Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 10:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 "Logika jest tylko jedna" 
Autor Wiadomość
Post "Logika jest tylko jedna"
o stosunku logiki do świata (i Boga)

spotkałem na tym forum takie dziwna sformułowanie w rozmowie z użytkownikiem "myślący"
Cytuj:
logika może być (: i jest) tylko jedna.

do wygłoszenia tej mocnej tezy prowadziła niniejsza dyskusja:
myślący wygłosił następującą tezę:
Cytuj:
Ale logika jest właśnie intuicyjna... I niezaprzeczalna... Smutno że ja nawet to piszę jako że jest to oczywistość...

nie zważając na wątpliwości jakie ogarnęły mnie w związku ze słowem "intuicyjna" lecz zadałem najbardziej interesujące mnie pytanie:
Cytuj:
która logika?
tzn. jaki system...?
klasyczna
parakonsystentna
intuicjonistyczna
nie-fregowska
a może modalna
albo wolna...?
wszystkie na raz nie mogą bo są niezgodne ze sobą...

na co ku swemu zdumieniu dostałem poniższą odpowiedź:
Cytuj:
Większość (albo cała) logika leży tylko na intuicji z tego co ja wiem. Bo ona jest podstawą wszystkiego takiego jak np. matematyka, a matematyka ma aksjomaty które są czysto intuicyjne, np. że ciąg cyfr jest nieskończony. Bo bez aksjomatów to by matematyka miała błędne koła, gdzie wszystko popiera wszystko i nic nie ma podstawy, że logika musi być intuicyjna. A jak wy się sprzeczacie z nią to nie warto z wami rozmawiać.

ja dalej:
Cytuj:
czyli aksjomaty którego z powyżej wymienionych systemów są takie intuicyjne bo na pewno nie wszystkie

czy denotacją zdań jest ich wartość logiczna czy nie? (frege - nonfrege)
zbiory są z brzegiem czy bez? (intuicionizm - klasyczna logika)
obowiązuje zasada sprzeczności czy nie? (parakonsystencja - klasyczna logika)

w odpowiedzi niestety wile merytorycznej treści nie dostałem lecz myślący po krótkiej wymianie zdań oświadczył właśnie, iż:
Cytuj:
Jeszcze raz: logika może być (: i jest) tylko jedna.

nie bardzo wiedząc co począć z takim twierdzeniem podałem definicję logiki jako:
teorii przekształcania zdań w inne zdania z zachowaniem wyróżnionej wartości logicznej (prawdy lub fałszu)
takich teorii jest wiele jest wielu logików dzielących wspólnie intuicje wobec różnych zestawów aksjomatów a wspólnej wszystkim części znaleźć nie sposób

Cóż więc znaczy, że "logika jest tylko jedna"?




Matkaaa!!! Jest tylko jedna!


So wrz 29, 2007 20:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post :D !
Ta najbardziej podstawowa logika to są nasze najbardziej podstawowe intuicje, np. że 1+1=2 (: nie ma żadnych matematycznych dowodów na to słyszałem, to jest po prostu intuicja nasza że tak jest), że ciąg cyfr nigdy nie będzie miał końca (zawsze można powiedzieć że da się + 1...), że istnieje ciąg przyczyń i skutków (: matematyka jest całkowicie zbudowana na tym intuicyjnym założeniu) i takie podobne przykłady.

A że ludzie (logicy np.) się może sprzeczają o to, to tylko oznacza że niektórzy z nich oszukują, bo logikę się nie da zaprzeczyć. Podobnie jak nie da się zaprzeczyć że swoja własna świadomość istnieje. A istnienie swojej własnej świadomości i istnienie praw logiki to wg. Kartezjusza miały być te dwa jedyne rzeczy w Wszechświecie co są pewne. I ja mu naprawdę wierzę :o :D :biggrin:.

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Ale w ramach tej klasycznej i każdemu znanej logiki implikacja prawdy z fałszu daje prawdę :]

"Jeśli fałsz, to prawda"
"Jeśli Myślący jest ssakiem z rodziny psowatych, to pisze on na tym forum" - implikacją tego zdania, wg klasycznej logiki, jest prawda.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


So wrz 29, 2007 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post :(
Tu jako (niedokształcony) filozof mogę może powiedzieć, jako jedno możliwe rozwiązanie tego, że ty mieszasz ontologię (naukę o tym co jest, "byt") i semantykę (język opisujący byt). Bo "prawda" i "fałsz" czysto semantycznie, jako tylko dźwięki naszych ust, mogą znaczyć cokolwiek, i wtedy to zdanie co ty napisałeś jest prawdziwe. Ale ontologicznie ono jest fałszywe wtedy, bo fałsz nie jest to samo co prawda. Jak twój kłopot poprawnie zrozumiałem. Ale takie bezsensowne zabawy też mnie męczą, że proszę nie wklejajcie więcej takich prostych do rozwiązania i niemądrych zagadek :(

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 20:59
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
najbardziej podstawowe intuicje, np. że 1+1=2 (: nie ma żadnych matematycznych dowodów na to słyszałem, to jest po prostu intuicja nasza że tak jest)

co ja zrobię że nie znasz podstawowych praw arytmetyki liczb naturzlnych Peano i jej praw.
z definicji liczby 1
prawa następnika
i definicji operacji "+"
wynika jasno po kilku krokach że "2+2=4" jest zdaniem prawdziwym.
Cytuj:
ciąg cyfr nigdy nie będzie miał końca

to chyba jest aksjomat i to nie każdego rachunku zbiorów.
Cytuj:
istnieje ciąg przyczyń i skutków

takimi pojęciami CZYSTA logika się nie posługuje o ile wiem.
Cytuj:
A istnienie swojej własnej świadomości i istnienie praw logiki to wg. Kartezjusza miały być te dwa jedyne rzeczy w Wszechświecie co są pewne.

gratuluję Kartezjuszowi, aczkolwiek jego intuicji nie podzielam (ale to nie na temat).
Cytuj:
I ja mu naprawdę wierzę WoooW Suszę zęby Very Happy

cool!
Cytuj:
"prawda" i "fałsz" czysto semantycznie, jako tylko dźwięki

mylisz "semantycznie" i "syntaktycznie", ale niech ci będzie.


N wrz 30, 2007 1:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post 
Nawet logika matematyczna nie jest tylko jedna... Ma parę podstawowych aksjomatów, z których wyprowadza sie wiele twierdzeń matematycznych. Jednak istnieje udowodnione matematycznie tw. Godla które mówi, że w ramach każdego dostatecznie skomplikowanego systemu logicznego (chodzi o zestaw aksjomatów) istnieją zdania, których prawdziwości lub fałszywości nie można udowodnic. W takim wypadku można to zdanie dodać do obecnego zestawu aksjomatu i rozbudować stary system logiczny. Można jednak dodać jego zaprzeczenie i otrzymać inną logikę.

W przypadku najczęściej stosowanego systemu logicznego zdaniem typu Godla jest np.

"Moc zbioru liczb rzeczywistych jest kolejną liczbą kardynalną po mocy zbioru liczb naturalnych".

Oznacza to tyle, że pomiędzy liczbami "alef zero" - ilość liczb naturalnych i "continuum" - ilość liczb rzeczywistych nie ma żadnej innej liczby nieskończonej. Okazuje się, że nie można rozstrzygnąć, czy to zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Można założyć je jako aksjomat lub założyć jego przeciwieństwo i otrzymać dwie niesprzeczne logiki.

W uproszczeniu: to jaka jest logika, zależy od jej zestawu aksjomatów. Ponieważ mogą być różne niesprzeczne zestawy aksjomatów to i logiki mogą być różne.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


N wrz 30, 2007 19:46
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
W uproszczeniu: to jaka jest logika, zależy od jej zestawu aksjomatów. Ponieważ mogą być różne niesprzeczne zestawy aksjomatów to i logiki mogą być różne.

sic![/quote]


Pn paź 01, 2007 0:10

Dołączył(a): So sty 20, 2007 11:25
Posty: 107
Lokalizacja: Wrocław
Post 
filippiarz napisał(a):
Ale w ramach tej klasycznej i każdemu znanej logiki implikacja prawdy z fałszu daje prawdę :]

"Jeśli fałsz, to prawda"
"Jeśli Myślący jest ssakiem z rodziny psowatych, to pisze on na tym forum" - implikacją tego zdania, wg klasycznej logiki, jest prawda.


Słowa "jeśli... to..." są tu czysto umowne. Chodzi tu o prawdziwość wyrażenia w przypadku prawdziwości przesłanek! Nic nie wiadomo nam o sytuacji, w której przesłanka byłaby fałszywa, więc z fałszu może wynikać zarówno prawda, jak i fałsz, nigdy natomiast z prawdy nie wynika fałsz. I to jest naturalne dla każdego! Bo zdaniu: "jeśli będzie świeciło słońce, wyjdę na rower" nie możemy zarzucić kłamstwa!

Warto przypomnieć, że w logice klasycznej stosuje się również pojęcie "równoznaczność" i tu pewnie niektórzy mobliby dostrzec swój konieczny fałsz z fałszu.

_________________
"O przyjdź do mnie, mój Jezu, złóż najświętszą głowę!
Przyjdź! - na przyjęcie Twoje serce me gotowe!
Jak na miękkim kobiercu
Wypoczniesz w moim sercu
Ono jest Twoje!"


Wt paź 16, 2007 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post Re: :D !
myślący napisał(a):
Ta najbardziej podstawowa logika to są nasze najbardziej podstawowe intuicje, np. że 1+1=2 (: nie ma żadnych matematycznych dowodów na to słyszałem, to jest po prostu intuicja nasza że tak jest),
Mówisz o intuicjach ludzi XV wielu? Czy może o intuicjach ludzi XXI, dla których takie dodawanie jest nieco mniej oczywiste w porównaniu z poprzednimi...


myślący napisał(a):
że ciąg cyfr nigdy nie będzie miał końca (zawsze można powiedzieć że da się + 1...), że istnieje ciąg przyczyń i skutków (: matematyka jest całkowicie zbudowana na tym intuicyjnym założeniu) i takie podobne przykłady.
Pojęcie cyfr nawet w XX wieku jest mało intuicyjne dla wielu ludzi. Nawet Ty nie bardzo wiesz czym są cyfry, o ile dobrze widzę, że próbujesz je dodawać...porażka. :P Proponuję używać przykładów z dziedziny Tobie oczywistej i znanej. Przykłady z matmy to raczej moja dziedzina, hihi.

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt paź 16, 2007 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post 
Dziś w matematyce nawet pojęcie liczby jest zdefiniowane, także żadne twierdzenie odnośnie liczb nie jest aksjomatem. Nie można mówić ile to jest 1+1, jeśli najpierw nie wie się co to jest 1.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Wt paź 16, 2007 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
wieczny_student napisał(a):
Dziś w matematyce nawet pojęcie liczby jest zdefiniowane, także żadne twierdzenie odnośnie liczb nie jest aksjomatem. Nie można mówić ile to jest 1+1, jeśli najpierw nie wie się co to jest 1.
Żadne twierdzenie nie może być aksjomatem. To tak na marginesie... :D

Nie można mówić ile jest 1+1 jeśli oprócz zdefiniowania co to jest 1, nie zdefiniujemy co to jest i jak "działa" +.
:)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Cz paź 18, 2007 1:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post Logika jest tylko jedna, reszta różnych logik to kłamstwa
To co jest “1” albo “+” to jest przecież jakaś intuicja beż żadnych matematycznych dowodów/definicji. Bo przecież nawet bardzo małe dzieci co nigdy nie chodziły nawet do przedszkola znają dobrze te pojęcia.


A bez tylko jednej niezaprzeczalnej logiki, komunikacja międzyludzka byłaby niemożliwa (: niektórzy greccy filozofowie tak twierdzili, ale jednak dalej pisali swoje teorie...) bo posługiwalibyśmy się innymi logikami.
I jeszcze to cały wszechświat byłby wtedy niezrozumiałym szaleństwem dla nasz, a czy wy ateiści zaprzeczający logikę jesteście gotowi zgodzić się na to że cały wszechświat jest tylko niezrozumiałym szaleństwem dla wasz ??

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Cz paź 18, 2007 2:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post 
mcfunthomas napisał(a):
wieczny_student napisał(a):
Dziś w matematyce nawet pojęcie liczby jest zdefiniowane, także żadne twierdzenie odnośnie liczb nie jest aksjomatem. Nie można mówić ile to jest 1+1, jeśli najpierw nie wie się co to jest 1.
Żadne twierdzenie nie może być aksjomatem. To tak na marginesie... :D
:)

Masz rację, dla ścisłości powinienem był użyć słowa "stwierdzenie", a najlepiej "zdanie logiczne". W niczym to jednak nie zmienia sensu wypowiedzi.

->myślący:

Można mieć matematykę, w której istnieje mnóstwo pojęć pierwotnych i aksjomatów, i takiej matematyki uczą w szkołach niższego szczebla, nie tłumacząc co to jest "liczba" lub "dodawanie". W matematyce wyższej okazuje się jednak, że możemy korzystać ze znacznie mniejszego zestawu pojęć intuicyjnych, a pojęcia "liczby" i "dodawanie" zostają zdefiniowane. Z pewnych względów takie podejście jest uzasadnione.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Cz paź 18, 2007 7:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
wieczny_student napisał(a):
Masz rację, dla ścisłości powinienem był użyć słowa "stwierdzenie", a najlepiej "zdanie logiczne". W niczym to jednak nie zmienia sensu wypowiedzi.
Spoko. Dlatego napisałem: To tak na marginesie... :D

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pt paź 19, 2007 1:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post Re: Logika jest tylko jedna, reszta różnych logik to kłamstw
myślący napisał(a):
A bez tylko jednej niezaprzeczalnej logiki, komunikacja międzyludzka byłaby niemożliwa...
Pod warunkiem, że cały świat myśli i rozumuje po grecku...ale tak nie jest. Nie jest również prawdą, że bez jednej niezaprzeczalnej logiki, komunikacja międzyludzka byłaby niemożliwa. Kulturoznawcy, językoznawcy jak i inni z pokrewnych kierunków/dziedzin nauki, którzy się tym praktycznie zajmują zawodowo zgodziliby się ze mną.

Jedno jest pewne: przy braku identycznych sposobów myślenia/rozumowania, komunikacja jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Takie jest moje zdanie i opinia. A opieram ją na tym, że na studiach miałem i logikę, i kulturoznawstwo i językoznawstwo; mam też za sobą rozmowy z ludźmi należącymi do grupy wykształconych w niektórych z przytoczonych dziedzin nauki. :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pt lis 02, 2007 0:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL