niej liberalne podejście?
Ty jako katolik odpowiadasz za doktryny protestantów?

Analogicznie, można powiedzieć, iż konkretni wolnomularze/loża przez nich tworzona ma nieprzychylne/wrogie nastawienie do danej religii, ale twierdzenie, iż Wolnomularstwo jako takie jest wrogie KRK, jest zwykłą intelektualną nieuczciwością. Nie zaprzeczam temu, iż w istocie niemało lóż zrzeszonych pod Wielkim Wschodem Francji posiada negatywny stosunek do Kościoła, niemniej ja pod tym, jak i pod masonerią liberalną w ogóle, nie podpisuję się – o wiele bliższa jest mi ideologicznie masoneria regularna, której zasady są wyrażone w poniższych dokumentach.

Dokładnie też na tej samej zasadzie sformułowałem powyższe stwierdzenie oraz wbrew temu co piszesz
[co bylejaki pisał] opatrzyłem je źródłami:

Warto nadmienić, iż wbrew obiegowym opiniom wolnomularstwo nie jest wrogiem Ecclesia Catholica Romana. Masoneria ma jedynie trzech wrogów, a są nimi mordercy Mistrza Hirama Abiffa (architekt Świątyni Salomona, który zajmuje bardzo ważne miejsce w symbolice i obrządku wolnomularskim); ignorancja, fanatyzm, tyrania. Przede wszystkim wolnomularstwo, jak już z początku wspomniałem nie jest jednorodne, zatem podobna generalizacja jest kardynalnym błędem. I tak; masoneria regularna w centralnym punkcie stawia wiarę w transcendencję oraz szacunek do religii bliźnich. Tak stanowi Konstytucja Andersona;

"Wolnomularz powinien, z tytułu swojej przynależności, przestrzegać Prawo Moralne i jeżeli dobrze rozumie zasady Sztuki nie będzie nigdy bezmyślnym ateistą ani libertynem nie uznającym żadnej religii "

Oraz 12 Zasad wolnych mularzy regularnych

"6. Wolnomularstwo nakazuje swym członkom respektować przekonania i wiarę bliźnich. W swym gronie zabrania wszelkich dyskusji lub polemik politycznych i religijnych. Dzięki temu może pozostawać stałym i pewnym Centrum Braterskiego Związku, w którym panuje zrozumienie, tolerancja oraz owocna harmonia pomiędzy ludźmi, trudna do osiągnięcia w innych warunkach.


Ostatnio edytowano Pn cze 26, 2017 13:09 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

nieuprzejme ad personam



N cze 25, 2017 4:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 123 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL