Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 12, 2003 20:35
Posty: 109
Post 
Teofilu, z całym szacunkiem, ale chyba Cie nie zrozumialem.
Ale jesli (jak mi sie wydaje) chodzilo ci o dzielniki liczby 16, sa nimi 1 2 4 8 i oczywiscie 16.
Pozdrawiam.


Wt gru 16, 2003 18:45
Zobacz profil
Post 
Ktoś mądrze napisał, że <Trójca Święta to potęga Miłości pomiędzy Bogiem a Jezusem>
Pozdrawiam.


Wt sty 06, 2004 1:25
Post A jednak...
Ktoś tu chce, aby wykazać, że Ojciec, Syn i Duch Święty to ta sama osoba. Nie można tego wykazać. Ktoś tu nie zna podstawowego wykładu o Trójcy. Ta jedność w Trójcy nie polega na jedności Osób, ale na tym, że Trójca ma jedną naturę. Na tym polega jedność w Trójcy. Nie można mylić relacji wewnątrztrynitarnych. Co do faktów historycznych, to trzeba zauważyć, że już Ignacy Antiocheński uznawał Kościół Rzymski za przewodzący Kościół. A był wiek II. Podobnie poczynił Klemens Rzymski, kiedy na pocz. II w. interwniował jako Biskup Rzymu w sprawie wygnania duchownych z Koryntu. Na razie to tyle.


Pn lut 02, 2004 23:05

Dołączył(a): Cz lut 05, 2004 9:34
Posty: 20
Post Trójca
Jedną z najczęściej błędnie rozumianych nauk jest nauka o Trójcy. Pismo nie naucza, że jest trzech Bogów; nie naucza także, że Bóg zakłada trzy różne maski podczas działania w historii. To czego naucza Biblia jest przedstawione w doktrynie o Trójcy: istnieje jeden Bóg, który objawił się w trzech osobach- Ojcu, Synu i Duchu Św. I te trzy osoby są jednym Bogiem.
Choć jest to trudne do pojęcia, niemniej tak mówi nam Biblia i jest to najbliższe rzeczywistości stwierdzenie do którego może dojść skończony ludzki umysł wyjaśniając nieskończoną tajemnice nieskończonego Boga, gdy rozważa Biblijne wypowiedzi o Jego istocie.
Biblia uczy, że jest jeden Bóg i że jest on jedyny: Słuchaj Izraelu, Jahwe jest naszym Bogiem- Jahwe jedyny(Pwt. 6:4); "Albowiem jest jeden Bóg"(1Tm. 2:5). "Tak mówi Pan , Król Izraela i odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną Boga"(Iz44:6)
Choć Bóg jest jeden w swej istocie i naturze, są trzy Boskie Osoby. "Uczyńmy człowieka na nasz obraz"(Rdz3:22). Są to nawiązania do pluralnej natury Boga, ponieważ nie mógł On mówić w tej sytuacji do aniołów, gdyż oni nie pomagali Bogu przy stworzeniu. Biblia uczy, że Jezus Chrystus, nie aniołowie stworzył wszystko(J.1:3; Kol. 1:16; Hbr. 1:2)
Pismo bardzo konkretnie nazywa Boga w kategoriach trzech osób. Istnieje osoba, którą Biblia nazywa Ojcem i jest On nazywany Bogiem Ojcem (Gal 1:1).
Biblia mówi o osobie noszącej imię Jezus, Syn i Słowo, także nazywany Bogiem. "Słowo było Bogiem"...(J 1:1). Jezus także nazywa Boga Ojcem, czyniąc się równym Bogu (J 5:18).
Istnieje trzecia osoba wymieniona w piśmie, określona imieniem Duch Święty i ta osoba różna od Ojca i Syna jest także nazywana Bogiem "...Ananiaszu, dlaczego szatan zawładną twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu... nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu"(Dz 5:3-4).
Oto fakty nauki biblijnej: Istnieje jeden Bóg. Ten jeden Bóg ma pluralną naturę. Ten jeden Bóg jest nazywany: Ojciec Syn i Duch Święty różne osoby, wszystkie zaś określone jako Bóg. Jesteśmy więc doprowadzeni do wniosku, że Ojciec Syn i Duch Święty są jednym Bogiem, o czym mówi doktryna Trójcy.
Bliska analogia do teologii biblijnej leży w pracy fizyka- teoretyka: przy badaniu jednostek subatomowych odkryto, że posiadają one właściwości falowe(W), cząsteczkowe(P) i kwantowe(h). Choć cechy te są w wielu aspektach nie do pogodzenia ( fale rozszczepiają się, podczas gdy cząsteczki nie), fizycy wyjaśniają i modelują elektron jako PWh. Muszą tak czynić aby właściwie uwzględnić wszystkie dane.
Podobnie czyni teolog, który mówi o Bogu w Trójcy Jedynym. Ani ów fizyk, ani teolog nie oczekują, byś wytworzył sobie obraz na wzór jego modelu; celem modelu jest pomóc ci wziąć pod uwagę wszystkie fakty, a nie przekręcać rzeczywistość przez narzucanie jej pozornej zwartości.

Proszę odwiedzić na mojej stronie zakładki:
"Kim jest Jezus" i "Kim jest Duch Św."

_________________
Zapraszam na moją stronę
http://jonasz2000.webpark.pl/


Cz lut 05, 2004 10:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 08, 2004 14:13
Posty: 77
Post 
Jonaszu - dlaczego Bog powiedzial: "Uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo..." - dlaczego Bóg powiedział to w osobie mnogiej, może było ich więcej, a może nie sam Bog stworzył człowieka, może stworzył go z kimś jeszcze;)
To proste pytanie, czyzby pomyłka w piśmie, a może zła interpretacja tego fragmentu?

_________________
Kto zobaczy we mnie coś dobrego, zobaczy siebie. Niech nie łudzi się ten, który na głupotę skazany, bo nic więcej nie zobaczy, tylko ból i winę swoją. Ten zrozumie, kto rozumem i sercem włada. Kto ma oczy zamknięte niechaj się martwi.


Cz lut 12, 2004 22:08
Zobacz profil ICQ

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Słowo "uczyńmy" w Rdz 1,26.

1. Nie jest to pozostałość politeistyczna (już np. wiersz 27 mówi o jednym Bogu, podobnie jak i następne)

2. Nie jest to pluralis maiestaticus (nie było bowiem takiej formy w języku hebrajskim)

3. Nie chodzi tutaj o Trójcę Świętą (prawda ta została objawiona dopiero w Nowym Testamencie)

Mamy tutaj do czynienia z tzw. pluralis deliberativus lub pluralis psychologicus w gramatyce hebrajskiej. Odnosi się on tylko do Boga i ma uwydatnić czynność Bożego rozumu decydującego się na powołanie do istnienia człowieka. W innych przypadkach ta forma gramatyczna w Piśmie Św. nie występuje.

Pozdrawiam


Pt lut 13, 2004 11:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 08, 2004 14:13
Posty: 77
Post 
A to ciekawe, czegos tu nie rozumiem, więc dlaczego nie zostało to od razu przetłumaczone tak jak należy?
Mówisz też, że w innym miejscu w biblii pisze już jeden Bóg, czyżby tutaj ten wyjątek nie wystapił....

Jaki autorytet przez Ciebie pzemawia???

_________________
Kto zobaczy we mnie coś dobrego, zobaczy siebie. Niech nie łudzi się ten, który na głupotę skazany, bo nic więcej nie zobaczy, tylko ból i winę swoją. Ten zrozumie, kto rozumem i sercem włada. Kto ma oczy zamknięte niechaj się martwi.


Pt lut 13, 2004 13:16
Zobacz profil ICQ

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Zostało przetłumaczone tak jak jest napisane w oryginale. Może to być mylące dlatego też podałem wyjaśnienie. Cały czas jest mowa o jednym Bogu - zresztą wyraźnie napisałem, że zwrot "uczyńmy" to forma gramatyczna w języku hebrajskim stosowana do podkreślenia szczególnego działania Pana Boga.

Jaki autorytet?
Autorytet Kościoła - na który składa się przede wszystkim asystencja Ducha Świętego oraz praca setek tysięcy ludzi, którzy przez wieki badali i wyjaśniali słowa Pisma Świętego.


Pt lut 13, 2004 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 08, 2004 14:13
Posty: 77
Post 
Stało się. Człwowiek wszystkie rozumy pozjadał, jest lepszy w tłumaczeniu Boga którego nie widział niz On sam;)

Ale co za różnica w jakiego boga ludzie wierza i w jaki sposób w iego wierzą, kazdy widzi świat po swojemu, kazdy w końcu chce zyć jak najlepiej potrafi;)

Dlaczego ludziom tak zalezy aby inni wierzyli w tego Samego Boga i tak samo jak oni sami!!!???
Czy nei lepiej było by pokochac innych takimi jakimi są?

Jezus raz rzekł: "Wszystko na tym świecie dzieje się z woli Boga" - ja rozumiem te słowa w ten sposób, że jeśli tak jest na świecie jak jest to jest tak z woli Boga - Bóg nie wchodzi nogami w wolność innch ludzi, czemu ludzie tego nie czynią?

Czy tak trudno pokochać innych? A może Ci inni są dla nas niebezpieczni? Może własnie dlatego chcemy aby byli tacy sami jak my, bo nie bodaj Boze - jeszcze zobacza rędzej prawde niż my;)

Wiesz - jesli wolisz żyć wg biblii i wg tej interpretacji jej jaka sobie wybrałeś - to twój wybór i ja go uszanuję, ja mam swój punkt widzenia na tę sprawę i traktuję biblię trochę inaczej niż ty (wolno mi) - na razie owoce mego życia są dobre - więc dlaczego miałbym zmieniać swoje zycie;))))
W końcu po owocach się poznaje drzewo, czyż nie;) Owoce czyli skutki - spoko;))))

_________________
Kto zobaczy we mnie coś dobrego, zobaczy siebie. Niech nie łudzi się ten, który na głupotę skazany, bo nic więcej nie zobaczy, tylko ból i winę swoją. Ten zrozumie, kto rozumem i sercem włada. Kto ma oczy zamknięte niechaj się martwi.


Pt lut 13, 2004 13:51
Zobacz profil ICQ

Dołączył(a): Cz lut 05, 2004 9:34
Posty: 20
Post Wyjanienie
Współczujący napisał(a):
Jonaszu - dlaczego Bog powiedzial: "Uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo..." - dlaczego Bóg powiedział to w osobie mnogiej, może było ich więcej, a może nie sam Bog stworzył człowieka, może stworzył go z kimś jeszcze;)
To proste pytanie, czyzby pomyłka w piśmie, a może zła interpretacja tego fragmentu?


Wyjaśnienie znajduje się na mojej stronie. Proszę kliknąć na zakładki:
"Kim jest Jezus" i "Kim jest Duch Św."

Nie jestem na tym forum mile widziany tak więc proszę się kontaktować ze mną na mój email:
jonasz2000@wp.pl

_________________
Zapraszam na moją stronę
http://jonasz2000.webpark.pl/


Pt lut 13, 2004 19:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt cze 01, 2004 5:06
Posty: 10
Post Re: Czym jest Trójca Święta??? Jak rozumiecie ten dogmat???
chrissday napisał(a):
Czym jest Trójca Święta?

Koncepcją.

--
explorer


Wt cze 01, 2004 7:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 01, 2004 5:06
Posty: 10
Post 
Serafin napisał(a):
Tego się nie da zrozumieć. W to trzeba uwierzyć.

A dlaczego w to "trzeba" uwierzyć?

--
explorer


Wt cze 01, 2004 7:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Dla jednych koncepcją dla innych prawdą wiary...

a słowo "trzeba" można używać w różnym kontekście...


Wt cze 01, 2004 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 09, 2004 13:28
Posty: 13
Post 
CZY JEZUS JEST NA PRAWDĘ BOGIEM?
Na pewno często słyszysz twierdzenie, że Jezus jest Bogiem, drugą osobą w “Trójcy Świętej”. Jednakże, sama Biblia, która jest uważana za źródło wiedzy o Jezusie i za źródło doktryny w chrześcijaństwie jasno przeczy tej tezie. Namawiamy cię do przejrzenia swojej Biblii i zweryfikowania, czy te następujące konkluzje nie są wybite z kontekstu:


1. BÓG JEST WSZECHWIEDZĄCY... ALE JEZUS NIE BYŁ

Kiedy Jezus mówił o Dniu Sądu, dał jasny dowód ograniczenia swej wiedzy mówiąc: “Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.” (Mk 13,32, i Mt 24,36) Ale Bóg wie wszystko, Jego wiedza jest nieograniczona. To, że Jezus, jak sam przyznał, nie wiedział kiedy dzień sądu będzie, jest dowodem na to, że Jezus nie jest wszechwiedzący i tym samym nie jest Bogiem.


2. BÓG JEST WSZECHPOTĘŻNY... ALE JEZUS NIE BYŁ

Podczas gdy Jezus czynił wiele cudów, sam przyznawał, że moc, jaką posiada nie jest jego, ale pochodzi od Boga: “Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego...” (Jan 5,19) I powiedział też: “Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Tak jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał.” (Jan 5,30) Ale Bóg nie tylko jest Wszechpotężny, On jest także źródłem całej siły i władzy. To, że Jezus, jak sam przyznał, nie mógłby nic uczynić sam jest jasnym dowodem na to, że nie jest on wszechpotężny i tym samym Jezus nie jest Bogiem.


3. BÓG NIE MA BOGA... ALE JEZUS MIAŁ BOGA

Bóg jest najwyższym sędzią i schronieniem dla wszystkiego, i nie wzywał ani nie modlił się do innych. Ale Jezus potwierdzał, że jest Ten jeden, którego on czci i do Niego się modli, mówiąc: “Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego” (Jan 20,17). Zapisano także jak płakał na krzyżu: “Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mt 27,46) Jeżeli Jezus był Bogiem, to moglibyśmy czytać: “Ja sam, Ja sam, czemuś mnie opuścił?” Nie byłby to czysty nonsens? Kiedy Jezus modlił się Modlitwą Pańską (Łk 11, 2-4) to czy modlił się do siebie? Kiedy w ogrodzie Getsemani modlił się: “Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty” (Mt 26, 36-39). Czy Jezus modlił się do siebie samego? To, że Jezus, jak sam przyznał i jak sam czynił, uznawał, czcił i modlił się do innej istoty - Boga jest jasnym dowodem na to, że Jezus nie jest Bogiem.


4. ZGODNIE Z BIBLIĄ BÓG JEST NIEWIDZIALNYM DUCHEM... ALE JEZUS BYŁ Z KRWI I KOŚCI

Podczas gdy tysiące widziało Jezusa i słyszało jego głos, sam Jezus powiedział, że to nie mogłoby stać się z Bogiem: “Boga nikt nigdy nie widział” (Jan 1,18), “Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza” (Jan 5,37). Powiedział także w Ewangelii Jana 4,24: “Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.” To, że Jezus powiedział, że nikt nigdy nie widział i nie słyszał Boga, podczas gdy jego naśladowcy widzieli i słyszeli go, jest jasnym dowodem, że Jezus nie był Bogiem.


5. NIKT NIE JEST WIĘKSZY NIŻ BÓG I NIKT NIE MOŻE NIM KIEROWAĆ... ALE JEZUS UZNAWAŁ KOGOŚ WIĘKSZEGO OD SIEBIE, KTÓREGO WOLA BYŁA INNA NIŻ JEGO WŁASNA

Być może najwyraźniej znak, jaki mamy, że Jezus i Bóg nie są sobie równi i nie są jednym i tym samym, wyszedł znów z ust Jezusa, który w Ewangelii Jana 14,28 powiedział: “Ojciec większy jest ode Mnie”. Kiedy ktoś zwrócił się do niego nazywając go nauczycielem dobrym w Ewangelii Łukasza 18,19, Jezus odpowiedział: “Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg...”. Ponadto Jezus wyznaczył jasne różnice pomiędzy sobą a Bogiem mówiąc: “Ja bowiem od Boga wyszedłem i pochodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał” (Jan 8,42). Jezus przekazał jasne dowody swego posłuszeństwa wobec Boga, a nie swej równości z Bogiem mówiąc w Ewangelii Łukasza 22,42: “Jednak nie moja wola, lecz Twoja” i w Ewangelii Jana 5,30: “nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który mnie posłał”. To, że Jezus sam przyznał, że nie przyszedł na świat z własnej inicjatywy, ale został powołany, że uznał inną istotę za większą od siebie i uznawał jej wolę a nie własną, daje jasny dowód, że Jezus nie jest tym Najwyższym i tym samym nie jest Bogiem.


Śr cze 02, 2004 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
No cóż - tezy typowe dla któregoś z odłamów antytrynitarystów...

Anubis napisał(a):
Namawiamy cię do przejrzenia swojej Biblii i zweryfikowania, czy te następujące konkluzje nie są wybite z kontekstu:


Nie sądzę, żeby był to pluralis maiestaticus, raczej tekst żywcem wklejony z jakiejś broszurki lub strony internetowej - obstawiam Świadków Jehowy :)

Skoro więc tak usilnie namawiają... ;)


Śr cze 02, 2004 8:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL