Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2009 9:57
Posty: 29
Post Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego
Mam w rodzinie pewną sytuację - urodziło się dziecko, rodzice nie mają ślubu kościelnego, ale chcieliby maleństwo ochrzcić. Czy na ten jeden dzień - dzień chrztu św. ich dziecka mogą otrzymać rozgrzeszenie i przystąpić do komunii św.? Wiem, że bardzo im zależy na pełnym uczestnictwie we mszy św. Jak im pomóc?

_________________
To Ja jestem, nie bójcie się (J 6, 20)


Wt wrz 10, 2013 17:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Jeśli pytasz czy można otrzymać rozgrzeszenie z grzechu, którego nie chce się zaprzestać, to nie. Pytanie czemu rodzicom tak zależy na sakramencie katolickim chrztu, skoro nie zależy im na wierze katolickiej. Po co marnować czas, po co oszukiwać siebie i innych? Chrzest to nie talizman, nie ochroni przed wypadkiem, ani nie wydłuży życia. Dla tradycji nie ma sensu. Albo się to robi z przekonania, albo bez. Więc jeśli chcesz im pomóc to może warto uświadomić że albo się coś robi z przekonania i wtedy ani ślub, ani nic innego problemem nie będzie, albo szkoda czasu. Tak im pomożesz najlepiej, zamiast ciągnąć farsę w której już zdecydowali że uczestniczyć nie chcą.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt wrz 10, 2013 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
search.php?keywords=chrz*+%C5%9Blub*&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=topics&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj
viewtopic.php?f=23&t=27591 - chrzest dziecka ze związku nieformalnego
viewtopic.php?f=31&t=28550 - czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
viewtopic.php?f=23&t=25039 - Odmowa chrztu dziecka
viewtopic.php?f=23&t=3151 - Komu można odmówić chrztu
viewtopic.php?f=2&t=23928 - Chrzest dziecka celebrytów w Krakowie a hipokryzja Kościoła.
viewtopic.php?f=26&t=29112 - Niezgoda na małżeństwo kościelne, a chrzest dziecka

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt wrz 10, 2013 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
moni_pil napisał(a):
Mam w rodzinie pewną sytuację - urodziło się dziecko, rodzice nie mają ślubu kościelnego, ale chcieliby maleństwo ochrzcić. Czy na ten jeden dzień - dzień chrztu św. ich dziecka mogą otrzymać rozgrzeszenie i przystąpić do komunii św.? Wiem, że bardzo im zależy na pełnym uczestnictwie we mszy św. Jak im pomóc?

Pytanie, czy są przeszkody :hmmm: czy tylko zła wola? Jak to rozgrzeszenie na jeden dzień? Nie istnieje coś takiego.


Śr wrz 11, 2013 21:31
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Dodam, ze jednym z warunkow waznosci Sakramentu Pokuty jest "mocne postanowienie poprawy". Jezeli tego nie ma, to i spowiedz jest niewazna (nie daje tak naprawde rozgrzeszenia) i komunia sw po niej jest swietokradzka.
to juz lepiej przyznac sie przed soba i otoczeniem do zycia w grzechu i nie uczestniczyc w pelni we Mszy sw. Bo i niby dlaczego jest to dla nich takie wazne akurat tylko w w tym dniu? To sakrament chrztu sw dla ich dziecka. Nie dla nich.


Cz wrz 12, 2013 7:11

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Kael napisał(a):
Dodam, ze jednym z warunkow waznosci Sakramentu Pokuty jest "mocne postanowienie poprawy". Jezeli tego nie ma, to i spowiedz jest niewazna (nie daje tak naprawde rozgrzeszenia) i komunia sw po niej jest swietokradzka.
to juz lepiej przyznac sie przed soba i otoczeniem do zycia w grzechu i nie uczestniczyc w pelni we Mszy sw. Bo i niby dlaczego jest to dla nich takie wazne akurat tylko w w tym dniu? To sakrament chrztu sw dla ich dziecka. Nie dla nich.

A może pod wpływem sakramentu udzielonego dzieckurodzice się zmienią?


Cz wrz 12, 2013 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Sakrament nie jest po to aby się coś zmieniło, bo jest dany tym którzy go chcą (co zakłada, że rozumieją jego sens) i jest im potrzebny. Na tej samej zasadzie ludzie biorą ślub bo po ślubie pewnie zmieni złe nawyki a potem jest problem bo nic się nie zmieniło. Nie jesteś gotów to nie brudź tego co ma wartość.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 12, 2013 22:20
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
@mareta, jezeli by tak bylo, ze cos by im zaswiecilo w glowie i przypomnialo co jest wazne (w koncu z jakiegos powodu chca, zeby ich dziecko sakrament chrztu otrzymalo), to im zadne furtki w stylu "rozgrzeszenie na jeden dzien" nie beda potrzebne.

Jezeli moga udzielic sobie sakramentu malzenstwa, to dlaczego nie jest on dla nich tak wazny jak chrzest dla ich dziecka? Dziecku chca "zapewnic" zbawienie a na swoje machaja reka?
Jezeli nie moga miec slubu koscielnego, bo ktores z nich jest po rozwodzie, to zadne jednodniowe rozgrzeszenia im nie pomoga. Nie ma takiej opcji.


Pt wrz 13, 2013 7:22

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 4:54
Posty: 707
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Moim szwagrom ksiądz dał rozgrzeszenie (żyją tylko ze ślubem cywilnym), żeby mogli przystąpić do komunii na pogrzebie swojego synka.. więc różnie to bywa.. (choć sytuacja jednak inna).


Pt wrz 13, 2013 23:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Przykra sprawa, choć odwzorowywuje stan naszej wiary. Ludzie nie mający ślubu czyli jednego z sakramentów, przystępują do sakramentu komunii w czasie katolickiego pogrzebu ich syna... Jedyny sens jest taki że syn był wierzący, ale czy to uprawnia do przyjmowania Komunii? I czy takie zachowanie księdza i rodziców nie było świętokradztwem?

_________________
Pozdrawiam
WIST


So wrz 14, 2013 0:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 16, 2010 14:29
Posty: 72
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Moni-_Pil
pytasz o możliwość jednorazowego rozgrzeszenia z okazji chrztu dziecka, a ja mam wątpliwości, czy jakiś ksiądz w ogóle zgodzi się ochrzcic dziecko rodziców, którzy żyją w konkubinacie?
O ile wiem, nie ma możliwości chrztu w sytuacji, gdy rodzice nie dają gwarancji wychowania dziecka w wierze katolickiej (bo sami nie przestrzegają jej podstawowych zasad)


N wrz 15, 2013 12:44
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
nikt- napisał(a):
Moni-_Pil
ja mam wątpliwości, czy jakiś ksiądz w ogóle zgodzi się ochrzcic dziecko rodziców, którzy żyją w konkubinacie?
O ile wiem, nie ma możliwości chrztu w sytuacji, gdy rodzice nie dają gwarancji wychowania dziecka w wierze katolickiej (bo sami nie przestrzegają jej podstawowych zasad)

Skąd te wątpliwości? Przeczytaj co powiedział papież Franciszek do ciężarnej samotnej matki:

Polska Times napisał(a):
Po jakimś czasie od wysłania listu zadzwonił jej telefon komórkowy, a ona usłyszała w nim głos papieża mówiącego: „Ochrzczę twoje dziecko.My, chrześcijanie, nie możemy dać sobie odebrać nadziei”.

„Papież mówił mi, że byłam bardzo dzielna i silna, decydując się urodzić dziecko mimo że jego ojciec mnie zostawił. Rozmowa z Franciszkiem była pełna intensywnych emocji i zmieniła moje życie” - powiedziała ciężarna kobieta.

„Powiedziałam papieżowi, że chcę ochrzcić dziecko, ale boję się, że nie będzie to możliwe, bo będę samotną matką, do tego jeszcze wcześniej rozwiedzioną. On odparł, że sam udzieli sakramentu mojemu dziecku” - dodała.

„Nie wiem, czy papież znajdzie czas, by ochrzcić moje dziecko, które urodzi się w kwietniu, ale jeśli będzie to chłopiec, chcę, by miał na imię Francesco” - podkreśliła Anna Romano w rozmowie z włoskim portalem. Zaznaczyła, że chce, by ta historia "była przykładem dla wielu kobiet, które czują, że są daleko od Kościoła, bo spotkały niewłaściwego mężczyznę, są rozwiedzione albo znalazły mężczyznę, który nie jest nawet godny bycia ojcem".


N wrz 15, 2013 13:38

Dołączył(a): So paź 16, 2010 14:29
Posty: 72
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Stąd:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA ... jacja.html
"..Zdarza się, że ksiądz odmawia ochrzczenia dziecka. Niektórzy na takie sytuacje reagują oburzeniem. Jak można małemu dziecku odmawiać sakramentu chrztu? Otóż można, a niekiedy trzeba..... Tymczasem chrzest nie jest jakimś magicznym rytuałem, do którego ma prawo każdy za drobną opłatą..... Wiara poprzedza zatem przyjęcie chrztu i towarzyszy mu. Absurdem byłoby przystępowanie do chrztu bez wyznania wiary w Jezusa jako Zbawiciela. Chrzest małych dzieci, które same nie mają jeszcze wystarczającej świadomości, aby wyznać wiarę, wymaga wiary tych, którzy o ten chrzest proszą i biorą odpowiedzialność za religijną formację ochrzczonego dziecka. W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy: „Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie” (868)....''
Autor: o. Dariusz Kowalczyk


N wrz 15, 2013 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Chwile. Przytoczyłaś Val sytuacje, która bynajmniej nie odzwierciedla tego problemu o jakim my tu mówimy. Nie piszemy o tym że jakaś rodzina ma jakieś grzechy na sumieniu ale ma wolę to zmienić, ale o sytuacji gdy ich znajoma chciała im pomóc wyszukując czy jest jakaś możliwość obejścia zasad. Dziecko, nawet nie ochrzczone, może samo się nawrócić i jako dorosły ochrzcić. To nie jest koniec świata. Natomiast jeśli rodzice najwyraźniej czują przymus tradycji aby robić coś co dla nich będzie bezsensowne, to wątpię aby jakikolwiek telefon u nich zadzwonił z Watykanu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 15, 2013 17:16
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
WIST napisał(a):
Dziecko, nawet nie ochrzczone, może samo się nawrócić i jako dorosły ochrzcić. To nie jest koniec świata. Natomiast jeśli rodzice najwyraźniej czują przymus tradycji aby robić coś co dla nich będzie bezsensowne, to wątpię aby jakikolwiek telefon u nich zadzwonił z Watykanu.

Też tak uważam, ale KKK prawi coś takiego:


KKK 1250 Dzieci, rodząc się z upadłą i skażoną grzechem pierworodnym naturą, również potrzebują nowego narodzenia w chrzcie (Por. Sobór Trydencki: DS 1514), aby zostały wyzwolone z mocy ciemności i przeniesione do Królestwa wolności dzieci Bożych (Por. Kol 1, 12-14), do którego są powołani wszyscy ludzie. Czysta darmowość łaski zbawienia jest szczególnie widoczna przy chrzcie dzieci. Gdyby Kościół i rodzice nie dopuszczali dziecka do chrztu zaraz po urodzeniu, pozbawialiby je bezcennej łaski stania się dzieckiem Bożym38KPK, kan. 867; KKKW, kan. 681; 686, § 1).


Gdyby tego zapisu nie było(chodzi o usunięcie "zaraz po urodzeniu"), byłoby ok-. Jednakże z jakichś powodów jest taki zapis. Czy ksiądz nie balansuje na cienkiej granicy, gdy odmawia dziecku jasno zaznaczonej w katechizmie potrzeby nowego narodzenia w chrzcie a także czy godzi się, aby duchowny odmawiał dziecku bezcennej łaski stania się dzieckiem Bożym, tylko dlatego, że rodzice nie ten teges?

Dopiero w kolejnym punkcie jest mowa o:

KKK 1251 Rodzice chrześcijańscy powinni uznać, że taka praktyka odpowiada także ich roli opiekunów życia, powierzonej im przez Boga (Por. Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 11; 41; konst. Gaudium et spes, 48; KPK, kan. 868).

W wielu rejonach jest mocno utrwalone przekonanie, że bez chrztu nie można być zbawionym. Wspomniany punkt KKK również podsyca te lęki, więc nic dziwnego, że wiele rodziców chce kupić dziecku "miejscówkę" w niebie, nawet jeśli nie są dobrym przykładem chrześcijan. Rzecz jasna, to mocne uproszczenie, gdyż tradycja, obyczajowość etc. również wpływa na takie parcie na chrzest latorośli. Nie bez znaczenia jest chrzest niemowlaków, których los jest z góry przesądzony. Duchowni je chrzczą, mimo że żadnego grzechu nie będą miały okazji popełnić, co sprzyja utrwalaniu stereotypów nt. roli chrztu.


N wrz 15, 2013 17:57
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL