Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 12:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Dlaczego Jezus Umarł 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
Po pierwsze, czy widzisz różnicę między jednym a drugim? Bo jest ona widoczna dla kogoś, kto potrafi czytać ze zrozumieniem.
Na żadne z tych pytań nie odpowiedziałeś. Możesz zbiorowo możesz pojedynczo. Jak wolisz.
Cytuj:
Po drugie, nigdzie nie przedstawiłem żadnej z obydwu koncepcji
Powyżej przecież piszesz o "odpowiedzialności zbiorowej" explicite.


Pt wrz 08, 2017 7:37

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2017 11:09
Posty: 12
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
zefciu napisał(a):
Cooo?
Jeśli dobrze rozumiem to twoim zdaniem ludzie którzy żyli w czasach Jezusa nie byli wcale bardziej winni jego śmierci niż inni grzesznicy ale to kłóciło by się z tym co Jezus powiedział Judaszowi.


Pt wrz 08, 2017 11:41
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Ja w ogóle nie rozważałem kwestii "winy". Po prostu fakt, że ukrzyżowanie Chrystusa było konsekwencją stanu, w jakim znajduje się ludzkość.

Dlaczego piszesz "by" z czasownikami osobno? Wyjaśnisz, czy znowu się wykręcisz od odpowiedzi?


Pt wrz 08, 2017 12:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
galbatrix napisał(a):
To by znaczyła że ludzie którzy się do tego przyczynili zostali pozbawieni wolnej woli ? W Takim razie np Judasz wydając Jezusa nie zrobił nic złego ?


To inaczej działa.
Bo tutaj zwyczajnie Bóg chciał jako człowiek zginąć męczeńską śmiercią, i zdawał sobie sprawę że jak się pojawi w tamtych czasach, w tych okolicach na ziemi, i zacznie opowiadać że jest Bogiem, to go za to ukrzyżują.
Więc tutaj Bóg wykorzystał nadarzającą się sytuacje, i tyle.

chwat napisał(a):
Jeśli ktoś chce dla siebie czegoś więcej niż potrzebuje, zaburza pewną równowagę. Ktoś ma potem za dużo, a inny za mało.


Daj przykład czego Adam i Ewa, mogliby mieć za dużo?

zefciu napisał(a):
Nie było tam mowy o żadnej "złotej klatce". Ludzie w tym stanie mieli znacznie więcej możliwości niż dzisiejsi.


Był alkohol? narkotyki? hazard?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt wrz 08, 2017 12:52
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Robek napisał(a):
Był alkohol? narkotyki? hazard?
A Robek znowu za misiami i lalkami tęskni.


Pt wrz 08, 2017 13:01

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
zefciu napisał(a):
Osiris napisał(a):
Po pierwsze, czy widzisz różnicę między jednym a drugim? Bo jest ona widoczna dla kogoś, kto potrafi czytać ze zrozumieniem.
Na żadne z tych pytań nie odpowiedziałeś. Możesz zbiorowo możesz pojedynczo. Jak wolisz.
Cytuj:
Po drugie, nigdzie nie przedstawiłem żadnej z obydwu koncepcji
Powyżej przecież piszesz o "odpowiedzialności zbiorowej" explicite.


Użyłem niewłaściwego wyrażenia, zamiast "odpowiedzialni" powinno być: jesteśmy ofiarami pierworodnego grzechu praprzodków. Kochający Bóg oczywiście miał w tym udział, i z jakiegoś nieznanego, a na pewno niemoralnego powodu zrzucił ten grzech na wszystkie niezawinione pokolenia ludzkie.


Pt wrz 08, 2017 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
Kochający Bóg oczywiście miał w tym udział, i z jakiegoś nieznanego, a na pewno niemoralnego powodu zrzucił ten grzech na wszystkie niezawinione pokolenia ludzkie.

Popatrz: jeśli Ty kopniesz w kogoś w zadek, to tego kogoś boli zadek, no nie?
To znaczy, że Twój grzech kopnięcia kogoś w zadek, ponosi właściciel bolącego zadka, a nie Ty, prawda?

Powiedz mi teraz, jak to jest, że właściciel zadka, mimo że niczemu nie zawinił, ponosi skutki czynności wykonanej przez kogoś innego?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt wrz 08, 2017 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
chwat napisał(a):
Osiris napisał(a):
Kochający Bóg oczywiście miał w tym udział, i z jakiegoś nieznanego, a na pewno niemoralnego powodu zrzucił ten grzech na wszystkie niezawinione pokolenia ludzkie.

Popatrz: jeśli Ty kopniesz w kogoś w zadek, to tego kogoś boli zadek, no nie?
To znaczy, że Twój grzech kopnięcia kogoś w zadek, ponosi właściciel bolącego zadka, a nie Ty, prawda?

Powiedz mi teraz, jak to jest, że właściciel zadka, mimo że niczemu nie zawinił, ponosi skutki czynności wykonanej przez kogoś innego?


Tak, ale gdy ja kogoś kopnę, to jego praprapraprawnuka wcale zadek nie zaboli :D
Wszechmocny(jak twierdzą) Bóg chrześcijan mógłby w każdej chwili zlikwidować grzech pierworodny ale woli trzymać ludzi poczuciu winy ( lub raczej robi to Kościół:).


Pt wrz 08, 2017 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
chwat napisał(a):
Osiris napisał(a):
Kochający Bóg oczywiście miał w tym udział, i z jakiegoś nieznanego, a na pewno niemoralnego powodu zrzucił ten grzech na wszystkie niezawinione pokolenia ludzkie.

Popatrz: jeśli Ty kopniesz w kogoś w zadek, to tego kogoś boli zadek, no nie?
To znaczy, że Twój grzech kopnięcia kogoś w zadek, ponosi właściciel bolącego zadka, a nie Ty, prawda?

Powiedz mi teraz, jak to jest, że właściciel zadka, mimo że niczemu nie zawinił, ponosi skutki czynności wykonanej przez kogoś innego?


Tak, ale gdy ja kogoś kopnę, to jego praprapraprawnuka wcale zadek nie zaboli :D
Ale jak komuś ukręcisz głowę, to jego dziecko będzie jednak odczuwało tego skutek. Czy nie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt wrz 08, 2017 21:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Cytuj:
Ale jak komuś ukręcisz głowę, to jego dziecko będzie jednak odczuwało tego skutek. Czy nie?


Co nie zmienia faktu, że wszechmocny(jak twierdzą) Bóg chrześcijan mógłby w każdej chwili zlikwidować grzech pierworodny.
Ale to jest ciekawe co napisałeś. Ciekaw jestem czy biblijna Ewa pokusiła by się na owoc gdyby wiedziała, że przez to cała ludzkość będzie przez to cierpieć? Bóg według tej historyjki nie poinformował pierwszych ludzi o skutkach. Ludzie wielokrotnie nie słuchali Boga czy Bogów ale żaden takiej kary nie zaaplikował za nieposłuszeństwo.


Pt wrz 08, 2017 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
Cytuj:
Ale jak komuś ukręcisz głowę, to jego dziecko będzie jednak odczuwało tego skutek. Czy nie?

Co nie zmienia faktu

To akurat zmienia fakt.

Mamy następne pokolenie, które niewinnie cierpi. Czy nie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt wrz 08, 2017 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
chwat napisał(a):
Osiris napisał(a):
Cytuj:
Ale jak komuś ukręcisz głowę, to jego dziecko będzie jednak odczuwało tego skutek. Czy nie?

Co nie zmienia faktu

To akurat zmienia fakt.

Mamy następne pokolenie, które niewinnie cierpi. Czy nie?


Twoje porównanie nie odpowiada sytuacji Adama i Ewy. Widzisz, jak ktoś mnie kopnie to mogę mu oddać. Jak komuś ukręcisz głowę to można go ukarać a w niektórych krajach zabić. Dodatkowo te przykłady są wynikiem działania człowieka. W raju to Bóg wygnał ludzi i ukarał grzechem pierworodnym za tak mikroskopijne przewinienie jak zerwanie owocu.


Pt wrz 08, 2017 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
chwat napisał(a):
Mamy następne pokolenie, które niewinnie cierpi. Czy nie?


Twoje porównanie nie odpowiada sytuacji Adama i Ewy. Widzisz, jak ktoś mnie kopnie to mogę mu oddać. Jak komuś ukręcisz głowę to można go ukarać a w niektórych krajach zabić. Dodatkowo te przykłady są wynikiem działania człowieka
Oczywiście, że te przykłady są wynikiem działania człowieka. Grzech właśnie jest działaniem człowieka, dokładnie o tym mówimy.

Jakie znaczenie ma ukaranie kogoś (np karanie za morderstwo)?
Potomstwo mordercy ma z tego powodu wielorakie problemy. Problemy dziedziczą wszystkie następne pokolenia, chociaż my, z uwagi na ograniczenia możliwości obserwacji, jesteśmy z reguły dostrzec problemy kilku następnych pokoleń.
Np dzieci mordercy (nawet ukaranego) są napiętnowani społecznie, morderca nie spełnia wymogów rodzica, w związku z czym dzieci żyją w gorszych warunkach, zastają wychowani bez doświadczania relacji rodzinnych, itd.
To samo dotyczy potomstwa zamordowanego. Nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.

Ani potomstwo mordercy, ani zamordowanego, nie jest odpowiedzialne za błąd przodka (grzech) ale ponosi jego konsekwencje. Istnienie dziedziczenia grzechu jest więc faktem, a Ty temu zaprzeczasz.

Podałem jaskrawy przykład morderstwa jako ilustrację.
To samo dotyczy jednak wszystkiego, co jest naszym błędem. Każdy taki błąd (grzech), powoduje że nie osiągnęliśmy jakiegoś optymalnego pułapu, nie staliśmy się tak "optymalni" jak mogliśmy, więc nie jesteśmy w stanie przekazać tego czego nie osiągnęliśmy dalej.
Ci którzy są poszkodowani brakiem tego przekazu, nie startują przez to w życie z optymalnej pozycji, ponoszą więc konsekwencje błędów ich przodków. Każde następne pokolenie jest na starcie "przesunięte do tyłu" o błąd poprzednika. Nawet jeśli opóźnienie (grzech) spowodował by tylko pierwszy element, wszyscy kolejni są poszkodowani, bo żyją w warunkach "opóźnienia" spowodowanego przez przodka.

Cytuj:
W raju to Bóg wygnał ludzi i ukarał grzechem pierworodnym za tak mikroskopijne przewinienie jak zerwanie owocu.
To ludzie wybrali zerwanie owocu, nie Bóg. Bóg jest tutaj zasadą, od której ludzie własną decyzją się odwrócili.
Zakazany owoc nie jest do interpretowania powierzchowności, w stylu "jabłko". To przykład symbolicznie obrazujący zasadę: zły wybór niesie konsekwencje.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So wrz 09, 2017 5:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
chwat napisał(a):
Osiris napisał(a):
chwat napisał(a):
Mamy następne pokolenie, które niewinnie cierpi. Czy nie?



Cytuj:
Ani potomstwo mordercy, ani zamordowanego, nie jest odpowiedzialne za błąd przodka (grzech) ale ponosi jego konsekwencje. Istnienie dziedziczenia grzechu jest więc faktem, a Ty temu zaprzeczasz.


Cały ten Twój wywód to kompletny absurd. Jest ogromna liczba osób pochodzących z tzw. trudnych rodzin a mimo to udało im się to przezwyciężyć i żyć normalnie. Ich potomkowie w ogole nie odnoszą żadnych skutków postępowania przodków.



Cytuj:
To przykład symbolicznie obrazujący zasadę: zły wybór niesie konsekwencje.


Jeśli ktoś popełni morderstwo raczej zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego czynu ( jeśli nie jest psychicznie chory).
Według Biblii, nie dość, że pierwsi ludzie nie wiedzieli co ich czeka, to jeszcze za ich niewielkie przewinienie podobno cierpi teraz cała ludzkość.
To tak jakby za nieważenie kogoś otrzymałbyś karę egzekucji razem z Twoją rodzina, a nawet całym miastem w którym mieszkasz. Nie widzisz absurdu?


So wrz 09, 2017 16:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego Jezus Umarł
Osiris napisał(a):
To tak jakby za nieważenie kogoś otrzymałbyś karę egzekucji razem z Twoją rodzina, a nawet całym miastem w którym mieszkasz. Nie widzisz absurdu?

Masz rację. Kompletny absurd, bo jak można wykonać egzekucję na kimś, kto zignorował ważenie? :D Takiej kategorii przestępstwa chyba nawet hitlerowcy nie wymyślili.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 09, 2017 16:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 175 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL