Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna strona
 Reforma szkolnictwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Reforma szkolnictwa
Soul33 napisał(a):
Chińczycy to zbyt odmienna kultura, język i pismo, aby je porównywać z państwami zachodnimi.


A Finowie to podobna kultura?
Przecież to naród o zupełnie innej mentalności.
Wśród pustkowi, jezior, lasów i śniegu zbudowali nowoczesne i zamożne państwo.
I z kim mamy to świetnie zorganizowane i ułożone społeczeństwo porównywać?
Ze społeczeństwem, które za swoją polityczną emanację wybrało PiS? Partię, która w osobach swoich liderów: Kaczyńskiego, Macierewicza czy Kamińskiego najpierw glosowała za utworzeniem gimnazjów po to, aby teraz je likwidować? I kiedyś była za obowiązkiem szkolnym dla dzieci od 6 lat (to element jej programu wyborczego!) po to, aby teraz go znieść?
Czy takich ludzi można określić odpowiedzialnymi reformatorami?
Czy oni mogą coś mądrze zreformować?

Szkoła - jak chyba żadna inna dziedzina życia - kojarzy się ze stabilizacją, konsekwencją i poczuciem pewności, a nie z serwowanym nam ciągle chaosem, zmianami i eksperymentami nieodpowiedzialnych i niedouczonych (min. Zalewska) ekip polityków.

I jeszcze na marginesie.
Sukces Chińczyków polega w pewnym sensie na tym, co nam wydaje się może głupie i nienowoczesne. Otóż chińskie dzieci po prostu zmuszane są do mozolnego wkuwania, czasem bez żadnego zrozumienia. No, ale bo i co miałyby one rozumieć na przykład w chińskim piśmie. Pewnych rzeczy po prostu trzeba się nauczyć na pamięć i koniec.


Wt wrz 20, 2016 6:39
Zobacz profil
Post Re: Reforma szkolnictwa
mikkel napisał(a):
I z kim mamy to świetnie zorganizowane i ułożone społeczeństwo porównywać?
Ze społeczeństwem, które za swoją polityczną emanację wybrało PiS?
Standardowa śpiewka środowisk UD, UW, PO itp. Zawsze społeczeństwo nie dorosło do

mikkel napisał(a):
Partię, która w osobach swoich liderów: Kaczyńskiego, Macierewicza czy Kamińskiego najpierw glosowała za utworzeniem gimnazjów po to, aby teraz je likwidować? I kiedyś była za obowiązkiem szkolnym dla dzieci od 6 lat (to element jej programu wyborczego!) po to, aby teraz go znieść?
Masz jakieś dane? Z tego co pamiętam to reforma szkolnictwa to był AWS UW a wprowadzał i odpowiedzialny był za to premier Buzek czyli PO. Uwaga trudne to nie PiS. Podobno zarządzany z tylnego siedzenie przez "pięknego Mariana", który po upadku AWS a wcześniej po przegranej walce wyborczej z Kwaśniewskim o fotel prezydenta wycofał się z polityki. PiS powstał na gruzach AWS. Nie pamiętam czy ci panowie należeli do AWS. W ostatnim czasie AWSu zrobili Lecha Kaczyńskiego ministrem sprawiedliwości i od tego zaczęła się przygoda z PiS. Jako radykał uzyskał mocny mandat społeczny.
W kadencji sejmu gdy AWS UW stał za reformami m.in. emerytalną, szkolnictwa, administracyjną i opieki zdrowotnej (słynne kasy chorych) - wszystkie zresztą przeprowadzone beznadziejnie. Żaden z tych panów nie był posłem na Sejm Sejmu III Kadencji. Chyba, że mówisz o Kamińskim co teraz został usunięty z PO a wcześniej był w PiS a jeszcze wcześniej razem z Niesiołowskim w ZCHN i zasłynął wyjazdem do chorego i uwięzionego dyktatora Pinocheta. Reasumując. Nie mogli głosować za czymkolwiek jeśli nie byli posłami. Kamiński był twórcą ruchu który aż do smierci generała Jaruzelskiego składali mu pod domem wizytę z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego (Liga Republikańska albo jakoś podobnie się nazywali)Trochę wiedzy poprawia prawidłową ocenę. Dalej chcesz rozmawiać o historii polityki po 1989? Mam dość dokładną wiedzę o tym co i jak się działa i kto gdzie był w jakiej partii.


Wt wrz 20, 2016 7:23

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Reforma szkolnictwa
Coroner napisał(a):
Trochę wiedzy poprawia prawidłową ocenę. Dalej chcesz rozmawiać o historii polityki po 1989? Mam dość dokładną wiedzę o tym co i jak się działa i kto gdzie był w jakiej partii.


Medice cura te ipsum, chciałoby się rzec...

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kaczynsk ... jow/9et69c


Wt wrz 20, 2016 7:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Reforma szkolnictwa
mikkel napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Chińczycy to zbyt odmienna kultura, język i pismo, aby je porównywać z państwami zachodnimi.


A Finowie to podobna kultura?
Przecież to naród o zupełnie innej mentalności.
Wśród pustkowi, jezior, lasów i śniegu zbudowali nowoczesne i zamożne państwo.
I z kim mamy to świetnie zorganizowane i ułożone społeczeństwo porównywać?
Ze społeczeństwem, które za swoją polityczną emanację wybrało PiS?

Sorry, mikkel.
Mieszkałem kilka miesięcy w Finlandii i mam zupełnie inne odczucia co do nowoczesności tego państwa oraz mentalności jego mieszkańców.
Mam także zupełnie inne spojrzenie (dzielone przez wielu znajomych Finów) na ich "świetnie zorganizowane i ułożone społeczeństwo".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt wrz 20, 2016 9:02
Zobacz profil WWW
Post Re: Reforma szkolnictwa
mikkel napisał(a):
Coroner napisał(a):
Trochę wiedzy poprawia prawidłową ocenę. Dalej chcesz rozmawiać o historii polityki po 1989? Mam dość dokładną wiedzę o tym co i jak się działa i kto gdzie był w jakiej partii.


Medice cura te ipsum, chciałoby się rzec...

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kaczynsk ... jow/9et69c

OK nie brałem pod uwagę partii niszowych. Mówiłem o rządzących czyli AWS i UW, którzy odpowiadali za wprowadzenie reform. W żadnej z tych partii nie było tych ludzi. Przez okres 3 kadencji sejmu Kaczyńskiego w zasadzie nie było w Polityce. Zaistniał dopiero w kolejnej kadencji po utworzeniu PiS.


Wt wrz 20, 2016 9:12

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Reforma szkolnictwa
medieval_man napisał(a):
Mieszkałem kilka miesięcy w Finlandii i mam zupełnie inne odczucia co do nowoczesności tego państwa oraz mentalności jego mieszkańców.
Mam także zupełnie inne spojrzenie (dzielone przez wielu znajomych Finów) na ich "świetnie zorganizowane i ułożone społeczeństwo".


Hmm, to bardzo ciekawe, choć kontrowersyjne spostrzeżenie.
Może coś bliżej na ten temat?

Ja jednak opieram się o bardziej zobiektywizowane dane.
Finlandia (podobnie jak i pozostałe kraj skandynawskie) niezmiennie znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych krajów do życia (tzw. Better Life Index).
http://archiwum.businessinsider.com.pl/ ... osc/2c1djk

Ktoś tę pozycję przecież zbudował.
Finowie być może nie dostrzegają swojego dobrobytu od wewnątrz, ale postronni zazdroszczą im osiągniętego statusu.


Wt wrz 20, 2016 10:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Reforma szkolnictwa
mikkel napisał(a):
A Finowie to podobna kultura?
Przecież to naród o zupełnie innej mentalności.

To jednak nadal ta sama cywilizacja zachodnia. Jest jednak spora różnica między tym, jak oni pojmują państwo, a tym, jak Chińczycy je pojmują.

W naszej cywilizacji, jak w żadnej innej, punktem odniesienia dla etyki i moralności jest dobro człowieka. Tak myślą nawet środowiska antychrześcijańskie w ogóle nie zauważając, że kierują się podstawowymi zasadami chrześcijaństwa - podczas, gdy w innych cywilizacjach dobro bliźniego nie jest czymś istotnym w hierarchii wartości. Stąd m.in. podobieństwa kulturowe społeczeństwa fińskiego do pozostałych społeczeństw zachodnich są dużo większe niż do społeczeństwa chińskiego.

Ponadto już same różnice w języku i pisowni sprawiają, że porównywanie zdolności czytania u dzieci z Chin i Finlandii jest bez sensu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt wrz 20, 2016 12:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Reforma szkolnictwa
Soul33 napisał(a):
To jednak nadal ta sama cywilizacja zachodnia. Jest jednak spora różnica między tym, jak oni pojmują państwo, a tym, jak Chińczycy je pojmują.


Między Finami i Chińczykami oczywiście.
Ale ja starałem się zasugerować, że taka różnica istnieje także pomiędzy Finami i nami, że nie jest pewne czy my jesteśmy tą samą cywilizacją!
To wszystko prawda, co piszesz o punkcie odniesienia dla etyki i moralności w cywilizacji zachodniej, choć teza, że jakoby chrześcijaństwo odegrało w tym decydującą rolę, jest cokolwiek dyskusyjna. Chrześcijański Zachód to przecież niewolnictwo, chłop pańszczyźniany i wyzysk klasy robotniczej. Dopiero oświecenie i rozwój humanizmu postawiło jednostkę w lepszej pozycji. Paradoksalnie to Marx był pierwszy ze swoim "Kapitałem", a nie Leon XIII z "Rerum novarum".
No i tu jest właśnie to jedno "ale". Cywilizacja zachodnia kończy się bez wątpienia w którymś miejscu w Europie.
Wschód kontynentu ma już z tym centralnym stawianiem dobra jednostki niewiele wspólnego i - podobnie jak w Chinach - podporządkowuje je raczej dobru ogółu.
Jednostka zerem, jednostka bzdurą - pisał Majakowski.
Nie napisałby tego, gdyby nie było dla takiej myśli podatnego gruntu, stworzonego wcale nie przez jego towarzyszy, ale przez wieki caratu, kiedy to o żadnym stawianiu człowieka w centrum nikomu się nie śniło. Za to pogarda wobec dążeń czy aspiracji pojedynczego człowieka była normą.
I tak jak Finowie moim skromnym zdaniem raczej bez wątpienia uosabiają mentalność zachodnią, tak co do nas samych mam olbrzymie wątpliwości czy granica pomiędzy cywilizacją Zachodu i Wschodu nie przebiega aby na Odrze i Nysie, choć przez ostatnich 26 lat wydawać się mogło, że udało przesunąć się ją na Bug.
A polska szkoła rządzona przez pisowskich kuratorów i dyrektorów tym bardziej będzie zwalczała wszelki indywidualizm, tępiła jakąkolwiek różnorodność, dążąc do powszechnej uniformizacji a szermowanie "suwerenem" stanie się tak częste i nieznośne, jak za komuny nieustanne przypominanie o dobru "ludu pracującego miast i wsi".
Co to będzie miało wspólnego ze szkołą któregokolwiek z wolnych narodów cywilizacji zachodniej z właściwym jej prymatem jednostki nad ogółem?


Wt wrz 20, 2016 17:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Reforma szkolnictwa
mikkel napisał(a):
Dopiero oświecenie i rozwój humanizmu postawiło jednostkę w lepszej pozycji. Paradoksalnie to Marx był pierwszy ze swoim "Kapitałem", a nie Leon XIII z "Rerum novarum".

Nie jestem kulturoznawcą ale jak myślisz, skąd wzięła się idea równości wszystkich ludzi?

Na pewno nie od Marksa.

mikkel napisał(a):
...wieki caratu, kiedy to o żadnym stawianiu człowieka w centrum nikomu się nie śniło. Za to pogarda wobec dążeń czy aspiracji pojedynczego człowieka była normą.

Carat nie odbiegał od standardowej formy rządów w innych cywilizacjach na południe i wschód od Europy. Natomiast chrześcijaństwo w ZSRR było bardzo mocno i systemowo zwalczano, zarówno propagandą, jak i brutalną siłą.

mikkel napisał(a):
mam olbrzymie wątpliwości czy granica pomiędzy cywilizacją Zachodu i Wschodu nie przebiega aby na Odrze i Nysie, choć przez ostatnich 26 lat wydawać się mogło, że udało przesunąć się ją na Bug.

Komunizm to straszny ustrój, jak mawia mój kolega. Ale nie sądzę, aby zagłuszył polskiego ducha, choć na pewno miał destrukcyjny wpływ na społeczeństwo.

Ale wcześniej, to n nie zauważyłem, aby sytuacja w polskim społeczeństwie okresu międzywojennego znacząco różniła się od innych ówczesnych państw Zachodu.

mikkel napisał(a):
A polska szkoła rządzona przez pisowskich kuratorów i dyrektorów tym bardziej będzie zwalczała wszelki indywidualizm, tępiła jakąkolwiek różnorodność

Nie wiem, czy będzie aż tak źle, ale reforma szkolnictwa wchodzi za rok, a PiSu za trzy lata nie będzie u władzy.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr wrz 21, 2016 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2016 22:53
Posty: 61
Post Re: Reforma szkolnictwa
Żadna różnica czy będziemy mieli 6+3+3(4) czy 8+4(5), dopóki edukacja nadal będzie państwowa. To rodzice winni decydować do jakich szkół posyłają dzieci i jakiego programu chcą by ich uczono, bo dzieci do 18 roku życia należą do rodziców. Rodzice w ogóle nie powinni być zmuszani do posyłania dzieci do szkół, równie dobrze nauka może się odbywać indywidualnie w domu. Przez 25 lat edukacja III RP prała mózgi, wciskając swoich bohaterów "historycznych" z Bolkiem na czele młodzieży, no to teraz PiS będzie wciskał swoich.

Podobnie należałoby sprywatyzować kulturę, służbę zdrowia, rolnictwo.


Pn paź 17, 2016 16:27
Zobacz profil
Post Re: Reforma szkolnictwa
A mysmy juz tego nie przerabiali?
Przeciez rolnictwo jest prywatne. I co?


Pn paź 17, 2016 16:37
Post Re: Reforma szkolnictwa
Kael napisał(a):
A mysmy juz tego nie przerabiali?
Przeciez rolnictwo jest prywatne. I co?

Prywatne bez możliwości decydowania o swojej własnej ziemi....


Pn paź 17, 2016 18:21
Post Re: Reforma szkolnictwa
Wlasnie dostałem link do wypowiedzi Ryszarda Petru w sprawie reformy szkolnictwa. Mam wrazeńie ze on tomrobi celowo żeby bardziej wesoły był świat polskiej polityki
https://youtu.be/DzhYj1-W2Sk
Wychodzi ze Ryszard P chodził do podstawówki 8 lat a potem do gimnazjum 4 lata.


Pn paź 31, 2016 13:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Reforma szkolnictwa
prawicowiec napisał(a):
Żadna różnica czy będziemy mieli 6+3+3(4) czy 8+4(5), dopóki edukacja nadal będzie państwowa.
...


Nie. Różnica polega na zapewnieniu ciągłości programu. Wydaje mi się też, że ciągłość programu zapewnia (m.in.) kontynuacja nauczania przedmiotu przez tę samą osobę. I to w stosunku do tej samej grpy osób. (Zakłądam, że wiedza jest w miarę wyrównana.). Zmiana szkoły, zmiana nauczycieli, zmiana składu klasy prowadzi do zaniżania poziomu (równanie do słabszych).

prawicowiec napisał(a):
To rodzice winni decydować do jakich szkół posyłają dzieci i jakiego programu chcą by ich uczono, bo dzieci do 18 roku życia należą do rodziców.
...


Zdecydowanie nie są własnością. Jedynie podlegają władzy rodzicielskiej. (Sądzę jednak, że było to przejęzyczeniem.)

prawicowiec napisał(a):
Rodzice w ogóle nie powinni być zmuszani do posyłania dzieci do szkół, równie dobrze nauka może się odbywać indywidualnie w domu. Przez 25 lat edukacja III RP prała mózgi, wciskając swoich bohaterów "historycznych" z Bolkiem na czele młodzieży, no to teraz PiS będzie wciskał swoich.
...


Słuszna teza. Teraz już da się to załatwić. Wymaga to poświęcenie rodziców, ale zapewnia dużo wyższe rezultaty. M.in. dlatego, że kryteria sprawdzania wiedzy dzieci uczonych indywidualnie są znacznie wyższe niż uczonych w szkole. Gdyby zrobić jednakowy test dla dzieci uczących się indywidualnie i w szkołach to wyniki byłyby szokujące.
Po drugie: Uczenie dziecka w domu polega w głównej mierze na rozbudzeniu zainteresowania. To zapewnia skuteczność. W przypadku wielu dziedzin wiedza nie jest ograniczana do programu, lecz sięga znacznie dalej. Wyłącznie w dziedzinach zupełnie nie interesujących ograniczona jest do niezbędnego minimum.
Niestety, niemal nikt nie może sobie na to pozwolić.
Sądzę, że rozwiązaniem byłoby wspólne nauczanie prowadzone przez kilka rodzin mieszkających w pobliżu. Wtedy zapewniony rozwój społeczny, psychiczny i wiedza.


Wt lis 01, 2016 8:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Reforma szkolnictwa
Staram się nie wypowiadać w wątkach politycznych,ale osobiście boli mnie jak ktoś takie bzdury opowiada. Reforma szkolnictwa, którą kiedyś wprowadzono ów całe gimnazja to było organizacyjne fiasko i niepotrzebne produkowanie stanowisk w administracji i mnożenie etatów dla nauczycieli. Teraz problem jest, owszem, są realne szanse na zwolnienia i tak dalej, ale trzeba jakoś to naprawić. I nie ma tutaj w powrocie do starego nic z psucia jakości edukacji, wręcz przeciwnie. Jak wiesz lub nie, to niektóre przedmioty zostały pozmieniane nawet, poucinano jakościowo wykładany materiał, który np. ja miałem kiedyś jako rodzony w latach 80-tych a ci z lat 2000-ych już nie mają. To całe novum (debilne nawiasem mówiąc) z UE do nas przyszło, tam juz nawet marchewka nie jest warzywem tylko owocem.
Zastanów się zanim napisze, kogo ty rację prezentujesz i co sobą prezentujesz.
Co do wypowiedzi wyżej jeszcze, w USA jest specjalizacja, postawili na spoleczeństwo wyspecjalizowane, do tego stopnia, że jak zlikwidują jakąs branżę, a taki Al Bundy np. 35 lat sprzedawał buty w butiku na jakiejś ulicy tam, a ten sklep zlikwidują, to on nowej pracy nie będzie umiał sobie znaleźć, wpadnie w nihilizm i depresje. Dlatego Polacy "złote rączki" tam robią 'kokosy' na niewiedzy rodowitych Amerykanów.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Śr lis 02, 2016 11:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL