Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Jerzy_67 napisał(a):
Jeśli to będzie poważny dowód na Boże obywatelstwo (i da się to jakoś jeszcze zweryfikować), to uznam, że On takowe posiada...
Być Niemcem, Żydem, Polakiem, inżynierem, nauczycielem, księdzem, posłem, chrześcijaninem, muzułmaninem? Czy to nie są etykiety, które przykleja człowiek człowiekowi. Ten który przykleja mówi: gratuluję zdobycia etykiety, noś z honorem. Ten obdarowany dziękuje lub w jego imieniu dziękują i obiecuje/obiecują, że będzie nosi z honorem.
Gdzie je noszą ludzie, w klapach marynarki, na szyi, legitymacjach, wieszają na ścianie stawiają na biurkach, przetrzymują w sejfach, przechowują w pamięci? I co się dzieje gdy na te skarby spojrzą? „Uświadamiają” sobie, kim są. Ja jestem Polakiem, katolikiem, inżynierem. Ja jestem Polakiem, ateistą, i posłem. Ja jestem Niemcem, nauczycielem, protestantem i ojcem.
Ja jestem więźniem, obecnie nie mam obywatelstwa, wyrokiem sądu zostałem go pozbawiony, nim zostałem skazany "byłem" Żydem.


Pn lut 20, 2023 20:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
nolda - Temat brzmi: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Podałem kilka cytatów z Biblii. Jeśli chcesz, to daj - jako podsumowanie tematu - swoją odpowiedź na to tytułowe pytanie (mowa tu jest o ziemskim czasie i na tym się skupmy!).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 21, 2023 9:52
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Podsumowałem powyżej. Widocznie niezbyt zrozumiale. Wobec tego dopytam, taką samą etykietkę chcesz przypiąć Jezusowi? Co zrobiłeś z tą etykietą Żyda po Jego śmierci? Odebrałeś wyrokiem sądu, czy swojego, lub innych poglądu?


Wt lut 21, 2023 17:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Mało wiesz, nolda, o chrześcijaństwie... No to Ci powiem, że to nie ja Jezusowi jakąś "etykietkę" przypiąłem, bo (sam widziałeś) zacytowałem tylko to, co pod natchnieniem Ducha Świętego napisali biblijni pisarze (ja im wierzę; a Tobie ni w ząb!). Zatem przyjmij do wiadomości to, co jest w Biblii podane, że Jezus od narodzin w Betlejem do śmierci, był typowym obywatelem narodu izraelskiego (bo m.in. po to się narodził, aby się z ludźmi utożsamić w sposób maksymalny, a że każdy z ludzi należy do jakiejś nacji, to i On należał; zabronisz Mu?!).

A co do drugiej kwestii, to nie musiałem żadnej "etykietki" Jezusowi odbierać po Jego śmierci, bo On sam dokonał czegoś nadzwyczajnego: zmartwychwstał w przemienionym ciele! I choć dalej jako Człowiek się prezentował, to jednak to już nie było ciało takie, jakie miał wcześniej (i jakie my mamy), a zatem więzy narodowe i więzy krwi nie są teraz Jego "etykietą", jak też i nie były, zanim się wcielił w ludzką postać.

Musisz, nolda, zrozumieć tę wyjątkowość Jezusa w okresie nieco ponad 30 lat ziemskiego życia; masz dobrą wolę, aby to zrobić? - czy dalej będzie bił pianę, próbując mnie czymś zagiąć?
Daj sobie spokój... zajmij się czymś innym, np. ogarnięciem kwintesencji wiary chrześcijańskiej, co może skutkować Twoim nawróceniem, czego Ci bardzo życzę! Amen.
Bywaj zdrów! :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 21, 2023 17:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Jerzy_67, przypominam, ze jest to forum dyskusyjne i dobrze byłoby abyś o tym pamiętał bo masz skłonność do moralizowania i nawracania.
Jeśli uważasz, ze posty niektórych użytkowników łamią regulamin to je zgłaszaj moderacji klikając w wykrzyknik na dole okienka. Cytując teksty biblijne nie powiększaj czcionki, nie mówię o caps lock bo to chyba jest oczywiste.

_________________
ksiądz


Śr lut 22, 2023 23:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2023 12:42
Posty: 2
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Jezus nie był żadnej narodowości to patrzenie krótkowzroczne, ludzie sprzed 18 wieku nie utożsamiali się z narodowością, hipotetycznym narodem. To jest twór współczesny, jeżeli możemy o nim tak powiedzieć. Większość istniejących narodów tworzy niezależne państwa, ich powstanie wiąże się ze wzrostem nastrojów nacjonalistycznych w XVIII i XIX wieku, kiedy to powstała idea, że każdy naród powinien tworzyć niezależne państwo. Dawniej ludzie łączyli swoja tożsamość np. z miastem, z którego pochodzili, plemieniem, a więc więzów rodzinnych, które łączą. Do najważniejszych czynników powstania narodu zaliczyć możemy język, religie, zwyczaje, obyczaje, historie, terytorium, czyli czynniki kulturowe. A przypominam, że naród żydowski złożony był z plemion, te miały wspólną religię, była to pierwsza religia monoteistyczna, określana jako jahwizm kult JHWH. Za twórcę tej religii jest uznawany Mojżesz, stąd jest ona też zwana mozaizmem. Plemiona łączył również wspólny język należący do gałęzi języków semickich, czyli Hebrajski. Jeżeli już musicie szukać narodowości Jezusa, to poprawniejszym byłoby powiedzieć, że pochodził z jednego z plemion, które wyznawały wspólny obyczaj i mówiły tym samym językiem niżeli przenieść współczesne idee państwowości na grunt antycznej historii społeczności ludzkich.


Cz lut 23, 2023 11:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Hobbes napisał(a):
Jeżeli już musicie szukać narodowości Jezusa, to poprawniejszym byłoby powiedzieć, że pochodził z jednego z plemion, które wyznawały wspólny obyczaj i mówiły tym samym językiem niżeli przenieść współczesne idee państwowości na grunt antycznej historii społeczności ludzkich.
Na poprzedniej stronie tego tematu, zacytowałem kilka tekstów biblijnych, które odpowiadają temu, coś tu napisał odnośnie do plemienia, do którego można Jezusa zaliczyć; to plemię Judy.
Owszem, można różnie definiować społeczne relacje (dałeś tego przykład, do niedawnej historii się odwołując), ale z tego, co Biblia podaje, to nie można pozbawiać kogoś konkretnego umiejscowienia w tym świecie - dlatego nie mogę myśleć w taki sposób, że Jezus był tu wyjątkiem...
On się tak z ludzkością zidentyfikował, że wszedł w realia konkretnej nacji/plemienia będącego częścią większej całości, a tą całością był naród Hebrajczyków (12 plemion tworzyło ten naród, albo może inaczej to nazywać, ale nie można temu zaprzeczać, że te plemiona - wśród nich plemię Judy - tworzyły większą społeczność).

Oto też stosowna myśl o Bożych zamiarach odnośnie do ludzi:
Dz 17:24-27 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(24) Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w przybytkach zbudowanych ręką
(25) ani też nie służy Mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czegoś potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko.
(26) Z jednego uczynił też każdy naród ludzki, aby mieszkały na całym obliczu ziemi, ustalając określone czasy i granice ich zamieszkiwania,
(27) aby szukały Boga, czy Go może nie wyczują i nie odkryją, chociaż nie jest On daleki od każdego z nas.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 23, 2023 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Zacznę od dluższego cytatu:
Cytuj:
Mój wujek, brat taty, opowiadał mi niezwykłą historię. W 1945 roku jako osiemnastolatek wylądował w Londynie. Pracował u pewnej starszej Żydówki w kuchni, którą prowadziła dla ocalałych z Holocaustu. Pewnego dnia zawołała mojego wujka i powiedziała: „Gdy będziesz wracał z pracy, zajdź pod taki a taki adres. Nie wiem, co tam jest. Miałam dzisiaj sen. Przyśniła mi się pewna ulica, widziałam numer mieszkania. To niedaleko twego domu. Zajdź tam po pracy”.

Wujek poszedł pod wskazany adres. Wszedł na trzecie piętro. Zapukał. Nikt nie odpowiadał. Nacisnął klamkę. Drzwi były otwarte. Wszedł i… ujrzał młodą dziewczynę stojącą na parapecie okna. Chciała skoczyć. „Co robisz?” – krzyknął. „Dziś dowiedziałam się, że cała moja rodzina zginęła w Auschwitz. Nie mam dla kogo żyć” – odpowiedziała nieznajoma. Wujek powiedział z przekonaniem: „Słuchaj, znam kogoś z twojej rodziny, kto żyje”. Zeskoczyła z okna: „Kto?”. A on odpowiedział: „Jezusa”.

Zastanawiała się przez chwilę, czy ten Jezus jest od strony mamy, czy ojca. Mój wujek opowiedział jej Ewangelię. „Chcesz zaprosić Jezusa do życia?”. „Nie znam Go. Mogę spróbować na tydzień? Jeśli mi się nie spodoba, zerwiemy ten kontrakt”. „Jasne, możesz nawet na jeden dzień”. I ta kobieta przyjęła Jezusa. Uwierzyła w Mesjasza. Pochodziła ze słynnego rodu Singerów (tych od maszyn do szycia) z Pardubic. Cała rodzina zapłaciła, by mogła uciec do Londynu. Sami zginęli. Potem mój wujek zakochał się w niej. Ze wzajemnością. Wzięli ślub i stała się moją ciocią.
https://www.gosc.pl/doc/2413482.Ksiaze

Czy ten wujek powiedział dziewczynie nieprawdę o Jezusie, że jest Kimś bliskim z jej rodziny?

Z jednej strony, Jurku, masz całkowitą rację, że nazywasz Jezusa Żydem, Judejczykiem... Miał swoją rodzinę, z kimś był spokrewniony. Z drugiej strony Jezusowe rozumienie tego kim jest bliźni (w wielu językach, także w polskim słowo to oznacza kogoś bliskiego: krewnego, pobratymca, współplemieńca) przełamuje granice rodziny, plemienia, narodu - bo bliźnim (bliskim) pobitemu Żydowi okazał się ktoś z kulturowych antypodów: Samarytanin (por. Łk. 10,25-37). A to oznacza, że i sam Jezus poczuwa się do bycia bliźnim (bliskim) każdemu człowiekowi.

W Starym Testamencie istniała nawet instytucja "najbliższego krewnego". To w języku hebrajskim był "Goel". Warto wygooglować to sobie. Więcej informacji znajdziemy po angielsku, ale jeśli dla kogoś miałoby to być problemem, można wybrać opcję automatycznego tłumacza i zapoznać się z tym pojęciem.
Goel - to najbliższy krewny, który miał prawny obowiązek wykupić z niewoli, zaopiekować się w niedoli, czasami pomścić śmierć kogoś, a nawet spłodzić zmarłemu potomka. Gdy najbliższy krewny nie czuł się na siłach, obowiązek ten przechodził na następnego krewnego itd.

Nie pisałbym o tym, gdyby Nowy Testament nie odwoływał się do pojęcia Chrystusa-Odkupiciela. On wykupił wszystkich z niewoli grzechu, więc On jest naszym Odkupicielem - Goelem. Obejmuje to nie tylko Żydów, ale wszystkich ludzi - wobec nas wszystkich Chrystus okazuje się naszym Odkupicielem, a więc "najbliższym krewnym" skoro inni, spokrewnieni z nami bliżej, zawiedli. To przełamuje wizję Chrystusa całkowicie zamkniętego w swoim narodzie, odległego od "obcych".


Cz lut 23, 2023 13:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Rabarbar - znam pojęcie Goela w ST. Ani mi w głowie podważać to, coś napisał o Jezusie-Odkupicielu i tym, że On się właśnie Bliźnim stał nie dla Żydów jedynie, ale dla każdego z ludzi...
Jednak temat dotyczy czysto ludzkiego statusu Jezusa - potomka Abrahama (założyciela narodu Hebrajczyków)... z plemienia Judy...
Dlatego ten temat założyłem, bo ktoś kwestionował tę oczywistość, o jakiej Biblia mówi, że Mesjasz będzie właśnie miał takie ludzkie pochodzenie... Na Jezusie to się spełniło.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 23, 2023 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Hobbes napisał(a):
Jezus nie był żadnej narodowości to patrzenie krótkowzroczne, ludzie sprzed 18 wieku nie utożsamiali się z narodowością, hipotetycznym narodem. To jest twór współczesny, jeżeli możemy o nim tak powiedzieć. Większość istniejących narodów tworzy niezależne państwa, ich powstanie wiąże się ze wzrostem nastrojów nacjonalistycznych w XVIII i XIX wieku, kiedy to powstała idea, że każdy naród powinien tworzyć niezależne państwo.
Szkoda, że z opóźnieniem, ale lepiej teraz niż wcale, odeślę do Biblii, gdzie pojęcie "naród" jest... stare jak ona sama!
Oto link do wyszukiwarki biblijnej: https://biblia.apologetyka.co/search - gdzie są wszystkie wersety, w których występuje słowo "naród" - w jego różnych gramatycznych odmianach.
Link do już wyszukanych wersów jest za długi i nie daje mi się go dać wprost (nawet po skróceniu), więc kto zainteresowany, niechaj wklei tam w okienko taki tekst: naród | narody | narodów | narodami | narodowy | narodach
oraz wybierze rodzaj przekładu (w Biblii Tysiąclecia jest takich miejsc aż 613).
Oto dla przykładu cytuję 4 wersety:
Rdz 10:5 BT5 "Od nich pochodzą mieszkańcy wybrzeży i wysp, podzieleni według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów."
Iz 60:3 BT5 "I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu."
Mt 24:7 BT5 "Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpi głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi."
Rz 4:18 BT5 "On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów, zgodnie z tym, co było powiedziane: Takie będzie twoje potomstwo."


Możemy się różnić co do definiowania narodu - teraz i dawniej - ale takie pojęcie jest jak najbardziej biblijne, i występuje obok innych pojęć związanych z ludzkimi społeczeństwami...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 24, 2023 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2023 12:42
Posty: 2
Post Re: Czy Jezus żyjąc na ziemi należał do jakiejś narodowości?
Jerzy 67 Ale ja się jak najbardziej z tobą zgadzam. Pierwotnie starożytni Rzymianie używali terminu natio
na oznaczenie bogini urodzin i urodzaju. Z czasem wszedł on do języka
łacińskiego, stając się źródłosłowem dla czasownika nascor (nasci, natus sum)
– rodzić się, pochodzić, powstawać, rosnąć. Etymologia polskiego terminu
„naród” odsyła do jego historycznych związków z łaciną. I zakładam że polski przekład Biblii mówi właśnie o tym kontekście słowa naród.

jak zauważyłeś: Mt 24:7 BT5 "Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpi głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi." Naród jest frazą nie tożsamą z królestwem bo odnosi się do plemienia, społeczności, nie w kontekście do obywateli współczesnego narodu tworzącego państwo. Zawsze mówie [ciach... reklama. M.](jest najważniejsze)


Śr mar 01, 2023 9:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL