Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
"No i" znika, bo chyba coraz rzadziej pojawia się greckie "και aευθυς" na początku zdania w tłumaczonym tekście.... To jednak tłumaczenie a nie swobodna twórczosć.


So lis 22, 2008 13:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
A jak mam pytanie:

Czy ktoś wie cokolwiek o przekładzie Nowego Testamentu dokonanego przez ks. prof. Remigiusza Popowskiego? Bo zastanawiam się nad kupnem "Nowego Testamentu dla moderatorów" i wydaje mi się to świetną sprawą i bardzo pożyteczną zarówno do rozwoju własnego, jak i ewangelizacyjnego.

_________________
Piotr Milewski


So gru 13, 2008 22:00
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Tutaj jest trochę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Testa ... _Roku_2000

Mam przekład Popowskiego w małym formacie. Jest napisany raczej zrozumiałym, współczesnym językiem, często pojawiają się rozwiązania niespotykane w innych przekładach. Przykład:

"Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się uczci jako święte imię Twoje, niech przyjdzie Twoje królestwo, niech wola Twoja się spełni, jak w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczyliśmy naszym winowajcom. I na próbę nas nie wystawiaj, lecz od zepsucia nasz uratuj".

Co do "NT dla moderatorów", przeglądałem to kiedyś - niezłe te sugestie, ale nie kupiłem z dwóch powodów:
1) format - ogromny format Prymasowskiej Serii Biblijnej jest całkowicie niezrozumiały, skoro to ma być wydanie do użycia na spotkaniach biblijnych. Powinni plecak do tego dodawać.
2) cena - 120 złotych to jednak sporo.

Dla porównania, angielskie wydanie "Serendipity Bible", zawierające całą Biblię (w kanonie protestanckim), kosztuje na Amazonie $20... czyli 2x taniej. Są też wersje katolickie, trudniej dostępne.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


So gru 13, 2008 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Wielkie dzięki za odpowiedź :)

To na wikipedii przeglądałem wcześniej, ale dość mało informacji. Ciekawe czy on pisze bardziej dosłownie czy interpretacyjnie, o co dba najbardziej: dosłowność, piękno przekładu, nowoczesność, jasność języka, jednoznaczność... to mnie bardzo ciekawi :)

Akurat rozmiar mi nie przeszkadza, bo bym to pewnie w domu czytał jako rozwój i formacja samego siebie (bo chyba do tego też świetnie się nadaje). Chociaż gdyby było mniejsze, to mógłbym i na uczelnie brać, a tak to nie przejdzie...

A cena... dostałbym to jako prezent :D

_________________
Piotr Milewski


So gru 13, 2008 22:52
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
Jeśli to ma być prezent, to pewnie warto. :-)

Możesz sobie zajrzeć do tekstów Ewangelii z tego przekładu, które są pod adresem: http://www.fbiblos.org/Ewangeliarz/Wed% ... fault.aspx Choć jak widzę one się różnią od tego mojego wydania.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


So gru 13, 2008 23:01
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
Zaprawdę zważcie Bracia, jakże doniosłe implikacje teologiczne niesie ze sobą fakt, iż w różnych przekładach Ewangelii bohater dzisiejszej, święty Jan, nie jest godzien Temu,Który Idzie Za Nim już to rozwiązać, już to zawiązać rzemyka u sandałów...

_________________
O ile Roland się orientował, religia krzyża jako kolejna nauczała, że miłość i morderstwo są ze sobą nierozerwalnie związane, a koniec końców Bóg i tak zawsze pije krew.


N gru 14, 2008 8:12
Zobacz profil
Post 
Judasz - dla Ciebie śmieszne, ale nie dla współczesnych Jezusowi i tym, którzy znają tradycję obchodzenia świąt przez Izraelitów.
Jom Kipur - inaczej Dzień Przebłagania był u Izraelitów dniem przebłagania, oczyszczenia, zadośćuczynania za grzechy.
W Przeddzień dokonywano rytualnych obmywania w mykwie (basenie do rytualnych obmyć).
W dniu świeta Izraelitów obowiązywał zakaz noszenia obuwia.
Słowa Jana o niegodności rozwiązania rzemyków są świadectwem bezgrzeszności, świętości Jezusa.
Nakaz pokuty, zadośćuczynienia nie tyczyły Jezusa.


N gru 14, 2008 8:40
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
Alus napisał(a):
Słowa Jana o niegodności rozwiązania rzemyków są świadectwem bezgrzeszności, świętości Jezusa.


Raczej: opinii Jana o Jezusowej świętości i bezgrzeszności. Ponadto w świetle tego co piszesz, tym istotniejsza wydaje się kwestia: azaliż szło o to ażeby rozwiązać czy zawiązać?

_________________
O ile Roland się orientował, religia krzyża jako kolejna nauczała, że miłość i morderstwo są ze sobą nierozerwalnie związane, a koniec końców Bóg i tak zawsze pije krew.


N gru 14, 2008 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Mam przekład Popowskiego w małym formacie.


Gdzie można to dostać ??

Czy ktoś ma może przekład interlinearny Popowskiego ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N gru 14, 2008 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 20:01
Posty: 10
Post 
Witam,

Postanowiłem nieco odświeżyć wątek. Również rozglądam się za kupnem Biblii, oczywiście na oku mając Biblię Tysiąclecia. Zauważyłem jednak, że w tym wątku prawie nikt nie zaproponował tej wersji jako odpowiedniej. Zależy mi na Biblii, z dobrym przekładem i z dobrymi Przypisami. Czy w tym przypadku wersja V Biblii Tysiąclecia się nie sprawdza? A co myślicie o Biblii Jerozolimskiej (btw Czy to naprawdę ta sama biblia co V edycja BT?)

Pozdrawiam!


Wt sty 06, 2009 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Myślę, że to dlatego, iż Tysiąclatka jest w Polsce przekładem " wzorcowym " ( korzysta się z niego np. w liturgii ), więc być może forumowicze uznali, że jest to przykład zbyt " oczywisty ", by go wymieniać. Ja BT dostałem na bierzmowanie np., żeby mieć inne przekłady musiałem się już postarać.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sty 07, 2009 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 20:01
Posty: 10
Post 
No tak, ale nadal chciałbym się od Was dowiedzieć o jakość przypisów i odpowiedź na pytanie dot. Biblii Jerozolimskiej, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale to jest tekst V wydania BT + Przypisy i odnośniki z francuskiej Biblii Jerozolimskiej?


Śr sty 07, 2009 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post 
gorfag napisał(a):
No tak, ale nadal chciałbym się od Was dowiedzieć o jakość przypisów i odpowiedź na pytanie dot. Biblii Jerozolimskiej, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale to jest tekst V wydania BT + Przypisy i odnośniki z francuskiej Biblii Jerozolimskiej?

Dokładnie tak. Przypisy, odnośniki, wstępy, śródtytuły i podział tekstu - za Biblią Jerozolimską. Tekst z V wydania BT.

Co do jakości przypisów - szczegółowe, choć zwięzłe. Czasami jeśli pojawia się jakiś szerszy temat np. szatan - opisują go szerzej niż wymaga tego komentarz do tekstu. Te dłuższe przypisy są też zebrane w indeksie na końcu Biblii.

http://www.natan.pl/print.php?what=article&id=36 - tu jest recenzja i skan jednej ze stron, możesz sobie porównać. Osobiście BJ zdecydowanie polecam, choć przy moim regularnym czytaniu całej Biblii nie było to raczej pierwsze wydanie, do którego sięgałem, raczej drugie-trzecie.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Śr sty 07, 2009 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 06, 2009 20:01
Posty: 10
Post 
Dzięki bardzo, zapewne zostanę przy kupnie BT, a może kiedyś sięgnę po Jerozolimską, bo jak widzę opracowanie nadzwyczaj przydatne


Śr sty 07, 2009 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 20, 2007 10:20
Posty: 22
Lokalizacja: Winnica
Post 
Vroobelek napisał(a):
gorfag napisał(a):
No tak, ale nadal chciałbym się od Was dowiedzieć o jakość przypisów i odpowiedź na pytanie dot. Biblii Jerozolimskiej, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale to jest tekst V wydania BT + Przypisy i odnośniki z francuskiej Biblii Jerozolimskiej?

Dokładnie tak. Przypisy, odnośniki, wstępy, śródtytuły i podział tekstu - za Biblią Jerozolimską. Tekst z V wydania BT.

Co do jakości przypisów - szczegółowe, choć zwięzłe. Czasami jeśli pojawia się jakiś szerszy temat np. szatan - opisują go szerzej niż wymaga tego komentarz do tekstu. Te dłuższe przypisy są też zebrane w indeksie na końcu Biblii.

http://www.natan.pl/print.php?what=article&id=36 - tu jest recenzja i skan jednej ze stron, możesz sobie porównać. Osobiście BJ zdecydowanie polecam, choć przy moim regularnym czytaniu całej Biblii nie było to raczej pierwsze wydanie, do którego sięgałem, raczej drugie-trzecie.


Właśnie chciałem polecić, co zostało polecone (jak mi miło).
Najlepiej mieć wszystko, ale gdyby trzeba było wybierać to Biblię Jerozolimską
A wiele innych tłumaczeń mozna znaleźć w Internecie

_________________
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
++++++++++++++++++++++
Mój blog i kazania:
http://zpm.natan.pl
++++++++++++++++++++++
Internetowy Kurs Modlitwy:
http://InternetowyKursModlitwy.pl
++++++++++++++++++++++
Bierzmowanie
http://bierzmowanie.natan.pl


Cz lut 12, 2009 22:11
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL