Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 msza za duszę niewierzacego 
Autor Wiadomość
Post Re: msza za duszę niewierzacego
Czegoś zaczynam tu nie rozumieć...

O ile się nie mylę, istnieje fundamentalna różnica pomiędzy ateizmem (uważam, że Bóg nie istnieje) a antyteizmem (uważam, że Bóg istnieje ale nie chcę mieć z nim nic wspólnego).

Ateiście chyba modlitwa chrześcijanina nie powinna przeszkadzać? "O wielki Latający Potworze Spaghetti, spraw, aby XYZ zasmakował w kluskach...". Jeśli ten a ten chrześcijanin wierzy w bajki i prosi wymyśloną istotę, bym i ja nie wyrósł z wiary w Św. Mikołaja, to co mnie do tego? Jedyne, co można odczuć, to lekkie politowanie nad naiwnością katolika... ale sprzeciw?
I czy ateista nie będzie sobie życzył spełnienia modlitwy? Spełnienie modliwty będzie oznaczało, że Bóg istnieje i chce dać mu (ateiście) wszystko, co tylko potrzebne do szczęścia. Niechęć do spełnienia modlitwy mógłbym rozumieć chyba jedynie jako postawę w rodzaju "nie mylę się! nie mylę się! nie mylę się! nie chcę się mylić i wolę nic nie otrzymać bylebym tylko się nie mylił!"

Ale może być i jeszcze postawa antyteistyczna... "Boże, z dala ode mnie! z dala ode mnie! Ty, chrześcijaninie, ty się nie módl za mnie! bo jeszcze Bóg sobie o mnie przypomni i mnie zmieni! Tylko Boże nie słuchaj tego modlącego się, nawet mnie nie tknij, nie chcę niczego, co możesz mi dać!!!"

To jak? Ateizm czy antyteizm, zadeklarujcie się?


Pt wrz 06, 2013 21:58

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: msza za duszę niewierzacego
Jak to możliwe, że dopuszcza się w KR-K Msze pogrzebowe dla osób jawnie ogłaszających się jako ATEISTA?
Zmarły Bogusław Wolniewicz, wszędzie opisywany jest jako ateista, o pojednaniu z Kościołem przed śmiercią nie ma żadnej wzmianki, a miał katolicki pogrzeb. A to nie była Msza "w intencji", lecz"pogrzebowa".


Cz sie 10, 2017 13:48
Zobacz profil
Post Re: msza za duszę niewierzacego
ratio napisał(a):
Jak to możliwe, że dopuszcza się w KR-K Msze pogrzebowe dla osób jawnie ogłaszających się jako ATEISTA?
Zmarły Bogusław Wolniewicz, wszędzie opisywany jest jako ateista, o pojednaniu z Kościołem przed śmiercią nie ma żadnej wzmianki, a miał katolicki pogrzeb. A to nie była Msza "w intencji", lecz"pogrzebowa".

Chyba akurat Ciebie nie powinno dziwić, bo raczej masz świadomość, że śp prof Wolniewicz - katolik rzymski niewierzący (tak sam siebie tytułował)- przez kilka lat wypowiadał się w katolickim radiu w twoim domu RM i tym zapewne zapewnił sobie katolicki pochówek.


Cz sie 10, 2017 17:47

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: msza za duszę niewierzacego
Alus napisał(a):
(...) że śp prof Wolniewicz - katolik rzymski niewierzący (tak sam siebie tytułował)- przez kilka lat wypowiadał się w katolickim radiu w twoim domu RM i tym zapewne zapewnił sobie katolicki pochówek.

I tak dzięki "Alus" wiem, że wystarczy żyć w zgodzie z RM i już nie trzeba wierzyć. Chociaż z poniższego cytatu widać, że poglądy Zmarłego nie były zgodne z linią programową RM.
---------------------------------------
Cytuj:
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzeni ... 9-lat.html
(…) istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.

---------------------------------------
Natomiast teologia koncepcji jezuity o.Spławskiego, przedstawiona na Mszy pogrzebowej czy też nabożeństwie pogrzebowym (Polskie Radio niezdecydowane co do nazewnictwa?), o szukaniu przez Zmarłego MĄDROŚCI, jest dość zagmatwana. Czy to jakaś autoreklama poglądów jezuity?
Cytuj:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... c-madrosci
(…) W środowym nabożeństwie żałobnym, odprawianym przez ojca Andrzeja Spławskiego SJ w stołecznym kościele pw. św. Andrzeja Boboli, (...).
Na początku mszy św. o. Spławski podkreślił, że jej uczestnicy chcą podziękować Bogu za dar życia śp. Bogusława Wolniewicza.
(…)
- Śp. profesor Wolniewicz starał się służyć mądrości, wpajać ją też swoim uczniom, przekazywać także poprzez swoje pisma. Tak, żeby ta mądrość była szanowana, pielęgnowana, kochana. A pamiętajmy, że tak naprawdę prawdziwą mądrością jest sam Bóg. Więc można powiedzieć, że służył też na swój sposób Panu Bogu - podkreślił o. Spławski w homilii.


Pt sie 11, 2017 0:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL