Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 13:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1013 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 68  Następna strona
 BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Elbrus napisał(a):
WZasadzieNiegroźny napisał(a):
To zrozumiałe, niemniej ja, nie wierząc w sens i skuteczność rytuału chrztu nie zaprzeczam, że takowy istnieje.
Ja również nie zaprzeczam,
ponieważ rytuał odbieram jako wydarzenie historyczne, a nie metafizyczne.
Faktu dokonanego nie można cofnąć, a jedynie zanegować jego zaistnienie.
W sensie historycznym nie da się cofnąć chrztu
(obrzezania w zasadzie również, bo zlikwidować można tylko widoczność jego skutku).


Ja widzę to tak, że są trzy perspektywy:

- z mojego punktu widzenia zaszły dwa fakty historyczne (chrzest i jego zmycie) z których naturalnie żaden nie może zniwelować drugiego oraz dwa fenomeny psychologiczne, z których drugi neguje pierwszy (stan przekonania o byciu ochrzczonym i stan przekonania o przywróceniu stanu sprzed chrztu)
- z Twojego, jak rozumiem, takie same fakty historyczne i psychologiczne, plus jeden fakt metafizyczny (chrzest i jego następstwa) którego drugi fakt historyczny i drugi fenomen psychologiczny nie neguje
- z punktu widzenia Indian (jak go sobie wyobrażam/rekonstruuje): takie same fakty historyczne i psychologiczne jak dla nas plus dwa fakty metafizyczne: chrzest i jego zmycie, z których drugi niweluje pierwszy

Ergo: dla bezpośrednio zainteresowanych rytuał zmycia chrztu istnieje i jest skuteczny, choćby w tym punkcie drugiego fenomenu metafizycznego KK nie uznawał... lub nie dostrzegał.

Obiektywnego wyroku w tej sferze wyprowadzić się nie da.


Pt sty 27, 2012 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
WZasadzieNiegroźny napisał(a):
- z Twojego, jak rozumiem, takie same fakty historyczne i psychologiczne,
plus jeden fakt metafizyczny (chrzest i jego następstwa)
którego drugi fakt historyczny i drugi fenomen psychologiczny nie neguje
Nie z mojego, tylko z puktu widzenia Kościoła.
Co do fenomenów psychologicznych - nie musi być żadnych,
bo np. osoba ochrzczona nie będzie czuła się ochrzczona (nawet jeśli przyjęła chrzest świadomie),
ale może być też i tak, że osoba ochrzczona może czuć się ochrzczona
i nawet po obrzędzie debaptyzacji będzie uważała, że nadal ma w sobie pewne znamię.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt sty 27, 2012 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Elbrus napisał(a):
i nawet po obrzędzie debaptyzacji będzie uważała, że nadal ma w sobie to znamię.


Obiektywnie jednak nie da się stwierdzić czy owo znamię (cokolwiek to jest) nadal jest obecne czy też przestało być obecne czy wręcz w ogóle kiedykolwiek istniało. Chyba się zgodzisz?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 27, 2012 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
OK, miałem na myśli konkretny przykład - ludzi, którzy najwyraźniej czuli, że byli ochrzczeni, nie chcieli być ochrzczeni więc zrobili co uważali za konieczne i przestali się czuć ochrzczeni.

Co mas zna myśli pisząc historyczne a nie metafizyczne - tzn. sam rytuał nie jest oczywiście wydarzeniem metafizycznym, ale jest chyba wg. Ciebie znakiem zdarzenia metafizycznego, prawda?


Pt sty 27, 2012 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Też nie jestem zwolennikiem chrztu dzieci-jaki ma sens,skoro wiara to osobiste ,świadome,dobrowolne zaufanie do Boga.Co więcej,ta osoba ma wybrać w jakiej wierze,chce zaufać Bogu i czy w ogóle chce być teistą.Kiedyś mnie uczono,żeby chrzcić dzieci,bo inaczej jak umrą bez chrztu,to grozi im pośmiertna męka.Jakoś kłóci mi się to z Bożym miłosierdziem,ale widocznie jestem człek małej wiary.Teraz słyszę,że to rodzice biorą odpowiedzialność za wychowanie dziecka w wierze katolickiej.Ale gdzie tu wybór dziecka :?: Pozwólmy mu wybrać i nie stosujmy religijnej indoktrynacji :!: Wychowuję dziecko w szacunku do samego siebie i innych ludzi-to są moje wartości.Jeśli będzie chciało je realizować w ramach jakiejś religii np.katolickiej,proszę bardzo.Na razie jest zbuntowanym agnostykiem i religię uważa za "protezę"egzystencjalną.Woli naukę od religii-jest bardziej praktyczna i weryfikowalna.


Pt sty 27, 2012 23:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Elbrus napisał(a):
17. Do członków Kościoła w rzeczywistości zaliczać trzeba
tych tylko ludzi, którzy sakrament odrodzenia na Chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę,
a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem,
ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia.
.

Dla jasności (bo chyba to potwierdziłeś chiwlę niżej) w ten sposób przestaję byc członkiem kościoła katolickiego, a nie katolikiem. Ergo: po chrzecie katolikem jest się dożywotnio wbrew temu, co pisze Mariel.

WZasadzieNiegroźny napisał(a):
Elbrus napisał(a):
Acro napisał(a):
Istnieje jakis rytuał likwidujący chrzest?
Nie istnieje.

Czemu zaprzeczasz, skoro dałem przykład świadczący o czym innym?


Wg kk nie istnieje. Wg dowolnego kościoła istnieją rzeczy dowolne.

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


N sty 29, 2012 11:51
Zobacz profil
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Cóż ja poradzę na to, że nawet jak Cię Św.Oficjum za katolika nie uważa, to Ty i tak się nim czujesz :(
Bardzo chciałabym Ci jakoś pomóc.

Wydaje mi się, że wystarczyłoby np. abyś nie zgadzał się ze słowami, które padają w rozdz.6-tym
INDICULUS z 440r, w którym jest napisane:

"Bóg tak działa w sercach ludzi i w samej wolnej woli,
że z Boga jest święta myśl i pobożny zamiar, odruch dobrej woli,
ponieważ przez Niego możemy uczynić coś dobrego, a bez Niego
"nic nie możemy"
(J 15,5 ) "

A w rozdziale ostatnim tegoż dokumentu czytamy:

"10.Głębszych zaś i trudniejszych punktów poruszanych kwestii, o których szerzej
rozprawiali ci, co polemizowali z heretykami, jak nie mamy odwagi ich lekceważyć, tak samo
nie uważamy za konieczne niczego do nich dodawać, ponieważ do wyznawania łaski Boga,
którego dziełu oraz godności niczego w ogóle nie można odbierać, uważamy, że dostatecznie
wystarcza to, czegokolwiek nauczyły nas pisma zgodne z wymienionymi wyżej normami
Stolicy Apostolskiej i to tak dalece, że po prostu nie uważamy za katolika tego, kto
wydawałby się przeciwny wyżej określonym twierdzeniom."



Elbrus, czy jeśli Indiculus został włączony do zbioru dekretów Dionizego Mniejszego
to znaczy, że obowiązuje? jest ważny?


N sty 29, 2012 12:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
@Acro, MARIEL
viewtopic.php?f=11&t=30396&p=650372#p650372

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N sty 29, 2012 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Elbrus!
Tyś osobą biegłą w piśmie i prawie! :)
Napisz mi jasno: czy wg KRK sakrament chrztu jest zmywalny czy nie jest?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pn sty 30, 2012 10:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 30, 2012 12:23
Posty: 14
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Bóg istnieje na pewno ,przekonałem się o tym w życiu na własnej skórze kiedy nawróciłem się 4 lata temu ,Bóg sprawił ,że mój świat stał się magiczny zupełnie inny od tego przed nawróceniem ,pomagał mi chodzić między innymi swoją magiczną boską ręką i jeszcze szereg innych rzeczy.Niestety potem mi to wszystko odebrał za kare za moje grzechy ,z czego jestem teraz bardzo niezadowolony ale cóż takie życie.Bóg istnieje na pewno wiem o tym na 100%.


Pn sty 30, 2012 12:32
Zobacz profil
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Dlaczego sądzisz, że to Bóg Ci odebrał szczęście? Czasem winimy Boga za własne błędy...na nich też się uczymy, choć taniej na cudzych.


Pn sty 30, 2012 12:38

Dołączył(a): Cz wrz 29, 2011 18:27
Posty: 264
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
czasami Bóg odbiera by wzbudzic w Tobie wieksza tęsknotę do Niego, własciwie to Bogu najbardziej zalezy na Twoim Sercu i uzyje wszelkich metod ( nawet dla nas niezbyt miłych) bys jeszcze bardziej zbliżył sie do Niego poprzez modlitwę. Bo kiedy modlitwa ( rozmowa z Bogiem) jest najgorliwsza, jak nie w czasie trudnym dla nas, kiedy zawodzą ludzkie zabezpieczenia?
Wiem, że dobrze pisać, ale na swojej skórze raz po raz to doświadczam.


Pn sty 30, 2012 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 13:30
Posty: 1518
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Cytuj:
Bóg istnieje na pewno wiem o tym na 100%.


Niestety,nie :-(

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn sty 30, 2012 13:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 29, 2011 18:27
Posty: 264
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
Kris65 napisał(a):
Cytuj:
Bóg istnieje na pewno wiem o tym na 100%.


Niestety,nie


stety TAK :-D


Pn sty 30, 2012 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 24, 2011 16:02
Posty: 205
Post Re: BOGA NIE MA I NIE BYŁO- OTO DOWODY
LewSimba napisał(a):
Bóg istnieje na pewno ,przekonałem się o tym w życiu na własnej skórze kiedy nawróciłem się 4 lata temu ,Bóg sprawił ,że mój świat stał się magiczny zupełnie inny od tego przed nawróceniem ,pomagał mi chodzić między innymi swoją magiczną boską ręką i jeszcze szereg innych rzeczy.Niestety potem mi to wszystko odebrał za kare za moje grzechy ,z czego jestem teraz bardzo niezadowolony ale cóż takie życie.Bóg istnieje na pewno wiem o tym na 100%.


Trzebabylo sie nie budzic z takiego magicznego snu a nie spotkalaby Cie taka kara.


Pn sty 30, 2012 17:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1013 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ... 68  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL