Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Okoliczności Grzechów? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 24, 2017 21:33
Posty: 10
Post Okoliczności Grzechów?
Witam wszystkich, chciałem prosić by ktoś mi wytłumaczył czym są tzw okoliczności które trzeba lub nie podawać podczas spowiadania się z grzechów ciężkich. Z góry dziękuje.


Pn lip 24, 2017 22:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Raczej trzeba nazwać grzech. Nie ma obowiązku opowiadać wszystkich detali.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 24, 2017 22:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 24, 2017 21:33
Posty: 10
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Soul33 napisał(a):
Raczej trzeba nazwać grzech. Nie ma obowiązku opowiadać wszystkich detali.



ale w mojej książeczce z I komunii Świętej pisze: "Wyliczy Twoje grzechy, a przy ciężkich podaj liczbę i okoliczności."

Wiec czym są te okoliczności? Kupiłem 2 książki o spowiedzi świętej a nie było tam słowa o okolicznościach grzechu.


Pn lip 24, 2017 23:17
Zobacz profil
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Uliseusz napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Raczej trzeba nazwać grzech. Nie ma obowiązku opowiadać wszystkich detali.



ale w mojej książeczce z I komunii Świętej pisze: "Wyliczy Twoje grzechy, a przy ciężkich podaj liczbę i okoliczności."

Wiec czym są te okoliczności? Kupiłem 2 książki o spowiedzi świętej a nie było tam słowa o okolicznościach grzechu.

Okoliczności, czyli sytuacja gdy grzech dokonany, np czy to osobista inicjatywa, czy dokonany pod wpływem innych ludzi, czy np. mediów.
Czy grzech dokonany w ukryciu czy powodujący publiczne zgorszenie.
Czy krzywdzi w cichości samego grzesznika, czy krzywdzi lub upokarza innych ludzi i czy ta krzywda dokonana została z rozmysłem.


Wt lip 25, 2017 7:26

Dołączył(a): Pn lip 24, 2017 21:33
Posty: 10
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Alus czy mógłbyś podać więcej przykładów? Czy jest to w porządku że tak ważna rzecz nie jest nigdzie dobrze opisana tak od a do z ??? W niedziele naucza się o rożnych rzeczach a przecież spowiedź to podstawa, zanim pójdzie się dalej trzeba najpierw nauczyć się rzetelnie podstaw ale skąd??? Nie jestem jakimś perfekcjonista czy świętym ale zawsze mnie meczą wątpliwości czy dobrze się wyspowiadałem ;/


Wt lip 25, 2017 18:53
Zobacz profil
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Ja tez moze zapytam bardziej obeznanych są jakies formułki które trzeba mowic oprócz "więcej grzechów nie pamietam za wszystkie załuje i chce się poprawic"??


Wt lip 25, 2017 19:05

Dołączył(a): Pn lip 24, 2017 21:33
Posty: 10
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Teresse napisał(a):
Ja tez moze zapytam bardziej obeznanych są jakies formułki które trzeba mowic oprócz "więcej grzechów nie pamietam za wszystkie załuje i chce się poprawic"??



proszę zalozyc oddzielny temat... :roll:


Wt lip 25, 2017 19:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Najlepiej zapytać spowiednika.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lip 25, 2017 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 24, 2017 21:33
Posty: 10
Post Re: Okoliczności Grzechów?
okay dzieki za wszelka pomoc... :(


Śr lip 26, 2017 4:59
Zobacz profil
Post Re: Okoliczności Grzechów?
To może na konkretnym przykładzie:
Na spowiedzi wyznaję, że złorzeczyłem rodzicom. Tu okolicznością będzie to, dlaczego to czyniłem - czy np. rodzice piją i mam już tego dość, czy np. po prostu powiedzieli mi, że nie powinienem się spotykać z dziewczyną.

Po prostu można powiedzieć, że to powód (najlepiej bezpośredni czy taki, który się najbardziej przyczynił) popełnienia danego grzechu. Oczywiście nie powinno mieć to nic wspólnego z usprawiedliwianiem się.


Śr lip 26, 2017 10:12
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Teresse napisał(a):
Ja tez moze zapytam bardziej obeznanych są jakies formułki które trzeba mowic oprócz "więcej grzechów nie pamietam za wszystkie załuje i chce się poprawic"??


To raczej pod dział liturgiczny pasuje. Ale tak na szybko - poniżej jest cały obrzęd sakramentu.
http://www.spowiedz.pl/obrzed.htm


Śr lip 26, 2017 10:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Chodzi o okoliczności istotne dla oceny moralnej. To znaczy, na przykład, wpływające na wolność decyzji. Zmniejszające lub zwiększające wagę grzechu (czym innym jest na przykład współżycie z osobą dorosłą, czym innym z dzieckiem)

I zasadniczo: ksiądz może dopytać, jeśli uzna to za ważne.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lip 26, 2017 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 24, 2017 21:33
Posty: 10
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Skoro to takie ważne a przynajmniej zasadnicze to dlaczego nie ma gdzieś opisanego wykładu na ten temat? Te okoliczności to najwyraźniej dosyć skomplikowana rzecz. Jest może jakaś książka na ten temat czy coś? Dzięki za pomoc :)


Śr lip 26, 2017 23:24
Zobacz profil
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Ważne, bo okoliczności mogą zmieniać wagę grzechu.
Dla mnie najlepszym przykładem jest kradzież. Ukradłeś 20 zł- wydaje się, że niewiele. Ale jeśli ukradłeś te pieniądze staruszce, która ma 700 zł renty i były to jej ostatnie pieniądze, to jest to poważna krzywda i całkiem inna sytuacja niż kradzież tej samej kwoty jakiemuś bogaczowi.
Albo kradzież bułki w sklepie przez bezdomnego, który nie ma co jeść...

Osobiście nie znam żadnej książki poświęconej tylko temu zagadnieniu.


Śr lut 14, 2018 12:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Okoliczności Grzechów?
Krótki fragment z "Zarysu teologii moralnej w ujęciu tomistycznym" O. Cypriana Jana Wichrowicza OP. Generalnie każdy podręcznik teologii moralnej podejmuje zagadnienie okoliczności. Niestety to często dzieła dość obszerne i czasami hermetyczne. Może podstaw szukać w katechizmie? Też niekoniecznie tym wielkim, ale starszych, prostszych pisanych z myślą o wiernych a nie teologach np. Gaspariego?
Okoliczności czynu to mające znaczenie moralne przypadłości czynu ludzkiego, dołączone do
niego jako już posiadającego swoją istotną moralność, wypływającą z przedmiotu. Chodzi tu
zatem o szczegółowe uwarunkowania czynu ludzkiego, mające odpowiednie znaczenie mo-
ralne. Dzięki nim czyn zwiększa lub zmniejsza, a nawet całkowicie zmienia swoją wartość
moralną. Wylicza się ich za Cyceronem siedem i ujmuje w następujący wiersz:
Quis, quid, ubi, quibus auxiliis
Cur, quomodo, quando.
Uwzględniając listę Arystotelesa i Cycerona, Jacek Woroniecki sformułował następujący
dwuwiersz:
Kto, co, czym i z czego,
jak, gdzie, kiedy i dlaczego.
Nie wszystkie te okoliczności są jednakowo ważne. Pierwszorzędne z nich to dlaczego i co.
W pierwszej chodzi o najważniejszą przyczynę (główny motyw, pobudkę, cel) czynu,
a w drugiej o jego skutek i zarazem wielkość i jakość. Ważność pozostałych okoliczności
zależy od ich powiązania z dwiema wyszczególnionymi.

_________________
laudare benedicere praedicare


Śr lut 14, 2018 13:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL