Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Alkohol i narkotyki - za i przeciw 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Alkohol i narkotyki - za i przeciw
Pojawiły się nowe badania:

Już 1 piwo dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci
http://kopalniawiedzy.pl/alkohol-spozycie-ryzyko,28046

Moim zdaniem wydaje się to dość oczywiste. Gdy tylko przypominam sobie, jak pierwszy raz w życiu spróbowałem wódki, całkowicie jasnym jest, że to trucizna. Napić się tego można tylko wbrew większości zmysłów i z powodu presji otoczenia. A potem pewnie ogólnie z powodu wzorców kulturowych i ich utrwalenia. Inaczej się nie da.

Swoją drogą, pamiętam, że mojego psa zapach wódki odrzucał z odległości metra albo nawet trochę więcej.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 14, 2018 12:44
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Za to na widok czekolady jęzor mu wisiał do ziemi i Ty go tą czekoladą karmiłeś. Bo czemu nie?

Weź nie argumentuj w sposób śmieszny. W ogóle niech każdy Polak pije poniżej średniej krajowej, to wszyscy będziemy umierali powcześnie. Jak się definiuje śmierć przedwczesną? Naukowcy skontaktowali się z Panem Bogiem i On im powiedział, ile człowiekowi jest przeznaczone żyć?


So kwi 14, 2018 16:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Tak. Wiem, że to korelacja. Ale chyba nie ma sensu podejrzewać, że picie alkoholu to nie trucie się. Czy alkohol jest czymś normalnym i naturalnym do spożycia dla organizmu człowieka?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 14, 2018 17:13
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Tak, w ten sposób radzono sobie ze zjawiskiem, że woda tęchła. Wiesz, co to był grog?


So kwi 14, 2018 17:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Z jakim zjawiskiem sobie radzono? Czy ja postuluję radzenie sobie z jakimś zjawiskiem? Co to ja jestem, Matka Ziemia, żebym chciał ludzkość uzdrawiać?

Ja najwyżej przedstawiam fakty i własne opinie. Nie moja sprawa, czy inni się zgadzają.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So kwi 14, 2018 18:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Soul33 napisał(a):
Czy alkohol jest czymś normalnym i naturalnym do spożycia dla organizmu człowieka?

Od kiedy prowadzisz krucjatę antyalkoholową :) ? Alkohol jest czymś normalnym i naturalnym dla organizmu człowieka, tak jak połowa produktów żywnościowych marketach spożywczych. Alkohol dodaje się do ciast i pije podczas spożywania tatara, ponieważ alko, zwłaszcza wódka zapobiega zatruciom bakteryjnym, a przynajmniej zmniejsza takie ryzyko. Dlatego jadąc do krajów, gdzie występują problemy z higieną i utrzymaniem wysokich standardów przechowywania żywności, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Europie, chętniej asekuracyjnie sięgamy po alkohol.
Soul33 napisał(a):
Ale chyba nie ma sensu podejrzewać, że picie alkoholu to nie trucie się.

Zaleca się umiar. Dla przykładu badanie INTERHEART obejmujące łącznie 27 tysięcy kobiet i mężczyzn z 52 krajów dowiodło, że umiarkowane, regularne picie alkoholu (jeden drink dziennie) wiąże się z rzadszymi incydentami choroby niedokrwiennej serca. Efekt ten występuje również u pacjentów z już rozpoznaną cukrzycą i chorobą wieńcową.

Soul33 napisał(a):
Już 1 piwo dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Zgodnie z danymi, które podałeś, 1 piwo tygodniowo może skrócić nasze życie zaledwie o niecały miesiąc. Badanie dotyczyło ludzi, którzy piją 200-300 gram alkoholu, w przypadku piwa oznacza to 10-20 piw tygodniowo.
W dzisiejszych czasach należy spodziewać się, że szybciej człowieka wykończy przewlekły stres, brak zdrowej i zbilansowanej diety oraz ruchu niż piwo bądź okazyjne imprezy z alko.

Soul33 napisał(a):
Napić się tego można tylko wbrew większości zmysłów i z powodu presji otoczenia. A potem pewnie ogólnie z powodu wzorców kulturowych i ich utrwalenia. Inaczej się nie da.

To prawda, że wódkę pije się przy okazji różnych imprez, dlatego że utrwaliły się takie wzorce kulturowe, ale większość ludzi nie musi zmuszać się do jej wypicia, piją bo chcą, nie stoi za tym żadna większa filozofia. Są słabe jednostki, które ulegają presji otoczenia, są też tacy, którzy są w stanie odezwać się do kogoś na imprezie dopiero po kilku kolejkach. Twoja postawa względem alko jest godna uznania, ale zbyt surowo oceniasz ludzi, którzy nie podzielają Twojej niechęci do wódki, a nawet przenosisz na nich swoje osobiste odczucia względem wspomnianej używki.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So kwi 14, 2018 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Soul wszystko jest dla ludzi, alkohol tez.
Tak wodka to nie najlepszy wybor ale badania pokazaly ze narody pijace slabe winko do kazdego obiadu jak Wlosi, Francuzi, Hiszpanie, maja o wiele mniejsze klopoty z chorobami serca i nadcisnieniem niz narody pijace piwo jak Amerykanie i do tego jedzace duze ilosci czerwonego miesa.
W naszej prywatnej diecie staramy sie nie jesc przetworzonych przemyslowo produktow, jak najmniej miesa i wedlin ( jezeli to drob i ryby ) i jak najwiecej jarzyn i owocow.
Jednak kilka kieliszkow czerwonego wina raz w tygodniu, czy kieliszek Metaxy dalej jest przez nas uzywany i do tego z dobrym skutkiem :)


So kwi 14, 2018 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Mrs_Hadley napisał(a):
Twoja postawa względem alko jest godna uznania, ale zbyt surowo oceniasz ludzi, którzy nie podzielają Twojej niechęci do wódki, a nawet przenosisz na nich swoje osobiste odczucia względem wspomnianej używki.


Wybacz ad hominem, ale zabawnie brzmi mi to zdanie napisane przez kogoś, kto jednocześnie aprobuje prześladowanie przez apartat państwowy użytkowników używek dalece mniej szkodliwych.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 15, 2018 7:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Jakich mniej szkodliwych? Marihuana? Znowu zaczynasz ten temat?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 15, 2018 8:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Na przykład. Skoro już mowa o narkotykach, to czemu by o niej nie wspomnieć?

Masz jakieś wąptliwości co do tego, że marihuana szkodzi nieporównanie mniej niż alkohol?

Społeczna hipokryzja jest na tym polu monstrualna.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 15, 2018 8:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
@JedenPost co ma przenoszenie osobistych odczuć na motywację sięgania po alkohol przez innych do "aprobaty" działań aparatu państwowego, które "prześladuje" użytkowników innych używek?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N kwi 15, 2018 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Z tego co w tych sprawach napisałaś jedno i drugie świadczy o Twoim stosunku do użytkowników poszczególnych używek. W jednym wypadku umiarkowana krytyka jest "zbyt surowa", w drugim wsadzanie do więzień jest w porządku.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 15, 2018 17:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
JedenPost napisał(a):
Z tego co w tych sprawach napisałaś jedno i drugie świadczy o Twoim stosunku do użytkowników poszczególnych używek. W jednym wypadku umiarkowana krytyka jest "zbyt surowa", w drugim wsadzanie do więzień jest w porządku.

Możesz mi przypomnieć, gdzie pisałam w sposób, który wyraźnie wskazywał, że ogólnie uważam, że wsadzanie do więzień jest w porządku? Natomiast wspomniany cytat dotyczy krytyki, ale w ujęciu osobistych odczuć, które są projektowane na innych. @Soul33 w tym miejscu przesadził, ponieważ nie jest to merytoryczna krytyka, lecz osobista i w tym zakresie jest zbyt surowa z uwagi na brak przesłanek, że ludzie piją wbrew wszystkim zmysłom. Takie stwierdzenie nie kwalifikuje się pod "umiarkowaną" krytykę.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt kwi 17, 2018 19:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Mrs_Hadley napisał(a):
@Soul33 w tym miejscu przesadził, ponieważ nie jest to merytoryczna krytyka, lecz osobista i w tym zakresie jest zbyt surowa z uwagi na brak przesłanek, że ludzie piją wbrew wszystkim zmysłom. Takie stwierdzenie nie kwalifikuje się pod "umiarkowaną" krytykę.


A mnie sie wydaje, że to nawet nie była krytyka, tylko stwierdzenie, że właściwości organoleptyczne wódki są tak odrzucające/ostrzegawcze, że bez zewnętrznej perswazji człowiek sam z siebie nie wpadłby na to, żeby się tego napić ;-)


Mrs_Hadley napisał(a):
Możesz mi przypomnieć, gdzie pisałam w sposób, który wyraźnie wskazywał, że ogólnie uważam, że wsadzanie do więzień jest w porządku?


Proszę:

Cytuj:
Bycie złapanym przez policję, w przypadku nastolatka stwarza możliwość, że ze strachu przed złamaniem warunków zawiasów karnie odczeka te kilka lat, z korzyścią dla jego rozwoju intelektualnego, w końcu w interesie państwa jest, aby społeczeństwo było inteligentne


Cytuj:
Poniesie przewidzianą w prawie karę. Osoba, której marihuana tak zlasowała mózg, że w akcie desperacji jest gotowa sięgnąć po dopalacze jest niebezpieczna dla otoczenia, w pewnym stopniu jest już zaburzona psychicznie i jeżeli nie chce się leczyć, powinna być od niego odseparowana.


Cytuj:
Społeczeństwo widzi naćpanych ludzi, którzy uważają, że ataki głupawki, zmiana osobowości, wymioty i biegunki są fajne i warto spożyć coś obrzydliwego w smaku dla wrażeń(choćby podany przez Ciebie Calea ternifolia), otoczenie chce mieć zapewnioną możliwość ochrony przed takimi osobnikami.


A wszystko to uzupełnione teoriami, że jak ktos nie chce być złapany się nie obnosi, to nic mu nie grozi, więc o co ten cały szum.

viewtopic.php?f=2&t=12056&hilit=marihuana&start=105

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr kwi 18, 2018 12:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Zwracam uwagę, że w przesadnej formie wyrażam się dla żartu. Ale co do meritum, to tak krytycznie pisałem o samej wódce i upojeniu alkoholowym. Inne rodzaje alkoholu wcale nie muszą wymagać zmuszania się do wypicia wg mnie. Niektóre są nawet smaczne, a sam bardzo lubiłem czerwone wino. Wyobrażam sobie też, że piwo może być dobre, ponieważ są bardzo różne (takie zupełnie standardowe piwo mi nie smakowało ale bardzo niewiele gatunków próbowałem).

Mrs_Hadley napisał(a):
Dla przykładu badanie INTERHEART obejmujące łącznie 27 tysięcy kobiet i mężczyzn z 52 krajów dowiodło, że umiarkowane, regularne picie alkoholu (jeden drink dziennie) wiąże się z rzadszymi incydentami choroby niedokrwiennej serca.

Mrs_Hadley napisał(a):
Badanie dotyczyło ludzi, którzy piją 200-300 gram alkoholu, w przypadku piwa oznacza to 10-20 piw tygodniowo.

Przede wszystkim, przytoczone przeze mnie dotyczyło, konkretnie, średniej długości życia. Nie chorób układu krążenia. Aczkolwiek wcześniej istniały przeciwne poglądy, które jednak wynikały z badań dotyczących osób w wieku 90+. Ale to znaczy, że pomijały tych, którzy zmarli wcześniej, więc ciężko powiedzieć, żeby ta korelacja w ogóle coś sugerowała. Być może kluczem jest też częstotliwość. Inaczej będzie, gdy wypija się prawie codziennie ale w małej ilości, a inaczej gdy większość wypija się naraz podczas sobotniej imprezy. To drugie na pewno korzystne dla zdrowia nie jest.

Badanie, o którym wspomniałaś, obejmowało osoby, które zgłaszały problemy zdrowotne z sercem w ośrodkach pomocy medycznej. Im faktycznie jeden "drink" pomaga (nie wiem, jak można cokolwiek mierzyć w "drinkach" ale pewnie chodzi o uproszczenie i jest to ilość alkoholu obecna w jednym piwie, 13-15 g). Skoro jednak główną przyczyną chorób serca jest stres, a alkohol rozluźnia, to może dlatego występuje tutaj związek. Poza tym ludzie, którzy są w stanie pić często zwykle są bogatsi, więc tym samym mogą też lepiej się odżywiać. To badanie natomiast nie brało pod uwagę żadnych innych czynników.

Jednak w takim przypadku melisa powinna być zdrowsza dla organizmu. I faktycznie działa korzystnie w chorobach serca, a także zapobiega ich powstawaniu, pomijając inne pozytywne efekty.

Na temat alkoholu znalazłem też większy przegląd badań i niektóre z nich m.in. wskazują, że wypijanie dziennie ok 15 g etanolu dla kobiet i 25 g dla mężczyzn faktycznie działa korzystnie na zdrowie. Najlepiej razem z posiłkiem i lepiej czerwone wino niż alkohol w innej formie. Z kolei badanie, które wcześniej przytoczyłem mogło tego nie uwzględniać i po prostu objęło także osoby wypijające podobną ilość alkoholu w jeden wieczór.

Z tego, co widzę, powiedziałbym, że tzw. drinki, czyli alkohol zmieszany z napojem, zwykle w Polsce zawierają więcej alkoholu, ponad dwa kieliszki, a zatem przekraczają tę granicę dziennego zdrowego spożycia.

Oprócz tego istnieje też kwestia uzależnienia. Czy można uzależnić się od małych ilości alkoholu? Oczywiście można. Tylko nie wolno robić badań na ludziach, które miałyby określić granicę. Wiadomo jednak przede wszystkim, że uzależnienie fizyczne (uzależnienie psychiczne to bardziej złożone zjawisko) organizmu od substancji występuje w kontekście. To znaczy w danych okolicznościach i sytuacji. Jak wykazało wiele badań na zwierzętach, uzależnienie fizyczne, podobnie jak tolerancja, są właśnie mocno związane z okolicznościami - na przykład jedno i drugie może działać tylko wtedy, gdy zapala się lampka. Przy czym, jeśli chodzi o osoby uzależnione, to z czasem zaczynają pić w różnych sytuacjach i tracą granice albo na tyle często, że alkohol nie znika z ich organizmu wcale.

Być może granica uzależnienia przebiega na tych dwóch piwach lub, mniej więcej, przy zauważalnym wpływie na stan świadomości (co świadczy o tym, że jest go we krwi tyle, że organizm może przetworzyć). Ale zasadniczo można uzależnić się od wypicia niewielkiej ilości np. codziennie wieczorem. Dlatego nie powinno się pić alkoholu bardzo regularnie. Możliwe też, że picie z żelazną regularnością w każdą sobotę również uzależnia.

Warto tutaj zdawać sobie sprawę, że alkohol jest - pod względem fizycznym - silnie uzależniającym narkotykiem. W porównaniu działa nawet bardziej uzależniająco niż kokaina. Podobnie, jak nikotyna, która z tego, co wiem, silnie uzależnia dlatego, bo jest trudno metabolizowana (albo wcale) i bardzo długo utrzymuje się w organizmie. Oczywiście szkody psychiczne nałogu to jeszcze inna sprawa.

Mrs_Hadley napisał(a):
Alkohol jest czymś normalnym i naturalnym dla organizmu człowieka, tak jak połowa produktów żywnościowych marketach spożywczych.

Alkohol jest tak samo naturalny jak cukier prosty. W naturze nie występuje w takich ilościach i formach, w jakich ludzie go spożywają. Nie jest też metabolizowany na nic wartościowego, a bakterie również w nim zdychają.

Mrs_Hadley napisał(a):
To prawda, że wódkę pije się przy okazji różnych imprez, dlatego że utrwaliły się takie wzorce kulturowe, ale większość ludzi nie musi zmuszać się do jej wypicia, piją bo chcą, nie stoi za tym żadna większa filozofia.

Zapewne można tak uważać. Ja natomiast uważam, jak zauważył też JedenPost, że aby wypić wódkę lub inny tak mocny alkohol, potrzeba odpowiedniej motywacji psychicznej. Przynajmniej dla osoby o zmysłach nie wykraczających poza normy. I samo w sobie nie jest to wcale niezwykłe. Zjedzenie całej łyżki chrzanu naraz również odpowiedniej motywacji i przełamania pewnej fizycznej przykrości.

Sądzę też, że - choć w żadnym razie nie mogłoby dotyczyć to wszystkich - ludzie przyzwyczajeni do alkoholu bardzo często racjonalizują jego picie. Szukają przyczyn do wypicia, pozytywnych skutków zdrowotnych lub jakiejkolwiek innej potrzeby, choćby takiej, że trzeba pić, bo inni piją. Jest też wiele osób, które nie chcą i nie lubią spotkań towarzyskich lub spędzania weekendów bez alkoholu, ponieważ czują, że czegoś im wtedy brakuje i nie mają satysfakcji. Jest to już pewien problem, choć nie musi w widoczny sposób pogarszać jakości życia.

Natomiast w kwestii nieśmiałości, to alkohol może coś ułatwiać ale na pewno lekiem nie jest. Podobnie, jak nie jest lekiem na depresję. A wraz z przyzwyczajeniem człowiek może zacząć odczuwać większy niepokój wobec prywatnych kontaktów z ludźmi w innych okolicznościach niż spotkanie towarzyskie z alkoholem. Choć, oczywiście, nie jest to regułą, szczególnie gdy ktoś z tego reguły nie robi i niekiedy faktycznie może coś ułatwić.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr kwi 18, 2018 16:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL