Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 801 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 54  Następna strona
 Filmy 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Filmy
Akurat niedawno oglądałem Nowy Początek. Bardzo mi się podobał. Motywy SF są tu mało istotne, ponieważ istotą filmu jest pewna głębsza treść, ale w kilku kwestiach są dobrze dopracowane. W porównaniu do innych filmów, tutaj kosmici wydają się naprawdę bardzo obcy. Podobnie, jak ich środowisko, gdzie panuje wyraźnie większe ciśnienie przypominając nasze morza lub raczej coś pomiędzy morzem a powietrzem. Mimo, że nie było to tutaj najważniejsze, dla mnie dopracowane i przemyślane wątki naukowe są bardzo ważne w kinie science-fiction. Tutaj faktycznie nie wszystko udało się pod tym względem ale w wielu kwestiach było jednak bardzo ciekawie.

Na marginesie, aby tekstu nie było widać, można napisać np. tutaj: http://wklejto.pl/, a na forum podać sam link.


Ostatnio obejrzałem też film sci-fi Pasażerowie. Akcja dzieje się na na autonomicznie sterowanym statku zmierzającym ku innej planecie z tysiącami osób w stanie hibernacji, którego podróż ma trwać w sumie blisko sto lat. Na skutek przelotu przez pole asteroid (tutaj autorzy dobrze pomyśleli, bo takich sytuacji nie da się uniknąć, więc istniała tam tarcza energetyczna, która po prostu zawiodła przy wyjątkowo dużej serii uderzeń) niespodziewanie z hibernacji wybudzony zostaje jeden człowiek. Statek jest do takiej sytuacji kompletnie nieprzygotowany, ponieważ system zabezpieczeń miał całkowicie wykluczać taką możliwość. Jak się okazało, było to błędne założenie. I wtedy zaczyna się właściwa akcja filmu.

Sam film był ciekawy, choć zawierał pewne niedociągnięcia fabularne. Gdybym ja był w podobnej sytuacji i desperacja miałaby mnie pchnąć do rozważań o wybudzeniu z hibernacji innego pasażera, wtedy myślałbym o jakimś naukowcu lub inżynierze, który mógłby nas ponownie w stan hibernacji wprowadzić (załoga statku była w odciętej sekcji). Ale na pewno nie budziłbym jakiejś kobiety tylko dlatego, bo ładnie wygląda i przed wylotem nagrywała fajne video blogi. Zwyczajnie niedorzeczny pomysł, nawet wtedy, gdy nie widzi się żadnej możliwości ponownego zahibernowania. Jest też kilka innych słabszych stron filmu ale generalnie można mieć nadzieję, że świadczy on o dobrym kierunku kina SF.


Oglądałem też Logan. Najnowszy film o superbohaterach z serii X-Men. Ale nietypowy. W mroczniejszym klimacie i daleki od fabuły, która ostatecznie kończy się pasmem zwycięstw. Właściwie powiedziałbym nawet, że jest to film dość ciężki w odbiorze. W opowiadanej historii na świecie zostało już niewielu mutantów o tych nadludzkich mocach, a główni bohaterowie są dużo starsi i słabsi niż dawniej. W pewnym momencie poznają pierwszą od lat nową nastoletnią mutantkę i próbują uciec z nią przez granicę. Jest to wyjątkowo dobrze oceniany film. Przebija chyba wszystkie filmy z tej serii oraz wiele innych o superbohaterach. Osobiście myślę, że miał jeszcze większy potencjał, który nie został w pełni wykorzystany, ale i tak jest naprawdę dobry. Zapewne pomógł mu niższy niż zwykle budżet, nie pozwalając na przeładowanie filmu efektami specjalnymi w zamian za fabułę.

Osobiście nie lubię filmów o superbohaterach, ponieważ promują kompletnie nierealne wzorce radzenia sobie w życiu. Zwykle poprzez przemoc i z pozycji wielkiej przewagi nad innymi. Zresztą, podobnie jest z większością kina akcji. Przyzwyczajenie młodych ludzi do takich wzorców może prowadzić wyłącznie do bezsilności, bo w prawdziwym życiu nie daje się ich zastosować. Logan nie zrywa z tym całkowicie ale równoważy te wzorce innymi, przez co stanowi swego rodzaju odtrutkę na historie filmowe utrzymane w podobnym stylu. Z tym, że na pewno nie jest to film dla dzieci, ale też moim zdaniem kino akcji zwykle nie jest dla dzieci.

Sam pierwszy trailer trochę już mówi o tym, jaki to jest film: https://www.youtube.com/watch?v=gbug3zTm3Ws

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N maja 28, 2017 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Filmy
Soul33 napisał(a):

Oglądałem też Logan. (...). Jest to wyjątkowo dobrze oceniany film. Przebija chyba wszystkie filmy z tej serii oraz wiele innych o superbohaterach.


Jako od dzieciństwa fan X-men (komiksowych) - potwierdzam. Tak od zaplecza patrząc to chyba pierwszy film Marvela, który odbija nowe (czy nowsze) podejście twórców komiksów: chodzi mianowicie o opowiadanie ciekawych historii o ciekawych bohaterach bez ciągłego oglądania się na przystawanie do kanonu. Bardzo dobre, dość ponure i zdecydowanie bardziej ludzkie ujęcie tematu.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N maja 28, 2017 19:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Filmy
A nowsze komiksy też znasz? Pytam, bo dla tego filmu pewną inspirację stanowił Old Man Logan. Obecnie dostępny za darmo w sieci. Podobno dobry, choć ja nie znam, bo w dzieciństwie prawie nie czytałem komiksów, więc teraz to już się raczej nie przyzwyczaję.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N maja 28, 2017 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Filmy
Czytuję, tego akurat nie czytałem. Ale z tylko okolic skończyłem ostatnio mini-serię "Ostatnie dni Magneto" - świetna, podobny klimat w sumie jak w "Loganie", tylko bohater (?) jeszcze bardziej niejednoznaczny. To był w ogóle zawsze bardzo ciekawy wątek w X-men, cała relacja x-men, prof. Xaviera i Magneto, zwłaszcza od momentu, gdy ujawniono, że ten ostatni był więźniem Oświęcimia i to to doświadczenie ukształtowało jego światopogląd - jak na amerykański komiks superbohaterski z końca lat 70. odważny motyw.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N maja 28, 2017 21:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Filmy
białogłowa napisał(a):
Cloverfield Lane 10

Nie wiem czy ktoś oglądał, moje wielkie rozczarowanie, dobrze się rozkręcał i nawet udało im się parę razy widza zaskoczyć. Co z tego jak na koniec złapał mnie pusty śmiech, nie jest to reakcja której by się chciało przy oglądaniu dreszczowca.

Serio?
Ja końcówką wręcz byłem zachwycony.
Wszystko tak się ładnie układało, że Howard to tylko jakiś oszołom i że trzeba wiać, aż tu nagle :zonk

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N maja 28, 2017 21:34
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Filmy
Soul33 napisał(a):
Ostatnio obejrzałem też film sci-fi Pasażerowie. (...) Jest też kilka innych słabszych stron filmu ale generalnie można mieć nadzieję, że świadczy on o dobrym kierunku kina SF.

Też widziałem. Miła rozrywka. Piękne efekty. Do zapomnienia
Soul33 napisał(a):
Oglądałem też Logan. Najnowszy film o superbohaterach z serii X-Men.

Na X-men nikt mnie nie namówi. Zupełnie nie rozumiem powodzenia tych filmów.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N maja 28, 2017 21:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Filmy
medieval_man napisał(a):
Na X-men nikt mnie nie namówi. Zupełnie nie rozumiem powodzenia tych filmów.


No, to chyba akurat prosta sprawa - cieszący się przez dekady ogromną popularnością komiks wychodzący od lat 60., wyraziste postaci, ogromna baza fanów, którzy w skrytości serca chcieliby być mutantami... samograj.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn maja 29, 2017 8:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Filmy
Soul33 napisał(a):
Gdybym ja był w podobnej sytuacji i desperacja miałaby mnie pchnąć do rozważań o wybudzeniu z hibernacji innego pasażera, wtedy myślałbym o jakimś naukowcu lub inżynierze, który mógłby nas ponownie w stan hibernacji wprowadzić (załoga statku była w odciętej sekcji). Ale na pewno nie budziłbym jakiejś kobiety tylko dlatego, bo ładnie wygląda i przed wylotem nagrywała fajne video blogi. Zwyczajnie niedorzeczny pomysł, nawet wtedy, gdy nie widzi się żadnej możliwości ponownego zahibernowania.


To samo sobie pomyślałam, a że głupota irytuje ze wszystkiego na świecie najbardziej, to zdziwiłam się na koniec, że jednak polubiłam tego głównego bohatera.
Jak napisał m_m - miła rozrywka, film byłby wg. mnie lepszy gdyby autorzy zdecydowali się na więcej niedopowiedzeń i bardziej skupili się na relacji pomiędzy głównymi postaciami, zamiast na efektach. Tak żeby sf nie grało głównej roli. Tak czy inaczej jeśli ktoś lubi kosmiczne plenery oraz poprzyglądać się jak ludzie wyobrażają sobie przyszłość, a ja np. lubię, to ogląda się to z przyjemnością.
Kolejny film w którym Pratta wkładają do kosmicznej kapsuły, chyba powoli musi się przyzwyczajać.

medieval_man napisał(a):
Serio?
Ja końcówką [Cloverfield Lane 10. przyp. białogłowa wręcz byłem zachwycony.
Wszystko tak się ładnie układało, że Howard to tylko jakiś oszołom i że trzeba wiać, aż tu nagle :zonk


No zonk, zonk im się udał przyznaję, ale jednak dla mnie z efektem komicznym. Pojedynek w dyndającym samochodzie, rzut koktajlem Mołotowa w otwór gębowy porywacza... Mogli poprzestać na rozpylających toksyny śmigłowcach, czy też "śmigłowcach". A może ja po prostu nie lubię w tym gatunku zbytniej dosłowności.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn maja 29, 2017 8:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Filmy
Jeśli mowa o wyróżniających się produkcjach z gatunku SF - widzieliście "Gataccę"?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn maja 29, 2017 9:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Filmy
Tak. Scenariusz na piątkę z plusem, rzeczywiście się wyróżnia. Ten film się na razie nie starzeje, a myślę, że ciężko taki efekt obecnie uzyskać jeśli chodzi o sci-fi, bo dziedzina ef. specjalnych dostała w naszych czasach niezwykłego przyspieszenia.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn maja 29, 2017 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Filmy
JedenPost napisał(a):
Jeśli mowa o wyróżniających się produkcjach z gatunku SF - widzieliście "Gataccę"?


A to jakiś sequel do "Gattaca"? Bo ten to widziałem.

A merytorycznie, to przykład filmu SF praktycznie bez efektów specjalnych, opartego na świetnej grze charakterów tworzących fabułę. Przypominał mi trochę polski sub-genre political fiction, w którym fantastyka była tylko pretekstem, tłem dla jakiegoś aktualnego problemu społecznego.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 29, 2017 9:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Filmy
No machnąłem się, fakt. :oops:

Opis bardzo trafny, też tak ten obraz odbieram. To polskie political fiction, co masz na myśli, to bardziej Zajdel (choć na to mówiono raczej "fantastka socjologiczna") czy Ziemkiewicz powiedzmy?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn maja 29, 2017 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Filmy
JedenPost napisał(a):
To polskie political fiction, co masz na myśli, to bardziej Zajdel (choć na to mówiono raczej "fantastka socjologiczna") czy Ziemkiewicz powiedzmy?


Zajdel (niektóre dzieła), Szulkin, Boruń ("Małe Zielone Ludziki")... stary Ziemkiewicz w sumie też, do ewentualnego sfilmowania "Kataryniarza" czy "Walca Stulecia" nie potrzeba wielkich efektów. No i całość nie skupia się na jakichś hipotetycznych wynalazkach (wehikuły czasu, myślące roboty, podróże), ale na przerysowaniu pewnych aktualnych problemów na (najczęściej niedaleką) przyszłość.

A co do nazwy nie będę się spierał, kiedyś znałem taką właśnie. Może dlatego, że kiedyś bardziej uważało się na polityczne aluzje do przykładowo systemów totalitarnych, a nie na ogólniejsze rozważania socjologiczne? Ale ta druga nazwa też dobrze pasuje, wtedy także "Powrót z Gwiazd" można pod to podciągnąć.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn maja 29, 2017 10:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Filmy
Zwierzęta nocy

Obejrzałam ze względu na Amy Adams (tę z Nowego początku). Nie polecam osobom skłonnym do stanów depresyjnych, to jest thriller z gatunku mrocznych, happy endu nie będzie, aczkolwiek pojawi się coś w rodzaju... smutnego morału?
Autorzy świetnie budują wyczerpującą psychicznie atmosferę zagrożenia.
Oglądaliście Funny Games U.S? Mniej więcej klimat podobny, choć w tym ostatnim nie dają widzowi ani chwili wytchnienia.
Chyba już nigdy nie pozbędę się podejrzeń w stosunku do postaci granych przez Michaela Pitta Obrazek , bo nawet w Ghost in the Shell podejrzewałam, że zaraz wytnie jakiś numer i ze strachu podskoczę na fotelu.

W Zwierzętach nocy dla odmiany jest czas na refleksję. Czy człowiek do tego stopnia wrażliwy, że nie jest w stanie zadać bólu, by się obronić i bronić swoich najbliższych, jest człowiekiem słabym?

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr maja 31, 2017 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Filmy
białogłowa napisał(a):
Oglądaliście Funny Games U.S?


Nom, mocna rzecz.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr maja 31, 2017 10:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 801 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 54  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL