Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Małgosiaa napisał(a):
Paulito napisał(a):
DŚ daje swobodę sumienia tam, gdzie nie ma potrzeby ustalać normatywów.

A podstawy biblijne owej rewelacji?


Nie śledzisz naszej dyskusji ;-)

List do Rzymian14 :5, 6

1 list do Koryntian 8: 4 -13 odmienne poglądy na temat pokarmów ofiarowanych bożkom.


chwat napisał(a):
Jako że jest to jedyny Kościół, więc nie ma innego wzorca


Faryzeusze i Saduceusze też uważali że nie ma innego wzorca. Pełna analogia :)

Cytuj:
. Podobieństwa nie ma tu żadnego, bo protestanci nie stosują zasady, tylko dowolność i sprzeciw wobec zasad.


To podobnie jak sekta nazarejczyków, która też była przeciwna zasadom, tyle że Żydowskim ;-) Pełna analogia. :)

Cytuj:
. "No ale"? Jakie "ale", skoro protestanci są poza Kosciołem?


No właśnie.
Tak jak sekta nazarejczyków była poza Żydami, tak samo protestanci są poza Kościołem.Pełna analogia. :) A Ty jesteś Tertullusem, tak dla porządku :-D

Masz jeszcze jakieś oskarżenia? Przyjmiemy wszystkie na chwałę Boga :)

Cytuj:
. Nie ja, ale Kościół. Kościół nie ma innej możliwości, niż nazwać heretyka heretykiem.



Żydzi którzy oskarżali nazarejczyków, też nie mieli innej możliwości, dlatego nazwali ich sektą.
Szkoda że stawiasz swój Kościół w tak niechlubnej roli. ;-)

Cytuj:
. To żadna nowość, te Kościoły zawsze były. Kościoły te są jednością i nie są z sobą skonfliktowane i o to chodzi.


Dla Ciebie i dla mnie to nowość, bo w końcu przyznałeś, że są jakieś Kościoły. :-D

Idźmy dalej.

A Prawosławni też są Kościołem?

Cytuj:
. Nikt nie musi przenosić się w czasie, bo Kościół apostolski trwa cały czas. Masz w Credo: Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół


Jest coraz ciekawiej :)

A to mamy dzisiaj apostołów?

Cytuj:
. Ale istnieje sukcesja apostolska


To Twój Kościół uważa że istnieje.

Cytuj:
. Dlaczego Apostołowie po śmierci Judasza, od razu szukali kogoś na jego zastępstwo? Właśnie z powodu sukcesji. Tzn, że mieli przekonanie o konieczności zastępowania siebie, swoimi następcami. To następstwo trwa w Kościele do dziś.
Jezus powołał Apostołów jako funkcję


Po Judaszu szukali, to prawda.Ale nie jest napisane, że mieli przekonanie o konieczności zastępowania siebie kolejnymi i kolejnymi następcami.To już Twoja wizja.Tam jest mowa tylko o tym, że zastąpili Judasza.O innych zastępowaniach nic tam nie czytamy.Ponadto słowo "apostoł" dotyczy w NT, tylko 14 osób.Gdzie reszta?


Cz gru 07, 2017 5:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Nie śledzisz naszej dyskusji

List do Rzymian14 :5, 6

1 list do Koryntian 8: 4 -13 odmienne poglądy na temat pokarmów ofiarowanych bożkom.

:zdziwko: Rz 14,1-12 (a nie 5-6 wyrwane z kontekstu) mówi o poszanowaniu odmiennych poglądów, a nie o swobodzie sumienia udzielonej przez Ducha Świetego.
1Kor 8,1-13 mówi o spożywaniu pokarmów, a nie ... o powyższym.

A co do tego, czy śledzę: nieważne, bo odpowiedziałam Ci na konkretny post:
Małgosiaa napisał(a):
Paulito napisał(a):
Natomiast wchodząc na poziom bardziej szczegółowy, zakres prawd obligatoryjnych formułowanych przez KK w ramach wspólnoty, jest znacznie większy, niż w denominacjach protestanckich, w których tylko kilka nauk posiada status normatywny, natomiast reszta poglądów jest fakultatywna.

Własnie potwierdziłeś, że protestantyzm uważa, że Duch Święty wieje nie kędy chce, ale jak chce, jak Mu się podoba. Jednemu powie tak, a innemu inaczej/odwrotnie w tej samej sprawie.

na który odpowiadając stwierdziłeś, że Duch Świety udziela pozwolenia na swobodę sumienia. Dziwne to "sumienie" Ducha Świętego, który jednemu mówi tak, a innemu inaczej.
Podaj z łaski swojej owe kilka nauk mających status normatywny (kilka znaczy mniej niż 10). Jestem bardzo ciekawa do czego okroiłeś Biblię.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz gru 07, 2017 7:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Faryzeusze i Saduceusze też uważali że nie ma innego wzorca. Pełna analogia

Zastanów się co mówisz.
Uznajesz prawdziwość heretyków, na podstawie analogii uznania chrześcijaństwa za sektę, przez faryzeuszy.
W tym momencie tworzysz zasadę, że każda "nowa" sekta, która odszczepia się od religii, jest prawdziwa, a "stara" religia, fałszywa.
Czemu w takim razie nie jesteś jakimś ŚJ, mormonem, albo może członkiem sekty "Niebo"?

Cytuj:
Dla Ciebie i dla mnie to nowość, bo w końcu przyznałeś, że są jakieś Kościoły

Kłamstwo.
Odszukasz sobie sam fragment mojej wypowiedzi o Kościołach i udowodnisz tym samym, że umiesz czytać, czy mam takie wyszukiwanie wykonać dla analfabety?

Cytuj:
Idźmy dalej.
A Prawosławni też są Kościołem?

Ta kwestia TEŻ była.
Mam ją dla Ciebie odszukać i udowodnić, że trollujesz?

Cytuj:
A to mamy dzisiaj apostołów?

Chwileczkę. Rozmawialiśmy o Kościele apostolskim, który wyznajesz w Credo, a którego istnienie podważałeś.
Wierzysz w to co mówisz w Credo, czy nie wierzysz?

Cytuj:
To Twój Kościół uważa że istnieje

Nie mój Kościół, tylko Kościół. Jedyny jaki jest.

Cytuj:
Po Judaszu szukali, to prawda.Ale nie jest napisane, że mieli przekonanie o konieczności zastępowania siebie kolejnymi i kolejnymi następcami.To już Twoja wizja.Tam jest mowa tylko o tym, że zastąpili Judasza.O innych zastępowaniach nic tam nie czytamy.

No właśnie w tym fragmencie czytamy, wyraźnie mówi on o zasadzie sukcesji. To, że do dziś mamy następców Apostołów, oznacza, że Kościół taką konieczność widział i widzi.
Ale Ty rozmawiasz metodą trolla. Jeden przykład to dla Ciebie za mało. Troll życzy sobie przykład drugi. A jak ktoś znajdzie drugi, to troll życzy sobie kolejny. I tak dalej.

Cytuj:
Ponadto słowo "apostoł" dotyczy w NT, tylko 14 osób.Gdzie reszta?

Jak to gdzie, w Kościele.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 07, 2017 8:06
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Paulito napisał(a):
DŚ daje swobodę sumienia tam, gdzie nie ma potrzeby ustalać normatywów.

A podstawy biblijne owej rewelacji?


Nie śledzisz naszej dyskusji ;-)

List do Rzymian14 :5, 6

I teraz wiem dlaczego 14 rozdział Listu do Rzymian "potwierdzał" Ci, że każdy może wierzyć jak chce. Okroiłeś go, podobnie jak fragment Dziejów Apostolskich na temat Berejczyków, z niewygodnego kontekstu, który pokazuje, że należy go zinterpretować zupełnie inaczej: Nie jako zezwolenie na to, aby każdy tworzył sobie własne prawdy wiary, tylko upomnienie do nieodtrącania tych, którzy na skutek słabości w wierze, mają jakieś błędne poglądy. No, ale to widać jak się czyta 14 rozdział Listu do Rzymian od 1 do 23 wersu, a nie wyłącznie 4-6.

O tym zaś, że nie tylko można, ale w przypadku pojawienia się odstępstw po prostu trzeba ustalać normatywy, świadczą takie fragmenty jak Dz 20,28-31, Ga 1,6-9 czy Ef 4,5.


Paulito napisał(a):
.Ponadto słowo "apostoł" dotyczy w NT, tylko 14 osób.Gdzie reszta?

W tych fragmentach Biblii, które pominąłeś wzrokiem, czyli np. tym:
Dz 14,14
14. Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc:


Widziałeś gdzieś Barnabę na liście Dwunastu, którą podał Chrystus?


Cz gru 07, 2017 8:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Paulito napisał(a):
Faryzeusze i Saduceusze też uważali że nie ma innego wzorca. Pełna analogia

Zastanów się co mówisz.
Uznajesz prawdziwość heretyków, na podstawie analogii uznania chrześcijaństwa za sektę, przez faryzeuszy.


Nie rozumiem o co ta cała przepychanka :roll:
Tak samo wierzycie w tego samego Boga(tego który dał swoje Słowo) i Jego Syna Jezusa jako Mesjasza, a cała reszta to tylko niepotrzebne gdybanie które wywołuje równie niepotrzebne spory.
Słowo miało służyć przede wszystkim by wskazać człowiekowi drogę powrotu, ma łączyć nie poróżniać, no i na tym należało by się raczej skupić.

Podyskutować można zawsze.....( "z owocami Ducha św." ;-))

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz gru 07, 2017 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Zastanów się co mówisz.
Uznajesz prawdziwość heretyków, na podstawie analogii uznania chrześcijaństwa za sektę, przez faryzeuszy.
W tym momencie tworzysz zasadę, że każda "nowa" sekta, która odszczepia się od religii, jest prawdziwa, a "stara" religia, fałszywa.
Czemu w takim razie nie jesteś jakimś ŚJ, mormonem, albo może członkiem sekty "Niebo"?


Nie uznaje w ogóle takiego pojęcia jak heretycy.Myślisz że jak 100 razy użyjesz tego słowa, to nagle stanie się światłość?Analogia zastosowałem po to, aby wykazać ci, jak nieźle odjechałeś w tych swoich dywagacjach.Pomijam już nawet notoryczne stosowanie chwytów erystycznych.

O jakiej tutaj prawdzie prawisz?

Jaka jest definicja tej prawdy?

Znowu będziesz na lewo i prawo oznajmiał, że to Ty masz monopol na prawdę.?

Już raz ci napisałem że dyskusja z kimś, kto ogłasza frazy w stylu: Kościół to, Kościół tamto, nie ma sensu.

Cytuj:
Kłamstwo.
Odszukasz sobie sam fragment mojej wypowiedzi o Kościołach i udowodnisz tym samym, że umiesz czytać, czy mam takie wyszukiwanie wykonać dla analfabety?


Ha ha.
Puszczają ci nerwy. :)

Ale ok, poszukaj, a ja dla odmiany znajdę Twoje odpowiedzi, na moje pytania.Będze niezły ubaw :-D

Cytuj:
. Ta kwestia TEŻ była.
Mam ją dla Ciebie odszukać i udowodnić, że trollujesz?


A ja ci mogę udowodnić że nie rozumiesz tego słowa.Chcesz?

Ale ok, odszukaj, będzie kolejny ubaw.

Cytuj:
No właśnie w tym fragmencie czytamy, wyraźnie mówi on o zasadzie sukcesji. To, że do dziś mamy następców Apostołów, oznacza, że Kościół taką konieczność widział i widzi.
Ale Ty rozmawiasz metodą trolla. Jeden przykład to dla Ciebie za mało. Troll życzy sobie przykład drugi. A jak ktoś znajdzie drugi, to troll życzy sobie kolejny. I tak dalej.


Ochłoń troszkę ok?

Cały czas trollujesz bezczelnie manipulując wersetami.Dość tego!

Wskaż w Biblii po kolei apostołów, którzy byli wybierani po Macieju, aż do dzisiaj.I kto decydował i na podstawie jakich kryteriów.Inne źródła niż Biblia mnie nie interesują.Zobaczymy kto jest trollem. :D


Cytuj:
.
Jak to gdzie, w Kościele.


Coo ?Apostołowie w Kościele?.Prosze wskazać ich imiona cytując Pismo.Wszystkich po kolei. :-D


Cz gru 07, 2017 11:25
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito, czy ty naprawde nie widzisz tego ze nawet jak wezmiesz liczbe Apostolow 14 to i tak to nie zmienia faktow ze na tych 14 Apostolow bylo tysiace wiernych i nie byli oni Apostolami.
Z tych tysiecy zaden nie nauczal, tylko sluchal, a jak zrozumial czy doswiadczyl Boga, to jedynie dawal swiadectwo prawdzie, a nie stawal sie przez to automatycznie Apostolem.
Samo to jest dowodem na sukcesje Apostolska i nie kazdy moze nauczac, bo nie kazdy jest do tego upowazniony i powolany, nawet Sw, Pawel nie byl od razu po widzeniu Apostolem tylko dopiero wtedy gdy jego nauki zostaly zaakceptowane przez Apostolow.
Protestanci natomiast mysla ze kazdy z nich jest upowazniony do nauczania, a skutki takiego rozumowania widac w tysiacach denominacji i totalnego balaganu w ich nauczaniach.
Widac w tym wyraznie samozwancze apostolstwo, wynikle jedynie z pychy, bo Kosciol-nastepcy Apostolow nie uznal ich interpretacji Pism.
Jesli by uznac interpretacje Protestantow, to znaczylo by to ze juz w czasach Jezusa, byly juz tysiace Apostolow, a nie tylko 12-tu, czy 14-tu.


Cz gru 07, 2017 12:06

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
I teraz wiem dlaczego 14 rozdział Listu do Rzymian "potwierdzał" Ci, że każdy może wierzyć jak chce. Okroiłeś go, podobnie jak fragment Dziejów Apostolskich na temat Berejczyków, z niewygodnego kontekstu, który pokazuje, że należy go zinterpretować zupełnie inaczej: Nie jako zezwolenie na to, aby każdy tworzył sobie własne prawdy wiary, tylko upomnienie do nieodtrącania tych, którzy na skutek słabości w wierze, mają jakieś błędne poglądy. No, ale to widać jak się czyta 14 rozdział Listu do Rzymian od 1 do 23 wersu, a nie wyłącznie 4-6.



Do czego się tyczy to stwierdzenie że "każdy może wierzyć jak chce"?Zacytuj cały mój fragment do którego się odnosisz, bo mam wrażenie że manipulujesz moimi wypowiedziami.

Cytuj:
. tym zaś, że nie tylko można, ale w przypadku pojawienia się odstępstw po prostu trzeba ustalać normatywy, świadczą takie fragmenty jak Dz 20,28-31, Ga 1,6-9 czy Ef 4,5.


Każdy Kościół ma swoje normatywy z tym że ich zakres jest różny.O tym właśnie pisałem do Małgosi.Kwestia sumienia o której wspomniałem dotyczyła tych fragmentów z Rzymian i Koryntian.

Cytuj:
.
W tych fragmentach Biblii, które pominąłeś wzrokiem, czyli np. tym:
Dz 14,14
14. Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc:

Widziałeś gdzieś Barnabę na liście Dwunastu, którą podał Chrystus?

Ok, masz rację pomyłka :)
Jak dobrze mieć czuwających :D

Nie zmienia to faktu, że NT nie wspomina o sukcesji apostołów w rozumieniu KK.


Cz gru 07, 2017 12:20
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
I teraz wiem dlaczego 14 rozdział Listu do Rzymian "potwierdzał" Ci, że każdy może wierzyć jak chce. Okroiłeś go, podobnie jak fragment Dziejów Apostolskich na temat Berejczyków, z niewygodnego kontekstu, który pokazuje, że należy go zinterpretować zupełnie inaczej: Nie jako zezwolenie na to, aby każdy tworzył sobie własne prawdy wiary, tylko upomnienie do nieodtrącania tych, którzy na skutek słabości w wierze, mają jakieś błędne poglądy. No, ale to widać jak się czyta 14 rozdział Listu do Rzymian od 1 do 23 wersu, a nie wyłącznie 4-6.

Do czego się tyczy to stwierdzenie że "każdy może wierzyć jak chce"?Zacytuj cały mój fragment do którego się odnosisz, bo mam wrażenie że manipulujesz moimi wypowiedziami.

Nie udawaj greka, dobrze? Dobrze wiesz, że w protestantyzmie istnieje dowolność wiary, bo każdy sam sobie Biblię interpretuje pod własne przekonania.

Paulito napisał(a):
Cytuj:
Cytuj:
tym zaś, że nie tylko można, ale w przypadku pojawienia się odstępstw po prostu trzeba ustalać normatywy, świadczą takie fragmenty jak Dz 20,28-31, Ga 1,6-9 czy Ef 4,5.

Każdy Kościół ma swoje normatywy z tym że ich zakres jest różny.

I co z tego? O tym właśnie pisałem do Małgosi.Kwestia sumienia o której wspomniałem dotyczyła tych fragmentów z Rzymian i Koryntian.

LOL
Raczej tego, aby nikt Ci nie mógł powiedzieć, że głosisz lub wyznajesz herezje. Te fragmenty, wbrew Twoim tezom, nie wprowadzają nauki, iż to, w co ktoś wierzy, jest kwestią jego sumienia i nikt nie ma prawa mu powiedzieć, że jego przekonania są błędne.

Swoją drogą, to ciągle nie odpowiedziałeś na moje pytanie co byś zrobił, gdyby przyszedł do Ciebie przełożony w wierze i powiedział, że w jakieś kwestii masz błędne poglądy i wiarę, więc powinieneś je zmienić zgodnie z tym, co Ci poda.

Cytuj:
Cytuj:
. W tych fragmentach Biblii, które pominąłeś wzrokiem, czyli np. tym:
Dz 14,14
14. Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc:

Widziałeś gdzieś Barnabę na liście Dwunastu, którą podał Chrystus?

Ok, masz rację pomyłka :)

Nie jedyna. Tu masz kolejną:
Cytuj:
Nie zmienia to faktu, że NT nie wspomina o sukcesji apostołów w rozumieniu KK

Nie ma takiego wymogu, że coś musi być zapisane w NT, aby było prawdziwe i obowiązujące w Kościele Chrystusa.


Cz gru 07, 2017 12:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Nie zmienia to faktu, że NT nie wspomina o sukcesji apostołów w rozumieniu KK.

NT nie wspomina także o Trójcy Świętej. Wierzysz w Trójcę Świętą?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz gru 07, 2017 12:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie udawaj greka, dobrze? Dobrze wiesz, że w protestantyzmie istnieje dowolność wiary, bo każdy sam sobie Biblię interpretuje pod własne przekonania.



Znowu muszę powtarzać po raz kolejny to samo???
Ok, powtórzę.

W każdej denominacji protestanckiej istnieją nauki obligatoryjne i fakultatywne.W momeci kiedy zaczynasz głosić niezgodnie z oficjalną doktryną, mogą zostać w stosunku do Ciebie wyciągnięte konsekwencje.

Cytuj:
. Raczej tego, aby nikt Ci nie mógł powiedzieć, że głosisz lub wyznajesz herezje. Te fragmenty, wbrew Twoim tezom, nie wprowadzają nauki, iż to, w co ktoś wierzy, jest kwestią jego sumienia i nikt nie ma prawa mu powiedzieć, że jego przekonania są błędne


Niektórzy uważali że mogą jeść pokarmy ofiarowane bożkom, a inne nie.Wynikało to z innego zrozumienia, czyli sumienia.Podobnie było w Rzymie, gdzie jeden uważał że jeden dzień jest ważniejszy, a drugi nie.Są oczywiście zachowania, które wychodzą poza ramy sumienia, jak np:cudzołóstwo i w takiej sytuacji należy podjąć stosowne kroki.Tak więc różne kategorie czynów.Tam gdzie Pismo wypowiada się jednoznacznie, sprawa jest prosta , a tam gdzie nie, czynimy tak, jak nam podpowiada rozum.

Cytuj:
. Swoją drogą, to ciągle nie odpowiedziałeś na moje pytanie co byś zrobił, gdyby przyszedł do Ciebie przełożony w wierze i powiedział, że w jakieś kwestii masz błędne poglądy i wiarę, więc powinieneś je zmienić zgodnie z tym, co Ci poda.


Jak zadasz precyzyjne pytanie to ci odpowiem.

Cytuj:
.
Nie ma takiego wymogu, że coś musi być zapisane w NT, aby było prawdziwe i obowiązujące w Kościele Chrystusa


Faktycznie.
Jeżeli nie chcesz żeby Twoja nauka posiadała status Biblijnej, tak jak np: wybór apostołów w NT, to zgadzam się.


Cz gru 07, 2017 12:59
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie udawaj greka, dobrze? Dobrze wiesz, że w protestantyzmie istnieje dowolność wiary, bo każdy sam sobie Biblię interpretuje pod własne przekonania.


Znowu muszę powtarzać po raz kolejny to samo???
Ok, powtórzę.

W każdej denominacji protestanckiej istnieją nauki obligatoryjne i fakultatywne. W momeci kiedy zaczynasz głosić niezgodnie z oficjalną doktryną, mogą zostać w stosunku do Ciebie wyciągnięte konsekwencje.

Yhm. Jasne. Tylko jakoś dziwnie jest tak, że jak ktoś zaczyna głosić rzeczy inne, niż w jego macierzystym wyznaniu, to zazwyczaj zakłada sobie własne albo idzie szukać takiego, w którym jest głoszone to, co akurat uważa za prawidłowe. Co ciekawe, a równie istotne, protestanci wielokrotnie powtarzali mi w dyskusjach, że w protestantyzmie... nie ma dogmatów, a jedynie pięć sola jest obowiązujące.

Cytuj:
Cytuj:
. Raczej tego, aby nikt Ci nie mógł powiedzieć, że głosisz lub wyznajesz herezje. Te fragmenty, wbrew Twoim tezom, nie wprowadzają nauki, iż to, w co ktoś wierzy, jest kwestią jego sumienia i nikt nie ma prawa mu powiedzieć, że jego przekonania są błędne

Niektórzy uważali że mogą jeść pokarmy ofiarowane bożkom, a inne nie. Wynikało to z innego zrozumienia, czyli sumienia.(...)

Wielka prośba: Przeczytaj te fragmenty, na które się powołałeś, z kontekstem, a nie w oderwaniu od nich.

Cytuj:
Cytuj:
. Swoją drogą, to ciągle nie odpowiedziałeś na moje pytanie co byś zrobił, gdyby przyszedł do Ciebie przełożony w wierze i powiedział, że w jakieś kwestii masz błędne poglądy i wiarę, więc powinieneś je zmienić zgodnie z tym, co Ci poda.

Jak zadasz precyzyjne pytanie to ci odpowiem.

To jest precyzyjne pytanie, tylko widzę, że odpowiedź najwyraźniej jest niewygodna. Skończ udawaniem greka i odpowiedz:
Co zrobisz, jeżeli przyjdzie do Ciebie przełożony w wierze (biskup, starszy, pastor czy jak go tam u siebie nazywasz) i powie, że w jakiejś kwestii Twoja wiara jest błędna i masz ją zmienić w taki sposób, jaki on Ci poda?

Cytuj:
Cytuj:
Nie ma takiego wymogu, że coś musi być zapisane w NT, aby było prawdziwe i obowiązujące w Kościele Chrystusa

Faktycznie.
Jeżeli nie chcesz żeby Twoja nauka posiadała status Biblijnej, tak jak np: wybór apostołów w NT, to zgadzam się.

Nie ma czegoś takiego jak "biblijny status" w chrześcijaństwie. To z tej przyczyny, że chrześcijaństwo nie jest religią księgi i wbrew tezom protestanckim, nie ma w nim nauki, że liczy się tylko to, co jest zapisane w Biblii. "Biblijność" i "niebiblijność" wymyślili odstępcy od Kościoła Chrystusa, którzy szukali uzasadnienia dla swoich herezji i to, z czym się nie zgadzali, ogłosili "niebiblijnym", nawet jeżeli było zapisane w Biblii.


Cz gru 07, 2017 13:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Nie uznaje w ogóle takiego pojęcia jak heretycy

Twój uznawanie, bądź nieuznawanie słowa heretycy, nie zmienia faktu, że heretycy są heretykami.

Cytuj:
Już raz ci napisałem że dyskusja z kimś, kto ogłasza frazy w stylu: Kościół to, Kościół tamto, nie ma sensu.
I cóż z tego, że już raz coś napisałeś? Czy bzdura powtórzona kilka razy, nabiera sensu?

Cytuj:
Kłamstwo.
Odszukasz sobie sam fragment mojej wypowiedzi o Kościołach i udowodnisz tym samym, że umiesz czytać, czy mam takie wyszukiwanie wykonać dla analfabety?
Ha ha.
Puszczają ci nerwy. :)[/quote]Dlaczego puszczają? Czy nazwanie kłamcy po imieniu, to dla Ciebie oznaka puszczania nerwów?

Cytuj:
Ale ok, poszukaj
Proszę: viewtopic.php?p=977913#p977913
chwat napisał(a):
Kościół to jednoznaczne pojęcie. Nie mówię o Kościołach partykularnych, ale o Kościele powszechnym, który jak najbardziej występuje w realu. Jeśli ktoś mówi Kościół, to nie musi dodawać katolicki lub powszechny, słowo "Kościół" jest wystarczające

I co? Była mowa o Kościołach? Była jak byk. Więc Paulito łże jak pies, kiedy mówi:
Paulito napisał(a):
Dla Ciebie i dla mnie to nowość, bo w końcu przyznałeś, że są jakieś Kościoły


Cytuj:
a ja dla odmiany znajdę Twoje odpowiedzi, na moje pytania.Będze niezły ubaw :-D

Ależ szukaj sobie dla odmiany, czego dusza zapragnie.
Natomiast informować o tym nikogo nie musisz, bo o tym nie rozmawiamy.

Cytuj:
Cytuj:
Ta kwestia TEŻ była.
Mam ją dla Ciebie odszukać i udowodnić, że trollujesz?

A ja ci mogę udowodnić że nie rozumiesz tego słowa.Chcesz?
Ale ok, odszukaj, będzie kolejny ubaw
Więc tu mamy kwestię prawosławia, która tak jak mówiłem była viewtopic.php?p=976929#p976929 :
chwat napisał(a):
Że chodzi o KRK, a nie o KK, to już Twój dodatek. Ja cały czas mówię o Kościele i jego prawie do interpretowania Pisma. W tym sensie można by Kościół rozumieć także jako Cerkiew, bo tam też wyznaje się zasadę interpretacji na mocy sukcesji. Tak więc chodzi o Kościół, który nie posługuje się heretycką zasadą sola Scriptura, ale Tradycją i sukcesją apostolską. Ty z jakiegoś względu zawężasz Kościół do KRK, więc takie zawężanie prawidłowe nie jest
Czy Paulito dobrze się bawi, kiedy widzi, że łże jak pies?

Cytuj:
Wskaż w Biblii po kolei apostołów, którzy byli wybierani po Macieju, aż do dzisiaj
W Biblii? A dlaczego w Biblii? Bo tak życzą sobie heretycy, którzy wymyślili sobie, że wszystko jest w Biblii i teraz Kościół ma dopasowywać się do życzeń heretyków?

Cytuj:
Inne źródła niż Biblia mnie nie interesują
Tu nie koncert życzeń. Obowiązuje to co ustalił Kościół Jezusa, a nie zainteresowania heretyków.

Cytuj:
Coo ?Apostołowie w Kościele?
A gdzie? Poza Kościołem? Może u heretyków?

Cytuj:
Prosze wskazać ich imiona cytując Pismo.Wszystkich po kolei

Cytując Pismo :)
Czy każdy sympatyk protestantyzmu, jest takim cymbałem jak Ty i każdy uważa, że Pismo święte, zawiera dane historyczne z całego chrześcijaństwa, również podaje te dane kilkanaście wieków do przodu?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 07, 2017 13:45
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Paulito napisał(a):
Nie uznaje w ogóle takiego pojęcia jak heretycy

Twój uznawanie, bądź nieuznawanie słowa heretycy, nie zmienia faktu, że heretycy są heretykami.

Swoją drogą to jest jednak dziwne, bo pojęcie herezji pochodzi z... Biblii.

2 Ptr 2,1
1. Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę.


Widać, że "biblijność" w wykonaniu Paulita, to w rzeczywistości "paulitość". :D


Cz gru 07, 2017 14:02

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Yhm. Jasne. Tylko jakoś dziwnie jest tak, że jak ktoś zaczyna głosić rzeczy inne, niż w jego macierzystym wyznaniu, to zazwyczaj zakłada sobie własne albo idzie szukać takiego, w którym jest głoszone to, co akurat uważa za prawidłowe. Co ciekawe, a równie istotne, protestanci wielokrotnie powtarzali mi w dyskusjach, że w protestantyzmie... nie ma dogmatów, a jedynie pięć sola jest obowiązujące.


No tak, bywa tak jak opisałeś.Dlatego we wcześniejszych postach podałem kryteria, jak kwalifikować poszczególne nauki.Były to trzy kategorie: sprzeczne z Biblią, niebiblijne i jako dopuszczalne w ramach rozumienia tekstu.Ci którzy nie zgadzają się z naukami swojej rodzimej denominacji i tworzą nowe wspólnoty, z reguły podpadają pod trzecią kategorię.A pięć sola de facto można nazwać dogmatami, ponieważ te zasady, to wyróżnik obligatoryjny protestantyzmu.

Cytuj:
. Wielka prośba: Przeczytaj te fragmenty, na które się powołałeś, z kontekstem, a nie w oderwaniu od nich.


Kontekst nie ma tutaj znaczenia, ponieważ to co napisałem, odnosi się jedynie do przyczyny psychologicznej.Ponadto nie kwalifikują się do wykluczenia ze wspólnoty, stąd ich odniesienie do sumienia.

Cytuj:
. To jest precyzyjne pytanie, tylko widzę, że odpowiedź najwyraźniej jest niewygodna. Skończ udawaniem greka i odpowiedz:
Co zrobisz, jeżeli przyjdzie do Ciebie przełożony w wierze (biskup, starszy, pastor czy jak go tam u siebie nazywasz) i powie, że w jakiejś kwestii Twoja wiara jest błędna i masz ją zmienić w taki sposób, jaki on Ci poda? .


Precyzyjne pytanie było by wtedy, gdybyś podał jakiś konkretny przykład.
Ale dobrze, zrobię symulację.Założmy że mój przełożony dowiedział się że głoszę wszem i wobec nieistnienie Trójcy.Pomijając wszelkie procedury, które były by tutaj zastosowane, w momencie kiedy nie podporządkuje się zaleceniom pastora czy rady zboru, zostaje wykluczony ze wspólnoty.Tyle.

Cytuj:
.
Nie ma czegoś takiego jak "biblijny status" w chrześcijaństwie. To z tej przyczyny, że chrześcijaństwo nie jest religią księgi i wbrew tezom protestanckim, nie ma w nim nauki, że liczy się tylko to, co jest zapisane w Biblii. "Biblijność" i "niebiblijność" wymyślili odstępcy od Kościoła Chrystusa, którzy szukali uzasadnienia dla swoich herezji i to, z czym się nie zgadzali, ogłosili "niebiblijnym", nawet jeżeli było zapisane w Biblii.


W ramy chrześcijaństwa wchodzą również protestanci, tak więc nie opowiadaj bzdur.Protestanci nie są odstępcami od Kościoła Chrystusa, tylko jego uczniami, którzy żyją zgodnie z nakazami ewangelii.To KK wymyślił sobie definicję herezji w taki sposób, ażeby wszystkich którzy nie zgadzają się z ich arbitralnym stanowiskiem, potępić
Nie sądzicie abyście byli sądzeni.Pyszałki :D


Cz gru 07, 2017 14:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL