Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N cze 23, 2013 16:28
Posty: 44
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
WIST

W pełni się z Tobą zgadzam, ale właśnie tu jest napisane coś innego.

"Jest prawdopodobne, że pocałunek, którego się pragnie dla występującej przy tym rozkoszy cielesnej jest tylko grzechem powszednim, jeżeli tylko nie powstaje niebezpieczeństwo pełnego zaspokojenia"

Ta opinia została właśnie POTĘPIONA. Zdaniem autorów tego dekretu taki pocałunek jest grzechem ciężkim (a nie powszednim, czy nawet działaniem bezgrzesznym), nawet jeśli nie ma niebezpieczeństwa osiągnięcia orgazmu.


Cz sty 02, 2014 21:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
WIST napisał(a):
Olijula Jezus nie wypowiadał się na wiele tematów, w tym o potrącaniu samochodem pieszych. O czym to świadczy?


No tylko to jest wyrządzanie krzywdy drugiemu człowiekowi i to jest oczywiste. Czyli przeciw przykazaniu-"miłuj bliźniego swego jak siebie samego" albo ewentualnie "Nie zabijaj" jeśli dojdzie w wypadku do śmierci

A namiętne pocałunki jeśli nikogo nie krzywdzą i są z miłości to o co chodzi?


Cz sty 02, 2014 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 05, 2013 19:19
Posty: 78
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Dalej proponuję przyjrzeć się słowom Jezusa o grzesznym spojrzeniu.
Skoro patrzenie może być grzechem, to cóż dopiero pocałunek?

Oczywiście nie każde patrzenie i całus jest grzechem, ale (jak chyba w każdej czynności ludzkiej) może zaistnieć grzech. Zależy to od intencji itp...


Cz sty 02, 2014 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
R10 napisał(a):
Ta opinia została właśnie POTĘPIONA. Zdaniem autorów tego dekretu taki pocałunek jest grzechem ciężkim (a nie powszednim, czy nawet działaniem bezgrzesznym), nawet jeśli nie ma niebezpieczeństwa osiągnięcia orgazmu.

Dlatego też opinie są różne, bo i różni ludzie i różne doświadczenia.

olijula napisał(a):
No tylko to jest wyrządzanie krzywdy drugiemu człowiekowi i to jest oczywiste. Czyli przeciw przykazaniu-"miłuj bliźniego swego jak siebie samego" albo ewentualnie "Nie zabijaj" jeśli dojdzie w wypadku do śmierci

A namiętne pocałunki jeśli nikogo nie krzywdzą i są z miłości to o co chodzi?

Ale mnie nie pytaj, bo ja wcale nie bronie tu niczego. Po prostu zwracam uwagę na bezsensowne sugerowanie że jak coś Jezus nie powiedział to tego nie ma.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sty 02, 2014 22:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Cytuj:
nawet jeśli nie ma niebezpieczeństwa osiągnięcia orgazmu.


Czy tylko ja odczuwam niebezpieczeństwo pęknięcia ze śmiechu przy czytaniu tego typu sformułowań? :D


Pt sty 03, 2014 6:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 31, 2013 7:43
Posty: 22
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Oczywiście że są ogromnym zagrożeniem, takie dodatkowe fajerwerki w łużku to nic dobrego. Ostrzegali w tv ostatnio o fajerwerkach przed zabawą sylwestrową.


Pt sty 03, 2014 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
co to są dodatkowe fajerwerki w łóżku?


Pt sty 03, 2014 8:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Nie chcę tu się śmiać, wprowadzać skrupuły, ale ten dekret oznacza, że grzechem ŚMIERTELNYM są pocałunki dla rozkoszy cielesnej.

O jaką rozkosz cielesną tu chodzi? Czy o taką, która ma kontekst "erotyczny"?

Wyciągam wniosek, że przyjemność seksualna jest w ogóle zła i względnie bardzo łatwo popełnić przez nią grzech śmiertelny. Uważam, że gdyby nie było grzechu, to nie byłoby pociągu płciowego i przyjemności seksualnej, a mężowie traktowaliby żony niczym Józef Maryję, a nawet akt prokreacyjny nie wiązałby się z pożądliwością i zakazanymi przyjemnościami.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pt mar 25, 2016 13:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Wyciągasz więc wnioski całkowicie błędne i sprzeczne z nauczaniem, Kościoła. W jakim celu zajumjesz się wyciąganiem takich wniosków? Czy czujesz się przez to lepiej? Weselszy jesteś jak sobie taki wniosek wyciągniesz?

Naprawdę (a nie tradycyjnie i pustosłownie) wesołych świąt Wielkanocnych życzę.


Pn mar 28, 2016 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Na jednej ze stron przeczytałem, że zmysłowe bądź pożądliwe pocałunki czy dotknięcia są grzechem śmiertelnym. Wprawdzie była to strona aż za bardzo tradycjonalistyczna, bo nie uznawała kilku ostatnich papieży (schizmy nie chcę popierać i nie popieram). Ale do tego typu wniosków można też dojść na podstawie "dawnego" nauczania katolickiego.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


N paź 02, 2016 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
@nieważny12

To co przeczytałeś, jak i Twój wpis z marca br. to oczywiście racja... jeżeli chodzi o teologię moralną KRK wieków ubiegłych. Pożądanie było wtedy traktowane... nazwijmy to łagodnie, jako "zło konieczne". Stosunek małżeński miał służyć prokreacji, nie zaś doznawaniu przyjemności.

Jak dalecy jesteśmy mentalnie od tamtych czasów niech świadczą tezy księży, że zaniedbywanie potrzeb cielesnych małżonki - czyli mówiąc wprost, orgazmu - to grzech. Chyba nawet JP2 coś w tym kierunku napisał, ale pewności nie mam.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N paź 02, 2016 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2016 21:53
Posty: 1
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Witam, jestem totalnym laikiem jesli chodzi o wiare, ale wiem ze dla rodziny partnera jest wazne by slub byl zgodny z wiara, dlatego zaczelam zadawac pytania by zrozumiec temat.
Czy kosciol juz faktycznie zgadza sie na sluby w plenerze ?
Gdzie w bibli jest napisane ze panna mloda ma byc konkretnie w bialej sukni ?
Jesli zwiazek przedslubny jest grzechem ciezkim to kiedy mozna byc rozgrzeszonym ? Tylko w wigilie ?


N lis 20, 2016 22:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Meledea napisał(a):
Witam, jestem totalnym laikiem jesli chodzi o wiare, ale wiem ze dla rodziny partnera jest wazne by slub byl zgodny z wiara, dlatego zaczelam zadawac pytania by zrozumiec temat.
Czy kosciol juz faktycznie zgadza sie na sluby w plenerze ?
Gdzie w bibli jest napisane ze panna mloda ma byc konkretnie w bialej sukni ?
Jesli zwiazek przedslubny jest grzechem ciezkim to kiedy mozna byc rozgrzeszonym ? Tylko w wigilie ?

Dżizas!!!
Ad. 1. http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=773639#p773639
Ad. 2. Bo jak nie ma w Biblii to nieważne?
Ad. 3. Do rozgrzeszenia wymagana jest spowiedź ze wszystkimi jej warunkami
http://www.fara.rawicza.pl/ogloszenia/sakrament-pokuty/162-warunki-dobrej-spowiedzi.html Po co czekać do wigilii?

A jeśli jesteś totalnym laikiem to w ogóle będziesz się spowiadać? Po co? Dla jaj?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N lis 20, 2016 22:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2017 17:56
Posty: 4
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
BorsukTatarski napisał(a):
Dalej proponuję przyjrzeć się słowom Jezusa o grzesznym spojrzeniu.
Skoro patrzenie może być grzechem, to cóż dopiero pocałunek?

Oczywiście nie każde patrzenie i całus jest grzechem, ale (jak chyba w każdej czynności ludzkiej) może zaistnieć grzech. Zależy to od intencji itp...


Wydaje mi się, że masz sporo racji, bo rzeczywiście każde zachowanie oraz nasze myśli, praktyki, czyny mogą być grzechem. Jednak zwyczajny pocałunek nie jest niczym złym, również ten namiętny (w moim odczuciu). Nie należy popadać w skrajność.


So sty 07, 2017 21:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
iguss napisał(a):
BorsukTatarski napisał(a):
Dalej proponuję przyjrzeć się słowom Jezusa o grzesznym spojrzeniu.
Skoro patrzenie może być grzechem, to cóż dopiero pocałunek?

Oczywiście nie każde patrzenie i całus jest grzechem, ale (jak chyba w każdej czynności ludzkiej) może zaistnieć grzech. Zależy to od intencji itp...


Wydaje mi się, że masz sporo racji, bo rzeczywiście każde zachowanie oraz nasze myśli, praktyki, czyny mogą być grzechem. Jednak zwyczajny pocałunek nie jest niczym złym, również ten namiętny (w moim odczuciu). Nie należy popadać w skrajność.

Z zastrzeżeniem, że nie dotyczy cudzej żony

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N sty 08, 2017 19:37
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL