Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 529 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 36  Następna strona
 Debata: kreacjonizm vs ewolucja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Iago, pytałeś coś o czas...
No wybacz, że znów coś wkleję, wolę to niż mędrkować (jest to treść IV przykazania z biblijnego Dekalogu):
Biblia Paulistów (2008)
Exo 20:8-11 pau
(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować.
(9) Przez sześć dni będziesz wykonywał wszystkie swoje prace,
(10) lecz siódmy dzień jest szabatem dla PANA, twego Boga. W tym dniu nie podejmiesz żadnej pracy - ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani nawet bydło czy cudzoziemiec, który mieszka w twoim domu.
(11) W ciągu sześciu dni bowiem PAN uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich istnieje, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego PAN pobłogosławił dzień szabatu i wyróżnił go jako święty.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt maja 19, 2017 20:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
To powiedz mi jeszcze misiu malowany ile godzin te dni trwały i skąd wiesz że właśnie tyle? :)


Pt maja 19, 2017 20:29
Zobacz profil
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Uch, Czytelnik Biblii widać z tych, co chcieliby twarzami ziemię zamiatać przed PANEM, zamiast wadzić się z Bogiem. Ciekawe, że kiedy Bóg w końcu się wcielił, to podbudowywał tych, co się z Nim wadzili i np. owce swoje w szabas ratowali, a zamiataczy uczonych w szlaczkach-robaczkach przykracał.


Pt maja 19, 2017 20:32
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
A, i żeby nie było: nie ma na świecie ludzi lepiej wadzących się z Bogiem niż naukowcy właśnie. Bo to jest tak: Bóg stworzył człowieka, jakim go stworzył, ze zmysłami, jakie one są – wiadomo, umieścił go w Edenie i kazał się namnażać. Jak przyszło do opowiadania człowiekowi o Swoim dziele, to Bóg niedwuznacznie dał do zrozumienia, że wolno wierzyć nawet w pomysły babilońskie o płaskiej ziemi nakrytej oceanem, bo dociekania na temat: "ale jakżeś to wszystko zrobił?", to naprawdę nie jest najważniejsza rzecz, o jaką się w życiu rozchodzi.

A te france dociekają.


Pt maja 19, 2017 21:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Biblia Paulistów (2008)
Heb 11:3 pau
Przez wiarę poznajemy, że światy zostały stworzone słowem Bożym, czyli to, co widzimy, nie powstało z rzeczy widzialnych.

Biblia Ewangeliczna EIB (2016)
Heb 11:3 eib
Dzięki wierze pojmujemy, że wszystko, co istnieje w czasie i przestrzeni, zostało ukształtowane Słowem Boga, tak że to, co widzimy, nie powstało z rzeczy widzialnych.

Biblia Paulistów (2008)
Joh 17:3 pau
A życie wieczne polega na tym, aby wszyscy poznali Ciebie, jedynego, prawdziwego Boga i Tego, którego posłałeś - Jezusa Chrystusa.


Cytuj:
2Tm 2:23 bw "A głupich i niedorzecznych rozmów unikaj, wiedząc, że wywołują spory."


W innym temacie zwracałem uwagę, że biblijna cytatologia stosowana polegająca na tym, że chcemy interlokutora zdławić rzucanym na oślep cytatem z Biblii bez jakiegokolwiek uzasadnienia czy próby argumentowania, nie jest mile widziana

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt maja 19, 2017 21:08
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Iago napisał(a):
To powiedz mi jeszcze misiu malowany ile godzin te dni trwały i skąd wiesz że właśnie tyle? :)

Możesz się ze mną nie zgadzać, ale czy musisz traktować mnie w sposób nieuprzejmy? Czyżby ewolucja Twojej kultury osobistej nie weszła jeszcze na poziom, który posiadają kulturalni ludzie?... :oops:
Odpowiem Ci, ale bez przyjemności bo wiem, jakie będą komentarze... (chyba, że nagle ewolucja uczyni gwałtowny skok; ponoć tak się zdarza...).

Ponieważ szabat (cytowałem wyżej) trwał 24 godziny (i dalej tyle trwa) - a uzasadnieniem dla szabatu (i dla całego tygodnia jako miary czasu) jest Boży "odpoczynek" siódmego dnia, po 6 dniach stwarzania, to jaki z tego logiczny wniosek?
Ile trwały dni tego pierwszego w dziejach ziemi tygodnia? Czy trwały tysiące... miliony... miliardy... tryliardy godzin?
Sam sobie odpowiedz, wiedząc ile godzin trwa szabat (oraz każdy inny dzień tygodnia)!
Wynik Twoich procesów myślowych zapisz poniżej... :lol:

PS. Dobrego szabatu Ci (i innym tu) życzę, bo właśnie on trwa... :-D

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 6:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Drogi czytelnikuBiblii. Proszę trzymaj się swojego wątku. Chcesz nasz zachęcić do obejrzenia jakiejś debaty. Jednocześnie z cytatu, który przytaczasz wynika, iż Hovind tę debatę przegrał (bo musiał się uciekać do nierzetelnych sztuczek poza tematem). Przyznam jednak, że chętnie bym obejrzał taką debatę, którą kreacjonista wygrał. Masz jakieś?

Bo jak masz, to przedstaw. A jak nie masz, to zamykamy temat. Zarzucanie chrześcijanom-ewolucjonistom, jakoby nie wierzyli, iż Bóg stworzył świat jest obrzydliwym zagraniem.


So maja 20, 2017 6:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
zefciu napisał(a):
Hovind tę debatę przegrał (bo musiał się uciekać do nierzetelnych sztuczek poza tematem).


No właśnie nie całkiem. Zauważ, że dla kreacjonistów słowo "ewolucja" oznacza mniej więcj "wszystko w jakimś stopniu sprzeczne z naszym rozumieniem Biblii jako podręcznika przyrody". W zależnosci od preferencji danego kreacjonisty do tego worka wrzuci (poza ewolucją):

- biogenezę
- teorię wielkiegi wybuchu
- archeologię
- heliocentryzm
- mit kulistosci Ziemii
- klasyfikację rodzajów (osławiony nietoperz)

I potem przychodzi ze strony naukowców taki spec od ewolucji i się nie zna, a doktor Hovind - zna. Szach mat, ewolucjoniści.

========================

czytelnikBiblii napisał(a):
Ponieważ szabat (cytowałem wyżej) trwał 24 godziny (i dalej tyle trwa)


Serio? Żydzi mieli chronometry, według których odmierzali ten czas? A ja myślałem że u nich to było od zachodu Slońca...

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So maja 20, 2017 6:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Tak jak myślałem @czytelnikBiblii ma jednak elementarne braki w wykształceniu podstawowym (ponieważ tego uczy się już bodaj w szkole podstawowej na religii) i stad cały ambaras. ;)

Zatem niniejszym informuje Cię, iż Szabat nie trwa 24 godzin, tylko jest determinowany przez zachód słońca w piątek i zachód słońca w sobotę – ów interwał jest tedy wprost uzależniony od pory roku, położenia geograficznego etc. i przez to może trwać zarówno więcej jak i mniej niż 24 godziny. Co do kultywowanej obecnie tradycji żydowskiej, zgodnie z Halakha Szabat zaczyna się ok 18 minut przed zachodem słońca w piątek, a kończy w sobotę po zachodzie słońca, gdy na niebie pojawią się trzy pierwsze gwiazdy. Tak czy inaczej te Twoje 24h to wierutna bzdura. ;)

Skoro już Ty i dzieci przystępujące do komunii wiedzą że Szabat nie jest żadnym dwudziestoczterogodzinnym standardem miary czasu to pozwolę sobie ponowić pytanie – ile godzin te dni [stworzenia] trwały i skąd wiesz że właśnie tyle? :)


So maja 20, 2017 6:50
Zobacz profil
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
bert04 napisał(a):
No właśnie nie całkiem. Zauważ, że dla kreacjonistów słowo "ewolucja" oznacza mniej więcj "wszystko w jakimś stopniu sprzeczne z naszym rozumieniem Biblii jako podręcznika przyrody". W zależnosci od preferencji danego kreacjonisty do tego worka wrzuci (poza ewolucją):

- biogenezę
- teorię wielkiegi wybuchu
- archeologię
- heliocentryzm
- mit kulistosci Ziemii
- klasyfikację rodzajów (osławiony nietoperz)
No właśnie całkiem. Bo fakt że się zaczyna mówić nie na temat jest przesłanką do uznania, że się przegrało debatę. I koniec. Jeśli taki kreacjonista rzeczywiście chce debaty o tym wszystkim, co wyżej to niech zaprosi do dyskusji astronoma, kosmologa i geologa. Sami niech się stawią w równej liczbie. Jeśli zaś ma być debata "o Teorii Ewolucji", to niech gada o Teorii Ewolucji.

Zresztą zauważ, że w cytowanym przez czytelnikaBiblii fragmencie nie jest mowa ani o Big Bangu, ani o wykopaliskach, ani o nietoperzach. Jest mowa o tym, że jego oponent postępuje niemoralnie i dlatego jest ateistą. No ciężko takie ad personam podciągnąć pod jakikolwiek temat choćby najluźniej związany z TE.


So maja 20, 2017 8:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Ile trwały dni tego pierwszego w dziejach ziemi tygodnia? Czy trwały tysiące... miliony... miliardy... tryliardy godzin?
Sam sobie odpowiedz, wiedząc ile godzin trwa szabat (oraz każdy inny dzień tygodnia)!
Wynik Twoich procesów myślowych zapisz poniżej... :lol:

PS. Dobrego szabatu Ci (i innym tu) życzę, bo właśnie on trwa... :-D


Na jakiej zasadzie Bóg liczył te dni?
Z którego miejsca na powierzchni Ziemi zaczął odliczać te 7 dni?
Bo przecież musiał to tak odliczać, w końcu jak niby inaczej :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 20, 2017 10:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 20, 2017 10:15
Posty: 3
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
W zasadzie to zawsze dziwiło mnie podejście tych wierzących w tego typu debatach, którzy jako argumentów używali cytatów z biblii lub po prostu słów jakiegoś proroka.

Broniąc swoich prawd przedstawiciele nauki muszą polegać na obiektywnych faktach, mierzalnych wielkościach itp, tym czasem wierny potrafi przytoczyć cytat "Błogosławieni ci co nie widzieli, a uwierzyli" - i w zasadzie wg niego dyskusja jest już wyjaśniona, co więcej na jego korzyść.

Tego typu podejście zauważyć też można w innych różnych ideologiczno-politycznych dyskucjach, gdzie ktoś jest zaślepiony daną ideologią na tyle, że nie zważa nie tylko na mierzalne często (np. ekonomiczne) argumenty 2giej strony.
Czasami w takich debatach - mam wrażenie - że dochodzi do momentu w którym jedyne co należałoby zrobić to ją przerwać. Nie wszyscy są w stanie po prostu obiektywnie i bez zbędnych emocji przedstawiać swoje argumenty.


So maja 20, 2017 10:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Tu już nie chodzi nawet o samo Pismo Święte, ale o jego ignorancką interpretację (ignorancką bo ignorującą fakt, iż poza sensem dosłownym mamy w PŚ sens duchowy, który dzieli się jeszcze na sens alegoryczny, moralny i anagogiczny) przeprowadzaną przez niedouczonych egzegegetów-chałupników za dychę. Taki czytelnikBibli, na ten przykład, nie wie nawet ile trwa szabat, a bierze się za nieudolną interpretacje (na tzw "chłopski rozum", bo inaczej zapewne nie potrafi) Genesis...


So maja 20, 2017 11:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Iago, szabat trwa od zachodu słońca do zachodu słońca - tak uczy Biblia, i nie trzeba tu zegara atomowego by precyzyjnie odliczał sekundy, bo nie o sekundy, a nawet nie o minuty chodzi... ale o okres czasu oddzielony specjalnie na społeczność z Bogiem-Stwórcą!
Ten okres czasu - zwany szabatem - trwa od jednego do drugiego zachodu słońca. Ile mija godzin między tymi zjawiskami?
24 plus minus jakieś tam sekundy czy minuty, prawda?
Więc nie wiem z czym masz problem?
Tak Bóg to ustalił, i tak trwają dni w tygodniu - ich 7-dniowy cykl nie jest oparty na jakimś zjawisku, ale tylko na tygodniu stworzenia...

Wierzę, że dni stworzenia trwały plus minus 24 godziny, bo tyle czasu trwa szabat!
Po drugie w zapisie biblijnym jest tak, że słowo "dzień" (hebr. "yom") występuje zawsze z liczebnikiem: "dzień pierwszy... dzień piąty..." - gdy tak jest, to oznacza to, że chodzi o zwykłą dobę, a nie o inny okres czasu, czy coś symbolicznego! (bo są w Biblii "dni" - np. dzień Pana - ale bez liczebników, i wtedy mogą one być rozumiane inaczej; tak nie ma w opisie stworzenia! Wiedziałeś o tym? Jesteś tak uczonym i światłym gościem, że z pewnością niepotrzebnie to piszę, gdyż od kołyski takie sprawy masz opanowane... sorry...)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 12:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
zefciu napisał(a):
Drogi czytelnikuBiblii. Przyznam jednak, że chętnie bym obejrzał taką debatę, którą kreacjonista wygrał. Masz jakieś?

A oglądałeś tą, co podałem? Nie? No to zobacz... (możesz ją nawet odtwarzać z przyspieszeniem - umiesz tak? jak nie, to podpowiem, jak to się robi...)
I nie oceniaj książki po okładce (tu: po tym jednym zdaniu z debaty, co zacytowałem).

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 12:46
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 529 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 36  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL