Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 21:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2089 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 ... 140  Następna strona
 Dowody na istnienie Boga-Koniec Ateizmu 
Autor Wiadomość
Post 
która logika?
tzn. jaki system...?
klasyczna
parakonsystentna
intuicjonistyczna
nie-fregowska
a może modalna
albo wolna...?
wszystkie na raz nie mogą bo są niezgodne ze sobą...

Smutno że ja nawet to piszę jako że jest to oczywistość... ;-)


So wrz 29, 2007 14:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post ...
?? Większość (albo cała) logika leży tylko na intuicji z tego co ja wiem. Bo ona jest podstawą wszystkiego takiego jak np. matematyka, a matematyka ma aksjomaty które są czysto intuicyjne, np. że ciąg cyfr jest nieskończony. Bo bez aksjomatów to by matematyka miała błędne koła, gdzie wszystko popiera wszystko i nic nie ma podstawy, że logika musi być intuicyjna. A jak wy się sprzeczacie z nią to nie warto z wami rozmawiać. :-(

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 14:25
Zobacz profil
Post 
czyli aksjomaty którego z powyżej wymienionych systemów są takie intuicyjne bo na pewno nie wszystkie

czy denotacją zdań jest ich wartość logiczna czy nie? (frege - nonfrege)
zbiory są z brzegiem czy bez? (intuicionizm - klasyczna logika)
obowiązuje zasada sprzeczności czy nie? (parakonsystencja - klasyczna logika)

intuicja jest równie warta co intuicja.


So wrz 29, 2007 14:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:06
Posty: 625
Lokalizacja: Londyn
Post Re: ...
myślący napisał(a):
?? Większość (albo cała) logika leży tylko na intuicji z tego co ja wiem.

A nie czasem logika leży na myśleniu ?

Pozdrawiam
/M


So wrz 29, 2007 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post ;(
[...]
A i ile razy mówiłem że zasada sprzeczności obowiązuje(?) [...]

A te inne rzeczy nie rozumiałem do końca, ale ufaj zawsze swojej najbardziej podstawowej intuicji. [...]

[...] - ataki personalne zostały usunięte. Następnym razem w podobnej sytuacji będzie leciał cały post, Paschalis

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Posty będące wyłącznie ad personam i odpowiedzi na nie zostały usunięte.

_________________
www.onephoto.net


So wrz 29, 2007 17:17
Zobacz profil
Post Re: ;(
myślący napisał(a):
[...]
A i ile razy mówiłem że zasada sprzeczności obowiązuje(?) [...]

A te inne rzeczy nie rozumiałem do końca, ale ufaj zawsze swojej najbardziej podstawowej intuicji. [...]

znaczy to że nie znasz chyba innego systemu logicznego jak klasyczny (wnioskuję z tego czego Paschalis raczył nie wycinać). myślę że nie jest jeszcze pora na poważną rozmowę o logice z Tobą.
szkoda że poziom kultury logicznej jest wśród filozofów tak niski.


So wrz 29, 2007 18:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post 
Jeszcze raz: logika może być (: i jest) tylko jedna.

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 19:38
Zobacz profil
Post 
jeszcze raz: czegoś nie wiesz.

logika jest to:
teoria przekształcania zdań w inne zdania z zachowaniem wyróżnionej wartości logicznej (prawdy lub fałszu)
takich teorii jest wiele.
podstawowe typy tych teorii podałem na początku tej strony.
najwyraźniej niewiele o nich wiesz.
przykro mi.

dalsza rozmowa na ten temat wydaje mi się wymagać wchodzenia w zbyt wielkie szczegóły jak na ten dział (jak się niedawno odwiedzałem jest on "humanistyczny" :shock: )

wydzielę osobny wątek w bardziej ścisłej części forum.


So wrz 29, 2007 19:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post ... bzdury
Kto coś nie wie ?? Czy ty pamiętasz to zdanie? =
Cytuj:
Bo ona jest podstawą wszystkiego takiego jak np. matematyka, a matematyka ma aksjomaty które są czysto intuicyjne, np. że ciąg cyfr jest nieskończony.

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 20:13
Zobacz profil
Post 
dajemy w "wiarę i naukę"!


N wrz 30, 2007 1:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post Re: ...
myślący napisał(a):
?? Większość (albo cała) logika leży tylko na intuicji z tego co ja wiem. Bo ona jest podstawą wszystkiego takiego jak np. matematyka, a matematyka ma aksjomaty które są czysto intuicyjne, np. że ciąg cyfr jest nieskończony. Bo bez aksjomatów to by matematyka miała błędne koła, gdzie wszystko popiera wszystko i nic nie ma podstawy, że logika musi być intuicyjna. A jak wy się sprzeczacie z nią to nie warto z wami rozmawiać. :-(


Aksjomaty logiki istotnie są intuicyjne; są jednak na tyle proste, że oczywiste dla wszystkich, np. "Jeżeli zdanie jest prawdziwe, to jego zaprzeczenie jest fałszywe" (stwierdzenie o nieskończonej ilości liczb naturalnych jest już jednak twierdzeniem, nie aksjomatem, lub jak inaczej popatrzeć, może być uznane za definicję jednej z nieskończoności), poza tym są dobrze określone i nie można czegokolwiek nazywać aksjomatem tylko dlatego, że jest intuicyjne. Szczególnie dotyczy to stwierdzeń, które są intuicyjne dla jednej osoby, a nieintuicyjne dla drugiej - nie jest tak, jak sugerujesz, że wszyscy ludzie mają jedną i tą samą intuicję. W dowodach logicznych, nie można argumentować intuicją, ponieważ jest ona subiektywna, a dowody mają być obiektywne. Intuicji można używać do stawiania tez (aby nie zajmować się oczywistymi sprzecznościami), ale nie można jej używać do dowodzenia tych tez, a także, jeśli logiczny, obiektywny dowód zadaje kłam intuicji, należy z niej zrezygnować.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn paź 01, 2007 16:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post ;( !
Nie da się naprawdę zrezygnować z tych najbardziej podstawowych intuicji, a wszystkie moje doświadczenia i intuicje też, mówią mi że wszyscy mają dokładnie te same intuicje, np. prawo sprzeczności, a jak ktoś się sprzecza z tym prawem (intuicyjnym) logicznym to jest kłamcą...

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Pn paź 01, 2007 20:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post Re: ;( !
myślący napisał(a):
Nie da się naprawdę zrezygnować z tych najbardziej podstawowych intuicji, a wszystkie moje doświadczenia i intuicje też, mówią mi że wszyscy mają dokładnie te same intuicje, np. prawo sprzeczności, a jak ktoś się sprzecza z tym prawem (intuicyjnym) logicznym to jest kłamcą...


Prawo sprzeczności jest aksjomatem logiki i nikt, nie podważa, że działa w znanej nam rzeczywistości. Mozna jednak logicznie rozpatrywać systemy logiczne bez tego aksjomatu, choć jest to raczej zabawa matematyczna i czysta abstrakcja.

Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że w miarę jak przyzwyczajałem się do stosowania coraz bardziej skomplikowanych struktur logicznych i matematycznych, pewne rzeczy które kiedyś nie były dla mnie intuicyjne, stały się takie. Inne intuicje okazały się błedne i w znacznej mierze osłabły. Jeżeli intuicja jednego człowieka może się zmieniać, to rozsądne jest założyć, że to samo zachodzi u innych ludzi. Ponieważ każdy człowiek ma jednak inne doświadczenia, ich intuicje tez się różnią. Co najwyżej pewien podstawowy "rdzeń" jest u wszystkich ludzi wspólny.

Kiedyś intuicyjna była płaskość Ziemi: dziś wiemy, że Ziemia płaska nie jest i ta intuicja jest w zaniku.

W szczególności, niemożność istnienia nieskończonego łańcucha przyczyn czy powstania istoty inteligentnej bez udziału innej istoty inteligentnej nie jest powszechną intuicją, skoro wiele ludzi ma co do tego wątpliwości.

Czy wątpliwości innych ludzi odnośnie spraw uznawanych przez ciebie za intuicyjne nie są dowodem na różnice w intuicji pomiędzy ludźmi? Czy nigdy tego nie doświadczyłeś, skoro wszystkie twoje doświadczenia mówią ci, że wszyscy mają te same intuicje?

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn paź 01, 2007 22:30
Zobacz profil
Post 
niestety myślący ( a i wieczny student jak widać) nie dostudiowali się dotychczas logiki parakonsystentnej która odrzuca ptawo niesprzeczności...
szkoda.


Wt paź 02, 2007 1:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2089 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 ... 140  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL