Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Na chwilę pominę resztę.
Paulito napisał(a):
Cytuj:
. To jest precyzyjne pytanie, tylko widzę, że odpowiedź najwyraźniej jest niewygodna. Skończ udawaniem greka i odpowiedz:
Co zrobisz, jeżeli przyjdzie do Ciebie przełożony w wierze (biskup, starszy, pastor czy jak go tam u siebie nazywasz) i powie, że w jakiejś kwestii Twoja wiara jest błędna i masz ją zmienić w taki sposób, jaki on Ci poda? .


Precyzyjne pytanie było by wtedy, gdybyś podał jakiś konkretny przykład.
Ale dobrze, zrobię symulację.Założmy że mój przełożony dowiedział się że głoszę wszem i wobec nieistnienie Trójcy.Pomijając wszelkie procedury, które były by tutaj zastosowane, w momencie kiedy nie podporządkuje się zaleceniom pastora czy rady zboru, zostaje wykluczony ze wspólnoty.Tyle.

A teraz odpowiedz na moje pytanie:

Co zrobisz*, jeżeli przyjdzie do Ciebie przełożony w wierze (biskup, starszy, pastor czy jak go tam u siebie nazywasz) i powie, że w jakiejś kwestii Twoja wiara jest błędna i masz ją zmienić w taki sposób, jaki on Ci poda?


*Czasownik, liczba pojedyncza, II osoba, czas przyszły.**

**Inaczej mówiąc: Chodzi o Ciebie i Twoją reakcję.


Cz gru 07, 2017 14:28

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Na chwilę pominę resztę.
Paulito napisał(a):
Cytuj:
. To jest precyzyjne pytanie, tylko widzę, że odpowiedź najwyraźniej jest niewygodna. Skończ udawaniem greka i odpowiedz:
Co zrobisz, jeżeli przyjdzie do Ciebie przełożony w wierze (biskup, starszy, pastor czy jak go tam u siebie nazywasz) i powie, że w jakiejś kwestii Twoja wiara jest błędna i masz ją zmienić w taki sposób, jaki on Ci poda? .


Precyzyjne pytanie było by wtedy, gdybyś podał jakiś konkretny przykład.
Ale dobrze, zrobię symulację.Założmy że mój przełożony dowiedział się że głoszę wszem i wobec nieistnienie Trójcy.Pomijając wszelkie procedury, które były by tutaj zastosowane, w momencie kiedy nie podporządkuje się zaleceniom pastora czy rady zboru, zostaje wykluczony ze wspólnoty.Tyle.

A teraz odpowiedz na moje pytanie:

Co zrobisz*, jeżeli przyjdzie do Ciebie przełożony w wierze (biskup, starszy, pastor czy jak go tam u siebie nazywasz) i powie, że w jakiejś kwestii Twoja wiara jest błędna i masz ją zmienić w taki sposób, jaki on Ci poda?


*Czasownik, liczba pojedyncza, II osoba, czas przyszły.**

**Inaczej mówiąc: Chodzi o Ciebie i Twoją reakcję.




Nie mogę ci inaczej odpowiedzieć, jak tylko w ten sposób:

Tak masz rację pastorze, poprawię się.

albo:

Nie masz racji, to nieprawda, nie poprawię się :)

Satysfakcjonuje cię moja odpowiedź?


Cz gru 07, 2017 15:24
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Skończ z kombinowaniem i odpowiedz co zrobisz: Podporządkujesz się czy nie?


Cz gru 07, 2017 15:26

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Na moje pytanie czy Prawosławie to też Kościół chwat cytuje:

Cytuj:
.
Ja cały czas mówię o Kościele i jego prawie do interpretowania Pisma. W tym sensie można by Kościół rozumieć także jako Cerkiew, bo tam też wyznaje się zasadę interpretacji na mocy sukcesji. Tak więc chodzi o Kościół, który nie posługuje się heretycką zasadą sola Scriptura, ale Tradycją i sukcesją apostolską. Ty z jakiegoś względu zawężasz Kościół do KRK, więc takie zawężanie prawidłowe nie jest



Następny cytat chwata:


chwat napisał(a):
.
Z jakich możliwości? Jest tylko jedna możliwość, tak jak j
. jeden Bóg i jeden Kościół ..
To Twoje wymyślanie i "własne uznawanie" to właśnie widzimisię.


Kolejna wypowiedź chwata:

Cytuj:
. Zbudowany na jednej opoce i głoszący prawdy wiary w jednej wersji.


Zamiast odpowiedzieć wprost na moje pytanie,:Kościół Prawosławny jest Kościołem, chwat cytuje :że" pod pojęciem Kościół można rozumieć też Cerkiew.Dalszy cytat występuje pod postacią:"Jeden Bóg i Jeden Kościół".Ostatni odwołuje się do prawd "wiary jednej wersji".

Czyli mamy według chwata, jakiś jeden Kościół pod którym rozumie Kościół Katolicki i Prawosławny, następnie dodaje do tego prawdy "wiary jednej wersji" i mamy klasyczne trollowanie.Każdy głupi wie, że KK i KP nie posiadają prawd jednej wersji, dlatego nie są jednym Kościołem.Chwat zamiast odpowiadać konkretnie na pytania, uprawia żonglerkę pojęciami i łże w żywe oczy.


Cz gru 07, 2017 16:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Skończ z kombinowaniem i odpowiedz co zrobisz: Podporządkujesz się czy nie?


Sory.

Nikt nie lubi być posądzany o zadawanie absurdalnych pytań, ale to niestety takie jest ;-)


Cz gru 07, 2017 17:06
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Tak się przyglądam temu bojowi o Prawdę...

Yarpen zdaje się stać na stanowisku, że Posłuszeństwo jest cnotą tak dalece ważniejszą od Roztropności, że kiedy przełożony w wierze go żąda, to Roztropność siada sobie cichutko w kąciku, o ile nie chce zadrzeć z Męstwem.

Brehehe? Było coś takiego u Dukaja, tylko w drugą stronę; tam człowiek (powiedzmy) wyrzekł się rozumu w imię wróżb (wróżby się sprawdzały). Skończyło się na tym, że przełożony zakonu (czegoś w rodzaju schrystianizowanych dżedajów) przestał zupełnie wróżyć, mimo iż wiedział, że zbliża sie apokaliptyczna wojna, w której bez pomocy wróżby ludzkość raczej sobie nie poradzi.

Yarpen za pewne ma powyższy akapit za stos literek od czapy, ponieważ Roztropność u niego stoi nisko w cenie. Co się będę zastanawiał! Męstwo, Posłuszeństwo, Męstwo, Posłuszeństwo... i ten, no, młotek.

Toteż gdyby Sam Papież Osobiście, dajmy na to, w drodze ekumenicznego dialogu, podał wiernym katolickim do wierzenia, że japońskie kami to aniołowie Pańscy i że w związku z tym Kojiki jest natchniona równo z Biblią, to Yarpen natychmiast zacząłby składać pokłony słońcu, nie wdając się w szczegóły teologiczne osiągnięcia tej zgody ponad podziałami, a tylko ufając ślepo, że anioł wyobrażany pod postacią słońca śle Yarpenowe uniżenie do Tronu samego Boga.

Ciekawe, jakby wtedy chwat postąpił.


Cz gru 07, 2017 17:33
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Also: gupie litrówki. Miało być: "Yarpen zapewne ma", łącznie.


Cz gru 07, 2017 17:46
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Japońskie kami to politeistyczne bożki. Amaterasu zrodzona z oka Inzanagi i inne tego typu legendy. Raczej wątpię żeby papież zrobiłby coś takiego, a nawet jeśli hipotetycznie zakładając że tak by się stało. Zostałby on odsunięty od piastującej funkcji


Cz gru 07, 2017 17:56
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
No więc właśnie.

Ale hipotetyzując dalej, gdyby papież zrobił coś takiego, to raczej z poparciem Ojców Soborowych, a co najmniej całej watykańskiej wierchuszki; mogłoby się to nawet jemu osobiście nie podobać i zostałby odsunięty, gdyby się własnie na to nie zgodził. A Yarpen z chwatem nie mieliby nic do gadania – musieliby być posluszni watykańskiej ruletce.

Also, trudno nazywać bożkiem kogoś, kogo "fizycznie" nie ma – są tylko przedmioty typu miecz czy lustro, i kapłan tańczący w "świętym świętych", za białym sznurem słomianym i białym papierem pozaginanym w zygzaki. Dlatego mówi się o Duchach, bo bożkowie biblijni są zdefiniowani jako martwe posągi, co to nie mówią, nie czynią, a cześć im się oddaje. (Też chyba źle, bo odróżniajmy może autentycznego Marduka od materialnego wyobrażenia Marduka.)

Natomiast o aniołach w katolicyzmie sumie nie wiadomo za wiele. Może Japończycy wiedzą więcej?


Cz gru 07, 2017 18:23
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito:
Paulito napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Skończ z kombinowaniem i odpowiedz co zrobisz: Podporządkujesz się czy nie?


Sory.

Nikt nie lubi być posądzany o zadawanie absurdalnych pytań, ale to niestety takie jest ;-)

To jest bardzo dobre pytanie, a nie absurdalne, bo odnoszące się do tego, jak będziesz stosował się do konkretnego nakazu zapisanego w Piśmie Świętym. Twoje wymigiwanie się od odpowiedzi pokazuje, że nie bardzo Ci ten nakaz posłuszeństwa przełożonym w wierze pasuje, więc wijesz się jak wąż aby tylko nie przyznać, iż będziesz miał to, co Ci nakaże Twój przełożony, głęboko w niepoważaniu.
Hm... Czyżbyś kiedyś okazał nieposłuszeństwo swoim przełożonym i zmieniał wyznanie, bo to, co głoszono, było niezgodne z tym, co według Ciebie jest słuszne?

Nie musisz odpowiadać jeżeli będziesz miał zamiar się wić lub udawać, że to głupie pytanie.

Wróćmy wobec tego do tego, co pominąłem:

Paulito napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Yhm. Jasne. Tylko jakoś dziwnie jest tak, że jak ktoś zaczyna głosić rzeczy inne, niż w jego macierzystym wyznaniu, to zazwyczaj zakłada sobie własne albo idzie szukać takiego, w którym jest głoszone to, co akurat uważa za prawidłowe. Co ciekawe, a równie istotne, protestanci wielokrotnie powtarzali mi w dyskusjach, że w protestantyzmie... nie ma dogmatów, a jedynie pięć sola jest obowiązujące.

No tak, bywa tak jak opisałeś.Dlatego we wcześniejszych postach podałem kryteria, jak kwalifikować poszczególne nauki.Były to trzy kategorie: sprzeczne z Biblią, niebiblijne i jako dopuszczalne w ramach rozumienia tekstu.

Już pomijając to, że to Twoje kategorie, to kto rozstrzyga o tym, czy dane nauczanie jest "sprzeczne z Biblią, niebiblijne (czy tu nie powinno być "biblijne") i jako dopuszczalne w ramach rozumienia tekstu"? Bo w Dziejach Apostolskich zapisano, że od pilnowania tego, aby w Kościele nie dochodziło do odstępstw od wiary, są biskupi (powołani zresztą przez Ducha Świętego).

Cytuj:
Ci którzy nie zgadzają się z naukami swojej rodzimej denominacji i tworzą nowe wspólnoty, z reguły podpadają pod trzecią kategorię.

Zejdź na ziemię. Ci, którzy tworzą nowe wspólnoty, nie uznają tego za "dopuszczalne w ramach rozumienia tekstu", tylko za kardynalne. Sprawy marginalne nie stanowią powodu do rozłamu.

Cytuj:
A pięć sola de facto można nazwać dogmatami, ponieważ te zasady, to wyróżnik obligatoryjny protestantyzmu.

Ciekawe, że protestanci, z którymi rozmawiałem, zarzekali się, że to nie są dogmaty, bo "w protestantyzmie nie ma dogmatów". :D

Cytuj:
Cytuj:
Wielka prośba: Przeczytaj te fragmenty, na które się powołałeś, z kontekstem, a nie w oderwaniu od nich.


Kontekst nie ma tutaj znaczenia,(...)

Kontekst ma znaczenie, tak bliższy jak i dalszy, bo to od niego zależy sens danej wypowiedzi. W przypadku chociażby Rz 13,4-6, na który się powoływałeś, jasno pokazuje, że tam nie chodzi o jakieś dopuszczalne różnice w interpretacji tekstu, ale po prosu o ludzi słabej wiary, którzy mają jakieś błędne poglądy. Dlatego skończ z takimi tekstami, że "kontekst nie ma znaczenia", bo jest dokładnie odwrotnie.
Cytuj:
Cytuj:
Nie ma czegoś takiego jak "biblijny status" w chrześcijaństwie. To z tej przyczyny, że chrześcijaństwo nie jest religią księgi i wbrew tezom protestanckim, nie ma w nim nauki, że liczy się tylko to, co jest zapisane w Biblii. "Biblijność" i "niebiblijność" wymyślili odstępcy od Kościoła Chrystusa, którzy szukali uzasadnienia dla swoich herezji i to, z czym się nie zgadzali, ogłosili "niebiblijnym", nawet jeżeli było zapisane w Biblii.

W ramy chrześcijaństwa (...)

Nie interesują mnie protestanckie herezje.

Cytuj:
Protestanci nie są odstępcami od Kościoła Chrystusa, tylko jego uczniami, którzy żyją zgodnie z nakazami ewangelii.

Rozbawiłeś mnie. Błogosławienie "małżeństw" homoseksualnych, rozwody, rozłamy, okrojenie Pisma Świętego z kilku ksiąg itd., to oczywiście w ramach życia zgodnie z nakazami Ewangelii?

Cytuj:
To KK wymyślił sobie definicję herezji w taki sposób, ażeby wszystkich którzy nie zgadzają się z ich arbitralnym stanowiskiem, potępić

Idź i powiedz św. Pawłowi, że błędnie nauczał, kiedy napisał:

Ga 1,7-9
7. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.
8. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!
9. Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!


Św. Piotr też pewnie zbłądził:
2 Ptr 2,1
1. Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę.







ErgoProxy:
ErgoProxy napisał(a):
Yarpen za pewne ma powyższy akapit za stos literek od czapy, ponieważ Roztropność u niego stoi nisko w cenie. Co się będę zastanawiał! Męstwo, Posłuszeństwo, Męstwo, Posłuszeństwo... i ten, no, młotek.

Toteż gdyby Sam Papież Osobiście, dajmy na to, w drodze ekumenicznego dialogu, podał wiernym katolickim do wierzenia, że japońskie kami to aniołowie Pańscy i że w związku z tym Kojiki jest natchniona równo z Biblią, to Yarpen natychmiast zacząłby składać pokłony słońcu, nie wdając się w szczegóły teologiczne osiągnięcia tej zgody ponad podziałami, a tylko ufając ślepo, że anioł wyobrażany pod postacią słońca śle Yarpenowe uniżenie do Tronu samego Boga.

Nie odpowiadam za Twoje urojenia na temat tego, co może nakazać papież. Już pomijam fakt, że pomerdałeś dialog ekumeniczny z dialogiem międzyreligijnym. :D


Cz gru 07, 2017 18:37
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Ergo, odpływasz w kwestii posłuszeństwa/nieposłuszeństwa papieżowi i UNK (papież wraz z biskupami tworzą UNK), a także w kwestii ich władzy. Sugerujesz (nawet jeśli Twój zamiar był inny, a jestem przekonana, że tak jest) tym samym, że Kościół jest "zarządzany" przez świrów, którzy ustalają prawdy wiary wedle swojego widzimisię.
Zejdź na ziemię i rozmawiaj merytorycznie. Nie podoba mi się taki styl. Następny taki wybryk skończy się ostem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz gru 07, 2017 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
Ciekawe, jakby wtedy chwat postąpił.
Ciekawe, jakby to było, gdyby Ergo nie fantazjował na temat pytań, których nie ma?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 07, 2017 18:41
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
@Małgosia
Psiech. Mam odpowiadać za skojarzenia lęgnące się w cudzych głowach? Bo katolickie łepetyny są lepiej dostrojone do – cholera wie, czego, ważne że lepiej? No wybacz, ale wmawiasz mi dziecko w brzuch, i grozisz jeszcze, że nie wolno mi go urodzić, bo to obraza boska.

Odpływam, oczywiście, z przyczyn technicznych. O szinto bowiem każdy przynajmniej raz słyszał w życiu, a taki monoteistyczny, synkretyczny kaodaizm indochiński, który lepiej by pasował do przykładu, to jest rzecz, o której sam wiem niewiele.


Cz gru 07, 2017 18:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Zamiast odpowiedzieć wprost na moje pytanie,:Kościół Prawosławny jest Kościołem, chwat cytuje :że" pod pojęciem Kościół można rozumieć też Cerkiew

Widzę, że płynnie przeszliśmy do wątpliwości Paulito, na temat związków KK i Cerkwii.
A jeszcze niedawno Paulito zarzucał chwatowi, że o prawosławiu nie mówił i prosił o cytat
Paulito napisał(a):
Ale ok, odszukaj, będzie kolejny ubaw

I jak tam z tym ubawem? To samo dotyczy kwestii Kościołów i liczby mnogiej. Bo teraz to Paulito powinien powiedzieć "przepraszam" za wymyślanie zarzutów. A tu Paulito jak gdyby nigdy nic, zaczyna sobie przechodzić do dyskursów teologicznych. Już kwestią nie jest to co zarzucałeś, że te wątki się nie pojawiały, teraz kwestią jest to, że to co jednak było, Paulitowi nie odpowiada, bo Paulito raczył się w międzyczasie zrobić bardziej kapryśny i wymyśla nowe bzdety.

Jak sobie to wyobrażasz? Że ktoś będzie wertował dziesiątki stron forum, żeby udowodnić Twoje kłamstwo, zamieszczał cytaty i linki, a Ty się do tego w ogóle nie odniesiesz, bo Ci się odechciało, albo może wymyśliłeś sobie nowy trolling?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz gru 07, 2017 19:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
@Małgosia
Psiech. Mam odpowiadać za skojarzenia lęgnące się w cudzych głowach? Bo katolickie łepetyny są lepiej dostrojone do – cholera wie, czego, ważne że lepiej? No wybacz, ale wmawiasz mi dziecko w brzuch, i grozisz jeszcze, że nie wolno mi go urodzić, bo to obraza boska.

Odpływam, oczywiście, z przyczyn technicznych. O szinto bowiem każdy przynajmniej raz słyszał w życiu, a taki monoteistyczny, synkretyczny kaodaizm indochiński, który lepiej by pasował do przykładu, to jest rzecz, o której sam wiem niewiele.

Robisz sobie jaja z UNK wymyślając brednie. Niczego Ci nie wmawiam, a tak to właśnie wygląda z boku, mimo, że zaznaczyłam iż nie wierzę, że czynisz to na poważnie. Nie wszystko przystoi nawet w żartach czy gdybologii.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz gru 07, 2017 19:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL