Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Jeśli niewinny zostanie skazany na dożywocie , wtedy przez całe życie cierpi niewinny. Bardzo mało jest wyroków śmierci, a jeszcze mniej takich gdzie byłby skazany niewinny. Czym to się różni od zginięcia niewinnego w wypadku samochodowym? czy przestaniemy w związku z tym używać samochodów?


Nawiązywałem do Tomasza z Akwinu: „Tego rodzaju grzeszników, od których raczej szkody spodziewać się można dla innych aniżeli poprawy, zarówno prawo boskie jak i ludzkie nakazuje skazywać na śmierć."

Nie zgadzam się z tym, ponieważ żadne prawo boskie nie powinno się mieszać do skazywania ludzi na śmierć (jeśli Tomaszowi chodzi o życie doczesne). Tak samo w kwestii prawa ludzkiego - a to ze względu na niezbyt wyrazistą funkcję wolnej woli u człowieka. Niebezpiecznych ludzi należy zamykać jeśli istnieje taka możliwość.


Śr lis 29, 2017 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Dlaczego?

"Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od Mego ołtarza, aby ukarać śmiercią."

"kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga."

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Dlaczego?

"Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od Mego ołtarza, aby ukarać śmiercią."

"kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga."


Napisałem dlaczego - często nie ma stuprocentowej pewności co do winy, pomyłki sędziów się zdarzają, dowody okazują się być niewystarczające. Czasem ktoś popełnia zbrodnie w wyniku choroby umysłowej. Kara śmierci dla Bin Ladena, Hitlera czy im podobnych - tak. Dla reszty - dożywocie.


Śr lis 29, 2017 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Tak, no cóż ;-)
Co tak no cóż?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lis 29, 2017 23:09
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Dlatego myślę, że czegoś takiego jak "niezmiennych nauk Jezusa" w zasadzie nie ma.

Mam pytanie. Czy jest na to potwierdzenie w KKK lub innych dokumentach Kościoła, bo Jezus chyba tego nie powiedział?


Cz lis 30, 2017 7:43

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Paulito napisał(a):
Tak, no cóż ;-)
Co tak no cóż?


Jak to ?

Równie dobrze mógłbyś skwitować to co napisałem jednym zdaniem: KRK tak mówi i koniec.Do tego właściwie sprowadza się dyskusja z Tobą.


Cz lis 30, 2017 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Osiris napisał(a):

Napisałem dlaczego - często nie ma stuprocentowej pewności co do winy, pomyłki sędziów się zdarzają, dowody okazują się być niewystarczające. Czasem ktoś popełnia zbrodnie w wyniku choroby umysłowej. Kara śmierci dla Bin Ladena, Hitlera czy im podobnych - tak. Dla reszty - dożywocie.


Błędy intelektualne są normą.Nikt nigdy nie ma stuprocentowej pewności co do winy, czy czegokolwiek innego.Dlatego prawo opiera się na ogólnych zasadach.W przypadku odwrotnym, kiedy morderca zostanie przez pomyłkę uniewinniony, to niestety może dalej mordować.Tak źle i tak niedobrze, dlatego nie ma rozwiązań, a są tylko kompromisy.W takim razie mniejszym złem jest stosowanie kary śmierci.Zresztą gdyby nawet zlikwidować karę śmierci, to możliwe jest że liczba samosądów drastycznie wzrośnie.Każda decyzja pociąga jakieś negatywne skutki.
Przypomina mi się tutaj dość ciekawy, aczkolwiek dość ekscentryczny pomysł, dotyczący sprywatyzowania kary śmierci, w ramach którego, każdy potencjalnie zamordowany może wyraźić swoją wolę w testamencie, jaka kara ma spotkać jego zabójce, a sąd zwyczajnie ją realizuje.Takie rozwiązanie pozwala przynajmniej ominąć spór zwolenników i przeciwników kary głównej i przenieść odpowiedzialność na samego zainteresowanego.


Cz lis 30, 2017 9:15
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Czyli Kościół przez tysiące lat nie rozumiał nauki Chrystusa, dopiero bracia fartuszkowi pokazali co i jak? ;-)
Jezus sprzeciwiał się ukaraniu za nierząd, temu co jest teraz w islamie gdzie kamieniuje się kobietę za seks lub nawet to że była zgwałcona.
Jezus natomiast uznał za heroizm cnót skazańca, który będąc skazany na śmierć twierdził że to kara sprawiedliwa.

To nie heroizm przyznania swoich win stanowił fundament obietnicy przebywania w raju wraz z Chrystusem, ale wiara dobrego łotra, który prosił Jezu wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa.....skrucha jest jedynie nieodzownym elementem wiary.


Cz lis 30, 2017 9:21
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Alus napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Czyli Kościół przez tysiące lat nie rozumiał nauki Chrystusa, dopiero bracia fartuszkowi pokazali co i jak? ;-)
Jezus sprzeciwiał się ukaraniu za nierząd, temu co jest teraz w islamie gdzie kamieniuje się kobietę za seks lub nawet to że była zgwałcona.
Jezus natomiast uznał za heroizm cnót skazańca, który będąc skazany na śmierć twierdził że to kara sprawiedliwa.

To nie heroizm przyznania swoich win stanowił fundament obietnicy przebywania w raju wraz z Chrystusem, ale wiara dobrego łotra, który prosił Jezu wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa.....skrucha jest jedynie nieodzownym elementem wiary.


Wlasnie w tym jest szczegol ktory pozwala na zal za czyn i zbawienie, bo w obliczu smierci skazany moze sie nawrocic.
Z drugiej strony, Paulito wspomnial o samosadach, a one tez sa zwyklym morderstwem, wiec jak w powiedzeniu, "kij ma dwa konce" wymierzajac sprawiedliwosc sami mozemy stac sie mordercami nie tylko przez samosad, ale takze wydajac wyrok skazujacy w sadzie gdy oskarzony jest niewinny, bo pewnosc mozemy miec jedynie wtedy gdy przestepca zostal zlapany na goracym uczynku.
Czesto nawet swiadek naoczny moze byc tym prawdziwym przestepca jak w przypadku uciekajacego zlodzieja, sam najglosniej krzyczy "lapac zlodzieja".
Gdy do tego dodac ze Policja ma zle statystyki wykrywalnosci i naciskii opinii publicznej, mamy obraz faktycznego wymiaru sprawiedliwosci. Po prostu na sile szuka sie winnego by go skazac. Jak w powiedzeniu "ktos musi za to beknac jak koza za obierki".


Cz lis 30, 2017 9:45
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cytuj:
Wlasnie w tym jest szczegol ktory pozwala na zal za czyn i zbawienie, bo w obliczu smierci skazany moze sie nawrocic.

Może się nawrócić, albo z rozpaczy wpaść w totalną nienawiść i zatracić się na wieki.

Przykład mordercy Marii Gorett - przez pierwsze lata po wyroku zmienił się nienawistnego potwora, dopiero w czasie dalszego odbywania kary nawrócił się, zrozumiał zło, którego dokonał.
Po odbyciu kary wstąpił do zakonu.


Cz lis 30, 2017 10:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
chwat napisał(a):
Co tak no cóż?

Jak to ?
Równie dobrze mógłbyś skwitować to co napisałem jednym zdaniem: KRK tak mówi i koniec.Do tego właściwie sprowadza się dyskusja z Tobą.

Że chodzi o KRK, a nie o KK, to już Twój dodatek. Ja cały czas mówię o Kościele i jego prawie do interpretowania Pisma. W tym sensie można by Kościół rozumieć także jako Cerkiew, bo tam też wyznaje się zasadę interpretacji na mocy sukcesji. Tak więc chodzi o Kościół, który nie posługuje się heretycką zasadą sola Scriptura, ale Tradycją i sukcesją apostolską. Ty z jakiegoś względu zawężasz Kościół do KRK, więc takie zawężanie prawidłowe nie jest.

Mimo wszystko, czy to z zawężaniem Kościoła do KRK, czy bez zawężania, nie widzę podstaw do dyskutowania i równorzędnego traktowania zasad heretyckich i zasad Kościoła i porównywania jednych z drugimi. Co wg. Ciebie, daje Ci podstawę do takich porównań? To że Ty masz ochotę to robić?
Nie można stwarzać sobie własnych dowolnych praw i dowolnych definicji Kościoła i na podstawie tej dowolności, dokonywać porównań do Kościoła Jezusowego.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lis 30, 2017 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
[
Że chodzi o KRK, a nie o KK, to już Twój dodatek. Ja cały czas mówię o Kościele i jego prawie do interpretowania Pisma. W tym sensie można by Kościół rozumieć także jako Cerkiew, bo tam też wyznaje się zasadę interpretacji na mocy sukcesji. Tak więc chodzi o Kościół, który nie posługuje się heretycką zasadą sola Scriptura, ale Tradycją i sukcesją apostolską. Ty z jakiegoś względu zawężasz Kościół do KRK, więc takie zawężanie prawidłowe nie jest. .


W tym kontekście, w ramach którego rozmawiamy, nie ma większego znaczenia, czy zawężam Kościół do KRK, czy nie, ponieważ chodzi tylko o zasadę na której opierasz swoje "argumenty".A sama formuła "sola Scriptura" to doskonałe narzędzie do oddzielenia nauk, które mają swoje źródło poza pismem,(pamiętasz jakie?) w sensie, o którym wcześniej dyskutowaliśmy.A jeżeli mielibyśmy już stosować jakieś kryteria oceny, która zasada jest bardziej prawdopodobna i na której można oprzeć jakieś przesłanki, to podstawą powinno być interpretacja samego Pismo, a nie odniesienie do jakiejś mglistej formuły.

Cytuj:
.
Mimo wszystko, czy to z zawężaniem Kościoła do KRK, czy bez zawężania, nie widzę podstaw do dyskutowania i równorzędnego traktowania zasad heretyckich i zasad Kościoła i porównywania jednych z drugimi. Co wg. Ciebie, daje Ci podstawę do takich porównań? To że Ty masz ochotę to robić?
Nie można stwarzać sobie własnych dowolnych praw i dowolnych definicji Kościoła i na podstawie tej dowolności, dokonywać porównań do Kościoła Jezusowego.


Zbluźnił :D

Otóż zasada heretycka brzmi:"nie wychodźcie po za to co napisane"(1 Kor 4:6), albo inaczej: interpretuj na podstawie tego, co zapisane w Piśmie i na tej bazie twórz wnioski.Proszę choćby o podobną przesłankę z Pisma wskazać, która byłaby jakościowo choć zbliżona do tej którą ja podałem.Mamy więc egzegezę z natchnionego dokumentu, jako podstawę do mojego wniosku i mamy jakąś formułę ...no właśnie skąd.Tylko nie cytuj po raz kolejny listu Piotra, na którym opierałeś swoje poprzednie wywody, bo tamten werset ma się nijak do tego o czym rozmawiamy.

Jesteś w stanie dyskutować merytorycznie, czyli bez używania tych dogmatycznych formułek, w stylu :nie można tego, nie można tamtego, herezja itp.?


Cz lis 30, 2017 12:26
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
chwat napisał(a):
[
Że chodzi o KRK, a nie o KK, to już Twój dodatek. Ja cały czas mówię o Kościele i jego prawie do interpretowania Pisma. W tym sensie można by Kościół rozumieć także jako Cerkiew, bo tam też wyznaje się zasadę interpretacji na mocy sukcesji. Tak więc chodzi o Kościół, który nie posługuje się heretycką zasadą sola Scriptura, ale Tradycją i sukcesją apostolską. Ty z jakiegoś względu zawężasz Kościół do KRK, więc takie zawężanie prawidłowe nie jest. .


W tym kontekście, w ramach którego rozmawiamy, nie ma większego znaczenia, czy zawężam Kościół do KRK, czy nie, ponieważ chodzi tylko o zasadę na której opierasz swoje "argumenty".A sama formuła "sola Scriptura" to doskonałe narzędzie do oddzielenia nauk, które mają swoje źródło poza pismem,(pamiętasz jakie?) w sensie, o którym wcześniej dyskutowaliśmy.A jeżeli mielibyśmy już stosować jakieś kryteria oceny, która zasada jest bardziej prawdopodobna i na której można oprzeć jakieś przesłanki, to podstawą powinno być interpretacja samego Pismo, a nie odniesienie do jakiejś mglistej formuły.

Cytuj:
.
Mimo wszystko, czy to z zawężaniem Kościoła do KRK, czy bez zawężania, nie widzę podstaw do dyskutowania i równorzędnego traktowania zasad heretyckich i zasad Kościoła i porównywania jednych z drugimi. Co wg. Ciebie, daje Ci podstawę do takich porównań? To że Ty masz ochotę to robić?
Nie można stwarzać sobie własnych dowolnych praw i dowolnych definicji Kościoła i na podstawie tej dowolności, dokonywać porównań do Kościoła Jezusowego.


Zbluźnił :D

Otóż zasada heretycka brzmi:"nie wychodźcie po za to co napisane"(1 Kor 4:6), albo inaczej: interpretuj na podstawie tego, co zapisane w Piśmie i na tej bazie twórz wnioski.Proszę choćby o podobną przesłankę z Pisma wskazać, która byłaby jakościowo choć zbliżona do tej którą ja podałem.Mamy więc egzegezę z natchnionego dokumentu, jako podstawę do mojego wniosku i mamy jakąś formułę ...no właśnie skąd.Tylko nie cytuj po raz kolejny listu Piotra, na którym opierałeś swoje poprzednie wywody, bo tamten werset ma się nijak do tego o czym rozmawiamy.

Jesteś w stanie dyskutować merytorycznie, czyli bez używania tych dogmatycznych formułek, w stylu :nie można tego, nie można tamtego, herezja itp.?


A czy nie uwazasz ze skoro Pisma zostaly napisane przez osoby Natchnione Duchem Sw. to te pisama moga prawidlowo odczytac takze tylko te osoby ktore maja do tego powolanie?
Dzis widac mamy samych samozwanczych powolanych wszedzie gdzie nie popatrzec, a na forum najwiecej.
Kosciol skupia takie osoby majace rozne powolania i wlasnie dlatego to Kosciol moze wlasciwie interpretowac Pisma. Prywatne interpretacje to mozna sobie w buty wsadzic by wywyzszyc sie w piekle.


Cz lis 30, 2017 12:38

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
jakub2 napisał(a):

A czy nie uwazasz ze skoro Pisma zostaly napisane przez osoby Natchnione Duchem Sw. to te pisama moga prawidlowo odczytac takze tylko te osoby ktore maja do tego powolanie?
Dzis widac mamy samych samozwanczych powolanych wszedzie gdzie nie popatrzec, a na forum najwiecej.
Kosciol skupia takie osoby majace rozne powolania i wlasnie dlatego to Kosciol moze wlasciwie interpretowac Pisma. Prywatne interpretacje to mozna sobie w buty wsadzic by wywyzszyc sie w piekle.


A jak chciałbyś zweryfikować prawdziwe powołanie do odczytywania Pisma? Masz jakieś obiektywne i bezdyskusyjne kryteria?Bo jeżeli nie masz to ja se mogę też interpretować, bo kto mi zabroni.Dlatego staram się podyskutować z chwatem, na czym mamy bazować.A on wciąż mi soli tymi swoimi formułkami z autorytetu.


Cz lis 30, 2017 12:55
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Paulito napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
(...)
A swoją drogą, to chyba musiałem przeoczyć ten fragment w którym apostołowie nauczali o niedzieli ;-)

Jest to fragment nauczania przekazanego ustnie.

Kto komu i w jakich okolicznościach przekazał tę informację?

Apostołowie Kościołowi. Gdzie i kiedy nie da się już ustalić. :)

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Ale przekaz ustny, uznawany przez Ciebie za równie wartościowy, zawiera w sobie cały bagaż nauk nie objawionych bezpośrednio przez apostołów.


Skąd to wiesz?...

Sam napisałeś, że

Pytam o to, skąd wiesz, że nauczanie ustne Apostołów przekazywane w Kościele "zawiera w sobie cały bagaż nauk nie objawionych bezpośrednio przez apostołów"?

Cytuj:
Cytuj:
Skąd wiesz, które księgi zostały spisane z natchnienia Ducha Świętego?

Kościół tak orzekł.

Kościół orzekł? Przecież negujesz wartość nauczania, które nie zostało spisane przez Apostołów, więc dlaczego wierzysz, że rozpoznanie Kościoła (na przełomie IV i V wieku n.e.) w kwestii kanonu Biblii jest prawidłowe?


Cz lis 30, 2017 13:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL