Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem 
Autor Wiadomość
Post Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Onanizm
Rdz 38,9 - Onan unika zapłodnienia wdowy po swoim bracie. Możliwe że uprawia tzw. stosunek przerywany. Jednak samo rozlewanie nasienia nie jest grzechem śmiertelnym (tzn. karanym śmiercią lub przynajmniej wymagający ofiary krwawej), ponieważ:

Kpł 15,18 - Rozlewanie nasienia w trakcie stosunku (stosunek przerywany) zaciąga wyłącznie nieczystość rytualną, zmywaną wodą. Wiem, że prawo nie działa wstecz, ale nie ma wykładni Prawa dotyczących czasów Onana, a przy tym Prawodawca jest wciąż ten sam.

Pwt 25,5-10 - Również niedopełnienie prawa lewiratu nie jest karane śmiercią, choć sprowadza na winnego śmieszność.

Rdz 38,10 - Onan jednak zostaje ukarany śmiercią. Skoro bowiem nie chce dopełnić prawa lewiratu, ale współżyje z wdową, to popełnia cudzołóstwo.

Cała powyższa historia ta nie ma nic wspólnego z masturbacją!

Masturbacja
Chcących się dowiedzieć o niej czegoś więcej odsyłam do Wikipedii

Jedyny fragment biblijny, w którym jest coś na ten temat:
Kpł 15,16 - kontekst wskazuje, że chodzi o wypływ nasienia spowodowany masturbacją, a nie np. wypływ nasienia wywołany chorobą.

Chrześcijan jednak obowiązuje Nowe Przymierze, zgodnie z którym "Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa." [Mt 5,28]

Pokusa myślowa nie jest grzechem (choć diabeł bardzo by chciał, żebyśmy w to wierzyli), natomiast masturbowanie się pożądliwymi wyobrażeniami o kobiecie jest nim niewątpliwie.

Jedynym wyjątkiem od zakazu pożądliwego spoglądania na kobietę jest małżeństwo, gdzie pożądanie takie jest jak najbardziej wskazane.
Czy więc masturbacja spowodowana pożądaniem żony jest grzechem?

Zapraszam do dyskusji.


Wt sty 02, 2018 14:05

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Blaszak napisał(a):
Czy więc masturbacja spowodowana pożądaniem żony jest grzechem?

Tak

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt sty 02, 2018 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Zauwazylem juz kiedys ze pwolywanie sie przez KK na ten konkretny ustep Biblii jako pietnujacy masturbacje mnie nie przekonuje bo wg mnie opisuje wlasnie stosunek przerywany, ale dostalem wytlumaczenie ze jestem w bledzie. Niestety nie pamietam tego tlumaczenia wiec moze ktos laskawie je powtorzy ?


Wt sty 02, 2018 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Andy72 napisał(a):
Blaszak napisał(a):
Czy więc masturbacja spowodowana pożądaniem żony jest grzechem?

Tak

Oj, chyba inne zdanie ma specjalista od katolickiej seksuologii, brat Ksawery Knotz franciszkanin :-(


Wt sty 02, 2018 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Może nie zrozumiałem, co to znaczy "masturbacja spowodowana pożądaniem żony jest grzechem?"
czyli ma żonę, a woli się masturbować? Zupełnie jak historia Onana ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 03, 2018 1:20
Zobacz profil
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Andy72 napisał(a):
Może nie zrozumiałem, co to znaczy "masturbacja spowodowana pożądaniem żony jest grzechem?"
czyli ma żonę, a woli się masturbować? Zupełnie jak historia Onana ;-)
Nieprawda. Grzechem Onana było to, że nie chciał zapłodnić wdowy po swoim bracie, do czego zobowiązywało go prawo lewiratu; pomimo tego współżył z nią; jego przewrotność Bóg ukarał śmiercią.

Inaczej jest w wypadku małżeństwa:
"Małżeństwo jednak nie jest ustanowione wyłącznie dla rodzenia potomstwa; sama bowiem natura nierozerwalnego związku między dwoma osobami oraz dobro potomstwa wymagają, aby także wzajemna miłość małżonków odpowiednio się wyrażała, aby się rozwijała i dojrzewała" [KDK 50]
http://soborowa.strefa.pl/watykan-ii.html


Śr sty 03, 2018 10:12
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
ratio napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Blaszak napisał(a):
Czy więc masturbacja spowodowana pożądaniem żony jest grzechem?

Tak

Oj, chyba inne zdanie ma specjalista od katolickiej seksuologii, brat Ksawery Knotz franciszkanin :-(


Mozesz zacytowac?


Śr sty 03, 2018 19:21

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Rozróżnienie pomiędzy masturbacją i onanizmem
Teresse napisał(a):
ratio napisał(a):
(...)
Oj, chyba inne zdanie ma specjalista od katolickiej seksuologii, brat Ksawery Knotz franciszkanin :-(

Możesz zacytowac?

Wystarczy przeglądnąć zasoby w googlach


So sty 06, 2018 21:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL