Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Osiedle dla wierzących :) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
baranek napisał(a):
kozioł, czemu miałby nie wyjść z więzienia?
Tak napisałem? Faktycznie. mialo być "z sądu".
Tak nawiasem: mój nick to @Kozioł
baranek napisał(a):
Jest wiele miejsc przeznaczonych tylko dla konkretnej grupy osób- np. kawiarnia dla nudystów, dyskoteki dla chrześcijan, kluby tylko dla osób w krawacie... są osiedla Żydowskie, czemu miałoby nie być katolickiego?
Są w Polsce osiedla, gdzie moga osiedlać się tylko Żydzi? Naprawdę? Gdzie?
Prawo nie pozwala odmówienia komuś świadczonych usług z z powodów np. światopoglądowych. Pośrednio wynika to także z Konstytucji, bo nie swiadcząc komukolwiek usług z powodu jego rasy, płci, wyznania lub jego braku, pochodzenia społecznego, urodzenia, czy majatku ograniczasz jego prawa.
baranek napisał(a):
W komentarzach do jednego z artykułów o tym osiedlu wypowiada się mieszkaniec podobnego osiedla- jak to funkcjonuje po latach. To bardzo długi tekst, nie będę kopiować, ale warto poszukać.
To może ... link?
baranek napisał(a):
mnie ciekawi sytuacja, kiedy ktoś przyjdzie i powie, że jest ateistą/muzłumaninem- czy wtedy mu dom sprzedadzą. Co innego sprzedać dom komuś, kogo wiary nie sprawdzamy i jej nie znamy, a co innego- kiedy ktoś wprost deklaruje odmienne poglądy.
Nie mają prawa odmówić z tego powodu i doskonale o tym wiedzą.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 23, 2018 13:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
Kozioł napisał(a):
baranek napisał(a):
Edit:
Z tego wnika, że nie weryfikują, czy ktoś jest wierzący;
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018 ... kapliczka/
Czyli to będzie zwykłe osiedle domków o dziwnej/niecodziennej nazwie i z parkiem o dziwnej/niecodziennej nazwie. I tyle.
Gdyby było inaczej, to przy pierwszej odmowie deweloper nie wyszedłby z więzienia.

A to nie jest tak, że deweloper może sprzedać komu chce i nie sprzedawać komu nie chce? Jest przecież swoboda zawierania umów, co nie znaczy, że umowę trzeba zawrzeć z każdym chętnym

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 14:44
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
medieval_man napisał(a):
A to nie jest tak, że deweloper może sprzedać komu chce i nie sprzedawać komu nie chce? Jest przecież swoboda zawierania umów, co nie znaczy, że umowę trzeba zawrzeć z każdym chętnym
Ano nie. Nie może kierować się np. rasą, wyznaniem, płcią. I to obojętnie, czy podciągniesz to jako handel, czy jest to usługa.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 23, 2018 15:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
No, moment..
Nie to, żeby zależało mi na obronie tego akurat dewelopera, ale czy ja jako przedsiębiorca naprawdę nie mogę zdecydować komu sprzedam coś, a komu nie sprzedam?
Mogę prosić o jakąś podstawę prawną?

Ja znalazłem tylkocoś takiego:
Cytuj:
Polskie prawo zawiera szczegółowe regulacje dotyczące odmowy sprzedaży towaru. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 135 Kodeksu wykroczeń (k.w.) kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Przepis ten pochodzi z lat 70. ubiegłego wieku i w zamyśle ówczesnego ustawodawcy miał przeciwdziałać procederowi tzw. sprzedaży spod lady i powstawaniu alternatywnego obrotu towarami.


Czyli chodzi o durny przepis z czasów komuny.
Popieracie rozwiązania komunistyczne?


Jednak tutaj jest znaleziona furtka:

Cytuj:
Zatem, co do zasady, sprzedawca nie ma prawa odmówić sprzedaży takiej rzeczy. Z takiego obowiązku mógłby się zwolnić, gdyby na wystawie znalazła się wyraźna informacja, że jest to dekoracja, a towary nie są przeznaczone na sprzedaż. Podobnie może być z produktem, który został zarezerwowany na pewien czas dla innego klienta. Dla własnego bezpieczeństwa sprzedawca powinien go odpowiednio oznakować. Wtedy będzie miał w ręku argument do odmowy sprzedaży takiego produktu. A tylko odpowiednie uzasadnienie odmowy sprzedaży może uratować przedsiębiorcę przed karą.
.
Czy wystarczy więc, jeśli deweloper (sprzedawca) oznaczy swoją ofertę jako "zarezerwowaną dla innego klienta" (w tym przypadku katolika praktykującego)?

Poza tym, co wcale nie jest bez znaczenia:
Cytuj:
Popełnienie wykroczenia przewidzianego w art. 135 zagrożone jest karą grzywny. Ta, zgodnie z art. 24 § 1 k.w., może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł.

Sądzę, że na taką grzywnę deweloper, który chce ominąć durny art, 135, może w przypadku sprzedaży domów, pójść. Grzywna bowiem jest tylko nikłym procentem wartości towaru, który można wliczyć sobie w cenę.

Oczywiście, jest też Ustawa antydyskryminacyjna z 01.01.2011,
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20102541700/U/D20101700Lj.pdf
ale nie zawiera ona w tym wymiarze odniesienia do wyznawanej religii.
W art. 6 tej ustawy czytamy: "Zakazuje się nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne lub narodowość w zakresie dostępu i warunków korzystania z zabezpieczenia społecznego, usług, w tym usług mieszkaniowych, rzeczy oraz nabywania praw lub energii, jeżeli są one oferowane publicznie".

Dyskryminacja ze względu na religię natomiast jest zakazana zgodnie z art. 8 Ustawy w zakresie:

Cytuj:
1) podejmowania kształcenia zawodowego, w tym dokształcania, doskonalenia, przekwalifikowania zawodowego oraz praktyk zawodowych;
2) warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub
zawodowej, w tym w szczególności w ramach stosunku pracy albo pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej;
3) przystępowania i działania w związkach zawodowych, organizacjach pracodawców oraz samorządach zawodowych, a także korzystania z uprawnień przysługujących członkom tych organizacji;
4) dostępu i warunków korzystania z instrumentów rynku pracy i usług rynku pracy określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oferowanych przez instytucje rynku pracy oraz instrumentów rynku pracy i usług rynku pracy oferowanych przez inne podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich i przeciwdziałania bezrobociu.


Jak widać nie ma tu odniesienia do dyskryminacji w zakresie dostępu i warunków korzystania z zabezpieczenia społecznego, usług, w tym usług mieszkaniowych, rzeczy oraz nabywania praw lub energii, jeżeli są one oferowane publicznie

Przekonajcie mnie, że deweloper musi sprzedać domy każdemu, kto tylko chce...

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 18:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
Kozioł napisał(a):
Są w Polsce osiedla, gdzie moga osiedlać się tylko Żydzi? Naprawdę? Gdzie?


A czy ja napisałam, że w Polsce?
W Polsce są osiedla Romów. Jedno takie zostało zbudowane w mojej miejscowości dla Romów właśnie - na miejscu starych chałup. Ma to coś wspólnego z dotacjami- zapewne na mniejszości narodowe. Ale skoro jest taka możliwość i nawet można uzyskać dotację dla konkretnej grupy etnicznej, to czemu by nie mogło być osiedla katolickiego?

Ja nie znam przepisu, który by nakazywał sprzedaż mieszkania każdemu, kto chce.

P.S. Mam niezbyt sprawny shift, więc zdarza się, że nie zauważam małej litery.


Pt mar 23, 2018 19:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
Początek ścieżki prawnej masz w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 1948r, potem a Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka z 1966r, To tylko początki w ONZ, potem to juz za długo wymieniac ale najwazniejszea jest tu chyba deklaracja z 1981r. W Europie masz Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950, art. 3 ust. 3. Traktatu o Unii Europejskiej, art. 10 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Ale co tam, wrócmy do Polski.
Drogi @medieval_man jest dla mnie sprawą oczywistą, że nikt nie może być dyskryminowany z zadnej przyczyny. I taki zapis znajdziesz w art32 p.2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wzmocniony zapisem w art233 p.2.

Przykro mi, że tak podstawowe sprawy musze tłumaczyc wykształconym ludziom.

Jeżeli nadal nie dowierzasz, to mogę ciebie przekonać ostatecznie. Jesteś tłumaczem, prawda? Zamieść ogłoszenie w prasie o swoich usługach z dopiskiem, że rezerwujesz je tylko dla katolików, a potem odrzuć moje zlecenia. Zaznaczam, ze ta nauka będzie droga i dokuczliwa.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 23, 2018 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
baranek napisał(a):
Ja nie znam przepisu, który by nakazywał sprzedaż mieszkania każdemu, kto chce.
Ty nie musisz sprzedawac swojego mieszkania komu chcesz. Ale gdy otworzysz firme i swiadczysz usługi, to nie możesz odmówić kolorowemu, homoseksualiście, czy metodyście tylko dlatego, że jest kolorowym, homo, czy metodystą. to byłaby dyskryminacja ze względy na rasę, orientacje seksualną, czy wyznanie. A ŻADNA dyskryminacja nie jest dozwolona przez prawo (no nie do końca, czasami jest niestety tolerowana jak np. dyskryminacja w dostepie do leczenia, czy nauki ze względu na wiek).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 23, 2018 19:50
Zobacz profil
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
No to co powiesz o osiedlu zbudowanym dla Romów?

Ad leczenia- nie kwalifikuję się do wielu programów bezpłatnych badań ze względu na wiek. Znaczy to jest dyskryminacja?

A taka wyspa Athos- którą mogą zwiedzać tylko mężczyźni? Co prawda to nie Polska, ale skoro odwołujesz się do ONZ... to Żydowskie osiedla w Izraelu też się nadają ;)


Pt mar 23, 2018 20:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
Kozioł napisał(a):

Drogi @medieval_man jest dla mnie sprawą oczywistą, że nikt nie może być dyskryminowany z zadnej przyczyny. I taki zapis znajdziesz w art32 p.2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wzmocniony zapisem w art233 p.2.

Jednak konkretne rozporządzenia Ustawy doprecyzowując te zapisy Konstytucji wskazują na pewne różnice.
Rozumiem, że dla Ciebie "jest sprawą oczywistą, że nikt nie może być dyskryminowany z żadnej przyczyny".
Jednak, jak się okazuje konkretne zapisy prawne wskazują na coś innego. A ja tylko o prawie.

Twoja propozycja ogłoszenia o tłumaczeniach jest tylko z pozoru w tym temacie.

Cytuj:
Art. 5. Ustawy nie stosuje się do:
...
3) swobody wyboru strony umowy, o ile tylko nie jest oparty na płci, rasie, pochodzeniu etnicznym lub narodowości;

A moja działalność związana jest z zawieraniem umów, gdzie mam, jak wynika z powyższego: swobodę wyboru jej strony, o ile tylko wybór ten nie jest oparty na płci, rasie, pochodzeniu etnicznym lub narodowości;
Nie ma nic o religii.
Więc w tym przypadku, mój drogi, masz sprawę sądową z góry przegraną.
Oczywiście, to teoria. Jak coś mi zlecisz, chętnie to przyjmę. Za stawkę, jaką uznam za korzystną dla siebie.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 23, 2018 20:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
Polecam też wycieczkę do Rosji- bilety wstępu dla obcokrajowców są nawet 300 % droższe niż bilety dla Rosjan.
Są też wycieczki tylko dla Rosjan (brałam w takiej udział, bo organizator złamał zasady- tyle, że musieliśmy się nie odzywać po polsku, żeby bileter i przewodnik się nie połapali)


Pt mar 23, 2018 20:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
@medieval_man
Tylko dlatego, ze sa pewne sprawy wyłączone i omowione osobno. Dlatego np. KUL może odmówić komus pracy, bo jest np. muzułmaninem.
A Konstytucja jest nadrzędna.
Naprawdę uważasz, że możesz wywiesic kartke w restauracji z napisem "Żydów nie obsługujemy" ?
Przekonaj się. Zamieść ogłoszenie i daj mi namiary. Jest kilka krajów w Azji do zwiedzenia i sponsor mile widziany.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Pt mar 23, 2018 20:21 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Pt mar 23, 2018 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
baranek napisał(a):
Polecam też wycieczkę do Rosji- bilety wstępu dla obcokrajowców są nawet 300 % droższe niż bilety dla Rosjan.
Rosyjskie standardy mnie nie pociągają. Czy pociągaja ciebie? Chciałabys aby np. katolicy mieli tańsze bilety, niekatolicy płacili wyższe podatki, były kina i restauracje tylko dla katolikow, parki tylko dla katolików, wagony w tramwajach i pociągach tylko dla katolików, wszechobecne tabliczki z napisami "Nur für Katholiken" (podobieństwo do "Nur für Deutsche" zamierzone)?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Pt mar 23, 2018 20:23 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Pt mar 23, 2018 20:19
Zobacz profil
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
Cytuj:
Dlatego np. KUL może odmówić komus pracy, bo jest np. muzułmaninem.


A może? Nie wiem, jak z pracą,. ale studentem mógł być każdy

Kozioł, myślę, że Żydzi mają swoje restauracje koszerne ;) - ale oczywiście takiej kartki być nie może.

Jest za to restauracja dla nudystów- chyba w Paryżu.

Piszę tylko, jak jest. Czy Rosja nie jest członkiem ONZ?


Pt mar 23, 2018 20:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
baranek napisał(a):
Kozioł, myślę, że Żydzi mają swoje restauracje koszerne ;) - ale oczywiście takiej kartki być nie może.
Ja nie musze myślec, ja wiem, ja w jednej koszernej co jakiś czas jadam, a jak wiesz Żydem nie jestem.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 23, 2018 20:28
Zobacz profil
Post Re: Osiedle dla wierzących :)
:)
A skąd masz info o KUL?


Pt mar 23, 2018 20:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL