Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 10:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Dusza (?) człowieka syntetycznego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Dusza (?) człowieka syntetycznego
Próbowałem ruszyć z tym tematem bodaj w wątkach o AI czy klonowaniu, ale nie zaskoczyło, więc oto otwieram wątek dedykowany temu problemowi, z góry zaznaczam, że wysoce spekulatywnemu.

Wyobraźmy sobie moment w przyszłości, kiedy nauka pozwala już na przeprowadzenie następującej procedury:

Bierzemy po trochu podstawowych pierwiastków, prochu ziemi, i sypiemy to wszystko do machiny, która syntetyzuje nam z tego komórkę, do której wszczepiany jest kod genetyczny, również zsyntezowany, ogólnie rzecz biorąc ludzki, ale nie pochodzący od jakiegokolwiek mężczyzny czy niewiasty, lecz napisany przez genarchitekta, którego możemy sobie nazwać, bez skojarzeń proszę, kodziarzem. Komórka taka, fizycznie tożsama z ludzką zygotą, rozwija się w jakiejś sztucznej macicy i po 9 miesiącach wyjęty zostaje z niej niemowlak. Rośnie, rozwija się, chodzi, myśli, robi to czy tamto, umiera.

Pytanie: czy należy się spodziewać, że taki osobnik, niespokrewniony z nami, choć fizycznie tożsamy, będzie miał duszę nieśmiertelną?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sty 21, 2017 22:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
przeczytałem tylko pytanie i na tej podstawie postaram się odpowiedzieć. co to znaczy osobnik? co to znaczy spokrewniony? albo niespokrewniony? fizycznie tożsamy? będzie miał dusze? kto mu ją daje? nieśmiertelną, to już nie rozumiem o co pytasz, a nie co znaczy nieśmiertelna.


włącz google i poszukaj a nie zawracaj głowę.

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


N sty 22, 2017 10:51
Zobacz profil
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
JedenPost napisał(a):
Próbowałem ruszyć z tym tematem bodaj w wątkach o AI czy klonowaniu, ale nie zaskoczyło, więc oto otwieram wątek dedykowany temu problemowi, z góry zaznaczam, że wysoce spekulatywnemu.

Wyobraźmy sobie moment w przyszłości, kiedy nauka pozwala już na przeprowadzenie następującej procedury:

Bierzemy po trochu podstawowych pierwiastków, prochu ziemi, i sypiemy to wszystko do machiny, która syntetyzuje nam z tego komórkę, do której wszczepiany jest kod genetyczny, również zsyntezowany, ogólnie rzecz biorąc ludzki, ale nie pochodzący od jakiegokolwiek mężczyzny czy niewiasty, lecz napisany przez genarchitekta, którego możemy sobie nazwać, bez skojarzeń proszę, kodziarzem. Komórka taka, fizycznie tożsama z ludzką zygotą, rozwija się w jakiejś sztucznej macicy i po 9 miesiącach wyjęty zostaje z niej niemowlak. Rośnie, rozwija się, chodzi, myśli, robi to czy tamto, umiera.

Pytanie: czy należy się spodziewać, że taki osobnik, niespokrewniony z nami, choć fizycznie tożsamy, będzie miał duszę nieśmiertelną?


Tu odpowiedz jest prosta, bedzie to stworzenie ludzkie, nie Boskie, wiec zalezy to jedynie od Boga, czy da mu dusze i jesli tak to jaka.

Przed koncem bedzie takich stworzen spora ilosc i nie beda posiadaly duszy.
Bedzie mozna je rozpoznac patrzac im w oczy, ktore wlasnie z tego powodu beda mialy zakryte by tego nie zauwazono.


N sty 22, 2017 11:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
in vitro, klonowanie czy tłumaczą jak powstaje życie?

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


N sty 22, 2017 11:16
Zobacz profil
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
sapper napisał(a):
Przed koncem bedzie takich stworzen spora ilosc i nie beda posiadaly duszy.
Bedzie mozna je rozpoznac patrzac im w oczy, ktore wlasnie z tego powodu beda mialy zakryte by tego nie zauwazono.

Skąd to wytrzasnąłeś?


N sty 22, 2017 11:19
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
Przed koncem bedzie takich stworzen spora ilosc i nie beda posiadaly duszy.
Bedzie mozna je rozpoznac patrzac im w oczy, ktore wlasnie z tego powodu beda mialy zakryte by tego nie zauwazono.

Skąd to wytrzasnąłeś?


Z "gornej połki".


N sty 22, 2017 11:26
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
Czyli skąd konkretnie?


N sty 22, 2017 11:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
No jak to skąd? Prosto od Bog :D sapper to kolejny z "objawieniami" i brakiem wątpliwości co do ich źródła.

Z Yarpenem nieraz dyskutowaliśmy z takim na innym forum. Tu jest to samo.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N sty 22, 2017 12:00
Zobacz profil
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Czyli skąd konkretnie?


I tak nie zrozumiesz.
Jesli chcesz, poczytaj "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila.
Ale nie ma tam bezposrednio napisane to co chcialbys sie dowiedziec.
7. 3. 13.


N sty 22, 2017 12:02
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
Soul33 napisał(a):
No jak to skąd? Prosto od Bog :D sapper to kolejny z "objawieniami" i brakiem wątpliwości co do ich źródła.

Z Yarpenem nieraz dyskutowaliśmy z takim na innym forum. Tu jest to samo.

Czego to niby ma dotyczyc?
i czy nie sadzisz ze to odbiega od tematu?


Ostatnio edytowano N sty 22, 2017 12:08 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



N sty 22, 2017 12:03

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
sapper napisał(a):
Tu odpowiedz jest prosta, bedzie to stworzenie ludzkie, nie Boskie, wiec zalezy to jedynie od Boga, czy da mu dusze i jesli tak to jaka.


No tak, niewątpliwie.


sapper napisał(a):
Przed koncem bedzie takich stworzen spora ilosc i nie beda posiadaly duszy.
Bedzie mozna je rozpoznac patrzac im w oczy, ktore wlasnie z tego powodu beda mialy zakryte by tego nie zauwazono.


A tu miałbym to samo pytanie, co Yarpen.


supahiroł napisał(a):
co to znaczy osobnik?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobnik

supahiroł napisał(a):
co to znaczy spokrewniony?


Mam tu na myśli pokrewieństwo w sensie pochodzenia biologicznego. Nie chodzi o więzi kulturowe.

supahiroł napisał(a):
albo niespokrewniony?


Brak pochodzenia biologicznego. W tym wypadku - organizm nie będący owocem biologicznej replikacji.

supahiroł napisał(a):
fizycznie tożsamy?


Taki, którego analiza fizykochemiczna wskaże, że w pełni mieści się w kategorii homo sapiens, albo odwrotnei - którego nie da się drogą takiej analizy od homo sapiens odróżnić. Badasz 10 osobników, jeden jest syntetyczny - nie ustalisz który.


supahiroł napisał(a):
nieśmiertelną, to już nie rozumiem o co pytasz, a nie co znaczy nieśmiertelna.


Powiedzmy, że

Cytuj:
KKK 363 Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie (Por. Mt 16, 25-26; J 15, 13. lub całą osobę ludzką (Por. Dz 2, 41). Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne (Por. Mt 26, 38; J 12, 27) i najwartościowsze (Por. Mt 10, 28; 2 Mch 6, 30): to, co sprawia, że człowiek jest w sposób najbardziej szczególny obrazem Boga: "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku.

KKK 365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała (Por. Sobór w Vienne (1312): DS 902); oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.

KKK 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3896; Paweł VI, Wyznanie wiarv Ludu Bożego, 8) nie jest ona "produktem" rodziców – i jest nieśmiertelna (Por. Sobór Laterański V (1513): DS 1440) nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N sty 22, 2017 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
wiecie czym jest techno? 1hz i umrzesz. włączcie sobie aimplayer i zacznijcie ciac muzyke w momencie pojawienia się dźwięku.

dlaczego tu sie nie da usunac komentarza?

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


Ostatnio edytowano N sty 22, 2017 12:07 przez supahiroł, łącznie edytowano 1 raz



N sty 22, 2017 12:07
Zobacz profil
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Czyli skąd konkretnie?

I tak nie zrozumiesz.

Zajechało gnozą.

Cytuj:
Jesli chcesz, poczytaj "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila.
Ale nie ma tam bezposrednio napisane to co chcialbys sie dowiedziec.
7. 3. 13.

Nie ma tam niczego takiego. Masz jakieś inne źródło?


N sty 22, 2017 12:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
sapper napisał(a):
Czego to niby ma dotyczyc?

Przypominasz kogoś z ewidentnymi urojeniami. Chyba, że tutaj opierasz się na czymś sensownym.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N sty 22, 2017 12:09
Zobacz profil
Post Re: Dusza (?) człowieka syntetycznego
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sapper napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Czyli skąd konkretnie?

I tak nie zrozumiesz.

Zajechało gnozą.

Cytuj:
Jesli chcesz, poczytaj "Twierdza Wewnetrzna" Sw. Teresy z Avila.
Ale nie ma tam bezposrednio napisane to co chcialbys sie dowiedziec.
7. 3. 13.

Nie ma tam niczego takiego. Masz jakieś inne źródło?

Przeanalizuj. Mozesz tez przeczytac calosc.

Poza tym pytasz o cos czego tak naprawde nie chcesz wiedziec.


N sty 22, 2017 12:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL