Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 18:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 sztuka wspolcyesna. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So cze 14, 2008 12:54
Posty: 189
Post sztuka wspolcyesna.
Co myslicie o sztuce wspolczesnej? np o takim artyscie jak Maurizio Cattelan?

Maurizio Cattelan ur. 1960 r. w Padwie, mieszka w Mediolanie, rozpoczął międzynarodową karierę od udziału w documenta w Kassel (1993) i Aperto' 93 podczas biennale weneckiego. Już na następnym biennale wystawiał w pawilonie włoskim - prezentując głośną instalację: stadko gruchających gołębi, które obsiadło belki stropu i pod nim ptasie odchody w dużych ilościach. Zaskoczeni widzowie dopiero po chwili zauważali, że gołębie są sztuczne, gruchanie dobiega z głośników, a guano to mieszanina farby i gipsu.

*przeprasyam wywla mi polskie ynaki y klawiaturz


Wt cze 17, 2008 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Co myślę o sztuce współczesnej? NIE CIERPIĘ JEJ i jestem zwolennikiem sztuki klasycznej. Takie gołębie może były ładne (nie byłem tam i ich nie widziałem) ale jak dla mnie 98% sztuki współczesnej można by spalić zimą w piecu- przynajmniej by to miało jakąś wartość energetyczną.

Ogólnie drażni mnie sztuka, która zezwala na namalowanie na wielkim płótnie kilku kleksów farbą a potem poszukuje przesłania obrazu i - o zgrozo- znajduje go. To nie dla mnie.

Naturalnie komuś innemu się może to podobać. O gustach się nie dyskutuje.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Śr cze 18, 2008 6:52
Zobacz profil
Post 
Jeśli to coś można nazwać "sztuką"...oddaje stan współczesnego człowieka - pokręconego, zagubionego, pół-boga i pół-potwora uwielbiającego paprać się w g...ach.
"Sztuka" :D :D ...obieranie worów ziemniaków w Zachęcie....dawniej takie "artystki" nazywano kuchtami :D


Śr cze 18, 2008 7:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 26, 2008 9:31
Posty: 45
Post 
ciekawy efekt osiągnął ten Maurizio Cattelan.

podziwiam ludzi, których pasjonuje kolekcjonowanie gołębi, szczególnie rasowych, choć wszystkie dla mnie to obsrajdaszki.

wkurza mnie, gdy niektórzy ludzie przesadzają z dokarmianiem dzikich gołębi. w efekcie tworzą się stada dzikiego ptactwa, a przez to obsrane chodniki, balkony, parapety, ... a też na pechowego przechodnia też coś zleci.

trzeba na to zwracać uwagę,
mam nadzieję, że na wystawie M.C. się nie skończy.

_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. Autor nie wdaje się w dyskusje, które według jego mniemania nie przyniosą korzyści obu stronom.


Śr cze 18, 2008 8:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
NIE CIERPIĘ JEJ i jestem zwolennikiem sztuki klasycznej.

Sztukę klasyczną przynajmniej jeśli chodzi o malarstwo zabił wynalazek fotografii z resztą ile można wałkować te same schematy w lekko zmienionej formie..

A tak w ogóle to co ten temat ma wspólnego z działem "Wierzyć, nie wierzyć?"


Śr cze 18, 2008 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 10:13
Posty: 102
Post 
To jeszcze bym zniósł. Ale nie wiem czy słyszeliście o takiej babce co przywiązała w swojej galerii psa i zagłodziła go na śmierć w imię sztuki. Ludzie przychodzili jakby nigdy nic, bez serca są ludzie :/


Śr cze 18, 2008 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 20, 2007 11:25
Posty: 107
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Trzy nurty "sztuki" współczesnej ze względu na odbiorcę i wykonanie:
1. Kryptograficzna- dąży do jak największego skomplikowania (ponoć uproszczenia...) sprawy poprzez analizę naukową. Wywodzi się z kubizmu, zapoczątkowana przez impresjonizm. Dała nam m.in. abstrakcjonizm. W muzyce zbliża się tutaj serializm... Stawia na kreatywność i subiektywizm. Przerost treści nad czytelnością i formą.
2. "Purgamentalna"- sztuka śmietnikowa, dadaizm, graffiti, różne utwory muzyczne wykonywane dziwnymi instrumentami itd. W opozycji do pojęcia "piękno", z założenia relatywistyczna, istotna kreatywność. Niedobór kunsztu, przerost pomysłowości nad przyzwoitością.
3. Wulgarna- sztuka mająca przemówić do tłumów, nie zrażająca się tandetnością, płytkością i powszechnością. Także: sztuka przemysłowa: reklamy, opakowania itp. Jej zadaniem trafianie do mas. Brak formy i treści, w zamian: sukces. Stosuje różne techniki manipulacji.

Wyróżniłbym kilka głównych przyczyn:
1. Zniszczenie cnoty Ufności i Optymizmu przez wojny doprowadziło do minimalizmu.
2. Światopogląd również.
3. Rozwój techniczny zapoczątkował masowy konsumpcjonizm i konieczność tworzenia sztuki dla mas.

Sztuka powinna obejmować, moim zdaniem, następujące aspekty:
Piękno, kunszt, chwalenie Boga, wyrażanie uczuć, głoszenie Prawdy, zainteresowanie, niesienie pewnej mądrości, harmonia, naśladownictwo (świata), ale i twórczość, kreatywność, wolność. Powinna być subiektywna, ale niesprzeczna ze światem obiektywnym lub obiektywna po prostu.
Na pewno nie uznaję za sztukę dzidziny, która niesie antywartości.

Tyle w streszczeniu mojej filozofii sztuki. Dość, że z muzeów sztuki współczesnej zawsze wychodzę przygnębiony... krew, samoloty, skrytość (jak gdyby ucieczka w ramiona śmierci), nieczytelność (umyślna mgła psychologiczna, czy "jeszcze" szyfr?), obrazy jak po narkotykach, losowość. Pytanie: ile w tym człowieka, a ile śmierci, maszyny, przelotnej myśli, środków odurzających? Bo Boga chyba brakuje. Zbyt mało chrześcijańskiej Pogody Ducha.

A jednak wysunąłbym przypuszczenie, że sztuka współczesna zawdzięcza chrystianizmowi wszystko. To chrześcijańscy egzegeci i kaznodzieje dali interpretację, nieomal współczesną, wertykalizmu i horyzontalizmu Krzyża. Uczynili to, co dzisiaj robią analitycy sztuki. Krzyż, jako linia pionowa- dłuższa i pozioma- krótsza, bardziej przypomina pomysły abstakcjonistów.

Taki mój odbiór, Wierzącego-W-Obiektywizm ;)

_________________
"O przyjdź do mnie, mój Jezu, złóż najświętszą głowę!
Przyjdź! - na przyjęcie Twoje serce me gotowe!
Jak na miękkim kobiercu
Wypoczniesz w moim sercu
Ono jest Twoje!"


Śr cze 18, 2008 13:46
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ogólnie drażni mnie sztuka, która zezwala na namalowanie na wielkim płótnie kilku kleksów farbą a potem poszukuje przesłania obrazu i - o zgrozo- znajduje go. To nie dla mnie.

Czyli Kandinskij i Miro, a nawet sam Picasso to sterta badziewia według Ciebie?
np. coś takiego ;)
http://www.genetics.ucla.edu/labs/sabatti/Pictures/interact.jpg

Cóż, ja mam mieszane uczucia, bo nie jestem koneserką. Myślę, jednak, że ładny obraz nie musi być "rzeczywisty". Czasem liczą się emocje, ekspresja. Niektóre prace surrealistów czuję. I te mi się podobają. Niektórych nie czuję i są dla mnie bohomazami. To samo jest ze sztuką współczesną. Chodzi o to, żeby czuć, przeżywać sztukę, a nie podziwiać okrągłe jabłuszko, czy też okrągłe kształty modelki. Nie o przesłanie tu chodzi, a o emocje. Obraz, żeby był dobry nie musi mieć przesłania. Musi wzbudzać emocje. Spróbuj spojrzeć na dzieła np. Braque'a nie szukając w nich przesłania. Spróbuj poczuć atmosferę i emocje obrazu, nie szukać w nim ponadczasowych wartości czy czegoś w tym stylu. Czy "Krzyk" Muncha ma jakieś przesłanie? Nie. Mimo to jest to diabelnie dobry obraz, bo jest naładowany emocjami. Wiem że to są truizmy, ale nic nie poradzę :)

Co do gołębi, to myślę że to jedne z głupszych, jeśli nie najgłupsze ptaki i nic nie poradzę, że tak ostatnia rzecz z którą mi się kojarzą to sztuka. Podoba mi się za to opinia Leonarda da Vinci, że "nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem natury" :) Z czym się w 100% zgadzam oczywiście ;)


Śr cze 18, 2008 14:27

Dołączył(a): So cze 14, 2008 12:54
Posty: 189
Post 
Cytuj:
Sztuka powinna obejmować, moim zdaniem, następujące aspekty:
Piękno, kunszt, chwalenie Boga, wyrażanie uczuć, głoszenie Prawdy, zainteresowanie, niesienie pewnej mądrości, harmonia, naśladownictwo (świata), ale i twórczość, kreatywność, wolność. Powinna być subiektywna, ale niesprzeczna ze światem obiektywnym lub obiektywna po prostu.

Wszystkie te warunki prace pana M.C. spełniają. Ktoś mógłby przyczepić się do piękna, ale w epoce narzucającej się cukierkowatej 'ładności' reklam i banerów ludzie szukają w galeriach czego innego.

Nie lubię zbytnio analizować, jakoś mi się to kojarzy z seksem analnym, jeśli już to wolę oralny, mniej niesmaczny.


Śr cze 18, 2008 15:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Sztuka współczesna jest bardzo zróżnicowana. Są gnioty i są rzeczy ciekawe, dobre. W tym wątku zaczęliśmy od gniota, ale to nie oznacza, że cała sztuka współczesna taka jest.


Śr cze 18, 2008 19:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2008 12:54
Posty: 189
Post 
Zależy co rozumieć przez sztukę współczesną. Czy sztukę współcześnie tworzoną według tradycyjnych kanonów czy sztukę która wykracza poza tradycyjne kanony by byś we współbrzmieniu, syntonii ze współczesnym światem? Co wcale nie oznacza powierzchowności, naśladownictwa tylko wyczucie głębszych nurtów. I myślę że ten artysta spełnia te warunki.
Cytuj:
Maurizio Cattelan jest artystą współczesnym, który czerpie ze współczesności. Niezwykle świadomie dotyka tych miejsc, które są wrażliwe, zapalne. Na tym polega jego praca. Problematyka trudna, konfliktowa, często niepopularna. To są zadania prawdziwego artysty: komunikować, mówić o rzeczach o jakich trudno jest mówić lub nie można mówić. Zmuszać do refleksji, prowokować do szerokiej dyskusji. Cattelan jest artystą dojrzałym i do końca będzie robił to, w co wierzy.


Pt cze 20, 2008 10:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post Re: sztuka wspolcyesna.
taurus napisał(a):
*przeprasyam wywla mi polskie ynaki y klawiaturz

Zmień sobie kodowanie na polski programisty

_________________
...


Pt cze 20, 2008 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2008 12:54
Posty: 189
Post 
może za mało jest dobrej polskiej sztuki współczesnej by dało się o niej pisać z polskimi znakami? :)
umiem obsługiwać laptopa, ale to nie zawsze pomaga. :)
a co myślicie o takich akcjach artystycznych:
Walczyć by żyć
ducha nie gaście
ostatnia wieczerza
jeden naród


N cze 22, 2008 21:37
Zobacz profil
Post 
Ja bardzo lubię Tomasza Sętowskiego...

Obrazek

"Infantka"


N cze 22, 2008 21:46

Dołączył(a): So cze 14, 2008 12:54
Posty: 189
Post 
nie znam tego artysty, ale przypomina mi się wiersz:

Modlitwa dziękczynna z wymówką

Nie uczyniłeś mnie ślepym
Dzięki Ci za to Panie

Nie uczyniłeś mnie garbatym
Dzięki Ci za to Panie

Nie uczyniłeś mnie dziecięciem alkoholika
Dzięki Ci za to Panie

Nie uczyniłeś mnie wodogłowcem
Dzięki Ci za to Panie

Nie uczyniłeś mnie jąkałą kuternogą karłem epileptykiem
hermafrodytą koniem mchem ani niczym z fauny i flory
Dzięki Ci za to Panie

Ale dlaczego uczyniłeś mnie Polakiem?

/Bursa Andrzej


N cze 22, 2008 21:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL