Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię? 
Autor Wiadomość
Post Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię?
j.w. moze ktos zna jakies zalecenia Kościoła ,świętych na ten temat... ??


Śr kwi 19, 2017 16:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Teresse napisał(a):
j.w. moze ktos zna jakies zalecenia Kościoła ,świętych na ten temat... ??


Nie musisz czytać Biblii.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr kwi 19, 2017 16:59
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Generalnie chodzi mi o zdanie nauki magisterium Kosciola w tej sprawie - mam księgi ktore cięzko mi idą - ale z drugiej strony mam wyrzut sumienia - cała Biblia to gdzies 1000 stron. Pewnie przeczytałam juz w zyciu 100000 stron chłamu jak nie więcej.


Śr kwi 19, 2017 18:11
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Generalnie obecnie zachęca się do czytania Pisma Świętego.
Lepiej zacząć od Nowego Testamentu.


Śr kwi 19, 2017 19:02
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Bardzo pomocne jest czasopismo katolickie "Biblia krok po kroku"


Śr kwi 19, 2017 19:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Ja bym powiedzial, ze poczawszy od pewnego stopnia rozwoju umyslowego mniejsza czy wieksza znajomosc Biblii jest po prostu koniecznoscia. Niezaleznie od tego czy jest sie wierzacym czy nie i niezaleznie od tego jakiego sie jest wyznania. Oczywiscie nie dotyczy to kolesi spod budki z piwem i nie musi to byc od razu znajomosc Bibli na poziomie biblistow.


Śr kwi 19, 2017 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Nie, nie ma takiego obowiązku. A szczególnie, nie ma obowiązku czytać ze strachu przed grzechem.
Natomiast dobrze jest czytać - najlepiej z dobrym komentarzem.

Co do przeczytania Biblii - bardzo polecam "Plan codziennej lektury Pisma" - dobrze ułożona kolejność. Znajdziesz go tu http://mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr kwi 19, 2017 19:58
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Czytanie Biblii pol godziny to takze odpust zupełny plus warunki oczywiście- ale zawsze myślę, że jak czytam na odpust to trzeba niewygodnie usiąść albo klęczeć itp... :-o

Przyznam sie ze przeczytałam Ewangelie, Dzieje i większość NT - ze starym gorzej - najbardziej lubię proroków mniejszych oraz Izajasza i Jeremiasza ...

a Wy przeczytaliście - jak chcecie mowic :)


Cz kwi 20, 2017 9:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Teresse napisał(a):
Generalnie chodzi mi o zdanie nauki magisterium Kosciola w tej sprawie - mam księgi ktore cięzko mi idą - ale z drugiej strony mam wyrzut sumienia - cała Biblia to gdzies 1000 stron. Pewnie przeczytałam juz w zyciu 100000 stron chłamu jak nie więcej.


Bo samej Biblii to nie ma za bardzo sensu czytać, przecież kościół interpretuje to wszystko po swojemu, więc po co czytać Biblie skoro można od razu przejść do komentarza.
W Biblii momentami Jezus nawołuje do nienawiści, więc tutaj można na podstawie tego wyrobić poglądy sprzeczne z tym co mówi kościół.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz kwi 20, 2017 10:53
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Brak znajomosci Biblii to brak znajomosci Boga.
Obowiązku nie ma ale Kościół zaleca czytanie. Jak ktoś nie ma czasu na dłuższa lekturę to warto czytać chociażby czytania z dnia. W wielu miejscach w sieci można znaleźć czytańia i zapoznać się z nimi. Sama biblia tez jest na sieci.


Cz kwi 20, 2017 11:30
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Teresse napisał(a):
Czytanie Biblii pol godziny to takze odpust zupełny plus warunki oczywiście- ale zawsze myślę, że jak czytam na odpust to trzeba niewygodnie usiąść albo klęczeć itp... :-o
Żeby trudniej było czytać, trudniej skupić i nic z tego nie wynieść?
Trzeba postępować wręcz przeciwnie: wyłączyć telewizor, wyciszyć komórkę, usiąść wygodnie i zagłębić się w lekturze. Tak aby mieć z tego korzyść, a nie bolące kolana/pośladki.


Cz kwi 20, 2017 13:27

Dołączył(a): N kwi 16, 2017 10:49
Posty: 185
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Teresse napisał(a):
j.w. moze ktos zna jakies zalecenia Kościoła ,świętych na ten temat... ??

Nie ma ale będzie czytał, nie całość, jeśli narodzi się na nowo z Bożego Ducha. Czytanie bez pomocy Ducha Świętego prowadzi na manowce.
Każdy musi poznać Jezusa aby zostać zbawionym. Zbawienie pociąga za sobą nowe narodzenie. Nowe narodzenie jest wejściem do duchowego Królestwa Niebieskiego. W osobie zrodzonej z Bożego Ducha, mieszka posiew Boży.. Duch Święty, który prowadzi nas w poznaniu prawdy, miedzy innymi w trakcie czytania Pisma.
Więc, każdy kto pragnie czytać Biblię ze zrozumieniem, musi narodzić się powtórnie.


Pt kwi 21, 2017 18:51
Zobacz profil
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Robek napisał(a):
Teresse napisał(a):
Generalnie chodzi mi o zdanie nauki magisterium Kosciola w tej sprawie - mam księgi ktore cięzko mi idą - ale z drugiej strony mam wyrzut sumienia - cała Biblia to gdzies 1000 stron. Pewnie przeczytałam juz w zyciu 100000 stron chłamu jak nie więcej.


Bo samej Biblii to nie ma za bardzo sensu czytać, przecież kościół interpretuje to wszystko po swojemu, więc po co czytać Biblie skoro można od razu przejść do komentarza.
W Biblii momentami Jezus nawołuje do nienawiści, więc tutaj można na podstawie tego wyrobić poglądy sprzeczne z tym co mówi kościół.

Nie tyle interpretuje, ile osadza w realiach czasów, czyli religii, mentalności, zwyczajów, tradycji ówczesnych Jezusowi.
Większość ludzi czytając w Ewangelii św Łukasz opis Zwiastowania, nie rozumie bez znajomości tradycji i obyczajów ówczesnych Żydów, sensu czytając: Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Jezus i pytanie Maryi Jakże się to stanie skoro nie znam męża.
Dlatego też Kościół musi ten przypadek, i wiele innych - choćby ewenement rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni, lub sprawienie, że kobiety były pierwszymi świadkami Zmartwychwstania - objaśnić, aby zostały właściwie zrozumiane.


Pt kwi 21, 2017 19:04

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Alus napisał(a):
Nie tyle interpretuje, ile osadza w realiach czasów, czyli religii, mentalności, zwyczajów, tradycji ówczesnych Jezusowi.


Interpretuje, nie ma co od tego uciekać. Kościół przedstawia swoje, obowiązujące wiernych, rozumienie Biblii od dawien dawna i robił to już w czasach, gdy rozumienie takich kwestii jak odmienność kulturowa była praktycznie przyzerowe.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So kwi 22, 2017 7:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy człowiek świecki ma obowiązek przeczytać całą Biblię
Teresse napisał(a):
j.w. moze ktos zna jakies zalecenia Kościoła ,świętych na ten temat... ??
Człowieku, bibliotekę cytatów (a nie książkę) trzeba by było napisać.
Od Ojców Kościoła po Franciszka.

Zaś samo pytanie wydaje mi się dziwne - podobnie jak osadzenie go w kontekście "obowiązku".
To tak jakbyś spytał, czy zakochana dziewczyna ma "obowiązek" przeczytać list miłosny, który dostała od zakochanego do szaleństwa chłopaka...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So kwi 22, 2017 9:46
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL