Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ograniczony intelektualnie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn mar 05, 2018 21:50
Posty: 1
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Problem nie leży ani w twoim ograniczeniu intelektualnym, ani w wąskich horyzontach, ale przede wszystkim samej semantyce i retoryce wykorzystywanej w języku filozofii, bowiem do tego basenu nie ma płytkiego wejścia, jak pisał w minionym wieku Strawson. Mogę polecić Ci poszukiwanie źródeł, które wykładają ją w sposób zrozumiały, tłumacząc na język przystępny, który nie jest przesadnie nużący i nie jawi się jako skomplikowany. Więcej ciekawego o filozofii (głównie nawiązującej do tematyki wolności) można usłyszeć u mnie na kanale Youtube 🙂 zapraszam serdecznie https://www.youtube.com/user/Janushinho/


Pn mar 05, 2018 21:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Aczkolwiek zamiast brnąć w filozofię, która często jest nic nie warta, można zająć się czymś bardziej godnym uwagi. Jak choćby nauką. Na sam wstęp można zaglądać tutaj:

http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosci

Wiadomości jest tam niezbyt duża ilość i spokojnie można sprawdzić sobie nieznane terminy z tekstów. Można też zaglądać do działów naukowych zwykłych portali albo kupować czasopisma, takie jak Wiedza i Życie oraz Świat Nauki.

I trzeba poznać podstawy metody naukowej. Tutaj jest to opisane prosto i zwięźle:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_naukowa

Obrazowy przykład zasad formułowania hipotez i prowadzenia badań:
https://pl.khanacademy.org/science/biol ... of-biology

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt mar 06, 2018 11:00
Zobacz profil
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Filozofia nie jest do zbawienia potrzebna ;) Ja ją poznawałam "z przymusu" i uważam, że niektóre systemy filozoficzne są naprawdę niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka. To trzeba kochać i rozumieć, podobnie jak matematykę. Niewiele pamiętam i nie żałuję.
nauka faktycznie jest ciekawsza, ale żeby czytać o jej osiągnięciach nie trzeba znać podstaw metody naukowej- To już jakby ktoś chciał te badania sam prowadzić (miałam też niestety przedmiot Ogólna metodologia nauk i ciekawe to nie było). Polecam właśnie czasopisma popularnonaukowe - dodałabym jeszcze National Geographic.


Wt mar 06, 2018 16:27

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Owszem, nauka jest ciekawa. Szczególnie, jeśli słyszę lub czytam coś na temat kosmosu. Ale nie daję mi ona odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania. Filozofia ma to do siebie, że uprawiając ją człowiek posługuje sie tylko i wyłącznie rozumem. Nie badaniami, nie jakimiś teleskopami, czy przyrządami pomiarowymi. Tylko umysł. Coś, co pierwotnie dostaliśmy od Boga. I to jest właśnie piękne. Dojście do własnego, złotego środka, dzięki któremu będziemy wiedzieć co jest dla nas najważniejsze. Filozofia była, jest i będzie:) Póki ludzie są na tej ziemi.


Wt mar 06, 2018 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Alum89 napisał(a):
Dojście do własnego, złotego środka, dzięki któremu będziemy wiedzieć co jest dla nas najważniejsze.


Jaki znowu "złoty środek"? Na jakie konkretnie pytania szukasz odpowiedzi?


Śr mar 07, 2018 2:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 19:52
Posty: 103
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
"Złoty środek" to oczywiście metafora. Chodzi o dojście do współbrzmienia siebie samego z własną wewnętrzną naturą. O znalezienie odpowiedzi na pytania, po co tu jesteśmy, jaki jest tego sens i cel itp. Ktoś może powiedzieć "przecież na wszystkie pytania odpowiedź jest w Biblii". Tak, ale to są odpowiedzi dla Chrześcijan. Być może kiedyś przyznam rację Chrześcijanom, będę dwukrotnie bardziej wierzącym niż dzisiaj, ale jak narazie jestem w podróży. A może być tez tak, że odpowiedzi nie znajdę w ogóle.


Śr mar 07, 2018 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 21:50
Posty: 6
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Wiadomo, że ciężko zapamiętać coś co przeczytało się tylko raz. Sądzę że to nie jest kwestia "ograniczenia intelektualnego" tylko potrzeba ćwiczenia pamięci.


Śr maja 09, 2018 19:21
Zobacz profil
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
„Ćwiczyć umysł, by zapamiętać czyjeś słowa i zacytować dosłownie w towarzystwie” No jest to jedna filozofii, autora nie przypominam sobie. Nawet jeśli bym przypomniał, to nie jest on godnym mej uwagi, ponieważ to jest jego filozofia. Ot przeczytałem, czy usłyszałem lecz nie jestem jej zwolennikiem i tu stawiam „kropeczkę”


Śr maja 09, 2018 21:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Ograniczony intelektualnie?
Ksiądz Józef Tischner, w takim wolnym tłumaczeniu dla górali mówił, że filozof, to taki "mondrol", co to się książek naczytał. Przeczytałem coś niecoś ks. Tischnera i wszystko rozumiałem, bez wysiłku. Mieszkała obok w mieszkaniu przez kilka lat rodzina, w której pani domu, około 40 tki, była wybitnie niezaradną życiowo osobą. Miała trudności z pójściem załatwić jakąś sprawę w urzędzie, w kuchni używała do przyrządzania potraw tylko patelni, była po prostu bardzo niezaradna. Jak miała rodzić, to wspomogłem jej męża w nakłonieniu, by poszła do szpitala, bo poczuła się bardzo źle. Trzeba jej przyznać, że bardzo dobrze wychowywała dwójkę swoich małych dzieci, choć była o nie szalenie zazdrosna. Gdy pochwaliłem się jej, że chodzę do biblioteki i czytam książki, to ona mi na to, że jak była na KULu na filozofii, to czytała 3 - 4 książki tygodniowo. Wtedy poczułem się łyso, bo jako że dysponuję teraz czasem, to czytam 3-4 ksiązki, ale miesięcznie. Skończyła filozofię na KUL u, uczyła w szkole i miała wspaniałego i wyrozumiałego męża. Alumn, rób to co kochasz, robisz to dobrze, i przynoś trochę szczęścia ludziom. Nie będziesz miał problemów z tematem do rozmów.


Cz maja 10, 2018 16:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL