Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 44  Następna strona
 Katolicy - Prawosławni 
Autor Wiadomość
Post Re: Katolicy - Prawosławni
medieval_man

A jak ty byś się zachował, gubiąc się na spływie kajakowym ? Nie starał byś się wrócić do źródła ? Szukając przy tym właściwej i bezpiecznej drogi?

Czy ty krynico mądrości, nie dostrzegłeś ilości napisanych przeze mnie postów ? Ja kompletnie nie wiem, co jest stosowne pisać w tym dziale, a co nie. Ilu prowokatorów i jak często się tutaj pojawia i co pisze. Ja nie wiem. Wy wiecie. Mimo to powinno się nastawać w pore i w nie porę...

OK. Przyjąłem do wiadomości, że tutaj mam nie pisać bo jestem prowokatorem i burzę ład, porządek i takie tam.


Wt paź 10, 2017 22:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Zamiast konkretnych pytań, mamy święte oburzenie :?
Podpowiem Ci: Twój nick sugerujący, że jesteś kuty na cztery nogi plus Twoja postawa/reakcja na nasze wątpliwości mówią za siebie. Przekonaj nas, że jest inaczej.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt paź 10, 2017 22:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zagnijmnie napisał(a):
medieval_man

A jak ty byś się zachował, gubiąc się na spływie kajakowym ? Nie starał byś się wrócić do źródła ? Szukając przy tym właściwej i bezpiecznej drogi?

Czy ty krynico mądrości, nie dostrzegłeś ilości napisanych przeze mnie postów ? Ja kompletnie nie wiem, co jest stosowne pisać w tym dziale, a co nie. Ilu prowokatorów i jak często się tutaj pojawia i co pisze. Ja nie wiem. Wy wiecie. Mimo to powinno się nastawać w pore i w nie porę...

OK. Przyjąłem do wiadomości, że tutaj mam nie pisać bo jestem prowokatorem i burzę ład, porządek i takie tam.

Widzimy, że jesteś nowy i możesz pewnych rzeczy nie wiedzieć, dlatego nadal tu jesteś.
Zwracanie uwagi jest zwracaniem uwagi po to, żebyś wiedział i nie robił drugi raz tego samego.

A propos "prowokacji": wyobraź sobie, że przychodzisz do dużej rodziny na imieniny (powód nieważny). W domu tym mieszkają rodzice i młode małżeństwo. Jest więc matka i żona twojego przyjaciela.
Zaczynasz od pytania do przyjaciela (choć to nie "Milionerzy"): ciekawe czyje wypieki będą lepsze - twojej żony czy jej teściowej?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr paź 11, 2017 11:44
Zobacz profil WWW
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zagnijmnie napisał(a):
Wybaczcie, że zakłócę waszą dyskusję, ale tak mi przyszło do głowy tutaj zapytać. Przyjmijmy, że zaraz zamknę laptopa i zacznę jakoś szukać Boga. Jakie powinienem uczynić "pierwsze kroki" wg. prawosławia, a jakie wg. katolicyzmu ? Wyjdzie na to samo?
Rady będą raczej zbliżone. Prawdopodobnie prawosławni bardziej skupią się na stronie modlitewno-uczynkowej. A katolicy - na poznaniu prawd wiary. Ogólnie jednak rady podobne - proś Chrystusa o poznanie Go, staraj się spełniać przykazania, zbliż się do wspólnoty Kościoła.


Śr paź 11, 2017 13:41

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zefciu napisał(a):
zagnijmnie napisał(a):
Wybaczcie, że zakłócę waszą dyskusję, ale tak mi przyszło do głowy tutaj zapytać. Przyjmijmy, że zaraz zamknę laptopa i zacznę jakoś szukać Boga. Jakie powinienem uczynić "pierwsze kroki" wg. prawosławia, a jakie wg. katolicyzmu ? Wyjdzie na to samo?
Rady będą raczej zbliżone. Prawdopodobnie prawosławni bardziej skupią się na stronie modlitewno-uczynkowej. A katolicy - na poznaniu prawd wiary. Ogólnie jednak rady podobne - proś Chrystusa o poznanie Go, staraj się spełniać przykazania, zbliż się do wspólnoty Kościoła.


Też myślę, że raczej podobne. Czy Boga należy w ogóle jakoś specjalnie szukać? Przecież On nie chowa się przed nami ani nie ukrywa, a wręcz przeciwnie.
Wyszedłem szukać Ciebie o świcie i w trwodze,
Nie znajdując, myślałem, żem szedł drogą kłamną;
I spotkałem Cię, kiedym odwrócił się w drodze,
Bowiem przez całe życie krok w krok szedłeś za mną
Nie musisz "zamykać laptopa", żeby "rozpocząć szukanie Boga". W Nim przecież żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.


Cz paź 19, 2017 16:57
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Przeciez prawosławni to też katolicy :), a konkretniej Rzymski-katolicyzm i Greko-katolicyzm


Pn lis 13, 2017 0:32
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Quinque napisał(a):
Przeciez prawosławni to też katolicy :), a konkretniej Rzymski-katolicyzm i Greko-katolicyzm
Nie mógłbyś przed ogłoszeniem takich rewelacji sprawdzić chociaż na wiki, czy bzdur nie gadasz?


Pn lis 13, 2017 11:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy - Prawosławni
zefciu napisał(a):
Quinque napisał(a):
Przeciez prawosławni to też katolicy :), a konkretniej Rzymski-katolicyzm i Greko-katolicyzm
Nie mógłbyś przed ogłoszeniem takich rewelacji sprawdzić chociaż na wiki, czy bzdur nie gadasz?

Mogło być gorzej, mógł spytać o różnicę między prawosławiem a chrześcijaństwem, jak kilka lat temu w telewizji się zdarzyło. Choć w sumie podobna kategoria błędu z ignorancji (zawinionej niewiedzy o temacie, w którym osoba się wypowiada).

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lis 14, 2017 14:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Katolicy - Prawosławni
bert04 napisał(a):
Mogło być gorzej, mógł spytać o różnicę między prawosławiem a chrześcijaństwem, jak kilka lat temu w telewizji się zdarzyło. Choć w sumie podobna kategoria błędu z ignorancji (zawinionej niewiedzy o temacie, w którym osoba się wypowiada).


Ejjjjno
Takie czy podobne stwierdzenia padają akurat często w kontekście ewangelikalnych, czy nawet trochę szerszej grupy protestantów.
Najczęściej pisze się w tych gronach o różnicy między chrześcijaństwem a katolicyzmem.
:roll:

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 14, 2017 16:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Katolicy - Prawosławni
medieval_man napisał(a):
Ejjjjno
Takie czy podobne stwierdzenia padają akurat często w kontekście ewangelikalnych, czy nawet trochę szerszej grupy protestantów.
Najczęściej pisze się w tych gronach o różnicy między chrześcijaństwem a katolicyzmem.
:roll:


Gdyby w oficjalnej doktrynie ewangelikalnych był jakiś tekst o "siostrzanym Kościele Katolickim", to byłaby to wewnętrzna sprzeczność tychże ewangelikalnych. Czy szerszej grupy protestantów. Jednakże u "nich" można jeszcze często spotkać odwołania do biblijnej nierządnicy na siedmiu wzgórzach. I nie, nie podoba mi się to, ale nic na to nie poradzę, że tak nas - oficjalnie lub pół-oficjalnie - widzą.

W naszej katolickiej oficjalnej wykładni natomiast mowa jest o Cerkwi jako o Kościele siostrzanym i tak dalej. Stąd zgrzyt był nie tylko "na zewnątrz", że prawosławni się mogą obrazić, że ekumenizm się załamuje, że polityczna poprawność zobowiązuje itd. Ale też przede wszystkim wewnętrznie, jako ignorowanie oficjalnego stosunku własnego Kościoła do innych konfesji, a w szczególności do prawosławia.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lis 14, 2017 16:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Wg Waszej oficjalnej wykładni, Kościół rzymskokatolicki i Cerkiew prawosławna nie mogą być nazywane Kościołami siostrzanymi. To miano może mieć u Was zastosowanie jedynie względem dwóch "kościołów partykularnych" (czyli diecezji, eparchi) lub ich zgrupowań administracyjnych.
Nota o Kościołach siostrzanych


N lis 26, 2017 5:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Katolicy - Prawosławni
„Skoro więc Kościoły te mimo odłączenia posiadają prawdziwe sakramenty, szczególnie zaś, na mocy sukcesji apostolskiej, Kapłaństwo i Eucharystię, dzięki którym są dotąd z nami złączone najściślejszym węzłem"13, zasługują na imię „Kościołów partykularnych czy lokalnych"14 i są nazywane Kościołami siostrzanymi katolickich Kościołów partykularnych15.
http://www.vatican.va/roman_curia/congr ... es_pl.html

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lis 27, 2017 16:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Dokładnie tak. Kościołem partykularnym w rzymskiej eklezjologii jest diecezja (eparchia). Zarówno Kościół rzymskokatolicki, w swojej instytucjonalnej pełni, jak i Cerkiew prawosławna, jako całość autokefalicznych Cerkwi, rozumieją siebie jako Kościoły uniwersalne, nie lokalne, czy partykularne. Diecezja rzymska czy krakowska, jako prawdziwe Kościoły partykularne, mogą być kościołami siostrzanymi eparchii w Salonikach czy Nowosybisrku, czy Patriarchatu rumuńskiego. Kościół rzymskokatolicki i Cerkiew prawosławna jako takie - w poprawnym sensie znaczenia tego wyrażenia (Kościoły siostrzane) w nauczaniu rzymskokatolickim - nie mogą być.


Cz lis 30, 2017 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Zaraz, albo "dokładnie tak", albo wprost przeciwnie.
Jak widać, dokument stwierdza, że Kościoły zasługują na miano Kościołów siostrzanych.

Ty odnośnie tego dokumentu, komentując go, stwierdzasz na początku "dokładnie tak", czyli potwierdzasz go, a na końcu stwierdzasz "nie mogą być", czyli zaprzeczasz mu. Co właściwie chcesz powiedzieć?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lis 30, 2017 11:14
Zobacz profil
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Czy katolik może się modlić w Cerkwi i na odwrót. Czy prawosławny może się modlić w kościele. Ciekawi mnie tak kwestia. Nie jest to odbieranie jako jakiegoś rodzaju obraza Czy nietakt? Czy np. Komuś z różnych denominacji/nurtów zdążą się uczęszczać na mszę w innych?


Wt lut 06, 2018 2:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 652 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 44  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL