Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Estetyka sakralna czy teologia estetyczna? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 20, 2017 0:53
Posty: 3
Post Estetyka sakralna czy teologia estetyczna?
Czyli jak zgaduję odwzorowanie porządku niebieskiego w sztuce?

Nieważne.

Mam pytanie. Jestem studentem ASP, który robi projekt aranżacji estetycznej kościoła katolickiego (ważne!). Wszystko zamyka się w projekcie i w ramach zajęć dydaktycznych więc nie ma czego się bać. Nie będzie żadnej realizacji. Jednak w trakcie pracy zaczęły mnie męczyć pytania - czy jest jakiś porządek w tej estetyce? Czy sposób aranżacji plastycznej kościoła jest determinowany jakimiś zasadami? Czy portret papieża na jednej ścianie może być większy niż portret Chrystusa na drugiej? Jakie znaczenie ma użycie w kościele takich kolumn, a nie innych? Czy podobizny świętych muszą wisieć na ołtarzach, czy mogą być oparte o konfesjonał lub leżeć między ławkami?

To o co pytam, to o literaturę z której mógłbym się tego wszystkiego dowiedzieć. Biorąc pod uwagę, że po wpisaniu takich wyrażeń jak "teologia piękna", "estetyka sakralna" czy "teologia estetyczna" tekstów jest na pęczki, domyślam się, iż jest ich całkiem sporo. Chciałbym jednak przebijać się tylko przez takie, które odpowiedzą mi na takie pytania jak powyższe, a nie będą zajmowały się miejscem piękna w teoretycznym porządku wartości. Chcę po prostu wiedzieć jak powinno się podchodzić do aranżacji wnętrza kościoła, elewacji kościelnej i otoczenia kościoła. Pomyślałem, że być może ktoś byłby w stanie mi pomóc tutaj na forum.

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc. Kilka tytułów zajmujących się czymś takim wystarczy. Będę miał pewnie lektury na miesiące.


Pn mar 20, 2017 1:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Estetyka sakralna czy teologia estetyczna?
MatixŁazęga napisał(a):
To o co pytam, to o literaturę z której mógłbym się tego wszystkiego dowiedzieć. Biorąc pod uwagę, że po wpisaniu takich wyrażeń jak "teologia piękna", "estetyka sakralna" czy "teologia estetyczna" tekstów jest na pęczki, domyślam się, iż jest ich całkiem sporo.

Rozdział piąty z Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego pewnie już znasz(?)
Jeśli nie, to trzeba by zacząć od niego, bo po jaką byś literaturę nie sięgnął, to na pewno musi być tym ogólnym zasadom podporządkowana http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=225

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn mar 20, 2017 9:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 20, 2017 0:53
Posty: 3
Post Re: Estetyka sakralna czy teologia estetyczna?
@białogłowa

Bardzo dziękuję. Nie trafiłem na mszał wcześniej. Rzeczywiście jest tam trochę informacji. Niestety nic o elewacji kościoła i otoczenia.


Wt mar 21, 2017 18:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Estetyka sakralna czy teologia estetyczna?
Z racji tego, że i tak na razie nie widać propozycji konkretnych tytułów, to ja chyba na Twoim miejscu udałabym się do biblioteki i poszukała publikacji, które ze względu na miejsce wydania raczej nie powinny zawierać porad sprzecznych z duchem liturgii:
"Metoda projektowania kościoła" M. Twarowskiego (wydawnictwa Rada Prymasowska Budowy Kościołów Warszawy), "Posoborowa architektura sakralna. Aktualne problemy projektowania architektury kościelnej" M. E. Rosier–Siedleckiej (wydawnictwa Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Jeszcze parę istotnych wytycznych znajdziesz w NORMACH POSTĘPOWANIA W SPRAWACH SZTUKI KOŚCIELNEJ wydanych przez Konferencję EP: http://www.oblaci.pl/omi/dok_normyep.html

Powodzenia.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr mar 22, 2017 12:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 20, 2017 0:53
Posty: 3
Post Re: Estetyka sakralna czy teologia estetyczna?
Niestety nie udało mi się jeszcze dotrzeć do książki M. E. Rosier-Siedleckiej, ale opracowanie Mieczysława Twarowskiego jest zdecydowanie pomocne. Przeterminowane miejscami, ale bardzo pomocne. Może nie odnosi się bezpośrednio do problemu, ale wskazał mi dobry kierunek myślenia przy projektowaniu. Dziękuję bardzo. Bardzo pomocne przy pracy też okazało się "Sacrum w architekturze" Waldemara Wawrzyniaka, ale to też w kwestiach pobocznych. Może jak ktoś w przyszłości natknie się na ten wątek, to może będzie to pomocne. Bardzo dziękuję białogłowa za pomoc. :)


Pt kwi 21, 2017 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Estetyka sakralna czy teologia estetyczna?
Proszę bardzo, cieszę się, że coś się przydało :)

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt kwi 21, 2017 17:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL