Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 16:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 kult obrazów, figur, relikwi - ANEKS 
Autor Wiadomość
Post kult obrazów, figur, relikwi - ANEKS
Było tu sporo rozmów o tym, że katolicy czczą obrazy czy figury. Głównie ewangelicy wykłucali się z katolikami.
Stanowisko katolików było takie, że obraz/figura jest tylko pomocą w modlitwie, ze co prawda, klękamy przed obrazem, ale modlitwę/prośbę wznosimy do Maryji/Chrystusa/jakiegoś świętego.

OK, co w takim razie sadzić, o pasie Jana Pawła II przestrzelonym kulką, a który obecnie stał się relikwią - cytuję:

"Teraz ta cenna relikwia będzie udostępniona wszystkim wiernym na ołtarzu w Kaplicy Cudownego Obrazu" - powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski.

2 pytania:
Czy Jan Paweł II jest juz świety, że jego pas jest relikwią?
Do kogo bedą wznosić prośbę/modlitwę wierni przed tym pasem?


N maja 30, 2004 5:53
Post 
Relikwie są pamiątkami po szczegónie ważnych osobach lub wydarzeniach, Agni.
A tym wydarzeniem był bezprecednsowy zamach na wołającego o pokój na świecie Papieża


N maja 30, 2004 7:01
Post 
ddv163, nie wciskaj mi kitu!
"RELIKWIE" - "(łac. „resztki, szczątki”) Resztki ciała pozostałe po świętych, a także przedmioty ściśle z nimi związane (np. ich ubrania, listy itp.).

Definicja za www.opoka.org
mam powtórzyć?
"Resztki ciała pozostałe po świętych"

Więc?
Pas Jana Pawła II jest relikwią, jako pozostałość po świętych?


N maja 30, 2004 7:12
Post 
Zauważ, że za "świętych" KrzK uznaje człowieka dopiero po śmierci. Zaś tytuł "święty" przysługujący Papieżowi oznacza mniej więcej tyle, że jest to osoba, która ma prowadzić do świętości...
Strasznie mylisz pojęcia, Agni :(

Nie po raz pierwszy zresztą ....
Zacytuję teraz jeszcze raz Twoją definicję ... Z nieco innym wytłuszczeniem, zgodnym z kontekstem Twojej poprzedniej wypowiedzi.

"RELIKWIE" - "(łac. ?resztki, szczątki?) Resztki ciała pozostałe po świętych, a także przedmioty ściśle z nimi związane (np. ich ubrania, listy itp.).


N maja 30, 2004 7:34
Post 
ddv163 napisał(a):

Zacytuję teraz jeszcze raz Twoją definicję ... Z nieco innym wytłuszczeniem, zgodnym z kontekstem Twojej poprzedniej wypowiedzi.

"RELIKWIE" - "(łac. ?resztki, szczątki?) Resztki ciała pozostałe po świętych, a także przedmioty ściśle z nimi związane (np. ich ubrania, listy itp.).


Czyli ten pas, jest przedmiotem "ściśle związanym" ze "świetym" papieżem?
Fajnie... tylko za cholerę tego nie rozumiem...

Skoro świętym można byc dopiero po smierci, to jakim cudem papież jest święty?
A jesli papież nie jest święty, to dlaczego jego pas jest "relikwią"?

I powtarzam, do kogo będą się modlić wierni przed tym pasem?
Do papieża?
Wiesz, ja już widziałam jak katolicy na klęczkach modlili się przed pomnikiem papieża... więc pas, nie będzie tu precedensem.


N maja 30, 2004 7:43

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Drobny przyczynek do słowa święty:

W tej chwili zaś wybieram się do Jerozolimy z posługą dla świętych.
(List Rzymian 15:25)

Macedonia i Achaja bowiem uznały za stosowne zebrać składkę na rzecz świętych w Jerozolimie.
(List do Rzymian 15:26)

abym wyszedł cało z rąk niewiernych w Judei i by moja posługa na rzecz Jerozolimy została dobrze przyjęta przez świętych
(List do Rzymian 15:31)

Przyjmijcie ją w Panu tak, jak się świętych winno przyjmować. Wesprzyjcie ją w każdej sprawie, w której pomocy waszej będzie potrzebowała. I ona bowiem wspierała wielu, a także i mnie samego.
(List do Rzymian 16:2)

Pozdrówcie Filologa i Julię, Nereusza i jego siostrę, Olimpasa i wszystkich świętych, którzy są razem z nimi.
(List do Rzymian 16:15)

Napominam was, bracia: znacie dom Stefanasa, jako ten, który stanowi pierwociny Achai i który się poświęcił na służbę świętym;
(1 list do Koryntian 16:15)

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do Kościoła Bożego, który jest w Koryncie, ze wszystkimi świętymi, jacy są w całej Achai.
(2 list do Koryntian 1:1)

Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa - do świętych, którzy są <w Efezie>, i do wiernych w Chrystusie Jezusie:
(List do Efezjan 1:1)

Przeto i ja, usłyszawszy o waszej wierze w Pana Jezusa i o miłości względem wszystkich świętych,
(List do Efezjan 1:15)

[Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych
(List do Efezjan 1:18 )

A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -
(List do Efezjan 2:19)

Mnie, zgoła najmniejszemu ze wszystkich świętych, została dana ta łaska: ogłosić poganom jako Dobrą Nowinę niezgłębione bogactwo Chrystusa
(List do Efezjan 3:8 )

dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego,
(List do Efezjan 4:12)

O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym,
(List do Efezjan 5:3)


N maja 30, 2004 16:02
Zobacz profil
Post 
techtavaniekatholiptica napisał(a):

Skoro świętym można byc dopiero po smierci, to jakim cudem papież jest święty?
A jesli papież nie jest święty, to dlaczego jego pas jest "relikwią"?


Jeszcze nie jest świętym.
Ale chyba nikt nie wątpi w to, że po jego śmierci zostanie przeprowadzony proces kanonizacyjny. I stąd to zbieranie przedmiotów związanych z Janem Pawłem II.

techtavaniekatholiptica napisał(a):
I powtarzam, do kogo będą się modlić wierni przed tym pasem?
Do papieża?


W obecnej chwili modlimy się za Papieża do Boga.
Po jego śmierci będziemy się mogli modlić o wstawiennicwto do Boga za pośrednictwem śp. papieża Jana Pawła II (lub Karola Wojtyły)o wstawiennictwo w szczególnych sprawach do Boga.
Podobnie, jak modlimy się np. o wstawiennictwo do Boga św. Krzysztofa wyruszając w podróż lub też prosząc o wstawiennictwo do Boga Maryję - Matkę Jezusa Chrystusa. ...

Trudne kwestie, jak na ateistkę, Agni ... :(
A tak łatwo zupełnie przypadkiem przekłamać wypowiadając się w niezrozumiałym dla siebie temacie ... :(
Dobrze zatem, że próbujesz wyjaśniać na naszym forum kwestie, których nie rozumiesz ...
Bo gdybyś w swojej gazecie źle napisała o problemie, który Cię nuruje, to przecież ci, którzy lepiej są zorientowani w tematyce mieliby niezły ubaw z tego, co napisałaś ...

A może - najlepiej nie poruszać publicznie w "Twojej gazecie spraw, których sie nie rozumie, Agni ... :co: :co:
Nie daj Boże coś napiszez nie tak i niechcący "poknocisz" ... :(

techtavaniekatholiptica napisał(a):
Wiesz, ja już widziałam jak katolicy na klęczkach modlili się przed pomnikiem papieża... więc pas, nie będzie tu precedensem.


Ja wyżej - za Papieża lub też w intencji Papieża lecz nie do Papieża
Papież nie jest Bogiem Agni...
A szacunek i modlitwa każdemu się należy - nawet i za Ciebie od nas...
Choćby o to, byś zrozumiała nurtujący Cię problem...
A jak myślisz, Agni ...
Czy ktoś z nas modląc się za Ciebie uznaje Cię za "boginię" ??
Czy też tylko prosimy Boga o łaski dla Ciebie ?


Pozdrawiam :)


N maja 30, 2004 22:39
Post 
Tylko zastanawiam się, Agni, czy to Twoje pytania, które podałaś na początku tematu podyktowane są niewiedzą czy też jest to próba ośmieszania tak szanowanej, przepełnionej miłością do innych i zaslużonej dla pokoju osoby, jaką jest Jan Paweł II ??

Przecież - jeżeli piszesz w gazecie zajmującej się pisanem o sprawach dotyczących wiary chrzescijańskiej, to powinnaś zdawać sobie sprawę z tego co piszesz. Znać podstawy naszej Religii.

"1. Jest jeden Bóg
2.Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza
3.Sa trzy osoby boskie - Bóg Ojciec, syn Boży i Duch Święty.
4.Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna
6.Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna

Wiara nas sama nie zbawi.
"Wiara bez uczynków jest bezowocna"(Jk 2,20)
Dlatego trzeba Ewangelię wprowadzać w czyn, żyć według niej"

To są nasze prawdy wiary, które Ty powinnaś znać zajmując się problematyką związaną z Katolicyzmem.
Nie ma w nich nic o jakiejkolwiek "boskiej" roli Papieża....
Zatem - proszę zstanów się nad tym, co piszesz czy zanim palniesz następnym głupstwem.

Pozdrawiam
I dlatedo uważ


Pn maja 31, 2004 8:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
DDV napisał
Cytuj:
Wiara nas sama nie zbawi.
"Wiara bez uczynków jest bezowocna"(Jk 2,20)
Dlatego trzeba Ewangelię wprowadzać w czyn, żyć według niej"

To są nasze prawdy wiary, które Ty powinnaś znać zajmując się problematyką związaną z Katolicyzmem.
Nie ma w nich nic o jakiejkolwiek "boskiej" roli Papieża....


Drogi Bracie pięknie powiedziane..
Faktycznie papież nic z Boskości mieć nie może..
Chociaż oficjalny jego tytuł brzmi Następca Chrystusa na Ziemi
Może Twoja wypowiedź to początek faktycznego ekumenizmu..
A nie tylko wielkie słowa jak Ekumenizm i nic więcej
Pozdrawiam Serdecznie


Pn maja 31, 2004 9:55
Zobacz profil
Post 
Drogi bracie Godunow!
Od najmlodszych lat mówiono mi przy każdej okazji, że Papież jest jedynie Namiestnikiem Chrystusa.
Zacytowane przeze mnie słowa pochodzą ze "Skarbca Modlitw i Pieśni" Posiadającego "Imprimatur" Arcybiskupa Damiana Zimonia z 1993 roku. Można więc te słowa uznać za oficjalne stanowisko Kościoła.
Sądzę więc, ze posądzanie nas Katolików ooddawanie boskiej czci Papieżowi jest poprostu Nieporozumieniem.


Pn maja 31, 2004 11:13
Post 
ddv163 napisał(a):
Jeszcze nie jest świętym.
Ale chyba nikt nie wątpi w to, że po jego śmierci zostanie przeprowadzony proces kanonizacyjny.


W to akurat nie watpię!
Ale podejrzewam, że z zupełnie innych przyczyn niż ty.

Cytuj:
I stąd to zbieranie przedmiotów związanych z Janem Pawłem II.


Co innego zbierać przedmioty, a co innego nazywać je relikwiami.


Śr cze 02, 2004 20:44
Post 
saxon napisał(a):
Drobny przyczynek do słowa święty:

W tej chwili zaś wybieram się do Jerozolimy z posługą dla świętych.
(List Rzymian 15:25)

Macedonia i Achaja bowiem uznały za stosowne zebrać składkę na rzecz świętych w Jerozolimie.
(List do Rzymian 15:26)

(...)



Hmm.. sugerujsz, że pas został nazwany relikwią, bowiem relikwia (za Opoką) jest co prawda kawałkiem ciała świętego lub przedmiotem z nim związanym, ale ten święty, to niekoniecznie musi być świetym?

No to tak, mam świętych, którzy nie są święci tylko tak się mówi, relikwie, które są związane z osobami żyjącymi, więc nie sa relikwiami. Mamy Chrystusa jedynego pośrednika, ale tak naprawdę to tych posredników może być więcej. Mamy tytuł uznania w Katechźmie: Maryja-Posredniczka, ale tak naprawdę tytuł ten nic nie znaczy, bo każdy może być posrednikiem. Mamy aborcję-zabójstwo, ale tak naprawdę, to może to być antycypowane zabójstwo - czyli nie-zabójstwo...

Saxon... mam pytanie:
- Czy mam to wszystko próbować zrozumieć, czy raczej wyłączyć rozum i po prostu uwierzyć?


Śr cze 02, 2004 20:52

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
mamy ojców ktorzy nie są Ojcami, mamy mistrzów którzy nie są Mistrzami, mamy nauczycieli którzy nie są Nauczycielami, mamy świętych którzy nie są Świetymi......


agni - skoro wolisz bawić się w słówka a nie dotykać istoty - Twoja sprawa ....


Śr cze 02, 2004 22:46
Zobacz profil
Post 
Już za życia wokół papieża Polaka robi się legendę !
Aby za parę lat napisać . Jak to Maryja uratowała życie papieżowi jako następcy Chrystusa..
Za kilkadziesiąt lat stanie się to prawdą dla katolików.
Tak jak prawdą dla katolików jest inna legenda o O. Kordeckim, który to przy pomocy Maryi bronił klasztoru..
A w rzeczywistości to tam żadnego cudu nie było.
A wracając do tematu szybko naszego papieża nie zrobią chyba świętym Ja osobiście życzę mu niech panuje jeszcze ze 100 lat. Ale po wyborze nowego papieża. Cały personel Watykany (do sprzątaczek włącznie) jest wymieniany. Tak było przynajmniej w przypadku wyboru kilku ostatnich papieży
A jak zostanie wybrany taki kardynał który .jest dzisiaj w opozycji do Polaka..
A wiadomo nie od dzisiaj że pewne posunięcia obecnego papieża nie zachwycają.. Pewne kręgi katolickie zwłaszcza na Zachodzie Europy i w USA..

Pozdrawiam
Godunow


Cz cze 03, 2004 8:21
Post relikwie
Cytuj:
Relikwie - pamiątki szczególnie drogie sercu ze względu na wspomnienia, np drobiazgi, które należały do ludzi kochanych, znanych lub szanowanych
. [SŁOWNIK WYRAZÓW OBCYCH - PIW Warszawa 1965].
A więc skrwawiony pas Ojca Świętego - co jest ze wszech miar racjonalne - może być traktowany jako relikwia, albowiem Jan Paweł II jest umiłowany przez liczne rzesze katolików a także wiele osób nie należących do Kościoła Katolickiego.
Pax et bonum!


Cz cze 03, 2004 8:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL