Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 6:55



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 289 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
 Bóg jest wymysłem człowieka 
Autor Wiadomość
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Cytuj:
Niby dlaczego? Grzech pierworodny to oddalenie się ludzkości od Boga, to utrata przyjaźni z Bogiem. To, że Genesis podaje tę naukę w formie mitu nie oznacza, że utrata przyjaźni człowieka z Bogiem nie ma miejsca. Mit to przekazuje i usiłuje jakoś wytłumaczyć człowiekowi sytuację, że na świecie jest ciężko, że nie dysponujemy pierwotnym szczęściem. To akurat próbuje wytłumaczyć pierwotny mit każdej mitologii.


Skąd wiemy że autor księgi Genesis posługiwał się mitem? Czy jesteśmy w stanie przeniknąć zamiary autora skoro nawet nie wiemy dokładnie kim on jest? Utrata przyjaźni z Bogiem i oddalenie od Boga, ale w jakim sensie? Wiem że owoc jest tutaj symbolem, ale jednocześnie kiedyś musieli istnieć pierwsi ludzie w sensie dwie pierwsze osoby jako przedstawieciele ludzkiej rasy, że tak się wyrażę.

Czyżby ludzkość popełniła zbiorowy grzech? Tak w jednym momencie? I jeśli bierzemy pod uwagę że ma to być zgodne z teorią ewolucji, to mamy w zamyśle tych pierwszych ludzi jako jeszcze niezbyt ''ogarnięte'' osobniki, świeżo upieczone w swoim człowieczeństwie, mające jeszcze wiele z tego ''małpoluda''. I takie osoby miałyby jakieś przymierze z Bogiem i byłyby na tyle zdolne umysłowo i rozwinięte duchowo aby jednocześnie być odpowiedzialne za zerwanie tego przymierza i za popełnienie jakiegoś czynu/czynów które byłyby złem? Aby popełnić świadome zło, trzeba najpierw mieć świadomość tego czym jest to zło i czym jest dobro. Czy tak prymitywna istota miałaby jakąkolwiek odpowiedzialność?

Nie sądzę, i tutaj jest niezgodność w biblijnej opowieści o początkach człowieka a ewolucyjnej teorii. Ponieważ ci pierwsi ludzie musieli być doskonali skoro ponieśli taką odpowiedzialność za swój czyn który spowodował zerwanie przymierza z Bogiem, z konsekwencją dla całej ludzkości. Czy Bóg zawierałby przymierze z prymitywną istotą ktora nie ma jeszcze wykształconej świadomości i moralności w taki sposób aby być odpowiedzialną za cokolwiek? Istota która posługuje się raczej instykntami niż jakimkolwiek kodeksem etyczno-moralnym?

Cytuj:
To znaczy, że nie miała miejsca sytuacja dokładnie, obrazowo opisana w micie.


Tylko skąd taka pewnosć? Dlatego że brzmi niewiarygodnie i dość naiwnie?


Cytuj:
Nie było dwojga rozkosznych nagusków, którzy hasając po ogrodzie,



Czyli od razu powstali w ubraniach? A poza tym, Bóg mógł umieścić pierwszych ludzi w jakiejś enklawie. Przecież w zamiarze Boga świat miał wyglądać nieco inaczej niż jest obecnie.


Cytuj:
Zrobił to wszystko w celu pojednania ludzkości z Bogiem i przywrócenia człowiekowi stanu przyjaźni z Bogiem.



Tylko że skoro Biblia to mitologia, to w sumie można także uznać że bogowie Olimpu także istnieli a Prometeusz też poniósl jakąś ofiarę dla ludzkości. Ponieważ skoro autor Księgi Rodzaju ujął to wszystko w formie mitu to także autorzy mitów greckich mogli pisać prawdę ujętą w formie mitu.


Wt lut 10, 2015 5:08
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Eubulides napisał(a):
Ta prawda o człowieku przerasta możliwości ludzkiego rozumu. Bazując na samym tylko rozumie niechybnie staniesz się sceptykiem, który nie będzie w stanie wiedzieć niczego.

Nie zgodzę się z Tobą. Prawda o człowieku jest banalna!
A to że ta wiedza, ta "prawda" o powstaniu istnienia materii i życia jest poza naszym zasięgiem, to nie powód, aby przyjmować jako prawdę, jakieś prymitywne alegorie, które z rzeczywistością nie mają i nie mogą mieć nic wspólnego.

Natomiast powinno Być dla Ciebie jasne, że kiedy inny człowiek nakłada na Ciebie jakiś kodeks postępowania, i wmawia Ci, że kiedy nie będziesz go przestrzegał to spotka Cię kara, ale jeśli się do niego dostosujesz, to otrzymasz WIELKĄ nagrodę, to jest to nic innego, jak objęcie nad Tobą kontroli. I jest to o tyle łatwe, bo żeruje na największych słabościach człowieka.
A wszystko to jest "cementowane" i uargumentowane czymś, co z definicji jest pojęciem transcendentnym.
Czyli nikt nie jest w stanie odgadnąć nieodgadnionego... poza Twoim Kościołem, oczywiście!

equuleuss napisał(a):
Aby popełnić świadome zło, trzeba najpierw mieć świadomość tego czym jest to zło i czym jest dobro. Czy tak prymitywna istota miałaby jakąkolwiek odpowiedzialność?

Elementarny brak świadomości zła, stał się symbolem poniesionych win, którymi został obarczony człowiek!
Takimi oto "ziarnami prawdy", karmi się do dziś chrześcijan!

equuleuss napisał(a):
Tylko że skoro Biblia to mitologia, to w sumie można także uznać że bogowie Olimpu także istnieli a Prometeusz też poniósł jakąś ofiarę dla ludzkości. Ponieważ skoro autor Księgi Rodzaju ujął to wszystko w formie mitu to także autorzy mitów greckich mogli pisać prawdę ujętą w formie mitu.

I tak jest w istocie! Tym właśnie jest religia! Każdy wierzył w swoje mity!
Kościół wierzy w swoje, i innowiercy wierzą w swoje!
:D


Wt lut 10, 2015 13:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Whispernight, myślisz, że jak powtórzysz po raz n-ty, że wierzący są głupi i zmanipulowani, a ty jesteś mądry, więc niczego nie musisz nikomu udowadniać, to kogoś przekonasz? Marnujesz czas i klawiaturę.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 10, 2015 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
robaczek2 napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Jesli czytamy jakikolwiek tekst, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę jego dosłowna treść.

Np. "wplynalem na suchego przestwor oceanu"
Albo - gdzie lokomotywa ma brzuch?
Litosci.
Szkoda, ze nie czytałeś kolejnych zdań w mojej wypowiedzi, lecz tylko pierwsze.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt lut 10, 2015 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Eubulides napisał(a):
Właśnie mój post był reakcją na Twoje ogólnikowe stwierdzenie: "Dla nich była to dosłowna prawda". Ja mówię: nie zawsze.
No właśnie, to kolejne ogolnikowe twierdzenie. Co znaczy "nie zawsze"? Równie dobrze moze znaczyć "w 90%" jak i "w 10%". A co wskazuje, ze była to dosłowna prawda? To, ze stosowali zasady religijne w codziennym zyciu, ze recytowali teksty w czasie uroczystości, ze wytwarzali figurki swoich bóstw, ze budowali swiątynie itd. Tak samo jest dzisiaj, tylko ze prawdy sa inne, a tamte prawdy są uważane za mity.
Askadtowiesz napisał(a):
Podaj jakiś przykład, najlepiej z obszaru religii, plus uzasadnienie że mit stosowano świadomie.
Eubulides napisał(a):
W moich notatkach znalazłem taką informację: mit- symboliczna forma ujęcia rzeczywistości, która ......Wersety gdzie widać ślady takiego języka wyraźnie to:
Rdz 1,2 - Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami..............
Przecież to jest zupelnie nie na temat. Prosiłem o przykłady celowego wytwarzania mitów (ze swiadomoscią, ze są to mity). Tak bowiem twierdziłeś.

Eubulides napisał(a):
Co do uzasadnienia:
Cytuj:
Przyjrzyjmy się najpierw bliżej okolicznościom rozwoju mitu. .........
To też jest nie na temat, miałeś uzasadinć, że tekst został stworzony jako mit a nie jako prawda.
Poza tym zwracam uwagę, ze stosowanie przydługich cytatów zamiast własnych wypowiedzi swiadczy o niezrozumieniu problemu. Jeśli się rozumie, nie ma problemu w wyrażeniu tego własnymi słowami.

Eubulides napisał(a):
Z twojej wypowiedzi wynikało, że stosowanie różnych form literackich przez autorów biblijnych było w ogóle niemożliwe.
Nie pisałem czegos takiego, mmusiałeś źle zrozumieć.

Eubulides napisał(a):
Padło takie stwierdzenie:
Cytuj:
"Pamiętaj, ze nikt nigdy nie pisze niczego z zamysłem tworzenia mitu!!!".
Na to nie ma z mojej strony zgody. Nie uzasadniłeś tego. Czuję się nieprzekonany.
Takiej tezy nie da sie uzasadnić. Można ja tylko podwazyć, podając przykłady celowego tworzenia mitow. Ale czy to moja rola?
Byc moze to "nigdy" było trochę na wyrost, moze by sie cos znalazło, ale byłby to jedynie wyjątek od reguły.

Eubulides napisał(a):
Jak mogłem wiedzieć, że w słowach:
.......... miałeś na myśli nauczanie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła?
A jak mogloby byc inaczej? Tak jest w każdej organizacji; są różne poglądy oraz stanowisko oficjalne. Im bardziej scentralizowana organizacja, tym większe znaczenie ma stanowisko kierownictwa.

Eubulides napisał(a):
Przyszedł mi na myśl pewien dokument papieski, w którym Papież interpretuje tekst biblijny niedosłownie......Jedna przecież była arka Noego w czasie potopu, symbolicznie zapowiadająca jeden Kościół. Wymierzona jedną miarą, jednego miała sternika i rządcę: Noego[/b]. Poza nią wszystko co istniało – jak czytamy – zostało zniszczone.
Jak to- niedosłownie? Przecież Papież nie podważa samej tresci opowieści, nie kwestionuje opisu lecz wręcz go potwierdza. Stosuje go tylko jako symbol dla innego postulatu- dla jednosci Kościoła. Czy taki chwyt jest uzasadniony- można by dyskutować, ale doslownośc opowieści nie została zakwestionowana.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt lut 10, 2015 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
equuleuss napisał(a):
Ponieważ skoro autor Księgi Rodzaju ujął to wszystko w formie mitu...

Widze, ze to przeswiadczenie trzyma się mocno. Po co maiłby tworzyć mit? Wyobraź sobie, ze jestes autorem Genesis (lub innej świętej księgi). Pisałbyś mit czy prawdę?

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt lut 10, 2015 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Askadtowiesz napisał(a):
Przecież to jest zupelnie nie na temat. Prosiłem o przykłady celowego wytwarzania mitów (ze swiadomoscią, ze są to mity). Tak bowiem twierdziłeś.
Widocznie niezrozumielismy się. Ale jeśli o takie coś ci chodzi, niech ci za przykład będzie Homer.
Askadtowiesz napisał(a):
Jak to- niedosłownie? Przecież Papież nie podważa samej tresci opowieści, nie kwestionuje opisu lecz wręcz go potwierdza. Stosuje go tylko jako symbol dla innego postulatu- dla jednosci Kościoła. Czy taki chwyt jest uzasadniony- można by dyskutować, ale doslownośc opowieści nie została zakwestionowana.
Po pierwsze: nigdy nie interpretuje się Pisma Świętego, w taki sposób, że wyciąga się wnioski przeciwne niż dosłowny tekst. Po drugie: to mam teraz przeszukać wszystkie wypowiedzi papieży średniowiecza, aż znajdzie się coś, co cię zadowoli?

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Wt lut 10, 2015 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Askadtowiesz napisał(a):
Przecież to jest zupelnie nie na temat. Prosiłem o przykłady celowego wytwarzania mitów (ze swiadomoscią, ze są to mity). Tak bowiem twierdziłeś.
Eubulides napisał(a):
Widocznie niezrozumielismy się. Ale jeśli o takie coś ci chodzi, niech ci za przykład będzie Homer.
A Sapkowski też? Przeciez nie mówimy o pisarzach fantasy czy twórcach baśni ale o mitach religijnych. Chodzi o to w co ludzie wierzyli i stosowali w praktyce a nie o to co czytali dla rozrywki.

Askadtowiesz napisał(a):
Jak to- niedosłownie? Przecież Papież nie podważa samej tresci opowieści, nie kwestionuje opisu lecz wręcz go potwierdza. Stosuje go tylko jako symbol dla innego postulatu- dla jednosci Kościoła. Czy taki chwyt jest uzasadniony- można by dyskutować, ale doslownośc opowieści nie została zakwestionowana.
Eubulides napisał(a):
Po pierwsze: nigdy nie interpretuje się Pisma Świętego, w taki sposób, że wyciąga się wnioski przeciwne niż dosłowny tekst. Po drugie: to mam teraz przeszukać wszystkie wypowiedzi papieży średniowiecza, aż znajdzie się coś, co cię zadowoli?
Słuszne podejście, tylko problem w tym, ze opisu stworzenia nie da się tak zinterpretować aby mu nie zaprzeczyć. Gdyby się dało, dawno by to zrobiono.
Czy masz przeszukiwac wypowiedzi? Niekoniecznie. Już samo to, że wymagałoby to żmudnego szukania i nic nie nasuwa się od razu, swiadczy, ze raczej nic się nie znajdzie.
Nawet mysliciele, ktorych przywolywałeś, np. św. Augustyn, ograniczali się tylko do sugestii i pytań.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr lut 11, 2015 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Eubulides napisał(a):
Po pierwsze: nigdy nie interpretuje się Pisma Świętego, w taki sposób, że wyciąga się wnioski przeciwne niż dosłowny tekst.


Oczywiście, że się interpretuje. Pierwszy z brzegu ewangeliczny przykład:


Na początku było Słowo.


Wyraźnie powiedziane jest, że najpierw ludzie zaczęli opowiadać sobie różne rzeczy, a dopiero później pojawia się Bóg, Wy zaś twierdzicie na opak.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 12, 2015 6:43
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
No to dalej tym tropem: Boga nie ma. Tez z Biblii.


@JedenPost ty wiesz co to jest "kontekst"?
To przeczytaj jeszcze 2 kolejne zdania.


Cz lut 12, 2015 7:28

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Dalej jest o tym, że Słowo jest Bogiem. O tym właśnie mówię.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 12, 2015 8:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
O tym właśnie mówisz, że na początku był Bóg?

Naprawdę, ostatnio jesteś jakoś kompletnie bez formy..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lut 12, 2015 8:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Johnny99 napisał(a):
O tym właśnie mówisz, że na początku był Bóg?


Nie, że słowo było. Ale mniejsza, żartowałem - głupio w sumie :glupek2:

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 12, 2015 8:23
Zobacz profil
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
Nie, dlaczego głupio. Przeglądałem ostatnio notatki, jakie sporządzałem sobie w chorobie i muszę przyznać, że nawet pomijając celowo wprowadzone niedomówienia (schizofrenia paranoidalna, hihi) to jednak ciężki kipisz jest. A z drugiej strony myślało mi się wtedy tak lekko i szybko, i klarownie, że nie nadążałem ze stukaniem w klawiaturę.

Nie zamierzam bronić tezy, że schizofrenia polega na wyłączeniu (czy przeciążeniu) ewolucyjnie świeżych neurostruktur i mocnym połączeniu świadomości z "gadzim mózgiem", czyli niejako cofnięciu się do stanu praludzkiego. Z drugiej strony, jest coś w tym, że święty Filip usłyszał, jak tamten dostojnik etiopski na wozie czyta Izajasza. Nie umiał czytać po cichu? Prolog Ewangelii wg Jana może stanowić wgląd w jeszcze odleglejszą przeszłość, kiedy pierwotni ludzie żyli w - no właśnie. Aborygeni mają na to termin "Epoka Snów", czy coś w ten deseń.


Pt lut 13, 2015 6:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Bóg jest wymysłem człowieka
W tamtych czasach nie znano praktyki czytania "po cichu". Czytano zawsze na głos.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt lut 13, 2015 7:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 289 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL