Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Dlaczego Jezus Umarł 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2017 11:09
Posty: 12
Post Dlaczego Jezus Umarł
Oficjalne nauczanie KK w tej sprawie jest jeśli dobrze rozumiem takie że Jezus umarł na krzyżu za wszystkich ludzi Tutaj pojawia się moje pytanie dlaczego w takim razie ludzie nie przestali umierać ? W tedy przyznaję że taka ofiara miała by jak najbardziej sens, a w innym wypadku go nie widzę.


Śr wrz 06, 2017 11:36
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Nie rozumiem, dlaczego rozważasz śmierć Jezusa w oderwaniu od Jego Zmartwychwstania. Chrystus ponosi śmierć podobną ludziom, żeby ludzie uczestniczyli w Jego Zmartwychwstaniu.


Śr wrz 06, 2017 12:06

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2017 11:09
Posty: 12
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Czyli gdyby sprawy potoczyły się inaczej i np Piłat by ułaskawił by Jezusa to ten dożył by do późnej starości zmarł śmiercią naturalną a potem zmartwychwstał ?


Śr wrz 06, 2017 14:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Ułaskawienie nic by nie dało, bo Żydzi zagrozili doniesieniem Cezarowi. Piłat wpadłby w niełaskę, a na jego miejsce byłby wybrany ktoś inny, kto wydałby wyrok na Jezusa. No, ale to "co by było, gdyby". Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jest częścią Bożego planu zbawienia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr wrz 06, 2017 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
galbatrix napisał(a):
Czyli gdyby sprawy potoczyły się inaczej i np Piłat by ułaskawił by Jezusa to ten dożył by do późnej starości zmarł śmiercią naturalną a potem zmartwychwstał ?


Jezus specjalnie urodził się po to żeby go ukrzyżowano, więc tutaj nie ma żadnej alternatywy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr wrz 06, 2017 18:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2017 11:09
Posty: 12
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Robek napisał(a):
Jezus specjalnie urodził się po to żeby go ukrzyżowano, więc tutaj nie ma żadnej alternatywy.



To by znaczyła że ludzie którzy się do tego przyczynili zostali pozbawieni wolnej woli ? W Takim razie np Judasz wydając Jezusa nie zrobił nic złego ?


Cz wrz 07, 2017 15:23
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
galbatrix napisał(a):
To by znaczyła że ludzie którzy się do tego przyczynili zostali pozbawieni wolnej woli ?
Nie. A czemu by miało?

Dlaczego stawiasz spacje przed znakiem zapytania?


Cz wrz 07, 2017 15:36

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2017 11:09
Posty: 12
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
zefciu napisał(a):
Nie. A czemu by miało?
Bo gdy ci ludzie ja mieli to mogli by wszyscy postąpić zupełnie inaczej i Jezus nie zgnoił by na krzyżu. Ja w każdym razie w istnienie niezmiennego przeznaczenia nie wierzę


Cz wrz 07, 2017 15:38
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Po pierwsze - brak odpowiedzi na moje pytanie.
galbatrix napisał(a):
Bo gdy ci ludzie ja mieli to mogli by wszyscy postąpić zupełnie inaczej i Jezus nie zgnoił by na krzyżu.
Cooo?
Cytuj:
Ja w każdym razie w istnienie niezmiennego przeznaczenia nie wierzę
No chrześcijanie też nie wierzą.


Cz wrz 07, 2017 15:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
A dlaczego on właściwei umarł? Po co do zbawienia śmierć Jezusa? Dlaczego śmierć ma kasować jakieś grzechy? Nie widzę związku pomiędzy śmiercią a kasowaniem grzechów. Dlaczego śmierć a nie coś innego miałaby kasować grzechy? No i pojęcie grzechu pierworodnego to już do mnie wogóle nie dociera. I dlaczego miałaby go skasować czyjaś śmierć. Cała ta historia to taki domek z kart, który nie przewraca się bo Kościół buduje wokół niego gigantyczny mur aby nikt w niego nie dmuchnął.


Cz wrz 07, 2017 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
KotSyberyjski napisał(a):
Dlaczego śmierć a nie coś innego miałaby kasować grzechy?

Człowiek na początku był stworzeniem idealnym i nieśmiertelnym. Taki był pomysł Boga. Człowiek zniszczył tę idealną relację przez grzech (wybrał siebie), oddalił się przez to od Boga i stał się śmiertelny.
Bóg aby ratować człowieka z sytuacji bez wyjścia, w której czlowiek się znalazł, postanowił sam stać się takim człowiekiem i jako taki autentyczny człowiek, nie popełniać grzechu, pozwolić człowiekowi dalej zgrzeszyć i dać mu się niesprawiedliwie zabić i jeszcze wybaczyć mu to wszystko.
W momencie wybaczenia tych grzechów, ciąg kontynuacji grzechów, skutkujący smiercią człowieka, został przerwany. Ekonomia grzechu została pokonana, przebaczenie stało się silniejsze.
Bóg nie złamał zasad funkcjonowania świata i wyboru czowieka, który na własne życzenie uwikłał sie w grzech i śmierć, bo sam był człowiekiem w autentyczny sposób i podjął decyzję o bezgrzeszności własnym wyborem.
Jeśli uwierzymy w ten Boży gest i zechcemy przerwać nasz własny grzech i wejść w idealny świat Boga, to nie musimy naprawiać własnych błedów i ponosić za nie ofiary, co zresztą byłoby niemożliwe, bo ta ofiara została już poniesiona.

Cytuj:
No i pojęcie grzechu pierworodnego to już do mnie wogóle nie dociera

Wyobraź sobie, że żyjesz w idealnym świecie. Ty jako istota idealna, kontaktujesz się w idealny sposób ze swoim idealnym stwórcą i prowadzisz taki idealny żywot. Możesz tworzyć idealny świat, mieć idealne potomstwo, możecie wspólnie mieć idealna relację z waszym stwórcą.
To wszystko funkcjonuje do pewnego momentu, do momentu aż popełnisz jakiś błąd, zwany staromodnie grzechem.
W tym momencie wszystko się zmienia.
Istniała tylko jedna wersja ideału, wszystko co jest od niego różne, już nim nie jest. Jeżeli twój błąd polegał na 5minutowym spóźnieniu, to popełniając błąd 5minutowego spóźnienia, na zawsze różnisz się od ideału o te 5min. Nie masz szans ich nadrobić, bo musiałbyś przez 5min być szybszy niż ideał, żeby wyrównać poziom, a bycie szybszym od ideału nie jest możliwe.
Twoja droga do ideału wydłużyła sie o 5min i nigdy go już nie osiągniesz, droga do ideału zawsze będzie dłuższa o 5min. Jako rodzic będziesz o 5min spóźniony w stosunku do rodzica idealnego, jako wychowawca będziesz o 5min spóźniony do wychowawcy idealnego, twoje potomstwo będzie o 5min spóźnione w porównaniu do potomstwa idealnego, tak samo ich potomstwo i ich potomstwo.
To właśnie grzech dziedziczny, błąd przodków, który powielamy. Nie oznacza to, że ponosimy za ten błąd karę w sensie skarcenia, ale ponosimy konsekwencje uwikłania, z których nie mamy szansy się wyrwać.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz wrz 07, 2017 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Cytuj:
No i pojęcie grzechu pierworodnego to już do mnie wogóle nie dociera


Nie dziwię się :D :) Można to porównać do mitu o Prometeuszu. Z tym, że zamiast kraść Bogom ogień, pierwsi ludzie zapragnęli poznać wiedzę na temat dobra i zła. Ewa zapragnęła czegoś więcej niż życia w złotej klatce i konsekwencji tego, według chrześcijaństwa ludzie umierają i cierpią. To taka odpowiedzialność zbiorowa aż do skończenia świata.
Wspaniałomyślna sprawiedliwość wszechmocnego i miłosiernego Boga :D


Cz wrz 07, 2017 23:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
Cytuj:
No i pojęcie grzechu pierworodnego to już do mnie wogóle nie dociera


Nie dziwię się :D :) Można to porównać do mitu o Prometeuszu

Nie można
Cytuj:
pierwsi ludzie zapragnęli poznać wiedzę na temat dobra i zła. Ewa zapragnęła czegoś więcej niż życia w złotej klatce i konsekwencji tego, według chrześcijaństwa ludzie umierają i cierpią
Dokładnie tak. Jeśli ktoś chce dla siebie czegoś więcej niż potrzebuje, zaburza pewną równowagę. Ktoś ma potem za dużo, a inny za mało. Ten kto ma za dużo, nie myśli kategorią równowagi, ale destabilizuje układ.

Cytuj:
To taka odpowiedzialność zbiorowa aż do skończenia świata.
Wspaniałomyślna sprawiedliwość wszechmocnego i miłosiernego Boga :D

A czy nie ma odpowiedzialności zbiorowej? :)
Jeśli chlejesz, to nie wychowasz dzieci tak dobrze, jak mógłbyś, gdybyś nie chlał. Twoje dzieci nie wychowają Twoich wnuków, bo żyją z tym opóźnieniem wychowawczym i nie są tymi rodzicami, jakimi mogliby być, gdyby ich lepiej wychowano. Wnuki nie wychowają prawnuków tak dobrze jak mogłyby, bo będą startować z opóźnienia spowodowanego przez opóżnienie dzieci, a zapoczątkowanego kiedyś przez dziadka. Tak samo dotyczy też każdego nowego pokolenia, bo na starcie znajduje się ono nie tam, gdzie znajdowałoby się, gdyby nie opóźnienie przodków i praprzodków.
W jaki sposób wg Ciebie wygląda nasz świat, że tego rodzaju "sprawiedliwość" nie odbija się na nas?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt wrz 08, 2017 6:14
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
Ewa zapragnęła czegoś więcej niż życia w złotej klatce
Nie było tam mowy o żadnej "złotej klatce". Ludzie w tym stanie mieli znacznie więcej możliwości niż dzisiejsi.
Cytuj:
To taka odpowiedzialność zbiorowa
Już w jednym wątku zapytałem, skąd ta myśl, że jesteśmy odpowiedzialni za grzech prarodziców. Ale zignorowałeś to pytanie, jak każde inne dla Ciebie niewygodne.


Pt wrz 08, 2017 6:51

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Cytuj:
Cytuj:
To taka odpowiedzialność zbiorowa
Już w jednym wątku zapytałem, skąd ta myśl, że jesteśmy odpowiedzialni za grzech prarodziców. Ale zignorowałeś to pytanie, jak każde inne dla Ciebie niewygodne.


Jeśli zarzucaś coś komuś powinieneś wskazać konkretnie do czego się odnosisz a tego nie robisz.

Zadałes pytanie: "Nie wiem skąd koncepcja, że ktokolwiek ponosi winę za cudzy grzech."
Teraz zaś piszesz: "Już w jednym wątku zapytałem, skąd ta myśl, że jesteśmy odpowiedzialni za grzech prarodziców."

Po pierwsze, czy widzisz różnicę między jednym a drugim? Bo jest ona widoczna dla kogoś, kto potrafi czytać ze zrozumieniem.
Po drugie, nigdzie nie przedstawiłem żadnej z obydwu koncepcji, a jeśli uważasz inaczej to zacytuj po prostu. Wiem, że to trudne ale inaczej nikt nie potraktuje poważnie Twoich zarzutów.

[edytowano 1x... poprawiono cytowanie. M.]


Pt wrz 08, 2017 7:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL