Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 9:05



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 PRAWDA OBJAWIONA 
Autor Wiadomość
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
Saqura napisał(a):
Tora to pięcioksiąg (który w całości trzymał w rękach Jezus),a nie tylko sam Dekalog

Nie tylko Torę - w Nazarecie Jezus mówi o Eliaszu, Elizeuszu, ogłasza dziś wypełniło sie pismo - czyli czytał i tłumaczył Księgi Prorockie.


Pn paź 16, 2017 8:08

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
Saqura napisał(a):
wybrana napisała:
"@sagura,ja nie będę rozpatrywała treści Tory, bo ten temat dotyczy biblistów i historyków, a i oni na ten temat wyrażają wiele sprzeczności odnośnie autentyczności wielu treści tam zawartych"

Dlaczego starasz się ją podważyć?(oczywiście poza tym co w niej dobre,"piękne dla oka"i miłosierne)
"Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję 16 Wybranie więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. 17 Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. 18 A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym" Apostoł Paweł...NT


Ja nic nie próbuję podważać. Ja jestem chrześcijanką i Jezus Chrystus i wiara w Niego daje mi zbawienie. Jeżeli jestem chrześcijanką, to wierze Jezusowi, bo Jezus Chrystus daje żywe świadectwo wiary. Przez tą wiarę otrzymujemy pojednanie z Bogiem. Jezus daje nam Prawdę Objawioną.
Tylko tą prawdą my chrześcijanie mamy się posilać, bo ona jest celem naszego życia.
Podałem ci w poprzednim poście krótkie urywki, jak Jezus krytycznie wyrażał się o przestrzeganiu prawd Bożych danych Izraelitom. Prawa Boże były prawe i dobre, tylko rozumienie ich i przestrzeganie - było złe.
23:30I mówicie: Gdybyśmy żyli za dni ojców naszych, nie bylibyśmy ich wspólnikami w przelaniu krwi proroków.
23:31A tak wystawiacie sobie świadectwo, że jesteście synami tych, którzy mordowali proroków.
23:32Wy też dopełnijcie miary ojców waszych.
23:35Aby obciążyła was cała sprawiedliwa krew, przelana na ziemi - od krwi sprawiedliwego Abla aż do krwi Zachariasza, syna Barachiaszowego, którego zabiliście między świątynią a ołtarzem.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Pn paź 16, 2017 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
Alus napisał(a):
Cały ST zawiera prawdę, jedynie ludzie nie potrafią pojąć, że mamy do czynienia po części z prymitywnym, na poły pogańskim wyobrażeniem Boga - mściwego, zazdrosnego, nienawidzącego - ale także Boga sprawiedliwego, miłującego, opiekującego się.
ST to tekst opowiadaniowy, literacki, składający sie z przypowieści, bajek,, alegorii, poezji.
Wyobrażenie Boga ewoluuje wraz z rozwojem cywilizacyjnym autorów....miłosierdzia pragnę, a nie ofiary.



Bóg kocha człowieka od samego początku stworzenia go i pragnie, by człowiek również Go miłował, bo Bóg jest naszym Stwórcą i Ojcem. Jesteśmy stworzeni dla życia wiecznego. Życie na ziemi jest dla nas takim przedsionkiem, taką furtką do dalszego życia. Mają wolną wolę, my ludzie zaświadczamy, czy chcemy być dobrzy, wypełniać Bożą wolę wypełniając Boże przykazania, czy pragniemy zamieszkać w Bożym Królestwie. Bóg pragnie by ludzie się wzajemnie kochali i byli wobec siebie dobrzy. Już Izraelitom dał piękne przykazania - nie cudzołóż, nie zabijaj, nie mów fałszywego świadectwa, czcij matkę i ojca itd. Izraelici natomiast mimo, że Bóg często ten naród wspomagał odrzucali te przykazana i żyli na prawdzie wymyślonej przez ludzi, którzy twierdzili, że mają podbijać inne plemiona, bo taka jest wola Boża, a to było tylko ich urojonym wymysłem. Bóg nigdy nie kazał zabijać. My chrześcijanie jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji, bo Jezus Chrystus dał nam prawdę objawioną. Czytając Nowy Testament mamy wyraźnie przedstawiony prawdziwy obraz Boga i Jego wolę.
Jezus nauczał, że mamy miłować Boga i siebie nawzajem, bo Bóg jest miłością i my mamy się tą miłością kierować.
Największy kościół, który opanował z rozkazu Rzymskiego Cesarza wiarę chrześcijańską uczył nas Boga nie na podstawie prawdy objawionej nam przez Jezusa, ale na podstawie relacji Starotestamentowych pisarzy. Do czego to doprowadziło?
Do tego, że ludzie nie poznali prawdziwego Boga, tylko posilają się Starotestamentowym Bogiem, który był okrutny i kazał zabijać kobiety i dzieci. Fałszywy obraz Boga zafascynował złych ludzi i oni upodobniają się do tego obrazu wymierzając okrucieństwo innym ludziom twierdząc, że czynią to z przyzwolenia Boga( Islam, 600 lat inkwizycji katolickiej)
Zakon krzyżacki był zakonem KK i mordował, łupił i palił.
Dlatego zło, szatan się tak bardzo rozgościł na ziemi, bo ludzie w większości ulegli jego złemu wpływowi. A dlaczego większość uległa? bo karmiono ich fałszywą religią, uczono ich nie prawdziwego Boga, którego my chrześcijanie powinniśmy wyznawać, ale uczono ich boga, który był szatanem, bo to szatan jest bogiem zła dla złych ludzi.
Każdy, kto czyni świadomie zło, czyni je pod mocą szatana.
My jeżeli pragniemy Boga Wszechmogącego - Stworzyciela nieba i ziemi i Jezusa Chrystusa Syna Jego jedynego musimy odrzucać zło i uświęcać swoje życie w Chrystusie.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Cz paź 19, 2017 15:03
Zobacz profil
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
Trzeba przyznać, że wybrana osiągnęła coś, co rzadko komu się udaje. Sprawiła, że Świadek Jehowy w dyskusji z nią jest tym rozsądnym i logicznie rozumującym :)


Cz paź 19, 2017 15:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
wybrana napisał(a):
Alus napisał(a):
Cały ST zawiera prawdę, jedynie ludzie nie potrafią pojąć, że mamy do czynienia po części z prymitywnym, na poły pogańskim wyobrażeniem Boga - mściwego, zazdrosnego, nienawidzącego - ale także Boga sprawiedliwego, miłującego, opiekującego się.
ST to tekst opowiadaniowy, literacki, składający sie z przypowieści, bajek,, alegorii, poezji.
Wyobrażenie Boga ewoluuje wraz z rozwojem cywilizacyjnym autorów....miłosierdzia pragnę, a nie ofiary.


I tu się z tobą zupełnie zgadzam.
Ludzie jednak pojmują tak jak są nauczeni. Stary Testament tylko nieliczni czytają, bo jest nie dla wszystkich zrozumiały. Mamy jednak nauczycieli wiary, co poświęcają swoje życie na studiowanie tego pisma. Ludzie tak rozumieją, jak się im tą prawdę przekaże. Właśnie forma przekazania tej prawdy jest bardzo ważna, bo w niej widzimy wyobrażenie i pojmowanie Boga. Stary Testament i prawda przekazana boli wielu chrześcijan. Widzimy przedstawione postacie dwóch Bogów - zupełnie innych. Inny jest Bóg Starotestamentowy, inny jest Bóg chrześcijański. Bardzo często Kościół i różne wspólnoty wyznaniowe przedstawiają Pismo Starego Testamentu jako w całości natchnione i to, co opisuje uznają za absolutną prawdę.
My chrześcijanie nie możemy zgodzić się na taką formę pojmowania, bo my poznaliśmy Boga dzięki prawdzie objawionej i wiemy, że Bóg jest taki, jaki jest ujęty w naukach Jezusa Chrystusa. Bóg był zawsze i jest kochającym, miłosiernym, cierpliwym Ojcem, który nas kocha i pragnie naszej miłości. Nie celem działania Boga jest, by nas karać, ale byśmy my uświęcali swoje życie i wzrastali w miłości Bożej. Bóg pragnie, by każdy człowiek był zbawiony, no chyba, że człowiek świadomie odrzuca Boga i swoje zbawienie.


Oj tam. Oj tam. Naginacie interpretacje do z góry przyjętych tez. Przyjmujecie, że Bóg jest dobry. A jak w ST jest napisane, że był zły to nazywacie alegorią, bajką, poezją. To jest manipulacja powstała dlatego, że Pismo Święte to taki misz masz, że nie potraficie sobie z nim poradzić. Byli już tacy co postulowali aby ST wyw.... tzn dać sobie z nim spokój. Ale jakoś nie wyszło. Wiem, wiem zaraz pojawią się cytaty, że Jezus jest tym, który "wypełnił pismo" i cytaty z samego Jezusa...


Cz paź 19, 2017 20:57
Zobacz profil
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
KotSyberyjski napisał(a):
Oj tam. Oj tam. Naginacie interpretacje do z góry przyjętych tez.
Te tezy nie są "z góry przyjęte" i nie są nieprzemyślane i nieprzedyskutowane tak, jak Ci się wydaje. wybrana odgrzewa tutaj spór z początków chrześcijaństwa. Spór między gnostykami a Ojcami Kościoła takimi jak św. Ireneusz, czy św. Polikarp.

Cytuj:
Byli już tacy co postulowali aby ST wyw.... tzn dać sobie z nim spokój. Ale jakoś nie wyszło.
Nie wyszło nie "jakoś" z jakiegoś nieokreślonego powodu. Nie wyszło dlatego, że koncepcja gnostycka jest niekompatybilna z chrześcijaństwem. Z chrześcijańskim postrzeganiem materii, kosmosu i Wcielenia. I nawet jako niechrześcijanin powinieneś się z tego powodu cieszyć, bo nie sposób sobie wyobrazić cywilizacji naukowo-technicznej wyrosłej na gruncie gnostycyzmu.

Cytuj:
Wiem, wiem zaraz pojawią się cytaty, że Jezus jest tym, który "wypełnił pismo" i cytaty z samego Jezusa...
Na które nie potrafisz odpowiedzieć.


Pt paź 20, 2017 6:44
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
KotSyberyjski napisał(a):
To jest manipulacja powstała dlatego, że Pismo Święte to taki misz masz, że nie potraficie sobie z nim poradzić.


Zdecyduj się. Albo Pismo Święte, albo misz masz, bo jedno drugie wyklucza.


Pt paź 20, 2017 8:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
wybrana napisał(a):
Saqura napisał(a):
wybrana napisała:
"@sagura,ja nie będę rozpatrywała treści Tory, bo ten temat dotyczy biblistów i historyków, a i oni na ten temat wyrażają wiele sprzeczności odnośnie autentyczności wielu treści tam zawartych"

Dlaczego starasz się ją podważyć?(oczywiście poza tym co w niej dobre,"piękne dla oka"i miłosierne)
"Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję 16 Wybranie więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. 17 Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. 18 A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym" Apostoł Paweł...NT


Ja nic nie próbuję podważać. Ja jestem chrześcijanką i Jezus Chrystus i wiara w Niego daje mi zbawienie. Jeżeli jestem chrześcijanką, to wierze Jezusowi, bo Jezus Chrystus daje żywe świadectwo wiary. Przez tą wiarę otrzymujemy pojednanie z Bogiem. Jezus daje nam Prawdę Objawioną.
Tylko tą prawdą my chrześcijanie mamy się posilać, bo ona jest celem naszego życia.


Chrześcijanin ma się posilać całą Prawdą,Chrystus wydał świadectwo tej Prawdzie którą Izraelici już posiadali...umarł i zmartwychwstał bo Prawo "dało Mu życie"
Boża miłość jest dostępna tylko w Synu,poza Nim pozostaje Boży gniew(Sprawiedliwość)
Miłość i Sprawiedliwość to pełny obraz Stwórcy,obie muszą być zrównoważone,ponieważ On jest
Doskonały.
Prosty przykład :) ...gdyby Bóg był jedynie samą Miłością,czy konieczna byłaby wtedy ofiara Jezusa która zaspokaja Sprawiedliwość?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt paź 20, 2017 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
KotSyberyjski napisał(a):
Oj tam. Oj tam. Naginacie interpretacje do z góry przyjętych tez. Przyjmujecie, że Bóg jest dobry. A jak w ST jest napisane, że był zły to nazywacie alegorią, bajką, poezją. To jest manipulacja powstała dlatego, że Pismo Święte to taki misz masz, że nie potraficie sobie z nim poradzić. Byli już tacy co postulowali aby ST wyw.... tzn dać sobie z nim spokój. Ale jakoś nie wyszło. Wiem, wiem zaraz pojawią się cytaty, że Jezus jest tym, który "wypełnił pismo" i cytaty z samego Jezusa...


Jest dobry,dla wszystkich tych nie uważających się za "pępki świata",tych
którzy zrozumieli dlaczego,po co wszystko zaistniało(oczywiście oni sami też ;-) )
Hmm...oczywiście chciałby być dobry i dla tych drugich,niestety musi uszanować ich decyzję.. wolność wyboru.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So paź 21, 2017 0:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
To podobnie jak ta proba wody dla czarownic - jesli utonela to byla niewinna, ale jesli nie utonela to trzeba ja spalic bo na pewno czarownica.
Taka wolnosc wyboru :).


So paź 21, 2017 1:08
Zobacz profil
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
zefciu napisał(a):
Nie wyszło dlatego, że koncepcja gnostycka jest niekompatybilna z chrześcijaństwem. Z chrześcijańskim postrzeganiem materii, kosmosu i Wcielenia. I nawet jako niechrześcijanin powinieneś się z tego powodu cieszyć, bo nie sposób sobie wyobrazić cywilizacji naukowo-technicznej wyrosłej na gruncie gnostycyzmu.

Zaraz, zaraz. Alchemia przynależała do chrześcijańskiej ortodoksji, czy raczej do nauk hermetycznych, w które wtajemniczano? Astrologia, której celem i zadaniem było stawianie horoskopów, to Kościół czy wróżbiarstwo? A jaką CNT można zbudować na bazie ślepego posłuszeństwa autorytetom wyznającym humory i żywioły?


So paź 21, 2017 5:07
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
A zupełnie osobna sprawa, że pojęcie cywilizacji naukowo-technicznej Majakowskim trąci. Techniczna to znaczy: posługująca się normą technologiczną; cała fura ludzi od Greków po Japończyków dawała radę filozofować bez tego, a poza tym budowała regularny feudalizm. Norma technologiczna to jest coś, co jest konieczne do uprzemysłowienia kraju i zbudowania w nim regularnego kapitalizmu – do którego później potrzeba obywatela (i obywatelki!) z odpowiednio zasobnym portfelem, a więc upodmiotowionego (-ej) politycznie. I teraz leci pytanie za sto punktów: kto wymyślił przemysł – nie anglikanie aby? Bo z pewnością nie zrobili tego prawosławni.


So paź 21, 2017 5:41

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
Biblia Warszawska, Ewangelia św.Mateusza
Podobieństwo o talentach
25:14Będzie bowiem tak jak z człowiekiem, który odjeżdżając, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek.
25:15I dał jednemu pięć talentów, a drugiemu dwa, a trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał.
25:16A ten, który wziął pięć talentów, zaraz poszedł, obracał nimi i zyskał dalsze pięć.
25:17Podobnie i ten, który wziął dwa, zyskał dalsze dwa.
25:18A ten, który wziął jeden, odszedł, wykopał dół w ziemi i ukrył pieniądze pana swego.
25:19A po długim czasie powraca pan owych sług i rozlicza się z nimi.
25:20I przystąpiwszy ten, który wziął pięć talentów, przyniósł dalsze pięć talentów i rzekł: Panie! Pięć talentów mi powierzyłeś. Oto dalsze pięć talentów zyskałem.
25:21Rzekł mu pan jego: Dobrze, sługo dobry i wierny! Nad tym, co małe, byłeś wierny, wiele ci powierzę; wejdź do radości pana swego.
25:22Potem przystąpił ten, który wziął dwa talenty, i rzekł: Panie! Dwa talenty mi powierzyłeś, oto dalsze dwa talenty zyskałem.
25:23Rzekł mu pan jego: Dobrze, sługo dobry i wierny! Nad tym, co małe, byłeś wierny, wiele ci powierzę; wejdź do radości pana swego.
25:24Wreszcie przystąpił i ten, który wziął jeden talent, i rzekł: Panie! Wiedziałem o tobie, żeś człowiek twardy, że żniesz, gdzieś nie siał, i zbierasz, gdzieś nie rozsypywał.
25:25Bojąc się tedy, odszedłem i ukryłem talent twój w ziemi; oto masz, co twoje.
25:26A odpowiadając, rzekł mu pan jego: Sługo zły i leniwy! Wiedziałeś, że żnę, gdzie nie siałem, i zbieram, gdzie nie rozsypywałem.
25:27Powinieneś był więc dać pieniądze moje bankierom, a ja po powrocie odebrałbym, co moje, z zyskiem.
25:28Weźcie przeto od niego ten talent i dajcie temu, który ma dziesięć talentów.
25:29Każdemu bowiem, kto ma, będzie dane i obfitować będzie, a temu, kto nie ma, zostanie zabrane i to, co ma.

W przypowieści tej, którą nauczał nas Jezus widzimy, że Bóg pragnie byśmy się rozwijali i nie tracili swoich talentów. Jeżeli Bóg daje nam talenty, to po to, byśmy je rozwijali i wykorzystali w swoim życiu. Każdy człowiek otrzymuje własne talenty i to one dają mu predyspozycje do rozwoju. Dlatego mamy postęp w technice i we wszystkich dziedzinach życia, bo ludzie wykorzystują talenty, które Bóg im nadał. Nie możemy ich ukrywać, ale mamy je rozwijać.
Bóg pragnie naszego rozwoju. Bóg pragnie, by ten rozwój pomagał nam tu na ziemi żyć. Rozwój ten ma nam służyć, ale ten postęp musi być zgodny z przykazaniami Bożymi.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


So paź 21, 2017 9:07
Zobacz profil
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
ErgoProxy napisał(a):
Zaraz, zaraz. Alchemia przynależała do chrześcijańskiej ortodoksji, czy raczej do nauk hermetycznych, w które wtajemniczano? Astrologia, której celem i zadaniem było stawianie horoskopów, to Kościół czy wróżbiarstwo?
Owszem - korzenie współczesnej nauki jakoś tam częściowo tkwią w praktykach magicznych. Ale przecież inne cywilizacje też miały swoje systemy magiczne. A prawdziwa nauka wykwitła jednak w chrześcijańskich uniwersytetach.
Cytuj:
A jaką CNT można zbudować na bazie ślepego posłuszeństwa autorytetom wyznającym humory i żywioły?
Żadną. Ale kto każe?
ErgoProxy napisał(a):
A zupełnie osobna sprawa, że pojęcie cywilizacji naukowo-technicznej Majakowskim trąci. Techniczna to znaczy: posługująca się normą technologiczną; cała fura ludzi od Greków po Japończyków dawała radę filozofować bez tego, a poza tym budowała regularny feudalizm. Norma technologiczna to jest coś, co jest konieczne do uprzemysłowienia kraju i zbudowania w nim regularnego kapitalizmu – do którego później potrzeba obywatela (i obywatelki!) z odpowiednio zasobnym portfelem, a więc upodmiotowionego (-ej) politycznie.
Chodzi przede wszystkim o wypracowanie metody naukowej, a nie o jakąś "normę technologiczną".
Cytuj:
I teraz leci pytanie za sto punktów: kto wymyślił przemysł – nie anglikanie aby? Bo z pewnością nie zrobili tego prawosławni.
Różni dołożyli różne cegiełki. Swoją również Cesarstwo Wschodniorzymskie i Rosja. Ale nie mam potrzeby licytowania się, kto większą. Największą zasługą Wschodu jest, jak już mówiłem sprzeciwienie się gnostycyzmowi. A potem ikonoklazmowi.


So paź 21, 2017 9:40
Post Re: PRAWDA OBJAWIONA
zefciu napisał(a):
Chodzi przede wszystkim o wypracowanie metody naukowej, a nie o jakąś "normę technologiczną".

Zdaje się, że przyjdzie obwołać królową nauk metrologię, której oczywiście na swoich studiach nie miałeś.

Jeśli chodzi o cywilizację, tzn. o sposób organizacji życia mas ludzkich idących w miliony, to ja bardzo przepraszam, ale podstawą CNT jest technische normen. Nauczaniem formułek mogą się zajmować nawet rycerze zakonu JEDI, ale jeśli śrubka z fabryki w Birmingham nie będzie pasowała do nakrętki z fabryki w Leeds, to całe to szumnie wyprorokowane przez nie pomnę którego Angola „bogactwo narodów” diabli wezmą w powiciu.

Natomiast odnośnie nauki, to jej metodę dało się wypracować po galileuszo-franklińsku, tzn. wymieniając korespondencję na wspólne, ciekawe tematy z innymi pasjonatami – i żadne pielęgnujące Arystotelesa z Celsusem uniwersytety nie były do tego potrzebne. Naprawdę. Ciekawa rzecz zresztą, że wykładu z metody naukowej na uniwerku nie uświadczysz – chyba że tego doktorantów uczą na seminariach; ja tak wysoko nie doszedłem.


So paź 21, 2017 9:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL