Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 6:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 jaką Modlitwę Eucharystyczną zastosował celebrans ostatnio? 

jaką Modlitwę Eucharystyczną zastosował celebrans ostatnio?
I ME (Kanon Rzymski) 7%  7%  [ 2 ]
II ME 52%  52%  [ 15 ]
III ME 21%  21%  [ 6 ]
IV ME 0%  0%  [ 0 ]
ME dla mszy z udziałem dzieci 10%  10%  [ 3 ]
inną 10%  10%  [ 3 ]
Liczba głosów : 29

 jaką Modlitwę Eucharystyczną zastosował celebrans ostatnio? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post jaką Modlitwę Eucharystyczną zastosował celebrans ostatnio?
Mamy parę modlitw Eucharystycznych. Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego na niedziele zaleca III ME lub I (Kanon Rzymski). Ciekaw jestem, którą modlitwę Eucharystyczną zastosował celebrans na ostatniej niedzielnej mszy na której byliście?


Pn sty 15, 2007 17:22
Zobacz profil WWW
Post 
Inną - św. Jana Chryzostoma :P


Pn sty 15, 2007 18:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
wiesz, ale nie wszyscy katole kuja teksty :)
weź tu podaj słowa to moze mi na przykład się cos skojarzy :lol:

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn sty 15, 2007 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
I tak chyba z 90% przypadków to II ME ;)


Pn sty 15, 2007 19:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Piątą. Dlaczego to podpada pod "inną"?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn sty 15, 2007 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Mieszek napisał(a):
wiesz, ale nie wszyscy katole kuja teksty :)


"katole" ? Czy Kolega chce obrazić katolików?


Wt sty 16, 2007 0:13
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
angua napisał(a):
Piątą. Dlaczego to podpada pod "inną"?


bo tak chciał autor ankiety ;-)


Wt sty 16, 2007 0:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So gru 30, 2006 17:58
Posty: 8
Post 
A tak na marginesie, to ciekawe dlaczego najczęściej stosuje się II ME, a tradycyjny Kanon jest spychany na margines? Ostatni raz słyszałem Kanon 1,5 roku temu.

Zagłosowałem na III, bo to ostatnia ME jaką słyszałem, ale to było we wtorek.
PZDR.

_________________
Obrazek
Pius pp. X - Pontifex Maximus, Servus Servorum Dei


Cz sty 18, 2007 18:05
Zobacz profil
Post 
II ME jest najkrótsza, Kanon najdłuższy.
U mnie stosuje się Kanon kilka razy do roku (ostatnio jakoś z miesiąc temu).


Cz sty 18, 2007 18:43

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 12:05
Posty: 59
Post 
Ja na żywo nigdy nie słyszałem kanonu


Pt sty 19, 2007 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Piotr123 napisał(a):
Ja na żywo nigdy nie słyszałem kanonu

To dosyć dziwne, bo jednak Kanon powinien chyba być co najmniej raz w roku używany...
U mnie w parafii jest używany kilka razy w ciągu roku. A tak są używane głownie II ME, ale też całkiem często III ME


Pt sty 19, 2007 14:58
Zobacz profil
Post 
Carus napisał(a):
A tak na marginesie, to ciekawe dlaczego najczęściej stosuje się II ME


Bo jest najkrótsza.

za stroną: http://www.maciejowka.k.pl/slz/sl/mszal.php
Jak przygotować zakładki we Mszale na dany dzień?
(...)
I tak, używając tasiemek, zaznaczamy co następuje:
(...)
3. Modlitwę Eucharystyczną. Jest ich 10. (...) Najpopularniejsza jest II Modl. Eucharystyczna i gdy mamy wątpliwości, ją właśnie zaznaczamy.

Carus napisał(a):
a tradycyjny Kanon jest spychany na margines?


Bo jest najdłuższy :) Może oddamy głos kapłanowi?

ks. Piotr Pawlukiewicz napisał(a):
Kanon pierwszy po prostu wyparował z Kościoła z tego powodu, że jest długi, co tu dużo gadać.... On jest dłuższy od Kanonu Modlitwy Eucharystycznej II chyba dwukrotnie. Księża przestali go odprawiać chyba z tego powodu. Poza tym dużo imion, nazwisk, przepraszam imion świętych, męczenników, wyznawców, których ludzie nie znają i dla wielu ludzi jest to tylko jakieś wymienianie świątobliwych imion Cecylii (??? - Dextimus), prawda, Pawła Apostoła, Barnaby (??? - Dextimus) i tak dalej. Nic to ludziom w większości nie mówi....(??? - Dextimus) Gdybym, proszę państwa, dzisiaj nie zapowiadając na Mszy zaczął mówić I Kanon by się ludzie pogubili. Nie wiedzieliby w zasadzie co się stało z tą Mszą, bo ksiądz jakoś się żegna w pewnym momencie, jakoś się pochyla nad ołtarzem, czy go jelita bolą, że się tak pochylił nad ołtarzem, bo ksiądz tego nie robi przy innych kanonach.


więcej w temacie:
http://breviarium.blogspot.com/2006/06/ ... episy.html


So sty 20, 2007 16:28
Post 
Kamyk napisał(a):
To dosyć dziwne, bo jednak Kanon powinien chyba być co najmniej raz w roku używany...


Znam wielu kapłanów, którzy używają WYŁĄCZNIE Kanonu, za co są regularnie flekowani przez swoich proboszczów. Bo Msza była za długa...


So sty 20, 2007 16:32
Post 
Monika75 napisał(a):
II ME jest najkrótsza, Kanon najdłuższy.


IGMR 79. W strukturze Modlitwy eucharystycznej można wyróżnić następujące zasadnicze części:
(...)
c) Epikleza: to szczególne wezwanie, w którym Kościół błaga o zesłanie mocy Ducha świętego, aby dary złożone przez ludzi zostały konsekrowane, czyli stały się Ciałem i Krwią Chrystusa, i by niepokalana Hostia, przyjmowana w Komunii świętej, przyczyniła się do zbawienia tych, którzy ją będą spożywać.

Kanon:
Ojcze nieskończenie dobry, pokornie Cię błagamy przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana, abyś przyjął i pobłogosławił te święte dary ofiarne. Składamy je Tobie przede wszystkim za Twój święty Kościół powszechny (...) Boże, przyjmij łaskawie tę Ofiarę od nas, sług Twoich i całego ludu Twego. Napełnij nasze życie swoim pokojem zachowaj nas od wiecznego potępienia i dołącz do grona swoich wybranych. (...) Prosimy Cię, Boże, uświęć tę Ofiarę pełnią swojego błogosławieństwa, mocą Twojego Ducha uczyń ją doskonałą i miłą sobie, aby się stała dla nas Ciałem i Krwią Twojego umiłowanego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa.

2ME:
Zaprawdę, święty jesteś, Boże, źrodło wszelkiej świętości (...) Uświęć te dary mocą Twojego Ducha, aby stały się dla nas Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa.

-------------

d) Opowiadanie o ustanowieniu i konsekracja: poprzez słowa i czynności Chrystusa dokonuje się Ofiara, jaką sam Chrystus ustanowił podczas Ostatniej Wieczerzy, kiedy swoje Ciało i Krew złożył w darze pod postaciami chleba i wina, dał Apostołom do spożywania i picia oraz polecił im uwieczniać to samo misterium.

Kanon:
On to w dzień przed męką wziął chleb w swoje święte i czcigodne ręce, (podnosi oczy) podniósł oczy ku niebu, do Ciebie, Boga, swojego Ojca wszechmogącego, i dzięki Tobie składając, błogosławił, łamał i rozdawał swoim uczniom, mówiąc (...)
Podobnie po wieczerzy wziął ten przesławny kielich w swoje święte i czcigodne ręce, ponownie dzięki Tobie składając, błogosławił, i podał swoim uczniom mówiąc...

2ME:
On to, gdy dobrowolnie wydał się na mękę, wziął chleb i dzięki Tobie składając, łamał i rozdawał swoim uczniom, mówiąc (...)
Podobnie po wieczerzy wziął kielich i ponownie dzięki Tobie składając, podał swoim uczniom, mówiąc...

--------------------

e) Anamneza: spełniając nakaz otrzymany poprzez Apostołów od Chrystusa Pana, Kościół sprawuje pamiątkę samego Chrystusa, wspominając zwłaszcza Jego błogosławioną mękę, chwalebne zmartwychwstanie i wniebowstąpienie.

Kanon:
Boże Ojcze, my, Twoi słudzy, oraz lud Twój święty, wspominając błogosławioną mękę, zmartwychwstanie oraz chwalebne wniebowstąpienie Twojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, składamy Twojemu najwyższemu majestatowi z otrzymanych od Ciebie darów Ofiarę czystą, świętą i doskonałą, Chleb święty życia wiecznego i Kielich wiekuistego zbawienia. Racz wejrzeć na nie z miłością i łaskawie przyjąć, podobnie jak przyjąłeś dary swojego sługi, sprawiedliwego Abla, i ofiarę naszego Patriarchy Abrahama oraz tę ofiarę, którą Ci złożył najwyższy Twój kapłan Melchizedek, jako zapowiedź Ofiary doskonałej. Pokornie Cię błagamy, wszechmogący Boże, niech Twój święty Anioł zaniesie tę Ofiarę na ołtarz w niebie przed oblicze boskiego majestatu Twego, abyśmy przyjmując z tego ołtarza Najświętsze Ciało i Krew Twojego Syna otrzymali obfite błogosławieństwo i łaskę...

2ME:
Wspominając śmierć i zmartwychwstanie Twojego Syna, ofiarujemy Tobie, Boże, Chleb życia i Kielich zbawienia

----------------------------

i tak dalej...

Chyba widać różnice?

Proszę sobie samemu porównać obie modlitwy:
http://www.pascha.org.pl/mr/pierwsza.php
http://www.pascha.org.pl/mr/druga.php

Nasi Najdrożsi Kapłani - dlaczego preferujecie zdawkową McModlitwę zamiast używać Kanonu, który uświęca wiernych Kościoła od ponad 15 wieków (a przynajmniej na tyle sięgają dostępne źródła historyczne)?


So sty 20, 2007 16:54
Post 
Wracając jeszcze do epiklezy - jeszcze bardziej beznadziejna jest w 2METP (Druga Modlitwa Eucharystyczna o Tajemnicy Pojednania)

Przez tę tajemnicę pojednania prosimy, abyś uświęcił mocą Ducha świętego dary, które ofiaruje Ci kościół posłuszny poleceniu Twojego syna

Koniec - kropka. Po epiklezie... Nie ma ani słowa o tym, po co dary ofiarne maja zostać uświęcone mocą Ducha Świętego i w co mają się przeistoczyć. Anamneza również nie wspomina ani o ChlebieŻycia ani o Kieluchu Zbawienia.

Powyższa modlitwa jest w pełni do zaakceptowania nawet przez ortodoksyjnych protestantów, nie wierzących w Rzeczywistą Obecność.


So sty 20, 2007 17:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL