Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Rodzaj świec na Mszach św. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 10, 2017 18:36
Posty: 5
Post Rodzaj świec na Mszach św.
Szczęść Boże, jestem nowym użytkownikiem portalu. Mam pytanie i zależy mi na dokładnej odpowiedzi. W naszej parafii jest kilka Stowarzyszeń (np. Arcybractwo Straży Honorowej Najśw.Serca Pana Jezusa i inne). Mamy też relikwie pewnej świętej, raz w miesiącu jest spotkanie jej Stowarzyszenia, ucałowanie relikwii, zmiana tajemnic i w procesji z darami niesiemy świecę z Jej wizerunkiem). Czy 10 sierpnia - w procesji z darami idzie świeca z Jej wizerunkiem (to jest ten jeden dzień w miesiącu) czy taka "ogólna" świeca w związku z obchodami dziś św.Wawrzyńca męczennika?


Cz sie 10, 2017 18:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Czy ta świeca jest darem tej wspólnoty na rzecz parafii i ma być wykorzystywana w kulcie (jako świeca ołtarzowa)?

Jeśli tak, to może być niesiona. Jeśli nie, to nie ma na nią miejsca w procesji z darami, bo to nie jest procesja 'dla ładności', ale procesja, w której niesie się dary eucharystyczne (chleb i wino potrzebne do sprawowania Eucharystii) i inne dary na rzecz parafii lub potrzebujących.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt sie 11, 2017 7:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 10, 2017 18:36
Posty: 5
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Ta świeca w wizerunkiem Świętej została kiedyś podarowana parafii i od tej pory raz w miesiącu (zmiana tajemnic,ucałowanie relikwii Świętej) jest niesiona w procesji z darami. (Pomijam tu już fakt, że jest niesiona zapalona a jak tu i tam czytam- nie powinna.) Pytanie dotyczy tego konkretnego dnia, w którym "przegrała" ze świecą "ogólną" i św.Wawrzyńcem patronem 10 sierpnia bo "przecież jest ważniejszy" - takie było po Mszy wyjaśnienie. Chcę więc wiedzieć dokładnie, (żeby jej nie wystawiać w przyszłości niepotrzebnie) czy chodzi tu o dni zaznaczone na czerwono w kalendarzu liturgicznym? Czy mimo tego "czerwonego" dnia mogła zostać wystawiona do darów?
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie i zainteresowanie się moim pytaniem :)

PS. Szukając odpowiedzi na moje wątpliwości natrafiłam na różne opinie dotyczące samych darów. Widzę z tego, że nie są to zagadnienia znane szerokiemu ogółowi, zwłaszcza osobom odpowiedzialnym za oprawę Mszy św. Pozdrawiam:)


Pt sie 11, 2017 13:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Nie może być niesiona świeca "jako symbol czegokolwiek"... Świece, które będą służyć parafii lub potrzebującym mogą być niesione.
Zobacz: Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, n. 27-29.


Jeśli pytasz czy nieść taką czy inną świecę odpowiedź brzmi: żadnej!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt sie 11, 2017 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 10, 2017 18:36
Posty: 5
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Co w takim razie należy zrobić z tą świecą? Gdzie ma stać? Kiedy ma być używana? I co to właściwie znaczy że ma "służyć parafii"?


Pt sie 11, 2017 19:23
Zobacz profil
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Przeciez szumi wyjasnial: nie nalezy jej nosic jako ozdobnika w procesji z darami. To zly zwyczaj w waszej parafii. Niech stoi kolo relikwii, jesli sa gdzies zlozone. To dla niej najlepsze miejsce. Gdyby sie wypalila i ktos podarowal nastepna, to mozna ja raz jako dar przyniesc do oltarza.

Swieca sluzy parafii, kiedy jest uzywana przez parafie. Np zapala sie ja przy okazji specjalnych nabozenstw itp. Co maja relikwie swietej do zmiany tajemnic (rozancowych?) to chyba tylko wy sami wiecie.


Pt sie 11, 2017 20:56

Dołączył(a): Cz sie 10, 2017 18:36
Posty: 5
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Nie pisałam, że chodzi o tajemnice RÓŻAŃCOWE - bo nie chodzi. Wyjaśniam więc do spodu: święta nazywa się Maria de Mattias i świeca ma jej wizerunek. Raz w miesiącu na spotkaniu Stowarzyszenia Krwi Chrystusa jest nabożeństwo, ucałowanie jej relikwii i zmiana tajemnic KORONKI do Krwi Chrystusa (bo jej postać z tym się wiąże - www.adoratorki.pl. ) W procesji z darami niesiona jest świeca z jej wizerunkiem - potem do końca Mszy stoi na ołtarzu. I tak co miesiąc. Czy moje wyjaśnienie zmienia coś w odpowiedziach?


So sie 12, 2017 6:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Nie, nic nie zmienia, gdyż taka świeca nie może być niesiona w procesji z darami. Stawiać na ołtarzu też jej nie można. Ołtarz to nie jest przechowalnik dla wszystkiego.... Co może stać/leżeć na ołtarzu regulują przepisy liturgiczne.

Może zaproponuj zmianę rytuału tych nabożeństw? Niech ta świeca stoi gdzieś w czasie Mszy (nie na ołtarzu! może na bocznym, lub jakimś stoliczku dla niej przygotowanym i ustawionym; może razem z relikwiami, jak już zostało napisane?).

Mówiąc krótko: jeśli chciałaś wiedzieć, jak powinno być, to już wiesz, jeśli nie zgadzasz się z tak postawioną sprawą to dalej róbcie, jak robiliście, ale nie jest to poprawne.

Gdyby się ksiądz obruszał, że mu liturgię w parafii meblują, to warto mu przypomnieć Konstytucję liturgiczną Soboru Watykańskiego II, n. 22:
Cytuj:
§1. Prawo kierowania sprawami liturgii należy wyłącznie do władzy Kościoła. Przysługuje ono Stolicy Apostolskiej oraz, zgodnie z prawem, biskupowi.

§2. Na mocy władzy udzielonej przez prawo kierowanie sprawami liturgii w ustalonych granicach należy także do prawnie ustanowionych konferencji biskupów, właściwych danemu terytorium.

§3. Dlatego nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sie 12, 2017 7:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 23:24
Posty: 3
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Może ja to wytłumaczę trochę bardziej obrazowo. Jest takie przysłowie: Kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera. Niesienie tej samej świecy co miesiąc w procesji z darami to właśnie jest takie dawanie i odbieranie - darujesz świecę parafii i za miesiąc ją zabierasz by ją podarować jeszcze raz.

To jest jakby ktoś żonie zabrał pierścionek zaręczynowy by daj jej go ponownie w rocznicę - myślę że by to się dla takiego faceta źle skończyło.


no i jak już powiedział Szumi świecy takiej nie powinno się stawiać na ołtarzu - jedyne co możecie postawić "dodatkowo" na ołtarzu to relikwie waszej świętej.


So sie 12, 2017 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 10, 2017 18:36
Posty: 5
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
No i wszystko jasne, zrozumiałam i przyjmuję do wiadomości jak najbardziej:) Co do wprowadzania zmian... jestem niestety tylko nędznym robaczkiem parafialnym, a osoby odpowiedzialne za przygotowania do liturgii bardzo źle znoszą sugestie o nieprawidłowościach. Próbowałam. Trzeba obmodlić temat. Dziękuję za pomoc :)


So sie 12, 2017 16:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
Fragath napisał(a):
jedyne co możecie postawić "dodatkowo" na ołtarzu to relikwie waszej świętej.


Relikwiarza też na ołtarzu się nie stawia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sie 12, 2017 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Rodzaj świec na Mszach św.
szumi napisał(a):
Nie może być niesiona świeca "jako symbol czegokolwiek"... Świece, które będą służyć parafii lub potrzebującym mogą być niesione.
Zobacz: Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, n. 27-29.
(...)

Myślę, że jeżeli pasterze (biskupi) przewodniczą celebracji Mszy św. i nie protestują przeciwko niesieniu w procesji z darami "symboli czegoś-tam", to taki przykład idzie z góry i co się dziwić ludkowi Bożemu, że powtarza te zwyczaje. A można takie zachowania zauważyć podczas transmitowanych Mszy przez radio lub telewizję :)

W mojej miejscowości był proboszcz, który miał inne zwyczaje, np. 3 świece na ołtarzu (też niezgodne z OWMR), od czasu do czasu relikwiarz też stał na ołtarzu, a przed ołtarzem ustawił nie krzyż tylko wielką figurę Maryi.
Co ciekawsze zmieniono proboszcza, ale obyczaje pozostały :?

Inna ciekawostka: w czasie wielkiego postu prezbiterium było obstrojone sztucznymi kwiatami, a obok położonego przy bocznym ołtarzu krzyża stał wielki bukiet żywych kwiatów.
Na konkretne uwagi o niezgodności z przepisami kościelnymi proboszcz odpowiadał: "bo tak mi się podoba", a osobę wskazującą na te nieprawidłowości zaczynał traktować jako osobistego wroga.
Więc czy warto "zwracać uwagę bratu, że błądzi", jeżeli często nie likwiduje to błędnej sytuacji? :roll:


N sie 13, 2017 13:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL