Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 112  Następna strona
 Czym jest Trójca Święta? Jak rozumiecie ten dogmat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
W dwóch poprzednich wersetach masz napisane, że oprócz Boga nic nie było a tu że wszystko stało się dzięki Bogu. A wers trzeci wyklucza jakoby to co powstało, powstało z Boga, bo wyraźnie mówi, że stało się PRZEZ Niego a nie Z Niego.
Naprawdę nie widzę, jaki masz problem w analizie tego tekstu.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 04, 2005 22:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Kochani ,zeby byla jasnosc, nie spieram sie ze na 100 % tak bylo jak pisze ...bo to tylko moje filozoficzne dywagacje..ale logicznosci tez im nie mozna odmowic ..i tylko o to mi tylko chodzi

Bog mogl stworzyc cos z niczego bo jest wszechmogacy ....i taka jest prawda


Pt mar 04, 2005 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Jak juz napisała Jotka, bycie Osobą zakłada bycie integralnym bytem a nie energią

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 04, 2005 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Agniulka napisał(a):
W dwóch poprzednich wersetach masz napisane, że oprócz Boga nic nie było a tu że wszystko stało się dzięki Bogu. A wers trzeci wyklucza jakoby to co powstało, powstało z Boga, bo wyraźnie mówi, że stało się PRZEZ Niego a nie Z Niego.
Naprawdę nie widzę, jaki masz problem w analizie tego tekstu.


Agnulka , alez ja sie z tym zgadzam ze nie bylo nic przed Bogiem...ja tylko sobie tak filozofuje ze z Boga wszystko powstalo a nie ze Bog to powolal z NICZEGO czyli powstalo z jego boskiego jestestwa..to wszystko


Pt mar 04, 2005 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Ale właśnie trzeci werset wyklucza jakoby powstało Z Boga

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 04, 2005 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Energia i plazma i przestrzeń nie mają zdolności typu rozum, wolna wola i miłość. Te cechy przynależą do osoby - czegoś odrębnego od reszty.

Nie wiem, co miał na myśli Bóg jak stwarzał człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie będę zgadywać :)

Ja nie mówię że Bóg nie mógł stworzyć czegoś więcej. Mówię że jeżeli stworzył wszystko co istnieje lub istniało ("a bez Niego nic się nie stało") to nie było niczego, z czego mógłby stworzyć pierwsze coś, bo owo coś przed pierwszym stworzonym obiektem musiałoby zaistnieć bez Jego udziału. Być od Niego niezależne.

W skrócie: jako pierwszy stworzył obiekt A - i stworzył go z obiektu B. Fajnie, tylko skąd się wziął obiekt B, skoro Bóg go nie stworzył, bo przecież pierwszy był A?

Więc albo nie stworzył wszystkiego - albo musiał z niczego...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 04, 2005 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Agniulka napisał(a):
Jak juz napisała Jotka, bycie Osobą zakłada bycie integralnym bytem a nie energią


Chcesz Bogu narzucic swoj tok rozumowania ???Bog ma byc takim jaki ty go rozumujesz i jestes zdolna sobie wyobrazic ?

Dlaczego np nie moze byc formy zycia jako jakeis energii ? A czym jest nasza dusza , forma materii ?


Pt mar 04, 2005 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Agniulka napisał(a):
Ale właśnie trzeci werset wyklucza jakoby powstało Z Boga


Trzeci werset mowi ze stalo sie to za przyczyna Boga , Bog to sprawil....ale jak sprawil to juz nie pisze...i nic do tego nie dodasz wiecej :)


Pt mar 04, 2005 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Energia jest pojęciejm fizycznym mierzalnym w dodatku. Już z samego tego powodu ani Bóg ani dusza nie mogą być materią

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 04, 2005 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
jo_tka napisał(a):
Energia i plazma i przestrzeń nie mają zdolności typu rozum, wolna wola i miłość. Te cechy przynależą do osoby - czegoś odrębnego od reszty.

Nie wiem, co miał na myśli Bóg jak stwarzał człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie będę zgadywać :)

Ja nie mówię że Bóg nie mógł stworzyć czegoś więcej. Mówię że jeżeli stworzył wszystko co istnieje lub istniało ("a bez Niego nic się nie stało") to nie było niczego, z czego mógłby stworzyć pierwsze coś, bo owo coś przed pierwszym stworzonym obiektem musiałoby zaistnieć bez Jego udziału. Być od Niego niezależne.

W skrócie: jako pierwszy stworzył obiekt A - i stworzył go z obiektu B. Fajnie, tylko skąd się wziął obiekt B, skoro Bóg go nie stworzył, bo przecież pierwszy był A?

Więc albo nie stworzył wszystkiego - albo musiał z niczego...



Jotka, spotkalas sie z teoria emanacji?Odrzucona przez KK jako to ze Bog jest transendentaly do swojego stworzenia.Jest tylko jedno male ale...Bog mogl tak chciec aby byc transcendentaly do swojego stworzenia ...nie mniej jednak nadal moglo byc to tworzone z jego boskiego jestestwa....za jego wola i przyczyna


Pt mar 04, 2005 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
ostatnie słowo miało oczywiście brzmieć ENERGIĄ (późno już ;) )

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 04, 2005 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Agniulka napisał(a):
Energia jest pojęciejm fizycznym mierzalnym w dodatku. Już z samego tego powodu ani Bóg ani dusza nie mogą być materią

Czytaj uwaznie agnulka..wlasnei twierdze ze nie ejst materia tylko forma energi ..ale tak osobliwej enregii ze jest transcendentalna do wszystkiego co stwoerzyl...transcendentalna czyli nie interaktywna z tym co stworzyl..tak jak neutrino ktore przez obiekty wielkosci gwiazd przelatuje jak przez dziurawe sito


Pt mar 04, 2005 22:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Gabriel - ja mówię o tym co Bóg o sobie objawił w PS.
Powiedziałbyś "Ojciec" o energii? "Pocieszyciel" o energii?

Jak wygląda wolna wola energii? Potrafi wybierać? Odpowiada za swoje wybory?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 04, 2005 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Co wiecej tak transcendentalna energia ..ze nie ma interakcji z czasoprzestrzenia..czyli swobodnie przemieszczajaca sie przez czas i przestrzen...a jednoczesnie mogaca przybierac wszystkie formy ktore stworzyl...we wszechswiecie z calym wszechswiatem wlacznie


Pt mar 04, 2005 22:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
1. Teoria emanacji jest nie do pogodzenia z pojęciem Osoby
2. Jak już pisałam słowo materia było przepalcówką. Ale zarówno materia jak i energia to elementy świata fizycznego a nie duchowego, a Bóg jest duchem
3. Emanacja wyklucza transcendencję. Jeżeli coś powstało Z Boga to nie jest On transcendentny, jeżeli jest transcendentny to nic nie powstało Z Niego

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt mar 04, 2005 22:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 112  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL