Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona
 Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarnację. 
Autor Wiadomość
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Iago napisał(a):
Jakimiś dowodami na cuś takiego dysponujemy? :x

To się tłumaczy. Po pierwsze - zbiorową pamięcią gatunku (niewiele o tym wiadomo). Druga możliwość to duchowe zwiedzenia. Trzecia - objawy wytwórcze. Czwarta - pamięć długotrwała, która dowolnie przekształca dane odklając je w podświadomości.
Może są i inne. To raczej sposób argumentacji, nie twarde dowody.


Cz sty 12, 2017 6:38

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 3:25
Posty: 14
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Liza napisał(a):
Iago napisał(a):
Jakimiś dowodami na cuś takiego dysponujemy? :x


Co do samych badań tutaj znalazłem na szybko jedną stronę, nawet nie wiem czy to ten sam doktor prowadzi.

http://www.near-death.com/reincarnation ... enson.html

Domyslam się że dokładne zapoznanie się z całą tą bibliografią zajmuje kilka ładnych tygodni, jesli nie miesięcy... dlatego chciałem takie sprawy odłożyć na bok.


Cz sty 12, 2017 11:13
Zobacz profil
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Nie znamy rzetelności tych badań. Jak sprawdzić, ze ktoś w poprzednim wcieleniu utopił się i teraz boi się wody? To są jedynie obserwacje. Nauka nie udzieli odpowiedzi, religia tak i to różne. Chrześcijaństwo też zna odpowiedzi na takie pytania i wskazałam to w swym poście.

Niewiele też wiemy o tzw pamięci zbiorowej, którą kryje podświadomość. To, że boimy się węży, że odskakujemy jak przestraszy nas trzask gałązek w ciemnym i pustym parku to nasze dziedzictwo i pamięć zbiorowa.


Cz sty 12, 2017 18:10

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 3:25
Posty: 14
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Liza napisał(a):
Nie znamy rzetelności tych badań. Jak sprawdzić, ze ktoś w poprzednim wcieleniu utopił się i teraz boi się wody? To są jedynie obserwacje. Nauka nie udzieli odpowiedzi, religia tak i to różne. Chrześcijaństwo też zna odpowiedzi na takie pytania i wskazałam to w swym poście.

Niewiele też wiemy o tzw pamięci zbiorowej, którą kryje podświadomość. To, że boimy się węży, że odskakujemy jak przestraszy nas trzask gałązek w ciemnym i pustym parku to nasze dziedzictwo i pamięć zbiorowa.


Po tak szybkim komentarzu domyslam się, że nie zapoznałas się z przytoczoną przeze mnie bibliografią, albo nawet z kilkoma publikacjami. Negując w minutę dorobek naukowy czyjegos życia, pokazujesz że nie warto z Tobą o tym dyskutować. Ja osobiscie nie zapoznałem się jeszcze z tymi publikacjami, wiem tylko że istnieją i że autor traktował sprawę bardzo poważnie. Zapostowałem ponieważ inny użytkownik poprosił o źródło.

Tym niemniej odpowiem już teraz na hipotezę pamięci zbiorowej ponieważ przemyslałem temat... nie aplikuje się ona do takiej sytuacji, ponieważ tutaj osoba dysponuje w pamięci doswiadczeniami z żywota jednej osoby. Prawdopodobieństwo takiej wybiórczosci w olbrzymim obszarze pamięci zbiorowej graniczy z cudem, i powinno być mnóstwo osób, które pamiętają skrawki różnych żyć (różnych osób) żeby ta hipoteza znalazła swe potwierdzenie. Wtedy taka wybiórczosc jak pamiętanie tylko jednego życia z życia miliardów ludzi na ziemii miałaby jakis sens. Tak jak 100 reszek pod rząd ma sens tylko gdy wszystkich rzutów są miliony... niestety większosć ludzi, w tym ja i moi znajomi, bliscy, nie pamiętamy żadnego fragmentu żadnego poprzedniego życia...


So sty 14, 2017 20:21
Zobacz profil
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Zadałam pytania o rzetelność tego o czym napisano. Jak to sprawdzano? To, że większość populacji czegoś nie pamięta a wybrani pamiętają nie stanowi żadnego dowodu, nad którym by mogła się pochylić nauka. To jak cud - niepowtarzalne i wytłumaczalne jedynie przez religie. W duchowości katolickej znajdziesz więc odpowiedź na pytanie dotyczące takiej pamięci.


So sty 14, 2017 20:31

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 3:25
Posty: 14
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Liza napisał(a):
Zadałam pytania o rzetelność tego o czym napisano. Jak to sprawdzano? To, że większość populacji czegoś nie pamięta a wybrani pamiętają nie stanowi żadnego dowodu, nad którym by mogła się pochylić nauka. To jak cud - niepowtarzalne i wytłumaczalne jedynie przez religie. W duchowości katolickej znajdziesz więc odpowiedź na pytanie dotyczące takiej pamięci.


znam odpowiedź "duchowosci katolickiej" - według niej takie wspomnienia, jesli są prawdziwe pochodzą od demona, czy to przez wpływ bezposredni, czy poprzez opętanie. możliwosć wystąpienia takich wspomnień u czteroletniego dziecka jest możliwa wyłącznie jesli w rodzinie praktykowano w stopniu zaawansowanym magię, albo jesli dziecko zostało poswięcone szatanowi.

innymi słowy, według duchowosci katolickiej, reinkarnacja jest tworem szatana który ma zwiesć wierzących i oddalić ich od Boga

idąc dalej tym tropem według duchowosci katolickiej naturalnie nasuwa się nieunikniona konsekwencja - duchowosć wschodnia jest z natury demoniczna i pochodzi bezposrednio od szatana. jest ona bowiem oparta na reinkarnacji jako na jednym z jej filarów.

ale o tym się nie mówi. zapytani, polecą poczytać mertona który uprawiał zaawansowany synkretyzm religijny, próbując pogodzić cos co ze sobą walczy (poglądy wschodu i zachodu atakują siebie nawzajem, to nie są religie różne, one są przeciwstawne)

mam isć tym tropem dalej? dojdziemy do bardzo nieprzyjemnych wniosków, a wystarczyłoby żeby duchowosć katolicka rozważyła że tak prawdopodobna rzecz jak reinkarnacja może w rzeczywistosci istnieć, zamiast zasłaniać się demonami i mertonem.


N sty 15, 2017 23:23
Zobacz profil
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Zeby dyskutowac o demonach i zlych duchach musial bys pierw wiedziec dokladnie czym lub kim sa, z kad (skad) sie wziely i dlaczego.
To juz nie bedzie latwy temat i nawet Kaplani nie chca o tym dyskutowac.
Dla ciebie jest to zaslanianie sie, ale gdybys mial swiadomosc czym sa demony to sam wolal bys na ten temat nie dyskutowac.


N sty 15, 2017 23:47
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Zamiast opowieści o demonach można powołać się na naukę, czyli interpretacje naukowców dotyczące obserwacji. Wartość takiej nauki to śmieci tak długo dopóki neuronauki nie wydadzą jednoznacznej interpretacji. Polegało by to na tym, że znaleziono by w mózgu obszary, które są odpowiedzialne za pamięć osobniczą w poprzednich pokoleniach. Jeśli to pamięć niematerialna - nauka nie dysponuje narzędziami i powracamy do religii.


Pn sty 16, 2017 11:34
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Pamiec na pewno nie jest materialna.
Tak samo jak nie da sie udowodnic ze regresja w hipnozie to pamiec z poprzedniego wcielenia, a nie stan pozwalajacy na dzialanie-wypowiedz demona, czy innej istoty duchowej-niematerialnej, zbiorowej pamieci, jakkolwiek bysmy tego nie nazwali.


Pn sty 16, 2017 11:40
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Brehehe. Nie wiedziałem, że elektrotechnika jest religią. Proszę Lizę o wskazanie materialnego korelatu napięcia elektrycznego. Nie, nie prądu, który można opisać jako uporządkowany ruch elektronów. Napięcia.


Pn sty 16, 2017 11:47
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Na innym forum podawałam argumenty świadczące o niematerialności nie tylko pamięci, ale umysłu. Wyszły one z najwyższej półki naukowców, w tym neurofizjologa noblisty. Naukowcy jednak podawali to jako argumenty, nie dowody. Nie połączyli jednak swego autorytetu naukowego z nauką, ale wykorzystali obserwacje uzyskane dzięki pracy zawodowej do szukania śladów Boga.


Pn sty 16, 2017 11:51
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Ergo
Zwracam honor. Jeśli potrafisz wykorzystać elektrotechnikę w badaniach pamięci osobniczej dotyczącą poprzednich wcieleń - przedstaw tę metodologię. Moja wiedza napotkała barierę w postaci braku takiej metodologii.
Ja jestem na etapie..
Wymiar metodologiczny obserwacji przy użyciu skanów mózgu pozostaje problematyczny. Nie otrzymujemy w ten sposób bezpośredniego wglądu w procesy kognitywne, ale tylko neurofizjologiczne. Wyciąganie na tej podstawie wniosków na temat funkcjonowania sfery mentalnej człowieka powinno być dokonywane w wielką ostrożnością, a proste przechodzenie od mózgu do umysłu musi być dokonywane z wielką ostrożnością.
Zmiany w obrazie komputerowym oddające metabolizm w mózgu nie są tym samym co posiadanie doświadczenia psychicznego. Na chwilę obecną naukowcy po prostu zakładają, że istnieje związek pomiędzy tymi dwoma procesami. Poza tym tworzenie obrazu komputerowego przemian metabolicznych wiąże się z zaawansowanym przekształceniem danych, co jest daleko posuniętą interpretacją danych wyjściowych (surowych). Wytworzony w ten sposób statystyczno- analityczny obraz dodatkowo jest 'uśredniany' przez procesy normalizujące (porównawcze). Przypomina to nieraz działalność bardziej artystyczną niż naukową.


A tu dochodzi pamięć międzypokoleniowa...


Pn sty 16, 2017 13:01

Dołączył(a): Wt sty 03, 2017 3:25
Posty: 14
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
sapper napisał(a):
Zeby dyskutowac o demonach i zlych duchach musial bys pierw wiedziec dokladnie czym lub kim sa, z kad (skad) sie wziely i dlaczego.
To juz nie bedzie latwy temat i nawet Kaplani nie chca o tym dyskutowac.
Dla ciebie jest to zaslanianie sie, ale gdybys mial swiadomosc czym sa demony to sam wolal bys na ten temat nie dyskutowac.


temat jest akurat prosty i logiczny, demony to upadłe anioły, te które podążyły za szatanem (lub uprawiały nierząd z ziemskimi kobietami). zostały wygnane razem z nim.

a co do samych własciwosci tych istot to po prostu są to istoty złe gdzie to zło ma różne natężenie
każdy demon nie może być jednakowo zły, bo byłby równy szatanowi który jest "zły w 100%"
brzmi to smiesznie ale ma duży sens.

istoty takie nie mają dostępu do prawdziwego dobra, bo gdyby miały, to nie byłyby w stanie czynić zła, zła bowiem nie da się czynić mając w sobie prawdziwe dobro.
wystarczy zrozumienie, że nasze działania są wyłącznie przedłużeniem tego, co mamy w sobie.
demony więc mają w sobie takie rzeczy, że nie potrafią już czynić dobra, tylko zło.

przynajmniej w rozumieniu chrzescijańskim, w innych rozumieniach mogą to być po prostu istoty/duchy o czasem negatywnych intencjach, egoistycznych, o dużo większej mocy sprawczej od człowieka, ale będące od niego niżej, ponieważ nie mogą się uswięcić, albo zajmie im to dużo więcej czasu niż człowiekowi.

--------------------------------

co do całej tej kwestii pamięci... wybacz Liza, ale ty jednak nie wiesz/nie rozumiesz co to jest prawdopodobieństwo, prawda? to nie jest trudny temat.

przeczytaj to co napisałem jeszcze raz, ponieważ kończy to dalszą dyskusję w temacie, a przynajmniej tak mi się wydawało.

"Prawdopodobieństwo takiej wybiórczosci w olbrzymim obszarze pamięci zbiorowej graniczy z cudem, i powinno być mnóstwo osób, które pamiętają skrawki różnych żyć (różnych osób) żeby ta hipoteza znalazła swe potwierdzenie. Wtedy taka wybiórczosc jak pamiętanie tylko jednego życia z życia miliardów ludzi na ziemii miałaby jakis sens. Tak jak 100 reszek pod rząd ma sens tylko gdy wszystkich rzutów są miliony... niestety większosć ludzi, w tym ja i moi znajomi, bliscy, nie pamiętamy żadnego fragmentu żadnego poprzedniego życia..."


nie wiem jak mam wyraźniej to wytłumaczyć, ktos pomoże?


Pn sty 16, 2017 13:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Czemu na katolickim forum (założyłem, że to jest katolickie forum) nikt nie usuwa takich głupot? Jeszcze, ktoś o mizernej wierze to przeczyta i pójdzie za tymi błędami...


Pn sty 16, 2017 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Zapraszam do dyskusji każdego kto nie wierzy w reinkarna
Nareszcie ktoś rozsądny...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn sty 16, 2017 21:54
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL